Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

August 23/13 14:22 pm - Lotto Belisol Belgium Tour: Stage 1


Posted by Editoress on 08/23/13
 

Team Specialized-lululemon had a good start at the Lotto Decca Tour on Friday taking the win in the TTT event. Posting a time of 25.39, they finished 35 seconds ahead of Orica Green Edge. Defending champion Ellen Van Dijk will wear the yellow leaders jersey going into stage two.

 

photo

@CJFoto.com

 

"It was quite a technical course," said Van Dijk, " and we didn't really get the chance to really learn it but everyone was in the same boat and it was another good opportunity for us to practice as a team together for World Championships.

"We have 35 seconds to try to save now and we'll have to be attentive of time bonuses but we're looking forward to trying to defends the jersey. 

Team Specialized-lululemon report

 

photo

@CJFoto.com

 

The Canadian National team:Anika Todd, Shoshauna Laxson, Annie Foreman-Mackey, Veronique Fortin, and Sarah Coney finished 22nd

 

Stage 1: Team Time Trial, 19.7 km
1 Specialized - lululemon 0:25:39.72
2 Orica - AIS 0:26:14.39
3 Team TIBCO - To The Top 0:27:01.89
4 Hitec Products UCK 0:27:08.63
5 Team Argos - Shimano 0:27:10.94
6 Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia 0:27:15.16
7 Lotto Belisol Ladies 0:27:23.70
8 Cyclelive Plus - Zannata 0:27:33.27
9 Belgian National Team 0:27:36.82
10 Topsport Vlaanderen - Bioracer 0:27:50.53
11 Parkhotel Valkenburg 0:27:58.33
12 Cramo Go:Green 0:28:14.98
13 Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans 0:28:29.26
14 Mix 4 Endura - Dura Vermeer 0:28:30.55
15 Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank 0:28:33.32
16 Team Futurumshop.nl 0:28:54.81
17 Mix6 Nwvg - Bike4air 0:29:02.72
18 Jan Van Arckel CT 0:29:07.20
19 Boretti-Matrix-Rytger-Kitten 0:29:11.54
20 Wielerclub De Sprinters Malderen 0:29:12.66
21 Breast Cancer Care Cycling Team 0:29:13.91
22 Canadian National Team 0:30:05.22
23 Keukens Redant Cycling Team 0:30:10.12
24 Australian National Team 0:30:23.84
25 Les Filles Racing Team 0:30:45.19
26 C.T. Water Land En Dijken 0:31:19.71
27 Mix5 Swaboladies - Gsd Gestion 0:34:10.00
 
