Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 7/14 11:05 am - Vuelta Mexico: Stage 3 results


Posted by Editoress on 03/7/14
 

Results from the third stage of the Vuelta Mexico in Mexico

 

Stage 1 and 2 results

 

Stage 3 (March 6th): Cuautla to La Malinche, 201.2 km
1 Diego Ochoa (Col) 4 72 Colombia 5:23:15
2 Luis Pulido (Mex) Depredadores Team Chetuma at 0:05
3 Julio Alexis Camacho (Col) Arenas Tlax Mex 0:07
4 David Belda (Esp) Burgos BH 0:09
5 Edson Calderon (Col) 4 72 Colombia 0:15
6 Juan Villegas (Col) 4 72 Colombia 0:21
7 Uri Martins (Mex) Amore Vita Selle SMP s.t.
8 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:22
9 Robbie Squire (USA) Jamis Hagens Berman s.t.
10 Juan Sebastian Tamayo (Col) Funvic Brasilinvest Sao 0:24
11 Javier Gonzalez (Col) Arenas Tlax Mex 0:27
12 Luis Felipe Laverde (Col) Coldeportes Claro 0:30
13 Cameron Cogburn (USA) Team Smartstop 0:36
14 Juan Pablo Wilches (Col) Tennis Stars Code Guanaju s.t.
15 Juan Ernest Chamorro (Col) 4 72 Colombia 0:52
16 Jhon Edilbe Martinez (Col) Coldeportes Claro 0:55
17 Maxat Ayazbayev (Kaz) Continental Team Astana 1:07
18 Victor Manuel Garcia (Esp) Depredadores Team Chetuma s.t.
19 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 1:09
20 Flavio De Luna (Mex) Team Smartstop 1:15
21 Victor Niño (Col) Canels Turbo 1:20
22 Cesar Ciommi (Ita) Vega Hotsand 1:32
23 Rodrigo Contreras (Col) Coldeportes Claro 2:16
24 Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana s.t.
25 Joshua Berry (USA) Team Smartstop 3:17
26 Oscar Eduard Sanchez (Col) Funvic Brasilinvest Sao 3:21
27 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Continental Team Astana 3:28
28 Jesus Del Pino (Esp) Burgos BH 3:36
29 Javier Megias (Esp) Team Novo Nordisk 3:52
30 Miguel Luis Alvarez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 4:00
31 Kevin De (Bel) Team Novo Nordisk 4:51
32 Luis Fernando Macias (Mex) Depredadores Team Chetuma s.t.
33 Nervin Geovani Jiatz (Gua) Team Guatemala U23 5:28
34 Carlos Ale Manarelli (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 5:38
35 Eder Arenas (Mex) Arenas Tlax Mex 5:39
36 William Valencia (Col) Coldeportes Claro 5:41
37 Viesturs Luksevics (Lat) Amore Vita Selle SMP 5:43
38 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 6:31
39 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 6:41
40 Bernardo Colex (Mex) Depredadores Team Chetuma 9:31
41 Florencio Ramos (Mex) Depredadores Team Chetuma s.t.
42 Arturo Garcia (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 9:34
43 Enzo Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 10:01
44 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 10:38
45 Juan Ramon Juarez (Mex) Tennis Stars Code Guanaju s.t.
46 Eduardo Villa (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 11:38
47 Sergio Daniel Godoy (Arg) San Luis Somos Todos 12:00
48 Luis Romero (Cub) Jamis Hagens Berman
49 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canels Turbo
50 Jose Aurel Hernandez (Mex) Sicesa
51 Ulises Alfr Castillo (Mex) Canels Turbo
52 Jure Kocjan (Slo) Team Smartstop
53 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
54 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
55 Jhonathan Jo De Leon (Gua) Team Guatemala U23 all s.t.
56 Rodrigo Amador (Mex) Sicesa 14:16
57 Moreno Giampaolo (Ita) Vega Hotsand s.t.
58 Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax Mex 14:27
59 Juan Felipe Osorio (Col) 4 72 Colombia 15:30
60 Ever aAlexande Rivera (Col) 4 72 Colombia s.t.
61 Julian Kyer (Ned) Team Smartstop 15:38
62 Ricardo Aurel Torres (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 15:57
63 David Lozano (Esp) Team Novo Nordisk 16:04
64 Marco Antonio Rios (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 16:22
65 Juan Pablo Forero (Col) Coldeportes Claro 17:12
66 Fernando Orjuela (Col) 4 72 Colombia 17:21
67 Jesus Ortiz (Mex) Tennis Stars Code Guanaju s.t.
68 Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy 17:30
69 Jose Alfredo Santiyo (Mex) Depredadores Team Chetuma 17:58
70 Salvador Moreno (Col) Coldeportes Claro 18:52
71 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 18:58
72 Gabriel Nicolas (Arg) San Luis Somos Todos s.t.
73 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 19:00
