Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

November 24/13 17:49 pm - RIde with Rendall Cross - Day 1 results


Posted by Editoress on 11/24/13
 

Results from Day 1 of the Hammer and Anvil on Saturday November 23rd, held at the Nepean National Equestrian Park  in Ottawa

 



Day 1: The Anvil

Elite/U19 Women, 12.31 Km (4 Laps)
1 Natasha Elliott (The Cyclery) 0:39:09.7
2 Julie Lafrenière (Ride with Rendall) at 2:23.1
3 Haley Smith (Norco Factory Team) 3:07.8
4 Jamie Gilgen (Blacksmith Cycle : Infinit Canada/Cyclepower) 4:29.8
5 Veronique Fortin (Pasta Zara - Cogeas) 5:09.6
6 Ashley Barson (CoachChris.ca/Ted Velikonja) 5:12.2
7 Lois Betteridge (Ottawa Bicycle Club) 7:18.0
8 Emily Flynn (West Of Québec Wheelers) 7:32.6
DNF Antje Thamm (Invita-FCV)
 
Master Women, 12.31 Km (4 Laps)
1 Jen Adams (Ottawa Bicycle Club) 0:44:45.0
2 Kathleen MacEwen (Lapdogs Cycling Club) at 3:35.1
3 Rebecca Lowe (from Ottawa) 4:54.4
4 Robyn Angeles (from Ottawa) 5:30.6
5 Stephanie Rees (Gearheads) 6:55.9
6 Alison Ingham (Ride with Rendall) 7:42.6
7 Marcie Girouard (Ottawa Bicycle Club) 7:49.7
 
U15 Women, 9.24 Km (3 Laps)
1 Hannah Hall (Ottawa Bicycle Club) 0:47:50.1
 
U13 Women, 4.88 Km (3 Laps)
1 Danae Waterbury (from Mirabel, QC) 0:24:00.3
2 Annika Ebner (Fresh Air Experience) at 4:41.7
3 Mia Grieve (Kunstadt Sports Cycling Club) -1 Lap
 
Elite/U23 Men, 21.5 km (7 laps)
1 Andrew Watson (Norco Factory Team) 1:03:33.6
2 Andrew L`Esperance (Norco Factory Team) at 0:41.4
3 Osmond Bakker (OCTTO-Cervélo) 0:44.3
4 Derek Zandstra (Scott - 3 Rox Racing) 2:03.3
5 Derrick St. John (Stevens Racingp/b The Cyclery) 2:39.9
6 Douglas Van Den Ham (Nine2FivePro.com Cycling Team) 2:48.8
7 Steve Proulx (Stevens Racingp/b The Cyclery) 3:16.7
8 Evan McNeely (Norco Factory Team) 3:23.7
9 Marc-Antoine Nadon (Scott - 3 Rox Racing) 4:07.8
10 Anthony Barrette (Rebec and Kroes Cycles) 4:10.6
11 Cameron Jette (Scott - 3 Rox Racing) 4:22.3
12 Conor O`Brien (Stevens Racingp/b The Cyclery) 4:50.5
13 Peter Morse (OCTTO-Cervélo) 5:00.1
14 Jacques Cormier (Bikes on Wheels) 5:05.4
15 Marc Boudreau (Stevens Racingp/b The Cyclery) 5:19.1
16 Warren MacDonald (Nine2FivePro.com Cycling Team) 6:24.3
17 Jarrod Forrest (Rebec and Kroes Cycles) 6:34.5
18 Neil Schiemann (Tall Tree Cycles/Steelwool) 7:40.5
19 Marc LaPointe (from Gatineau, QC) 8:44.6
20 Chris Barson (CoachChris.ca/Ted Velikonja) 8:56.5
21 William Goodfellow (from Dorval, QC) 9:39.7
22 Nathan Poulton (from Guelph) 10:22.3
23 Ben Andrew (Euro-Sports) 10:36.9
24 Kiernan Orange (Ride with Rendall) -1 Lap
25 Pierre-Luc Masse (from Vaudreuil, QC) -1 Lap
26 Louis Montgrain (from Quebec City, QC) -1 Lap
27 Grahame Rivers (Dark Horse Flyers) -2 Laps
DNF Sylvain Jean (from Morin-Heights, QC)
DNF Matteo Dal-Cin (Stevens Racingp/b The Cyclery)
 
