Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

April 3/14 13:58 pm - VDK-Driedaagse De Panne - Koksijde/3 Jours de la Panne: Stage 3a


Posted by Editoress on 04/3/14
 

Less than 24 hours after his win in the second stage of the "Driedaagse de Panne-Koksijde", Sacha Modolo (Lampre Merida) made it a double in Thursday morning's short stage, beating all of his rivals to the line.

The third day of the "Dreidaagse de Panne-Koksijde" stage race featured two short stages again: In the morning the riders had to cover 110 kilometres around de Panne, and in the afternoon an individual time trial over 14.3 kilometres concluded the race. The morning's stage was the last chance for the sprinters' teams, and they really went for it in the finale. Both Marcel Kittel and Kenny de Haes commanded their teams to the front to reel in the two attackers and neutralise any further attempts. The riders of Team Lampre Merida on the other hand opted to keep it low-key until the three kilometre-to-go banner.

>From that moment on Andrea Palini, Luca Dodi, Max Richeze and Davide Cimolai gave it their all to keep Sacha Modolo in the first positions of the peloton and out of the chaos that ensued. Indeed, and not all that surprisingly, there were a number of crashes on the final ten kilometres, but the riders in blue, fuchsia and Merida green managed to steer clear of those. As there was a tricky right-hand corner just 500 metres from the finish line, there was some pushing and shoving on the last kilometre. When battling for the best wheel to follow and the fastest line through that corner, Modolo and his lead-out man Cimolai showed all of their class, with Modolo diving into the last right-hand corner in fifth position.

On the short finishing straight Sacha Modolo outsprinted Andrea Guardini and Kenny van Hummel, the two fastest rivals on this morning, but this time it was a tight decision. Apart from getting his fifth and sixth personal win of the season, Modolo also managed to win the green points leader's jersey. For the team, these were the eighth and ninth victories of the still young season.

Lampre-Merida press release

 

Antoine Duchesne (Team Europcar) finished 100 and Svein Tuft (Orica GreenEDGE) 105th, both in the same time as the winner.

 

 

