Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

April 2/14 18:42 pm - VDK-Driedaagse De Panne - Koksijde/3 Jours de la Panne: Stage 2


Posted by Editoress on 04/2/14
 

With his fifth win of the season Sacha Modolo got Team Lampre-Merida back to its winning ways at the stage race "Driedaagse de Panne-Koksijde". Perfectly piloted into the finish by Davide Cimolai and Max Richeze, Modolo managed to beat a number of well-known rivals in the sprint.

The month of March seemed to be jinxed for Team Lampre-Merida: After the team had already won six races in January and February, victory remained out of reach at Paris-Nice, Tirreno Adriatico and in Catalonia - Roberto Ferrari got the closest when he finished in second at the 2nd stage of the Volta a Catalunya. The wet edition of the classic Milano-San Remo was no success either despite a long escape from Matteo Bono, and at the Settimana Internazionale Coppi e Bartali Manuele Mori's second place in the short first stage was the best result.

But Sacha Modolo got the riders in blue, fuchsia and Merida green back to their winning ways at the beginning of April. In the first stage of the "Driedaagse de Panne-Koksijde" Modolo had been surprised by an attack on one of the many steep climbs. Team Lampre-Merida was all the more attentive the next day, and this time they managed to get their three most important riders for a bunch sprint into the first group when the peloton broke to pieces on the Kemmelerberg.

Both Cimolai and then Richeze showed a textbook display of their skills. First Cimolai set a blistering pace on the final two kilometres, keeping his team mates in the first positions of the pack. Then Max Richeze made good use of his experience and handling skills to pilot Sacha Modolo into the best position to start the sprint. Modolo did not react to an early jump of Belgian Guillaume van Keirsbulck but wisely chose to wait for the 200 metres to go marker before he accelerated explosively and pulled away from his opponents by a full bike length on the finish line in Koksijde. For Modolo this was his fifth win of the season, while it was the seventh victory for Team Lampre-Merida and the first since the end of February.

Courtesy Team Lampre-Merida

 

 

