Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

October 4/13 10:11 am - Langkawi International Mountain Bike Challenge results


Posted by Editoress on 10/4/13
 

Results from the first five stages of the Langkawi International Mountain Bike Challenge on the island of Langkawi in Malaysia. Canada's Marathon Champion Cory Wallace is competing.

 

On September 29th, Cory competed in the first UCI World Marathon Series race in Asia and you can read his report here.


Prologue (September 30th): Eagle Square, 2.4km
1 Maxime Marotte (Fra) BH SR Suntour KMC 5:03
2 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Stöckli at 0:01
3 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team 0:03
4 Rourke Croeser (RSA) Kargo Mountain Bike Team 0:06
5 Simon Gegenheimer (Ger) Ultra Rose Sport Racing 0:06
6 Stephane Tempier (Fra) BH SR Suntour KMC 0:07
7 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 0:08
8 Hamish Batchelor (GBr) Fluid Fin 0:10
9 Robert Wardell (GBr) Trek Factory Racing 0:11
10 Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta - Corratec 0:15
 
39 Cory Wallace (Can) Kona 0:48
 
Stage 1 (October 1st) : Lagenda Park, 65km
1 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team 2:19:39
2 Maxime Marotte (Fra) BH SR Suntour KMC 0:01
3 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing s.t.
4 Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta - Corratec 1:01
5 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Stöckli 3:04
6 Stephane Tempier (Fra) BH SR Suntour KMC 3:50
7 Kazantsev Kirill (Kaz) KazaKHStan 7:21
8 Thomas Dietsch (Fra) Bulls 10:11
9 Cory Wallace (Can) Kona 12:56
10 Bram Rood (Ned) Koga 14:55
 
Stage 2 (October 2nd): Eagle Square to Oriental Village, 45km
1 Fabian Peter Giger (Sui) Giant Pro XC Team 1:55:49
2 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team 2:25
3 Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta - Corratec 2:39
4 Maxime Marotte (Fra) BH SR Suntour KMC 3:08
5 Rourke Croeser (RSA) Kargo Mountain Bike Team 4:33
6 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 4:34
7 Thomas Dietsch (Fra) Bulls 8:49
8 Stephane Tempier (Fra) BH SR Suntour KMC 14:03
9 Shokri Faraz (IRI) Iran 14:15
10 Parviz Mardani (IRI) Iran 17:10
 
16 Cory Wallace (Can) Kona 0:19:01
 
Stage 3 (October 3rd): Oriental Village, 81km
1 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 3:29:56
2 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Stöckli 1:29
3 Stephane Tempier (Fra) BH SR Suntour KMC 3:10
4 Thomas Dietsch (Fra) Bulls 3:45
5 Fabian Peter Giger (Sui) Giant Pro XC Team 5:03
6 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team s.t.
7 Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta - Corratec 5:23
8 Maxime Marotte (Fra) BH SR Suntour KMC 14:03
9 Rourke Croeser (RSA) Kargo Mountain Bike Team 16:25
10 Bram Rood (Ned) Koga 18:42
 
14 Cory Wallace (Can) Kona 0:25:37
 
GC
1 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 7:55:10
2 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team at 2:49
3 Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta - Corratec 4:34
4 Maxime Marotte (Fra) BH SR Suntour KMC 12:29
5 Stephane Tempier (Fra) BH SR Suntour KMC 16:27
6 Nicola Rohrbach (Sui) goldwurst-power/ Stöckli 17:42
7 Thomas Dietsch (Fra) Bulls 18:21
8 Fabian Peter Giger (Sui) Giant Pro XC Team 33:55
9 Rourke Croeser (RSA) Kargo Mountain Bike Team 43:41
10 Bram Rood (Ned) Koga 46:40
11 Cory Wallace (Can) Kona 53:39
 
Stage 4 (October 4th): Langkawi Geopark, 4.5 km
1 Maxime Marotte (Fra) BH SR Suntour KMC
2 Stephane Tempier (Fra) BH SR Suntour KMC
3 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team
4 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing
5 Fabian Peter Giger (Sui) Giant Pro XC Team
6 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Stöckli
7 Rourke Croeser (RSA) Kargo Mountain Bike Team
8 Thomas Dietsch (Fra) Bulls
9 Ken Onodera (Jpn) Japan
10 Kristian Hynek (Cze) Elettroveneta - Corratec
 
GC
1 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing



Senior Masters
 
Prologue (September 30th): Eagle Square, 2.4km
1 Mads Bodker (Den) Davinci Specialized 0:05:49
2 Deon Wilkins (RSA) at 0:27
3 Derek David Milne (NZl) Nelson MTB Club 0:28
4 Craig Peacock (Aus) Chase Racing Team 0:42
5 Douglas John Sharland (NZl) Nelson MTB Club 0:46
 
8 John Ray Funk (Can) Dead Goat Racing 0:52
 
Stage 1 (October 1st) : Lagenda Park, 65km
1 Mads Bodker (Den) Davinci Specialized 2:53:26
2 Derek David Milne (NZl) Nelson MTB Club at 0:11
3 Craig Peacock (Aus) Chase Racing Team 04:25
4 Jirawat Chulak (Tha) Endurace 05:29
5 Deon Wilkins (RSA) 15:41
 
7 John Ray Funk (Can) Dead Goat Racing 23:25
 
Stage 2 (October 2nd): Eagle Square to Oriental Village, 45km
1 Derek David Milne (NZl) Nelson MTB Club 2:30:39
2 Mads Bodker (Den) Davinci Specialized at 0:01
3 Jirawat Chulak (Tha) Endurace 09:15
4 Deon Wilkins (RSA) 12:16
5 Trisit Chin Anan (Tha) Endurace 19:49
 
8 John Ray Funk (Can) Dead Goat Racing 39:20
 
Stage 3 (October 3rd): Oriental Village, 81km
1 Derek David Milne (NZl) Nelson MTB Club 2:50:40
2 Mads Bodker (Den) Davinci Specialized at 4:14
3 Jirawat Chulak (Tha) Endurace 11:28
4 Trisit Chin Anan (Tha) Endurace 18:08
5 Deon Wilkins (RSA) 27:08
 
7 John Ray Funk (Can) Dead Goat Racing 44:14
 
GC
1 Derek David Milne (NZl) Nelson MTB Club 8:21:13
2 Mads Bodker (Den) Davinci Specialized at 3:36
3 Jirawat Chulak (Tha) Endurace 26:24
4 Deon Wilkins (RSA) 54:52
5 Trisit Chin Anan (Tha) Endurace 59:02
6 John Ray Funk (Can) Dead Goat Racing 1:47:13

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login