Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 23/14 16:08 pm - Cholet - Pays De Loire results


Posted by Editoress on 03/23/14
 

Results from today's Cholet - Pays De Loire in France

Cholet to Cholet, 206 km
1 Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen-Baloise) 5:13:38
2 Sébastien Delfosse (Wallonie - Bruxelles)
3 Sébastien Turgot (AG2R La Mondiale)
4 Pierrick Fédrigo (FDJ.fr)
5 Benoit Jarrier (Bretagne Séché Environnement)
6 Jimmy Engoulvent (Team Europcar)
7 Frederik Veuchelen (Wanty-Groupe Gobert) all s.t.
8 Gediminas Bagdonas (AG2R La Mondiale) 0:06
9 Arnaud Courteille (FDJ.fr) 0:10
10 Thomas Sprengers (Topsport Vlaanderen-Baloise) 0:35
11 Yoann Paillot (Team La Pomme Marseille 13) 0:36
12 Julien Duval (Roubaix Lille Metropole)
13 Roman Maikin (RusVelo)
14 Bartlomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)
15 Erwann Corbel (Bretagne Séché Environnement)
16 Andrey Solomennikov (RusVelo)
17 Rudy Barbier (Roubaix Lille Metropole)
18 Sergey Shilov (Lokosphinx)
19 Maxime Vantomme (Roubaix Lille Metropole)
20 Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits)
21 Yauheni Hutarovich (AG2R La Mondiale)
22 Tom Dernies (Wallonie - Bruxelles)
23 Angelo Tulik (Team Europcar)
24 Luis Guillermo Mas Bonet (Caja Rural - Seguros Rga) all s.t.
25 Armindo Fonseca (Bretagne Séché Environnement) 1:39
26 Charles Planet (Team Novo Nordisk)
27 Igor Frolov (Itera - Katusha)
28 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Lokosphinx)
29 Antoine Duchesne (Team Europcar)
30 Nacer Bouhanni (FDJ.fr)
31 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen-Baloise)
32 Wesley Kreder (Wanty-Groupe Gobert)
33 Yannick Martinez (Team Europcar)
34 Ruben Fernandez Andujar (Caja Rural - Seguros Rga)
35 Francis Mourey (FDJ.fr) all s.t.
36 Pierre Luc Perichon (Bretagne Séché Environnement) 1:47
37 Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) 1:51
38 Stéphane Rossetto (Bigmat - Auber 93) 1:58
39 Tom Goovaerts (Veranclassic - Doltcini) 3:05
40 David Lozano Riba (Team Novo Nordisk)
41 Kirill Pozdnyakov (RusVelo)
42 Jaroslaw Marycz (CCC Polsat Polkowice) all s.t.
43 Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice) 5:35
44 Benjamin Giraud (Team La Pomme Marseille 13) 5:53
45 Dimitri Le Boulch (Bigmat - Auber 93) 7:16
46 Roman Katyrin (Itera - Katusha)
47 Fréderic Brun (Bigmat - Auber 93)
48 Laurent Evrard (Wallonie - Bruxelles)
49 Fabricio Ferrari (Caja Rural - Seguros Rga)
50 Giorgio Brambila (Veranclassic - Doltcini)
51 Timothy Dupont (Roubaix Lille Metropole) all s.t.
52 Rudy Kowalski (Roubaix Lille Metropole) 7:48
DNF Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen-Baloise)
DNF Sander Helven (Topsport Vlaanderen-Baloise)
DNF Fernando Grijalba (Caja Rural - Seguros Rga)
DNF Eliot Lietaer (Topsport Vlaanderen-Baloise)
DNF Antonio Molina (Caja Rural - Seguros Rga)
DNF Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen-Baloise)
DNF Karol Domagalski (Caja Rural - Seguros Rga)
DNF Omar Fraile (Caja Rural - Seguros Rga)
DNF Tim De Troyer (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Kenneth Vanbilsen (Topsport Vlaanderen-Baloise)
DNF Romain Feillu (Bretagne Séché Environnement)
DNF Jerome Gilbert (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Frederique Robert (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Laurens De Vreese (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Gert Joeaar (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Baptiste Planckaert (Roubaix Lille Metropole)
DNF Kevin Van Melsen (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Christophe Laborie (Bretagne Séché Environnement)