Stage 2: Zottegem to Koksijde (Oostduinkerke), 206 km
1 Sacha Modolo (Lampre-Merida 04:28:15
2 Arnaud Demare (FDJ.fr
3 Alexander Kristoff (Katusha Team
4 Ruslan Tleubayev (Astana Pro Team
5 Danilo Napolitano (Wanty-Groupe Gobert
6 Daniele Colli (Neri Sottoli
7 Alessandro Bazzana (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
8 Marcel Kittel (Team Giant-Shimano
9 Kenneth van Bilsen (Topsport Vlaanderen-Baloise
10 Marco Canola (Bardiani CSF
11 James van Landschoot (Wanty-Groupe Gobert
12 Gert Steegmans (Omega Pharma-QuickStep
13 Mauro Finetto (Neri Sottoli
14 Yves Lampaert (Topsport Vlaanderen-Baloise
15 Vegard Breen (Lotto-Belisol Team
16 Antonino Parrinello (Androni Giocattoli - Venezuela
17 Oscar Gatto (Cannondale
18 Luke Durbridge (Orica GreenEDGE
19 Maximiliano Richeze (Lampre-Merida
20 Niki Terpstra (Omega Pharma-QuickStep
21 Vincent Jerome (Team Europcar
22 Julien Vermote (Omega Pharma-QuickStep
23 Alexander Porsev (Katusha Team
24 Rob Ruijgh (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
25 Davide Cimolai (Lampre-Merida
26 Matthieu Ladagnous (FDJ.fr
27 Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen-Baloise
28 Guillaume van Keirsbulck (Omega Pharma-QuickStep all s.t.
29 Andrew Fenn (Omega Pharma-QuickStep 0:05
30 Mickaël Delage (FDJ.fr 0:23
31 Luca Paolini (Katusha Team 1:17
32 Sébastien Rosseler (Veranclassic - Doltcini 1:29
33 Kenny Dehaes (Lotto-Belisol Team 3:17
34 Timothy Stevens (Team 3M
35 Michael van Staeyen (Topsport Vlaanderen-Baloise
36 Joeri Stallaert (Veranclassic - Doltcini
37 Kevin Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
38 Emiel Vermeulen (Team 3M
39 Youcef Reguigui (MTN - Qhubeka
40 Viacheslav Kuznetsov (Katusha Team
41 Robert Förster (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
42 Marco Bandiera (Androni Giocattoli - Venezuela
43 Edward Theuns (Topsport Vlaanderen-Baloise
44 Sebastiaan Pot (Team 3M
45 Roberto De Patre (Neri Sottoli
46 Luis Guillermo Mas Bonet (Caja Rural - Seguros RGA
47 Rafael Andriato (Neri Sottoli
48 David Boucher (FDJ.fr
49 Gorik Gardeyn (Veranclassic - Doltcini
50 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team
51 John Murphy (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
52 Jan Barta (Team NetApp-Endura
53 Ken Hanson (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
54 Tobias Ludvigsson (Team Giant-Shimano
55 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team
56 Fabio Sabatini (Cannondale
57 Filippo Fortin (Bardiani CSF
58 Sonny Colbrelli (Bardiani CSF
59 Marco Coledan (Bardiani CSF
60 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise
61 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen-Baloise
62 Johan Le Bon (FDJ.fr
63 Jay Robert Thomson (MTN - Qhubeka
64 Jaap De Man (Team 3M
65 Maciej Bodnar (Cannondale
66 Luke Keough (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
67 Jonas van Genechten (Lotto-Belisol Team
68 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
69 Kristijan Koren (Cannondale
70 Mark Renshaw (Omega Pharma-QuickStep
71 Daniel Summerhill (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
72 Elia Favilli (Lampre-Merida
73 Andrea Palini (Lampre-Merida
74 Nicola Ruffoni (Bardiani CSF
75 Laurent Mangel (FDJ.fr
76 Alan Marangoni (Cannondale
77 Martin Velits (Omega Pharma-QuickStep
78 Laurens de Vreese (Wanty-Groupe Gobert
79 Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert
80 Tim De Troyer (Wanty-Groupe Gobert
81 Ruben Fernandez Andujar (Caja Rural - Seguros RGA
