Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 8/14 10:22 am - Vuelta Mexico: Stage 4 results


Posted by Editoress on 03/8/14
 

Colombian Juan Villegas, won Friday's fourth stage of the Vuelta Mexico, which ran from Tlaxcala to Huamantla with a distance of 110.4 kilometres. Villegas said he was happy to get his second win and help his team hold onto the overall Team lead.

Villegas won the fourth stage with a time of 2:21:37, followed by the Slovak Jure Kocjan at 5 secnd and Colombian Edson Calderon third at 6 seconds back

Will Routley, the only Canadian remaining in the race, finished 103rd, 4:50 behind the winner.

 

Stage 1 and 2 results

Stage 3 results

 

Results from the fourth stage

Stage 4 (March 7th): Tlaxcala to Huamantla, 110.4 km
1 Juan Villegas (Col) 4 72 Colombia 2:21:37
2 Jure Kocjan (Slo) Team Smartstop at 0:05
3 Edson Calderon (Col) 4 72 Colombia 0:06
4 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
5 David Belda (Esp) Burgos BH
6 Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana
7 Jacob Keough (USA) 5 Hour Energy
8 Luis Fernando Macias (Mex) Depredadores Team Chetuma
9 Robbie Squire (USA) Jamis Hagens Berman
10 Juan Sebastian Tamayo (Col) Funvic Brasilinvest Sao
11 Diego Ochoa (Col) 4 72 Colombia
12 Juan Pablo Wilches (Col) Tennis Stars Code Guanaju
13 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
14 Luis Romero (Cub) Jamis Hagens Berman
15 Luis Pulido (Mex) Depredadores Team Chetuma
16 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tennis Stars Code Guanaju
17 Luis Felipe Laverde (Col) Coldeportes Claro
18 Jesus Del Pino (Esp) Burgos BH
19 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies all s.t.
20 Maxat Ayazbayev (Kaz) Continental Team Astana 0:13
21 Juan Ernest Chamorro (Col) 4 72 Colombia
22 Victor Manuel Garcia (Esp) Depredadores Team Chetuma
23 Jhon Edilbe Martinez (Col) Coldeportes Claro
24 Julio Alexis Camacho (Col) Arenas Tlax Mex
25 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
26 Joshua Berry (USA) Team Smartstop all s.t.
27 Kevin De (Bel) Team Novo Nordisk 0:17
28 Cesar Ciommi (Ita) Vega Hotsand
29 Enzo Moyano (Arg) San Luis Somos Todos both s.t.
30 William Valencia (Col) Coldeportes Claro 0:21
31 Leonardo Pinizzoto (Ita) Amore Vita Selle SMP 0:24
32 Eduardo Villa (Mex) E San Marcos Viansi Orbea
33 Uri Martins (Mex) Amore Vita Selle SMP both s.t.
34 Eder Arenas (Mex) Arenas Tlax Mex 0:26
35 Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana
36 Viesturs Luksevics (Lat) Amore Vita Selle SMP
37 Jhonathan Jo De Leon (Gua) Team Guatemala U23
38 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Continental Team Astana
39 Pablo Torres (Esp) Burgos BH
40 Oscar Eduard Sanchez (Col) Funvic Brasilinvest Sao
41 Javier Gonzalez (Col) Arenas Tlax Mex
42 Victor Niño (Col) Canels Turbo
43 Juan Felipe Osorio (Col) 4 72 Colombia
44 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Tennis Stars Code Guanaju
45 Cameron Cogburn (USA) Team Smartstop
46 Francisco Matamoros (Mex) Tennis Stars Code Guanaju
47 Jose Reyes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa
48 Ever aAlexande Rivera (Col) 4 72 Colombia
49 Ivan De Jes Carbajal (Mex) Arenas Tlax Mex all s.t.
50 Arturo Garcia (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 0:32
51 Nervin Geovani Jiatz (Gua) Team Guatemala U23
52 Sergey Shemyakin (Kaz) Continental Team Astana
53 Fernando Gaviria (Col) Coldeportes Claro
54 Florencio Ramos (Mex) Depredadores Team Chetuma
55 Rodrigo Contreras (Col) Coldeportes Claro
56 John Hornbeck (USA) 5 Hour Energy all s.t.
57 Miguel Luis Alvarez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 0:36
58 Daniel Ale Jaramillo (Col) Jamis Hagens Berman 0:37
59 Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy 0:39
60 Fernando Arroyo (Mex) Vega Hotsand 0:45
61 Flavio De Luna (Mex) Team Smartstop
62 Jose Antonio Alarcon (Ven) Canels Turbo
63 Juan Pablo Forero (Col) Coldeportes Claro
64 Juan Ramon Juarez (Mex) Tennis Stars Code Guanaju