74 Travis Mccabe (USA) Team Smartstop 19:02
75 Leonardo Pinizzoto (Ita) Amore Vita Selle SMP 19:13
76 Taylor Sheldon (USA) 5 Hour Energy 19:14
77 Jacob Keough (USA) 5 Hour Energy
78 Matt Cooke (USA) Jamis Hagens Berman
79 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk all s.t.
80 Pedro Autran Nicacio (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 19:39
81 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Continental Team Astana 19:40
82 Tyler Brandon (USA) Bmw Development Team 19:43
83 Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana 19:50
84 Eric Marcotte (USA) Team Smartstop 20:13
85 Fernando Gaviria (Col) Coldeportes Claro s.t.
86 Alfredo Orlan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 20:52
87 Ben Jacques Maynes (USA) Jamis Hagens Berman 21:27
88 Carson Miller (USA) Jamis Hagens Berman s.t.
89 Jairo Lopez (Mex) Depredadores Team Chetuma 21:30
90 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 21:52
91 Flavio Cardoso (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 22:04
92 Fernando Arroyo (Mex) Vega Hotsand 22:16
93 Daniel Ale Jaramillo (Col) Jamis Hagens Berman 22:22
94 John Hornbeck (USA) 5 Hour Energy 22:52
95 Jose Reyes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 22:59
96 Celso Agust Ajpacaja (Gua) Team Guatemala U23 24:34
97 Bernardo Suaza (Col) 4 72 Colombia 25:24
98 Francisco Matamoros (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 25:46
99 Alvaro Robredo (Esp) Burgos BH
100 Alessandro Riccardi (Ita) Vega Hotsand both s.t.
101 Alvaro Yamid Gomez (Col) Canels Turbo 28:06
102 Irving Jaime Aguilar (Mex) E San Marcos Viansi Orbea
103 Omar Garcia (Mex) E San Marcos Viansi Orbea
104 Ivan De Jes Carbajal (Mex) Arenas Tlax Mex
105 Eduardo Corte (Mex) Dym Jess Hermanos Correa
106 Rogelio Rojas (Mex) Dym Jess Hermanos Correa all s.t.
107 Jose Antonio Alarcon (Ven) Canels Turbo 28:07
108 Miguel Serrano (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 28:08
109 Jose Arrellanes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa s.t.
110 Hector Hugo Rangel (Mex) Canels Turbo 28:12
111 Gianni Fran D Intino (Ita) Vega Hotsand
112 Viktor Okishev (Kaz) Continental Team Astana
113 Sergey Shemyakin (Kaz) Continental Team Astana all s.t.
114 Alessio Camilli (Ita) Vega Hotsand 28:24
115 Christian Parrett (USA) 5 Hour Energy 28:36
116 David Williams (USA) 5 Hour Energy s.t.
117 Rene Corella (Mex) Bmw Development Team 29:54
118 Dario Hernandez (Esp) Burgos BH 30:40
119 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Brasilinvest Sao 32:20
120 Pablo Torres (Esp) Burgos BH 32:37
121 Shane Kline (USA) Team Smartstop 32:39
122 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlax Mex 32:59
123 Francisco Gonzalez (Gua) Team Guatemala U23 33:32
124 Bryan Arinel Rios (Gua) Team Guatemala U23 s.t.
125 Julio Cesar Benitez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 36:06
126 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Continental Team Astana 38:30
127 Marlon David Fuentes (Gua) Team Guatemala U23 49:29
128 Marvin Leone Soloman (Gua) Team Guatemala U23 s.t.
129 Ricardo Reyes (Mex) B Top Cycling Team Zacat 52:09
130 Gerardo Al Arrellano (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 54:25
131 J Gerardo Soto (Mex) Arenas Tlax Mex 54:32
132 Jonathan Sandoval (Mex) Canels Turbo 55:17
133 Alberto Covarrubias (Mex) Canels Turbo s.t.
134 Sergio Escutia (Mex) B Top Cycling Team Zacat 56:03
135 Rodolfo Fernandez (Mex) B Top Cycling Team Zacat 57:45
136 Jose Luis Gonzalez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea s.t.
137 Tereso Pinales (Mex) B Top Cycling Team Zacat 59:42
138 Edgar Espinoza (Mex) B Top Cycling Team Zacat 1:06:28
DNF Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
DNF Roberto Garcia (Mex) B Top Cycling Team Zacat
DNF Irvin Garay (Mex) B Top Cycling Team Zacat
DNF Michael Woods (Can) Amore Vita Selle SMP
DNF Bryan Larsen (USA) Bmw Development Team
DNF Ryan Miker (USA) Bmw Development Team
DNF Ian Moore (USA) Bmw Development Team
DNF Daniel Kat (USA) Bmw Development Team
DNF Gerardo Medina (Mex) Bmw Development Team
DNF Juan Antonio Aguirre (Mex) Depredadores Team Chetuma
DNF Sante Di Nizio (Ita) Vega Hotsand