82 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen-Baloise
83 Aidis Kruopis (Orica GreenEDGE
84 Egidijus Juodvalkis (Team 3M
85 Edward King (Cannondale
86 Jonas Ahlstrand (Team Giant-Shimano
87 Martin Reimer (MTN - Qhubeka
88 Svein Tuft (Orica GreenEDGE
89 Christopher Jones (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
90 Antoine Duchesne (Team Europcar
91 Jérôme Cousin (Team Europcar
92 Murillo Antonio Fischer (FDJ.fr
93 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli - Venezuela
94 Francesco Chicchi (Neri Sottoli
95 Andrea Guardini (Astana Pro Team
96 Tom Veelers (Team Giant-Shimano
97 Javier Francisco Aramendia Lorente (Caja Rural - Seguros RGA
98 Dmitriy Muravyev (Astana Pro Team
99 Mathew Hayman (Orica GreenEDGE
100 Pim Ligthart (Lotto-Belisol Team
101 Jens Mouris (Orica GreenEDGE
102 Marco Haller (Katusha Team
103 Andreas Schillinger (Team NetApp-Endura
104 Rüdiger Selig (Katusha Team
105 Tom Stamsnijder (Team Giant-Shimano
106 Davide Vigano (Caja Rural - Seguros RGA
107 Yohann Gené (Team Europcar
108 Mattia Pozzo (Neri Sottoli all s.t.
109 Albert Timmer (Team Giant-Shimano 5:34
110 Kurt Geysen (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 16:08
111 Ferekalsi Debesay (MTN - Qhubeka
112 Frederique Robert (Wanty-Groupe Gobert
113 Daniil Fominykh (Astana Pro Team
114 Arman Kamyshev (Astana Pro Team
115 Sascha Weber (Veranclassic - Doltcini
116 Tom Goovaerts (Veranclassic - Doltcini
117 Luca Dodi (Lampre-Merida
118 Paolo Colonna (Bardiani CSF
119 Michael Hepburn (Orica GreenEDGE
120 Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert
121 Nicola Testi (Androni Giocattoli - Venezuela
122 Ramon Carretero (Neri Sottoli
123 Morgan Lamoisson (Team Europcar
124 Andrea Dal Col (Neri Sottoli
125 Omar Fraile (Caja Rural - Seguros RGA
126 Fernando Grijalba (Caja Rural - Seguros RGA
127 Scott Thwaites (Team NetApp-Endura
128 Fabricio Ferrari (Caja Rural - Seguros RGA
129 Nick Wynants (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
130 Nicola Boem (Bardiani CSF
131 Niccolo Bonifazio (Lampre-Merida
132 Andrea Zordan (Androni Giocattoli - Venezuela
133 Mikhail Ignatyev (Katusha Team
134 Sean De Bie (Lotto-Belisol Team
135 Michael Vingerling (Team 3M
136 Joren Segers (Team 3M
137 Sam Lennertz (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
138 Dennis van Niekerk (MTN - Qhubeka
139 Patrick Facchini (Androni Giocattoli - Venezuela
140 Ralf Matzka (Team NetApp-Endura
141 Bradley Potgieter (MTN - Qhubeka
142 Johann van Zyl (MTN - Qhubeka
143 Karol Domagalski (Caja Rural - Seguros RGA
144 Alexander Rybakov (Katusha Team
145 Sea Keong Loh (Team Giant-Shimano
146 Kenny Robert van Hummel (Androni Giocattoli - Venezuela
147 Blaz Jarc (Team NetApp-Endura
148 Wouter Mol (Veranclassic - Doltcini
149 Yannick Martinez (Team Europcar
150 Matthias Krizek (Cannondale
151 Jim Sogenzo (MTN - Qhubeka
152 Giorgio Brambila (Veranclassic - Doltcini
153 Bert De Backer (Team Giant-Shimano
154 Martijn Maaskant (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
155 Kris Boeckmans (Lotto-Belisol Team
156 Johnny Hoogerland (Androni Giocattoli - Venezuela all s.t.
DNF Peter Sagan (Cannondale
DNF Francesco Gavazzi (Astana Pro Team
DNF William Bonnet (FDJ.fr
DNF Jérome Baugnies (Wanty-Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt (Team 3M
DNF Alphonse Vermote (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
DNS Leigh Howard (Orica GreenEDGE
DNS Zakkari Dempster (Team NetApp-Endura
DNS Kevin Hulsmans (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
 