65 Gabriel Nicolas (Arg) San Luis Somos Todos all s.t.
66 Alfredo Orlan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 0:54
67 Bernardo Suaza (Col) 4 72 Colombia
68 Marco Antonio Rios (Mex) E San Marcos Viansi Orbea both s.t.
69 Taylor Sheldon (USA) 5 Hour Energy 1:05
70 Flavio Cardoso (Bra) Funvic Brasilinvest Sao
71 Alvaro Yamid Gomez (Col) Canels Turbo
72 Carlos Ale Manarelli (Bra) Funvic Brasilinvest Sao all s.t.
73 Rodrigo Amador (Mex) Sicesa 1:22
74 David Lozano (Esp) Team Novo Nordisk 1:27
75 Ben Jacques Maynes (USA) Jamis Hagens Berman
76 Eric Marcotte (USA) Team Smartstop
77 Sergio Daniel Godoy (Arg) San Luis Somos Todos all s.t.
78 Alvaro Robredo (Esp) Burgos BH 1:29
79 Hector Hugo Rangel (Mex) Canels Turbo 1:31
80 Irving Jaime Aguilar (Mex) E San Marcos Viansi Orbea
81 Alberto Covarrubias (Mex) Canels Turbo
82 Jairo Lopez (Mex) Depredadores Team Chetuma
83 Tyler Brandon (USA) Bmw Development Team
84 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlax Mex
85 Rene Corella (Mex) Bmw Development Team all s.t.
86 Dario Hernandez (Esp) Burgos BH 1:34
87 Matt Cooke (USA) Jamis Hagens Berman 1:36
88 Pedro Autran Nicacio (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 1:37
89 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Brasilinvest Sao 1:39
90 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s,t,
91 Julian Kyer (Ned) Team Smartstop 1:43
92 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s.t.
93 Carson Miller (USA) Jamis Hagens Berman 1:52
94 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 2:02
95 Fernando Orjuela (Col) 4 72 Colombia 2:08
96 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 2:22
97 Salvador Moreno (Col) Coldeportes Claro 3:31
98 Moreno Giampaolo (Ita) Vega Hotsand s.t.
99 Omar Garcia (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 4:50
100 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Continental Team Astana
101 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Continental Team Astana
102 Travis Mccabe (USA) Team Smartstop
103 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
104 Javier Megias (Esp) Team Novo Nordisk all s.t.
105 Jose Aurel Hernandez (Mex) Sicesa 5:18
106 Rogelio Rojas (Mex) Dym Jess Hermanos Correa
107 Bernardo Colex (Mex) Depredadores Team Chetuma
108 Ulises Alfr Castillo (Mex) Canels Turbo
109 Jesus Ortiz (Mex) Tennis Stars Code Guanaju
110 Bryan Arinel Rios (Gua) Team Guatemala U23
111 Ricardo Aurel Torres (Mex) Tennis Stars Code Guanaju all s.t.
112 J Gerardo Soto (Mex) Arenas Tlax Mex 7:15
113 Viktor Okishev (Kaz) Continental Team Astana
114 Marvin Leone Soloman (Gua) Team Guatemala U23
115 Christian Parrett (USA) 5 Hour Energy
116 David Williams (USA) 5 Hour Energy
117 Shane Kline (USA) Team Smartstop
118 Jose Alfredo Santiyo (Mex) Depredadores Team Chetuma
119 Alessio Camilli (Ita) Vega Hotsand
120 Alessandro Riccardi (Ita) Vega Hotsand all s.t.
121 Gerardo Al Arrellano (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 20:30
122 Jose Luis Gonzalez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea s.t.
123 Ricardo Reyes (Mex) B Top Cycling Team Zacat 34:39
124 Julio Cesar Benitez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea
125 Jonathan Sandoval (Mex) Canels Turbo
126 Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax Mex
127 Francisco Gonzalez (Gua) Team Guatemala U23
128 Rodolfo Fernandez (Mex) B Top Cycling Team Zacat
129 Marlon David Fuentes (Gua) Team Guatemala U23
130 Tereso Pinales (Mex) B Top Cycling Team Zacat all s.t.
OTL Edgar Espinoza (Mex) B Top Cycling Team Zacat 45:49
DNF Sergio Escutia (Mex) B Top Cycling Team Zacat
DNF Jose Ramon Aguirre (Mex) Canels Turbo
DNF Celso Agust Ajpacaja (Gua) Team Guatemala U23
DNS Gianni Fran D Intino (Ita) Vega Hotsand
DNS Eduardo Corte (Mex) Dym Jess Hermanos Correa
DNS Miguel Serrano (Mex) Dym Jess Hermanos Correa
DNS Jose Arrellanes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa
 