DNF Arnaud Gérard (Bretagne Séché Environnement)
DNF Jérémy Bescond (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Julien Simon (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Benjamin Le Montagner (Bretagne Séché Environnement)
DNF Julien Fouchard (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Stephen Clancy (Team Novo Nordisk)
DNF Clément Venturini (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Jeróme Coppel (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Javier Megias Leal (Team Novo Nordisk)
DNF Nicolas Lefrançois (Team Novo Nordisk)
DNF Martijn Verschoor (Team Novo Nordisk)
DNF Christopher Williams (Team Novo Nordisk)
DNF Guillaume Levarlet (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Damien Garcia (Team Differdange - Losch)
DNF Frederik Vandewiele (Veranclassic - Doltcini)
DNF Corrado Lampa (Team Differdange - Losch)
DNF Vytautas Kaupas (Team Differdange - Losch)
DNF Diego Milan Jimenez (Team Differdange - Losch)
DNF Ruben Menendez Velasco (Team Differdange - Losch)
DNF Ildar Arslanov (Itera - Katusha)
DNF Kevin Suarez Martinez (Team Differdange - Losch)
DNF Alexander Foliforov (Itera - Katusha)
DNF Lubos Pelanek (Team Differdange - Losch)
DNF Sergey Vdovin (Lokosphinx)
DNF Aleksey Rybalkin (Lokosphinx)
DNF Alexander Vdovin (Lokosphinx)
DNF Evgeny Shalunov (Lokosphinx)
DNF Tomasz Kiendys (CCC Polsat Polkowice)
DNF Joaquin Sobrino (Team Differdange - Losch)
DNF Christophe Riblon (AG2R La Mondiale)
DNF Yohann Gené (Team Europcar)
DNF Morgan Lamoisson (Team Europcar)
DNF Fabrice Jeandesboz (Team Europcar)
DNF Laurent Pichon (FDJ.fr)
DNF Laurent Mangel (FDJ.fr)
DNF Mikhail Akimov (Itera - Katusha)
DNF Sébastien Chavanel (FDJ.fr)
DNF Darijus Dzervus (Veranclassic - Doltcini)
DNF Hubert Dupont (AG2R La Mondiale)
DNF Julien Bérard (AG2R La Mondiale)
DNF Damien Gaudin (AG2R La Mondiale)
DNF Maxim Pokidov (Itera - Katusha)
DNF Dmitri Kosyakov (Itera - Katusha)
DNF Dmitriy Ignatev (Itera - Katusha)
DNF Benoît Vaugrenard (FDJ.fr)
DNF Pawel Charucki (CCC Polsat Polkowice)
DNF Dmitriy Sokolov (Lokosphinx)
DNF Flavien Dassonville (Bigmat - Auber 93)
DNF Alo Jakin (Bigmat - Auber 93)
DNF Franck Vermeulen (Roubaix Lille Metropole)
DNF Jean-Lou Paiani (Roubaix Lille Metropole)
DNF Théo Vimpere (Bigmat - Auber 93)
DNF Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice)
DNF Yannis Yssaad (Bigmat - Auber 93)
DNF Grzegorz Stepniak (CCC Polsat Polkowice)
DNF Piotr Gawronski (CCC Polsat Polkowice)
DNF Ilnur Zakarin (RusVelo)
DNF Ivan Balykin (RusVelo)
DNF Igor Boev (RusVelo)
DNF Timofey Kritskiy (RusVelo)
DNF Romain Guillemois (Team Europcar)
DNF Thomas Vaubourzeix (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Yu Takennouchi (Veranclassic - Doltcini)
DNF Serge De Wortelaer (Veranclassic - Doltcini)
DNF Rick Ottema (Veranclassic - Doltcini)
DNF Maxime Anciaux (Wallonie - Bruxelles)
DNF Quentin Bertholet (Wallonie - Bruxelles)
DNF Boris Dron (Wallonie - Bruxelles)
DNF Steven Tronet (Bigmat - Auber 93)
DNF Olivier Chevalier (Wallonie - Bruxelles)
DNF Sergey Firsanov (RusVelo)
DNF Julien El Fares (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Justin Jules (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Domingos Goncalves (Team La Pomme Marseille 13)
DNF José Gonçalves (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Thomas Rostollan (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Christophe Premont (Wallonie - Bruxelles)
Dns Joonas Henttala (Team Novo Nordisk)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login