Stage 3a: De Panne to De Panne, 109.7 km
1 Sacha Modolo (Lampre-Merida) 2:22:20
2 Andrea Guardini (Astana Pro Team)
3 Kenny Robert van Hummel (Androni Giocattoli - Venezuela)
4 Kenneth van Bilsen (Topsport Vlaanderen-Baloise)
5 Ralf Matzka (Team NetApp-Endura)
6 Michael van Staeyen (Topsport Vlaanderen-Baloise)
7 Nicola Ruffoni (Bardiani CSF)
8 Alexander Kristoff (Katusha Team)
9 Francesco Chicchi (Neri Sottoli)
10 Youcef Reguigui (MTN - Qhubeka)
11 Frederique Robert (Wanty-Groupe Gobert)
12 Blaz Jarc (Team NetApp-Endura)
13 Ruslan Tleubayev (Astana Pro Team)
14 David Boucher (FDJ.fr)
15 Danilo Napolitano (Wanty-Groupe Gobert)
16 Giorgio Brambila (Veranclassic - Doltcini)
17 John Murphy (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
18 Timothy Stevens (Team 3M)
19 Morgan Lamoisson (Team Europcar)
20 Tim De Troyer (Wanty-Groupe Gobert)
21 Emiel Vermeulen (Team 3M)
22 Kevin Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
23 Alexander Porsev (Katusha Team)
24 Luis Guillermo Mas Bonet (Caja Rural - Seguros RGA)
25 Ken Hanson (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
26 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team)
27 Yves Lampaert (Topsport Vlaanderen-Baloise)
28 Wouter Mol (Veranclassic - Doltcini)
29 Gert Steegmans (Omega Pharma-QuickStep)
30 Vincent Jerome (Team Europcar)
31 Luke Durbridge (Orica GreenEDGE)
32 Rob Ruijgh (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
33 Mauro Finetto (Neri Sottoli)
34 Sam Lennertz (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
35 Niki Terpstra (Omega Pharma-QuickStep)
36 Michael Hepburn (Orica GreenEDGE)
37 Alessandro Bazzana (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
38 Matthieu Ladagnous (FDJ.fr)
39 Rafael Andriato (Neri Sottoli)
40 Daniel Summerhill (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
41 Pim Ligthart (Lotto-Belisol Team)
42 Roberto De Patre (Neri Sottoli)
43 Julien Vermote (Omega Pharma-QuickStep)
44 Martin Velits (Omega Pharma-QuickStep)
45 Guillaume van Keirsbulck (Omega Pharma-QuickStep)
46 Jan Barta (Team NetApp-Endura)
47 Egidijus Juodvalkis (Team 3M)
48 Davide Cimolai (Lampre-Merida)
49 Antonino Parrinello (Androni Giocattoli - Venezuela)
50 Vegard Breen (Lotto-Belisol Team)
51 Marcel Kittel (Team Giant-Shimano)
52 Kristijan Koren (Cannondale)
53 Robert Förster (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
54 Tobias Ludvigsson (Team Giant-Shimano)
55 Marco Canola (Bardiani CSF)
56 Scott Thwaites (Team NetApp-Endura)
57 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team)
58 Edward Theuns (Topsport Vlaanderen-Baloise)
59 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
60 Sebastiaan Pot (Team 3M)
61 Michael Vingerling (Team 3M)
62 Karol Domagalski (Caja Rural - Seguros RGA)
63 Dennis van Niekerk (MTN - Qhubeka)
64 Daniele Colli (Neri Sottoli)
65 James van Landschoot (Wanty-Groupe Gobert)
66 Matthias Krizek (Cannondale)
67 Johan Le Bon (FDJ.fr)
68 Jonas Ahlstrand (Team Giant-Shimano)
69 Laurent Mangel (FDJ.fr)
70 Jérôme Cousin (Team Europcar)
71 Mark Renshaw (Omega Pharma-QuickStep)
72 Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen-Baloise)
73 Daniil Fominykh (Astana Pro Team)
74 Tom Veelers (Team Giant-Shimano)
75 Rüdiger Selig (Katusha Team)
76 Marco Haller (Katusha Team)
77 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise)
78 Viacheslav Kuznetsov (Katusha Team)