Junior Men, 15.37 km (5 laps)
1 Derek Gee (Ottawa Bicycle Club) 0:49:37.9
2 Miles Betteridge (Ottawa Bicycle Club) at 4:51.1
3 Dustin King (Ottawa Bicycle Club) 8:37.4
 
U17 Men, 12.31 Km (4 Laps)
1 Clement Sollier 0:41:18.4
2 Ethan Payne (from Nepean) at 0:24.3
3 Fynn Schooley (West Of Québec Wheelers) 4:11.5
4 John Stuart (West Of Québec Wheelers) 5:51.5
 
U15 Men, 12.31 Km (4 Laps)
1 Tyler Clark (Ottawa Bicycle Club) 0:45:09.3
2 Jake Wright (Euro-Sports) -1 Lap
3 Sebastian Brooks (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
 
U13 Men, 6.49 Km (4 Laps)
1 Damien Vialaret (Euro-Sports) 0:23:52.5
2 Liam Kerr (The Cyclery) at 3:12.1
3 Theodore Woodford (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
4 Callum Saravanamuttoo (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
5 Finlay MacEwen (Lapdogs Cycling Club) -1 Lap
6 Jensen Grieve (Kunstadt Sports Cycling Club) -1 Lap
7 Alexander Woodford (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
8 Lorian Waterbury (from Mirabel, QC) -1 Lap
9 Ben Brooks (Ottawa Bicycle Club) -2 Laps
10 Tristan Brooks (Ottawa Bicycle Club) -2 Laps
 
Master 1 Men, 21.5 Km (7 Laps)
1 Matt Surch (Tall Tree Cycles/Steelwool) 1:09:27.9
2 John Fee (The Cyclery) at 0:52.9
3 Edgars Apse (Blacksmith Cycle) 1:04.2
4 Simon Castonguay (from Quebec, QC) 1:05.0
5 Robert Parniak (Tall Tree Cycles/Steelwool) 1:34.0
6 Scott Buschlen (Euro-Sports) 2:43.2
7 Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club) 2:55.2
8 Mark Fremond (from Granby, QC) -1 Lap
9 Peter Tregunno (from Ottawa) -1 Lap
DNF Kris Westwood (The Cyclery)
DNF Stephane Carignan (from Pierrefonds, QC)
DNF Iain Radford (Tall Tree Cycles/Steelwool)
DNF Andrew Lees (Nine2FivePro.com Cycling Team)
DNS Jon Gee (Ride with Rendall)
 
Master 2 Men, 15.37 Km (5 Laps)
1 Richard Grieve (Kunstadt Sports Cycling Club) 0:49:55.3
2 Michael Asselstine (Ottawa Bicycle Club) at 0:23.8
3 James Laird (First Capital Cycling, Kingston) 2:03.0
4 Robert Orange (Ride with Rendall) 2:20.7
5 Andrew Olive (Euro-Sports) 2:35.0
6 David Bilenkey (Euro-Sports) 2:35.0
7 Alistair Scott (Team IFG by Cyclelogik) 3:27.5
8 Gilles Cordier (Ride with Rendall) 3:38.3
9 Alain Major (from Prévost, QC) 4:39.7
10 George Lowe (from Ottawa) 4:45.5
11 Hans Loeffelholz (Nine2FivePro.com Cycling Team) 5:17.2
12 Jean-Sebastien Lemay (from Montreal, QC) 5:46.3
13 Jay Heins (The Cyclery) 5:55.9
14 Ian Stewart (from Ottawa) 6:05.6
15 Robert Kerr (The Cyclery) 6:42.1
16 Joel Rose (The Hub Race Team) 7:08.8
17 Philippe Lanthier (from Gatineau, QC) 7:42.0
18 Michael Woodford (Cyclelogik Racing) 7:48.2
19 Bruno Plafter (from Saint-Basile LeGrand, QC) 7:53.0
20 Peter Schuck (Ride with Rendall) 8:13.5
21 Allen Cameron (Ride with Rendall) 8:20.1
22 F Rocher 8:44.6
23 Rob MacEwen (Lapdogs Cycling Club) 10:21.2
24 Adam Freed (Nine2FivePro.com Cycling Team) -1 Lap
DNF Colin Funk (First Capital Cycling, Kingston)
DNS Bob Bergman (Canadian Cycling Magazine)
DNS Pierre LeBlanc (from Casselman)
 