DNF Gregory Obando (CRc) Jamis Hagens Berman
DNF Isai Ramirez (Mex) Sicesa
DNF Luis Alber Gutierrez (Mex) Sicesa
DNF Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos
DNF Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos
DNF Andrei Sartassov (Rus) San Luis Somos Todos
DNF Geovani Macario Sam (Gua) Team Guatemala U23
DNS Antonio Di Battista (Ita) Amore Vita Selle SMP
DNS Bjorn Selander (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 
GC
1 Maxat Ayazbayev (Kaz) Continental Team Astana 10:52:59
2 Victor Manuel Garcia (Esp) Depredadores Team Chetuma at 0:05
3 Juan Villegas (Col) 4 72 Colombia 0:25
4 Juan Sebastian Tamayo (Col) Funvic Brasilinvest Sao 0:31
5 David Belda (Esp) Burgos BH 0:32
6 Robbie Squire (USA) Jamis Hagens Berman 0:34
7 Uri Martins (Mex) Amore Vita Selle SMP 0:42
8 Diego Ochoa (Col) 4 72 Colombia 1:01
9 Luis Pulido (Mex) Depredadores Team Chetuma 1:03
10 Juan Pablo Wilches (Col) Tennis Stars Code Guanaju 1:03
11 Edson Calderon (Col) 4 72 Colombia 1:11
12 Julio Alexis Camacho (Col) Arenas Tlax Mex 1:13
13 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:25
14 Luis Felipe Laverde (Col) Coldeportes Claro 1:27
15 Javier Gonzalez (Col) Arenas Tlax Mex 1:33
16 Jhon Edilbe Martinez (Col) Coldeportes Claro 1:52
17 Cameron Cogburn (USA) Team Smartstop 1:53
18 Juan Ernest Chamorro (Col) 4 72 Colombia 2:00
19 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 2:01
20 Flavio De Luna (Mex) Team Smartstop 2:21
21 Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana 2:31
22 Rodrigo Contreras (Col) Coldeportes Claro 2:43
23 Cesar Ciommi (Ita) Vega Hotsand 2:59
24 Victor Niño (Col) Canels Turbo 4:04
25 Joshua Berry (USA) Team Smartstop 4:09
26 Oscar Eduard Sanchez (Col) Funvic Brasilinvest Sao 4:31
27 Jesus Del Pino (Esp) Burgos BH 4:42
28 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Continental Team Astana 4:45
29 Javier Megias (Esp) Team Novo Nordisk 4:49
30 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 5:21
31 Miguel Luis Alvarez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 6:03
32 Carlos Ale Manarelli (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 6:44
33 William Valencia (Col) Coldeportes Claro 6:58
34 Viesturs Luksevics (Lat) Amore Vita Selle SMP 7:00
35 Eder Arenas (Mex) Arenas Tlax Mex 7:36
36 Nervin Geovani Jiatz (Gua) Team Guatemala U23 7:51
37 Luis Fernando Macias (Mex) Depredadores Team Chetuma 9:31
38 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 10:26
39 Florencio Ramos (Mex) Depredadores Team Chetuma 10:34
40 Bernardo Colex (Mex) Depredadores Team Chetuma 10:48
41 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 11:51
42 Enzo Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 12:19
43 Juan Ramon Juarez (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 12:21
44 Eduardo Villa (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 13:05
45 Jhonathan Jo De Leon (Gua) Team Guatemala U23 13:15
46 Sergio Daniel Godoy (Arg) San Luis Somos Todos 13:18
47 Jure Kocjan (Slo) Team Smartstop 13:47
48 Jose Aurel Hernandez (Mex) Sicesa 13:59
49 Kevin De (Bel) Team Novo Nordisk 15:02
50 Moreno Giampaolo (Ita) Vega Hotsand 15:22
51 Julian Kyer (Ned) Team Smartstop 16:35
52 Luis Romero (Cub) Jamis Hagens Berman 16:40
53 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 17:02
54 Marco Antonio Rios (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 17:56
55 Ricardo Aurel Torres (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 18:00
56 Arturo Garcia (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 18:06
57 Juan Pablo Forero (Col) Coldeportes Claro 18:18
58 Jesus Ortiz (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 18:38
59 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 18:56
60 Gabriel Nicolas (Arg) San Luis Somos Todos 20:25
61 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canels Turbo 20:28
62 Jose Alfredo Santiyo (Mex) Depredadores Team Chetuma 20:37
63 Salvador Moreno (Col) Coldeportes Claro 20:55
64 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Continental Team Astana 21:05
65 Pedro Autran Nicacio (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 21:49
66 Ulises Alfr Castillo (Mex) Canels Turbo 22:08