GC
1 Gert Steegmans (Omega Pharma-QuickStep 8:57:45
2 Oscar Gatto (Cannondale at 0:01
3 Kenneth van Bilsen (Topsport Vlaanderen-Baloise 0:03
4 Niki Terpstra (Omega Pharma-QuickStep 0:05
5 Mauro Finetto (Neri Sottoli 0:09
6 Vincent Jerome (Team Europcar
7 Guillaume van Keirsbulck (Omega Pharma-QuickStep both s.t.
8 Arnaud Demare (FDJ.fr 0:14
9 Luke Durbridge (Orica GreenEDGE 0:20
10 Alexander Kristoff (Katusha Team 0:24
11 Yves Lampaert (Topsport Vlaanderen-Baloise 0:26
12 Julien Vermote (Omega Pharma-QuickStep 0:27
13 Marcel Kittel (Team Giant-Shimano 0:28
14 Daniele Colli (Neri Sottoli
15 Ruslan Tleubayev (Astana Pro Team
16 Alessandro Bazzana (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
17 Davide Cimolai (Lampre-Merida
18 James van Landschoot (Wanty-Groupe Gobert
19 Alexander Porsev (Katusha Team
20 Rob Ruijgh (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
21 Antonino Parrinello (Androni Giocattoli - Venezuela
22 Maximiliano Richeze (Lampre-Merida
23 Marco Canola (Bardiani CSF
24 Vegard Breen (Lotto-Belisol Team
25 Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen-Baloise
26 Matthieu Ladagnous (FDJ.fr all s.t.
27 Sacha Modolo (Lampre-Merida 0:31
28 Andrew Fenn (Omega Pharma-QuickStep 0:33
29 Luca Paolini (Katusha Team 1:58
30 Mickaël Delage (FDJ.fr 2:43
31 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 3:26
32 Laurens de Vreese (Wanty-Groupe Gobert s.t.
33 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen-Baloise 3:39
34 Maciej Bodnar (Cannondale 3:44
35 Kenny Dehaes (Lotto-Belisol Team 3:45
36 Joeri Stallaert (Veranclassic - Doltcini
37 Michael van Staeyen (Topsport Vlaanderen-Baloise
38 Rafael Andriato (Neri Sottoli
39 Timothy Stevens (Team 3M
40 Youcef Reguigui (MTN - Qhubeka
41 Luis Guillermo Mas Bonet (Caja Rural - Seguros RGA
42 Viacheslav Kuznetsov (Katusha Team
43 Marco Coledan (Bardiani CSF
44 Jan Barta (Team NetApp-Endura
45 Kristijan Koren (Cannondale
46 Marco Bandiera (Androni Giocattoli - Venezuela
47 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team
48 Mark Renshaw (Omega Pharma-QuickStep
49 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team
50 Jaap De Man (Team 3M
51 Johan Le Bon (FDJ.fr
52 Sonny Colbrelli (Bardiani CSF
53 Andrea Guardini (Astana Pro Team
54 John Murphy (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
55 Tobias Ludvigsson (Team Giant-Shimano
56 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise
57 Martin Reimer (MTN - Qhubeka
58 David Boucher (FDJ.fr
59 Davide Vigano (Caja Rural - Seguros RGA
60 Jonas Ahlstrand (Team Giant-Shimano
61 Fabio Sabatini (Cannondale
62 Sebastiaan Pot (Team 3M
63 Martin Velits (Omega Pharma-QuickStep
64 Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert
65 Elia Favilli (Lampre-Merida
66 Jonas van Genechten (Lotto-Belisol Team
67 Tom Veelers (Team Giant-Shimano
68 Ruben Fernandez Andujar (Caja Rural - Seguros RGA
69 Jay Robert Thomson (MTN - Qhubeka
70 Christopher Jones (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
71 Alan Marangoni (Cannondale
72 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli - Venezuela
73 Jérôme Cousin (Team Europcar
74 Antoine Duchesne (Team Europcar
75 Svein Tuft (Orica GreenEDGE
76 Pim Ligthart (Lotto-Belisol Team
77 Yohann Gené (Team Europcar
78 Marco Haller (Katusha Team
79 Rüdiger Selig (Katusha Team all s.t.
80 Edward King (Cannondale 4:26
81 Dmitriy Muravyev (Astana Pro Team