Master 3 Men, 12.31 Km (4 Laps)
1 Ian Loney (Ride with Rendall) 0:36:15.6
2 Mike Abraham (Tall Tree Cycles/Steelwool) at 0:53.6
3 Steve Bursey (Gearheads) 1:00.1
4 David Hendrycks (Euro-Sports) 1:03.6
5 Jean-Christophe Vialaret (Euro-Sports) 1:24.2
6 Greg Clark (Ottawa Bicycle Club) 1:24.3
7 Eric Betteridge (Ottawa Bicycle Club) 1:58.6
8 Rodrigo Diaz (Euro-Sports) 2:10.6
9 Malcolm Saravanamutto (Ottawa Bicycle Club) 2:34.2
10 Matthew Pioro (Canadian Cycling Magazine) 2:44.9
11 Andre Sincennes (The Cyclery) 2:54.6
12 Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club) 3:00.9
13 Greg Payne (Nine2FivePro.com Cycling Team) 3:15.9
14 Greg Christie (Ride with Rendall) 3:18.4
15 Rick Hellard (from Ottawa) 4:21.1
16 Jeffrey Costello (Euro-Sports) 4:37.8
17 Sean Buchanan (Ride with Rendall) 4:43.4
18 Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club) 4:49.5
19 Joey Slobodian (Ottawa Bicycle Club) 4:55.2
20 Shawn Hamilton (Team IFG by Cyclelogik) 5:05.7
21 Erick Begin (Midweek Cycling Club) 5:19.0
22 James Cook (Canadian Cycling Magazine) 5:24.6
23 John Marron (from Ottawa) 6:30.2
24 David Wright (Euro-Sports) 7:00.9
25 Jeff Johnston (from Ottawa) 7:09.4
26 Robert McClure (Ottawa Bicycle Club) 7:15.9
27 Scott Hall (Ottawa Bicycle Club) 7:42.6
28 Jean-Louis Dorego (Ottawa Bicycle Club) 7:49.5
29 Emil Jacobson (Cyclelogik Racing) 8:15.4
30 Marcel Brugger (Ride with Rendall) 9:26.3
31 Robert Perls (Ottawa Bicycle Club) 9:44.6
32 James Brooks (Ottawa Bicycle Club) 11:29.1
33 Ian Austen (Ottawa Bicycle Club) -1 Lap
DNF Byron Johnnson (Ottawa Bicycle Club)
 
Senior 3 Men, 15.37 Km (5 Laps)
1 Chris Reid (The Cyclery) 0:53:37.3
2 Christopher Bozek (Dark Horse Flyers) at 0:28.7
3 Armand Caron (from Ottawa) -1 Lap
4 Guillaume Lafleur (from Gatineau, QC) -1 Lap
5 Adam Eikenberry (Euro-Sports) -1 Lap
 
Senior 4 Men, 12.31 Km (4 Laps)
1 Marc Hunt (Euro-Sports) 0:37:38.0
2 Brian Schlachta (Ottawa Bicycle Club) at 0:53.8
3 Jesse Jarjour (Team IFG by Cyclelogik/Endurosport) 7:14.2

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login