GC
1 Maxat Ayazbayev (Kaz) Continental Team Astana 13:14:49
2 Victor Manuel Garcia (Esp) Depredadores Team Chetuma at 0:05
3 Juan Villegas (Col) 4 72 Colombia 0:12
4 Juan Sebastian Tamayo (Col) Funvic Brasilinvest Sao 0:24
5 David Belda (Esp) Burgos BH 0:25
6 Robbie Squire (USA) Jamis Hagens Berman 0:27
7 Uri Martins (Mex) Amore Vita Selle SMP 0:53
8 Diego Ochoa (Col) 4 72 Colombia 0:54
9 Luis Pulido (Mex) Depredadores Team Chetuma 0:56
10 Juan Pablo Wilches (Col) Tennis Stars Code Guanaju 0:56
11 Edson Calderon (Col) 4 72 Colombia 1:04
12 Julio Alexis Camacho (Col) Arenas Tlax Mex 1:13
13 Luis Felipe Laverde (Col) Coldeportes Claro 1:20
14 Javier Gonzalez (Col) Arenas Tlax Mex 1:46
15 Jhon Edilbe Martinez (Col) Coldeportes Claro 1:52
16 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 1:54
17 Juan Ernest Chamorro (Col) 4 72 Colombia 2:00
18 Cameron Cogburn (USA) Team Smartstop 2:06
19 Tilegen Maidos (Kaz) Continental Team Astana 2:44
20 Flavio De Luna (Mex) Team Smartstop 2:53
21 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 2:55
22 Rodrigo Contreras (Col) Coldeportes Claro 3:02
23 Cesar Ciommi (Ita) Vega Hotsand 3:03
24 Joshua Berry (USA) Team Smartstop 4:09
25 Victor Niño (Col) Canels Turbo 4:17
26 Oscar Eduard Sanchez (Col) Funvic Brasilinvest Sao 4:44
27 Jesus Del Pino (Esp) Burgos BH 4:45
28 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Continental Team Astana 4:58
29 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 5:34
30 Miguel Luis Alvarez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 6:26
31 William Valencia (Col) Coldeportes Claro 7:06
32 Viesturs Luksevics (Lat) Amore Vita Selle SMP 7:13
33 Carlos Ale Manarelli (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 7:36
34 Eder Arenas (Mex) Arenas Tlax Mex 7:49
35 Nervin Geovani Jiatz (Gua) Team Guatemala U23 8:10
36 Luis Fernando Macias (Mex) Depredadores Team Chetuma 9:24
37 Javier Megias (Esp) Team Novo Nordisk 9:26
38 Florencio Ramos (Mex) Depredadores Team Chetuma 10:53
39 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 11:44
40 Enzo Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 12:23
41 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 12:35
42 Juan Ramon Juarez (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 12:53
43 Eduardo Villa (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 13:16
44 Jhonathan Jo De Leon (Gua) Team Guatemala U23 13:28
45 Jure Kocjan (Slo) Team Smartstop 13:39
46 Sergio Daniel Godoy (Arg) San Luis Somos Todos 14:32
47 Kevin De (Bel) Team Novo Nordisk 15:06
48 Bernardo Colex (Mex) Depredadores Team Chetuma 15:53
49 Luis Romero (Cub) Jamis Hagens Berman 16:33
50 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 16:55
51 Julian Kyer (Ned) Team Smartstop 18:05
52 Arturo Garcia (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 18:25
53 Marco Antonio Rios (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 18:37
54 Moreno Giampaolo (Ita) Vega Hotsand 18:40
55 Juan Pablo Forero (Col) Coldeportes Claro 18:50
56 Jose Aurel Hernandez (Mex) Sicesa 19:04
57 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 20:22
58 Gabriel Nicolas (Arg) San Luis Somos Todos 20:57
59 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 22:31
60 Ricardo Aurel Torres (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 23:05
61 Alfredo Orlan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 23:06
62 Pedro Autran Nicacio (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 23:13
63 Jesus Ortiz (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 23:43
64 Flavio Cardoso (Bra) Funvic Brasilinvest Sao 24:13
65 Salvador Moreno (Col) Coldeportes Claro 24:13