GC
1 Ellen van Dijk (Ned) Specialized - lululemon 0:25:39
2 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - lululemon
3 Carmen Small (USA) Specialized - lululemon
4 Trixi Worrack (Ger) Specialized - lululemon
5 Evelyn Stevens (USA) Specialized - lululemon
6 Tayler Wiles (USA) Specialized - lululemon all s.t.
7 Annette Edmondson (Aus) Orica - AIS 0:35
8 Emma Johansson (Swe) Orica - AIS
9 Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS
10 Gracie Elvin (Aus) Orica - AIS all s.t.
11 Lauren Stephens (USA) Team TIBCO - To The Top 1:22
12 Jasmin Glaesser (Can) Team TIBCO - To The Top
13 Chantal Blaak (Ned) Team TIBCO - To The Top
14 Shelley Olds (USA) Team TIBCO - To The Top all s.t.
15 Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK 1:29
16 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products UCK
17 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products UCK
18 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products UCK all s.t.
19 Amy Pieters (Ned) Team Argos - Shimano 1:31
20 Kirsten Wild (Ned) Team Argos - Shimano
21 Floortje Makaij (Ned) Team Argos - Shimano
22 Esra Tromp (Ned) Team Argos - Shimano all s.t.
23 Vera Koedooder (Ned) Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia 1:36
24 Julia Soek (Ned) Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia
25 Evelyn Arys (Bel) Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia
26 Sofie de Vuyst (Bel) Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia all s.t.
27 Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies 1:44
28 Marijn de Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies
29 Celine van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies
30 Ann-sophie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies
31 Jolien D'Hoore (Bel) Lotto Belisol Ladies all s.t.
32 Janneke Busser (Ned) Team Argos - Shimano 1:49
33 Latoya Brulee (Bel) Cyclelive Plus - Zannata 1:54
34 Annelies van Doorslaer (Bel) Cyclelive Plus - Zannata
35 Annelies Dom (Bel) Cyclelive Plus - Zannata
36 Monique van de Ree (Ned) Cyclelive Plus - Zannata all s.t.
37 Liesbet de Vocht (Bel) Belgian National Team 1:57
38 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team
39 Ellen van Loy (Bel) Belgian National Team
40 Lotte Kopecky (Bel) Belgian National Team all s.t.
41 Elizabeth Hatch (USA) Cyclelive Plus - Zannata 2:06
42 Joanne Hogan (Aus) Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia 2:08
43 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer 2:11
44 Jessy Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer
45 Stephanie de Croock (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer
46 Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer
47 Els Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer
48 Rotem Gafinovitz (Isr) Topsport Vlaanderen - Bioracer all s.t.
49 Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg 2:19
50 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg
51 Aafke Eshuis (Ned) Parkhotel Valkenburg
52 Bianca van den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg
53 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg
54 Claudia Koster (Ned) Parkhotel Valkenburg all s.t.
55 Loren Rowney (Aus) Specialized - lululemon 2:24
56 Madelene Olsson (Swe) CRAMO GO:GREEN 2:35
57 Martina Thomasson (Swe) Cramo Go:Green
58 Linnea Sjöblom (Swe) Cramo Go:Green
59 Hanna Nilsson (Swe) Cramo Go:Green all s.t.
60 Jessie Maclean (Aus) Orica - AIS 2:37
61 Alexandra Nessmar (Swe) Cramo Go:Green 2:38
62 Ashleigh Victoria Neave (NZl) Parkhotel Valkenburg 2:47
63 Janicke Gundvalsen (Nor) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans 2:50
64 Kim de Baat (Ned) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans
65 Vittoria Bussi (Ita) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans
66 Lucy Martin (GBr) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans all s.t.
67 Margriet Kloppenburg (Den) Mix 4 Endura - Dura Vermeer 2:51
68 Amy Mcguire (USA) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank 2:54
69 Willeke Knol (Ned) Team Argos - Shimano 3:11
70 Janine van der Meer (Ned) Team Futurumshop.nl
71 Sarah Roy (Aus) Team Futurumshop.nl
72 Anouska Koster (Ned) Team Futurumshop.nl
73 Mascha Pijnenborg (Ned) Team Futurumshop.nl
74 Mirthe Wagenaar (Ned) Team Futurumshop.nl all s.t.
75 Thalita de Jong (Ned) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank 3:16
76 Elise Delzenne (Fra) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank
77 Femke Verstichelen (Bel) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank
78 Marieke Blomme (Bel) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank
79 Keet Oliver Tamina (GBr) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank
80 Daniela Gass (Ger) Mix 2 Autoglas Wetteren - Rabobank all s.t.
81 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Belisol Ladies 3:20
82 Danielle Lissenberg (Ned) Mix6 NWVG - Bike4air 3:23
83 Ingeborg Kreuze (Ned) Mix6 NWVG - Bike4air
84 Mariel Borgerink (Ned) Mix6 NWVG - Bike4air
85 Geerte Hoeke (Ned) Mix6 NWVG - Bike4air all s.t.
86 Roos Hoogeboom (Ned) Jan Van Arckel CT 3:28
87 Winanda Spoor (Ned) Jan Van Arckel CT
88 Sione Jongstra (Ned) Jan Van Arckel CT
89 Kirsten Peetoom (Ned) Jan Van Arckel CT all s.t.