67 Alfredo Orlan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 22:25
68 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 22:38
69 Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax Mex 22:42
70 Ben Jacques Maynes (USA) Jamis Hagens Berman 22:52
71 Carson Miller (USA) Jamis Hagens Berman 22:52
72 Flavio Cardoso (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 23:21
73 David Lozano (Esp) Team Novo Nordisk 25:39
74 John Hornbeck (USA) 5 Hour Energy 26:03
75 Francisco Matamoros (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 27:03
76 Ever aAlexande Rivera (Col) 4 72 Colombia 28:49
77 Taylor Sheldon (USA) 5 Hour Energy 28:49
78 Hector Hugo Rangel (Mex) Canels Turbo 29:29
79 David Williams (USA) 5 Hour Energy 29:53
80 Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana 30:15
81 Sergey Shemyakin (Kaz) Continental Team Astana 30:17
82 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 30:24
83 Jairo Lopez (Mex) Depredadores Team Chetuma 31:56
84 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 32:23
85 Eric Marcotte (USA) Team Smartstop 32:36
86 Fernando Orjuela (Col) 4 72 Colombia 33:07
87 Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy 34:16
88 Viktor Okishev (Kaz) Continental Team Astana 34:55
89 Fernando Gaviria (Col) Coldeportes Claro 35:06
90 Francisco Gonzalez (Gua) Team Guatemala U23 35:25
91 Travis Mccabe (USA) Team Smartstop 36:04
92 Rodrigo Amador (Mex) Sicesa 36:08
93 Bryan Arinel Rios (Gua) Team Guatemala U23 36:10
94 Tyler Brandon (USA) Bmw Development Team 36:29
95 Jose Reyes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 36:35
96 Eduardo Corte (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 36:36
97 Daniel Ale Jaramillo (Col) Jamis Hagens Berman 37:15
98 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 37:29
99 Leonardo Pinizzoto (Ita) Amore Vita Selle SMP 37:44
100 Omar Garcia (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 38:19
101 Dario Hernandez (Esp) Burgos BH 39:12
102 Alessandro Riccardi (Ita) Vega Hotsand 39:12
103 Irving Jaime Aguilar (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 39:13
104 Matt Cooke (USA) Jamis Hagens Berman 39:59
105 Jacob Keough (USA) 5 Hour Energy 40:23
106 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Continental Team Astana 40:53
107 Bernardo Suaza (Col) 4 72 Colombia 41:00
108 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Brasilinvest Sao 43:14
109 Fernando Arroyo (Mex) Vega Hotsand 44:49
110 Alvaro Robredo (Esp) Burgos BH 46:55
111 Celso Agust Ajpacaja (Gua) Team Guatemala U23 47:12
112 Gianni Fran D Intino (Ita) Vega Hotsand 50:37
113 Pablo Torres (Esp) Burgos BH 50:47
114 Miguel Serrano (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 52:24
115 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlax Mex 54:26
116 Jose Antonio Alarcon (Ven) Canels Turbo 56:38
117 Juan Felipe Osorio (Col) 4 72 Colombia 57:21
118 Alessio Camilli (Ita) Vega Hotsand 58:30
119 Rogelio Rojas (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 59:51
120 Shane Kline (USA) Team Smartstop 1:00:04
121 Jose Arrellanes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 1:00:37
122 Sergio Escutia (Mex) B Top Cycling Team Zacat 1:01:56
123 Christian Parrett (USA) 5 Hour Energy 1:05:25
124 Alvaro Yamid Gomez (Col) Canels Turbo 1:06:39
125 Ivan De Jes Carbajal (Mex) Arenas Tlax Mex 1:07:03
126 Julio Cesar Benitez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 1:09:57
127 Rodolfo Fernandez (Mex) B Top Cycling Team Zacat 1:11:59
128 Marvin Leone Soloman (Gua) Team Guatemala U23 1:11:59
129 J Gerardo Soto (Mex) Arenas Tlax Mex 1:24:20
130 Marlon David Fuentes (Gua) Team Guatemala U23 1:27:55
131 Gerardo Al Arrellano (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 1:30:22
132 Jose Luis Gonzalez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 1:34:19
133 Rene Corella (Mex) Bmw Development Team 1:42:10
134 Jonathan Sandoval (Mex) Canels Turbo 1:49:08
135 Alberto Covarrubias (Mex) Canels Turbo 2:00:04
136 Ricardo Reyes (Mex) B Top Cycling Team Zacat 2:03:12
137 Tereso Pinales (Mex) B Top Cycling Team Zacat 2:16:31
138 Edgar Espinoza (Mex) B Top Cycling Team Zacat 2:17:31

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login