66 Ben Jacques Maynes (USA) Jamis Hagens Berman 24:16
67 Carson Miller (USA) Jamis Hagens Berman 24:31
68 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Continental Team Astana 25:42
69 John Hornbeck (USA) 5 Hour Energy 26:22
70 David Lozano (Esp) Team Novo Nordisk 26:53
71 Ulises Alfr Castillo (Mex) Canels Turbo 27:13
72 Francisco Matamoros (Mex) Tennis Stars Code Guanaju 27:16
73 Jose Alfredo Santiyo (Mex) Depredadores Team Chetuma 27:49
74 Ever aAlexande Rivera (Col) 4 72 Colombia 29:02
75 Taylor Sheldon (USA) 5 Hour Energy 29:41
76 Marco Benfatto (Ita) Continental Team Astana 30:08
77 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 30:24
78 Sergey Shemyakin (Kaz) Continental Team Astana 30:36
79 Hector Hugo Rangel (Mex) Canels Turbo 30:47
80 Jairo Lopez (Mex) Depredadores Team Chetuma 33:14
81 Eric Marcotte (USA) Team Smartstop 33:50
82 Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy 34:42
83 Fernando Orjuela (Col) 4 72 Colombia 35:02
84 Fernando Gaviria (Col) Coldeportes Claro 35:25
85 Jose Reyes (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 36:48
86 David Williams (USA) 5 Hour Energy 36:55
87 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 37:00
88 Rodrigo Amador (Mex) Sicesa 37:17
89 Daniel Ale Jaramillo (Col) Jamis Hagens Berman 37:39
90 Tyler Brandon (USA) Bmw Development Team 37:47
91 Leonardo Pinizzoto (Ita) Amore Vita Selle SMP 38:05
92 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 39:18
93 Jacob Keough (USA) 5 Hour Energy 40:16
94 Irving Jaime Aguilar (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 40:31
95 Dario Hernandez (Esp) Burgos BH 40:33
96 Travis Mccabe (USA) Team Smartstop 41:01
97 Bryan Arinel Rios (Gua) Team Guatemala U23 41:15
98 Matt Cooke (USA) Jamis Hagens Berman 41:22
99 Bernardo Suaza (Col) 4 72 Colombia 41:41
100 Viktor Okishev (Kaz) Continental Team Astana 41:57
101 Omar Garcia (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 42:56
102 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Brasilinvest Sao 44:40
103 Fernando Arroyo (Mex) Vega Hotsand 45:21
104 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Continental Team Astana 45:30
105 Alessandro Riccardi (Ita) Vega Hotsand 46:14
106 Alvaro Robredo (Esp) Burgos BH 48:11
107 Pablo Torres (Esp) Burgos BH 51:00
108 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlax Mex 55:44
109 Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax Mex 57:08
110 Jose Antonio Alarcon (Ven) Canels Turbo 57:10
111 Juan Felipe Osorio (Col) 4 72 Colombia 57:34
112 Rogelio Rojas (Mex) Dym Jess Hermanos Correa 1:04:56
113 Alessio Camilli (Ita) Vega Hotsand 1:05:32
114 Shane Kline (USA) Team Smartstop 1:07:06
115 Ivan De Jes Carbajal (Mex) Arenas Tlax Mex 1:07:16
116 Alvaro Yamid Gomez (Col) Canels Turbo 1:07:31
117 Francisco Gonzalez (Gua) Team Guatemala U23 1:09:51
118 Christian Parrett (USA) 5 Hour Energy 1:12:27
119 Marvin Leone Soloman (Gua) Team Guatemala U23 1:19:01
120 J Gerardo Soto (Mex) Arenas Tlax Mex 1:31:22
121 Rene Corella (Mex) Bmw Development Team 1:43:28
122 Julio Cesar Benitez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 1:44:23
123 Rodolfo Fernandez (Mex) B Top Cycling Team Zacat 1:46:25
124 Gerardo Al Arrellano (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 1:50:39
125 Jose Luis Gonzalez (Mex) E San Marcos Viansi Orbea 1:54:36
126 Alberto Covarrubias (Mex) Canels Turbo 2:01:22
127 Marlon David Fuentes (Gua) Team Guatemala U23 2:02:21
128 Jonathan Sandoval (Mex) Canels Turbo 2:23:34
129 Ricardo Reyes (Mex) B Top Cycling Team Zacat 2:37:38
130 Tereso Pinales (Mex) B Top Cycling Team Zacat 2:50:57


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login