79 Patrick Facchini (Androni Giocattoli - Venezuela)
80 Jens Mouris (Orica GreenEDGE)
81 Maximiliano Richeze (Lampre-Merida)
82 Javier Francisco Aramendia Lorente (Caja Rural - Seguros RGA)
83 Bert De Backer (Team Giant-Shimano)
84 Albert Timmer (Team Giant-Shimano)
85 Omar Fraile (Caja Rural - Seguros RGA)
86 Jim Sogenzo (MTN - Qhubeka)
87 Arman Kamyshev (Astana Pro Team)
88 Jay Robert Thomson (MTN - Qhubeka)
89 Edward King (Cannondale)
90 Marco Bandiera (Androni Giocattoli - Venezuela)
91 Andreas Schillinger (Team NetApp-Endura)
92 Maciej Bodnar (Cannondale)
93 Tom Stamsnijder (Team Giant-Shimano)
94 Jonas van Genechten (Lotto-Belisol Team)
95 Kenny Dehaes (Lotto-Belisol Team)
96 Sean De Bie (Lotto-Belisol Team)
97 Andrea Palini (Lampre-Merida)
98 Martin Reimer (MTN - Qhubeka)
99 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen-Baloise)
100 Antoine Duchesne (Team Europcar)
101 Alexander Rybakov (Katusha Team)
102 Luca Dodi (Lampre-Merida)
103 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli - Venezuela)
104 Alan Marangoni (Cannondale)
105 Svein Tuft (Orica GreenEDGE)
106 Christopher Jones (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
107 Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert)
108 Gorik Gardeyn (Veranclassic - Doltcini)
109 Jaap De Man (Team 3M)
110 Aidis Kruopis (Orica GreenEDGE)
111 Bradley Potgieter (MTN - Qhubeka)
112 Yannick Martinez (Team Europcar)
113 Tom Goovaerts (Veranclassic - Doltcini)
114 Paolo Colonna (Bardiani CSF)
115 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen-Baloise)
116 Yohann Gené (Team Europcar)
117 Marco Coledan (Bardiani CSF) all s.t.
118 Elia Favilli (Lampre-Merida) 2:56
119 Sea Keong Loh (Team Giant-Shimano) 0:00
120 Kris Boeckmans (Lotto-Belisol Team) 0:00
121 Joren Segers (Team 3M) 0:00
122 Mattia Pozzo (Neri Sottoli) 0:00
123 Nicola Testi (Androni Giocattoli - Venezuela) 0:00
124 Niccolo Bonifazio (Lampre-Merida) 4:27
125 Sascha Weber (Veranclassic - Doltcini) s.t.
126 Luke Keough (Unitedhealthcare Presented By Maxxis) 0:00
127 Ruben Fernandez Andujar (Caja Rural - Seguros RGA) 0:00
128 Nicola Boem (Bardiani CSF) 0:00
129 Filippo Fortin (Bardiani CSF) 0:00
130 Sonny Colbrelli (Bardiani CSF) 0:00
131 Kurt Geysen (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 6:44
132 Fabio Sabatini (Cannondale) s.t.
133 Davide Vigano (Caja Rural - Seguros RGA) 0:00
134 Andrea Zordan (Androni Giocattoli - Venezuela) 9:54
135 Nick Wynants (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
136 Mikhail Ignatyev (Katusha Team)
137 Sébastien Rosseler (Veranclassic - Doltcini)
138 Andrea Dal Col (Neri Sottoli)
139 Ferekalsi Debesay (MTN - Qhubeka)
140 Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert)
141 Ramon Carretero (Neri Sottoli)
142 Johann van Zyl (MTN - Qhubeka)
143 Murillo Antonio Fischer (FDJ.fr)
144 Fabricio Ferrari (Caja Rural - Seguros RGA)
145 Fernando Grijalba (Caja Rural - Seguros RGA) all s.t.
146 Dmitriy Muravyev (Astana Pro Team) 9:58
DNF Andrew Fenn (Omega Pharma-QuickStep)
DNF Mickaël Delage (FDJ.fr)
DNF Mathew Hayman (Orica GreenEDGE)
DNF Martijn Maaskant (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
DNF Joeri Stallaert (Veranclassic - Doltcini)
DNS Oscar Gatto (Cannondale)
DNS Arnaud Demare (FDJ.fr)
DNS Luca Paolini (Katusha Team)
DNS Johnny Hoogerland (Androni Giocattoli - Venezuela)
DNS Laurens de Vreese (Wanty-Groupe Gobert)
 