90 Christina Siggaard (Den) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten 3:32
91 Sara Olsson (Swe) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten
92 Katrien Thijs (Bel) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten
93 Kate Chilcott (NZl) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten
94 Karen Elzing (Ned) Team Futurumshop.nl all s.t.
95 Steffy van den Haute (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen 3:33
96 Chantal Hoffmann (Lux) Wielerclub De Sprinters Malderen
97 Liliane Leenknegt (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
98 Laure Werner (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen all s.t.
99 Marissa Otten (Ned) Cyclelive Plus - Zannata 3:34
100 Jane Barr (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team
101 Anne Ewing (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team
102 Gabriella Shaw (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team
103 Eileen Roe (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team
104 Clara Horne (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team all s.t.
105 Jessica Kihlbom (Swe) Cramo Go:Green 3:35
106 Melissa Steenhof (Ned) Mix6 NWVG - Bike4air 3:39
107 Natalie van Gogh (Ned) Mix 4 Endura - Dura Vermeer 3:51
108 Elke Bolangier (Bel) Mix 4 Endura - Dura Vermeer
109 Chantal Verstraten (Ned) Mix 4 Endura - Dura Vermeer
110 Henriette Woering (Ned) Mix 4 Endura - Dura Vermeer all s.t.
111 Silke Kogelman (Ned) Jan Van Arckel CT 3:53
112 Joyce Willems (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen 3:57
113 Isabelle Söderberg (Swe) Cramo Go:Green 4:22
114 Lieselot Decroix (Bel) Cyclelive Plus - Zannata 4:24
115 Anika Todd (Can) Canadian National Team 4:26
116 Shoshauna Laxson (Can) Canadian National Team
117 Annie Foreman-Mackey (Can) Canadian National Team
118 Veronique Fortin (Can) Canadian National Team all s.t.
119 Valerie Demey (Bel) Keukens Redant Cycling Team 4:31
120 Lensy Debboudt (Bel) Keukens Redant Cycling Team
121 Olivia Dillon (Irl) Keukens Redant Cycling Team
122 Evelien Debboudt (Bel) Keukens Redant Cycling Team all s.t.
123 Sarah Coney (Can) Canadian National Team 4:33
124 Melanie Spath (Irl) Team TIBCO - To The Top 4:42
125 Ine Vercammen (Bel) Keukens Redant Cycling Team 4:43
126 Miranda Griffiths (Aus) Australian National Team 4:44
127 Samantha de Riter (Aus) Australian National Team
128 Emily Mcredmond (Aus) Australian National Team
129 Alexandria Nicholls (Aus) Australian National Team
130 Demmy Druyts (Bel) Belgian National Team all s.t.
131 Nel de Crits (Bel) Topsport Vlaanderen - Bioracer 4:57
132 Kaat van der Meulen (Bel) Belgian National Team 5:00
133 Kelly van den Steen (Bel) Belgian National Team s.t.
134 Kelly Markus (Ned) Team Argos - Shimano 5:02
135 Alexie Shaw (GBr) Les Filles Racing Team 5:06
136 Helen Ralston (GBr) Les Filles Racing Team
137 Nicole Oh (GBr) Les Filles Racing Team
138 Nikki Engelbach (GBr) Les Filles Racing Team
139 Kate Hewett (GBr) Les Filles Racing Team
140 Lydia Boylan (Irl) Les Filles Racing Team
141 Nicola Juniper (GBr) Les Filles Racing Team all s.t.
142 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products UCK 5:16
143 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies 5:19
144 Chris van den Bergh (Ned) Jan Van Arckel CT 5:27
145 Pauliena Rooijakkers (Ned) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans 5:38
146 Bernadette Jeremiasse (Ned) C.T. Water Land En Dijken 5:40
147 Marleen de Kroon (Ned) C.T. Water Land En Dijken
148 Nike Beckeringh (Ned) C.T. Water Land En Dijken
149 Corrinne Smit (NZl) C.T. Water Land En Dijken all s.t.
150 Melissa Slewe (Ned) C.T. Water Land En Dijken 5:42
151 Sigrid Jochems (Ned) C.T. Water Land En Dijken 5:42
152 Birgit Lavrijssen (Ned) Mix1 Sengers Ladies - Bizkaia 5:51
153 Sungeun Gu (Kor) Orica - AIS 5:55
154 Liesbeth Verbiest (Bel) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans 6:16
155 Joyce Accoe (Bel) Mix 3 Napoleon Games - Boels Dolmans s.t.
156 Jessica Smits (Ned) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten 6:46
157 Mieke Leeman (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen s.t.
158 Lucy Coldwell (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team 7:20
159 Melissa van Neck (Ned) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten 7:36
160 Tracy Best (NZl) Boretti-Matrix-Rytger-Kitten 7:47
161 Michelle Geoghegan (Irl) Mix 4 Endura - Dura Vermeer 7:47
162 Siri Minge (Nor) Hitec Products UCK 7:53
163 Laura Murray (GBr) Breast Cancer Care Cycling Team 8:09
164 Simone van der Star (Ned) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion 8:31
165 Nicole Vernhout (Ned) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion
166 Tessa Veen (Ned) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion
167 Sofie van Horik (Ned) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion
168 Claire Thomas (GBr) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion
169 Flavia Oliveira (Bra) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion
170 Yvonne van Dam (Ned) Mix5 Swaboladies - GSD Gestion all s.t.
171 Sylvia Debboudt (Bel) Keukens Redant Cycling Team 8:52
172 Madeline Marshall (Aus) Australian National Team 10:08

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login