82 Mathew Hayman (Orica GreenEDGE both s.t.
83 Jens Mouris (Orica GreenEDGE 5:21
84 Albert Timmer (Team Giant-Shimano 6:02
85 Edward Theuns (Topsport Vlaanderen-Baloise 7:04
86 Danilo Napolitano (Wanty-Groupe Gobert 7:35
87 Daniel Summerhill (Unitedhealthcare Presented By Maxxis 7:40
88 Nicola Ruffoni (Bardiani CSF s.t.
89 Andrea Palini (Lampre-Merida 8:44
90 Roberto De Patre (Neri Sottoli 8:53
91 Filippo Fortin (Bardiani CSF s.t.
92 Sébastien Rosseler (Veranclassic - Doltcini 10:30
93 Robert Förster (Unitedhealthcare Presented By Maxxis 10:52
94 Ken Hanson (Unitedhealthcare Presented By Maxxis
95 Aidis Kruopis (Orica GreenEDGE
96 Egidijus Juodvalkis (Team 3M
97 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen-Baloise
98 Murillo Antonio Fischer (FDJ.fr
99 Javier Francisco Aramendia Lorente (Caja Rural - Seguros RGA all s.t.
100 Luke Keough (Unitedhealthcare Presented By Maxxis 12:18
101 Tim De Troyer (Wanty-Groupe Gobert
102 Tom Stamsnijder (Team Giant-Shimano both s.t.
103 Kevin Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 12:19
104 Emiel Vermeulen (Team 3M 14:02
105 Gorik Gardeyn (Veranclassic - Doltcini
106 Laurent Mangel (FDJ.fr
107 Francesco Chicchi (Neri Sottoli
108 Mattia Pozzo (Neri Sottoli
109 Andreas Schillinger (Team NetApp-Endura all s.t.
110 Frederique Robert (Wanty-Groupe Gobert 16:36
111 Kenny Robert van Hummel (Androni Giocattoli - Venezuela
112 Scott Thwaites (Team NetApp-Endura
113 Michael Hepburn (Orica GreenEDGE
114 Omar Fraile (Caja Rural - Seguros RGA
115 Fernando Grijalba (Caja Rural - Seguros RGA
116 Daniil Fominykh (Astana Pro Team
117 Fabricio Ferrari (Caja Rural - Seguros RGA
118 Arman Kamyshev (Astana Pro Team
119 Matthias Krizek (Cannondale
120 Johnny Hoogerland (Androni Giocattoli - Venezuela
121 Paolo Colonna (Bardiani CSF
122 Patrick Facchini (Androni Giocattoli - Venezuela
123 Ralf Matzka (Team NetApp-Endura
124 Dennis van Niekerk (MTN - Qhubeka
125 Yannick Martinez (Team Europcar
126 Bert De Backer (Team Giant-Shimano all s.t.
127 Andrea Zordan (Androni Giocattoli - Venezuela 16:49
128 Nicola Testi (Androni Giocattoli - Venezuela 18:06
129 Wouter Mol (Veranclassic - Doltcini s.t.
130 Sam Lennertz (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 18:12
131 Alexander Rybakov (Katusha Team 20:31
132 Martijn Maaskant (Unitedhealthcare Presented By Maxxis s.t.
133 Kurt Geysen (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 23:43
134 Morgan Lamoisson (Team Europcar
135 Joren Segers (Team 3M
136 Niccolo Bonifazio (Lampre-Merida
137 Michael Vingerling (Team 3M
138 Johann van Zyl (MTN - Qhubeka
139 Karol Domagalski (Caja Rural - Seguros RGA
140 Sea Keong Loh (Team Giant-Shimano
141 Jim Sogenzo (MTN - Qhubeka all s.t.
142 Luca Dodi (Lampre-Merida 25:09
143 Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert
144 Giorgio Brambila (Veranclassic - Doltcini both s.t.
145 Kris Boeckmans (Lotto-Belisol Team 25:12
146 Ramon Carretero (Neri Sottoli 26:51
147 Andrea Dal Col (Neri Sottoli
148 Nick Wynants (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
149 Mikhail Ignatyev (Katusha Team all s.t.
150 Ferekalsi Debesay (MTN - Qhubeka 26:53
151 Tom Goovaerts (Veranclassic - Doltcini
152 Sascha Weber (Veranclassic - Doltcini
153 Nicola Boem (Bardiani CSF
154 Sean De Bie (Lotto-Belisol Team
155 Bradley Potgieter (MTN - Qhubeka
156 Blaz Jarc (Team NetApp-Endura all s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login