GC
1 Gert Steegmans (Omega Pharma-QuickStep) 11:20:05
2 Kenneth van Bilsen (Topsport Vlaanderen-Baloise) at 0:03
3 Niki Terpstra (Omega Pharma-QuickStep) 0:05
4 Mauro Finetto (Neri Sottoli) 0:09
5 Vincent Jerome (Team Europcar)
6 Guillaume van Keirsbulck (Omega Pharma-QuickStep) both s.t.
7 Luke Durbridge (Orica GreenEDGE) 0:20
8 Alexander Kristoff (Katusha Team) 0:24
9 Sacha Modolo (Lampre-Merida) 0:25
10 Yves Lampaert (Topsport Vlaanderen-Baloise) 0:26
11 Julien Vermote (Omega Pharma-QuickStep) 0:27
12 Ruslan Tleubayev (Astana Pro Team) 0:28
13 Alexander Porsev (Katusha Team)
14 Marcel Kittel (Team Giant-Shimano)
15 Alessandro Bazzana (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
16 Davide Cimolai (Lampre-Merida)
17 Rob Ruijgh (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
18 Daniele Colli (Neri Sottoli)
19 James van Landschoot (Wanty-Groupe Gobert)
20 Antonino Parrinello (Androni Giocattoli - Venezuela)
21 Vegard Breen (Lotto-Belisol Team)
22 Matthieu Ladagnous (FDJ.fr)
23 Marco Canola (Bardiani CSF)
24 Maximiliano Richeze (Lampre-Merida)
25 Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen-Baloise) all s.t.
26 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 3:26
27 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen-Baloise) s.t.
28 Andrea Guardini (Astana Pro Team) 3:41
29 Jaap De Man (Team 3M) 3:43
30 Maciej Bodnar (Cannondale) 3:44
31 Michael van Staeyen (Topsport Vlaanderen-Baloise) 3:45
32 Youcef Reguigui (MTN - Qhubeka)
33 Timothy Stevens (Team 3M)
34 Luis Guillermo Mas Bonet (Caja Rural - Seguros RGA)
35 Rafael Andriato (Neri Sottoli)
36 Valentin Iglinskiy (Astana Pro Team)
37 John Murphy (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
38 Jan Barta (Team NetApp-Endura)
39 David Boucher (FDJ.fr)
40 Kenny Dehaes (Lotto-Belisol Team)
41 Kristijan Koren (Cannondale)
42 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team)
43 Viacheslav Kuznetsov (Katusha Team)
44 Mark Renshaw (Omega Pharma-QuickStep)
45 Johan Le Bon (FDJ.fr)
46 Martin Velits (Omega Pharma-QuickStep)
47 Tobias Ludvigsson (Team Giant-Shimano)
48 Sebastiaan Pot (Team 3M)
49 Marco Bandiera (Androni Giocattoli - Venezuela)
50 Jonas Ahlstrand (Team Giant-Shimano)
51 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise)
52 Marco Coledan (Bardiani CSF)
53 Tom Veelers (Team Giant-Shimano)
54 Martin Reimer (MTN - Qhubeka)
55 Pim Ligthart (Lotto-Belisol Team)
56 Jonas van Genechten (Lotto-Belisol Team)
57 Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert)
58 Sonny Colbrelli (Bardiani CSF)
59 Jérôme Cousin (Team Europcar)
60 Jay Robert Thomson (MTN - Qhubeka)
61 Davide Vigano (Caja Rural - Seguros RGA)
62 Christopher Jones (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
63 Alan Marangoni (Cannondale)
64 Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli - Venezuela)
65 Marco Haller (Katusha Team)
66 Antoine Duchesne (Team Europcar)
67 Rüdiger Selig (Katusha Team)
68 Ruben Fernandez Andujar (Caja Rural - Seguros RGA)
69 Svein Tuft (Orica GreenEDGE)
70 Yohann Gené (Team Europcar) all s.t.
71 Edward King (Cannondale) 4:26
72 Jens Mouris (Orica GreenEDGE) 5:21
73 Albert Timmer (Team Giant-Shimano) 6:02
74 Elia Favilli (Lampre-Merida) 6:41
75 Edward Theuns (Topsport Vlaanderen-Baloise) 7:04
76 Danilo Napolitano (Wanty-Groupe Gobert) 7:35
77 Nicola Ruffoni (Bardiani CSF) 7:40
78 Daniel Summerhill (Unitedhealthcare Presented By Maxxis) s.t.
79 Andrea Palini (Lampre-Merida) 8:44
80 Roberto De Patre (Neri Sottoli) 8:53
81 Filippo Fortin (Bardiani CSF) 8:53
82 Fabio Sabatini (Cannondale) 10:29
83 Ken Hanson (Unitedhealthcare Presented By Maxxis) 10:52
84 Robert Förster (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
85 Egidijus Juodvalkis (Team 3M)
86 Aidis Kruopis (Orica GreenEDGE)
87 Javier Francisco Aramendia Lorente (Caja Rural - Seguros RGA)
88 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen-Baloise) all s.t.
89 Tim De Troyer (Wanty-Groupe Gobert) 12:18
90 Luke Keough (Unitedhealthcare Presented By Maxxis)
91 Tom Stamsnijder (Team Giant-Shimano) both s.t.
92 Kevin Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 12:19
93 Emiel Vermeulen (Team 3M) 14:02
94 Francesco Chicchi (Neri Sottoli)
95 Laurent Mangel (FDJ.fr)
96 Gorik Gardeyn (Veranclassic - Doltcini)
97 Andreas Schillinger (Team NetApp-Endura)
98 Mattia Pozzo (Neri Sottoli) all s.t.
99 Dmitriy Muravyev (Astana Pro Team) 14:24
100 Kenny Robert van Hummel (Androni Giocattoli - Venezuela) 16:34
101 Frederique Robert (Wanty-Groupe Gobert) 16:36
102 Michael Hepburn (Orica GreenEDGE)
103 Ralf Matzka (Team NetApp-Endura)
104 Scott Thwaites (Team NetApp-Endura)
105 Daniil Fominykh (Astana Pro Team)
106 Omar Fraile (Caja Rural - Seguros RGA)
107 Matthias Krizek (Cannondale)
108 Patrick Facchini (Androni Giocattoli - Venezuela)
109 Arman Kamyshev (Astana Pro Team)
110 Dennis van Niekerk (MTN - Qhubeka)
111 Paolo Colonna (Bardiani CSF)
112 Bert De Backer (Team Giant-Shimano)
113 Yannick Martinez (Team Europcar) all s.t.
114 Wouter Mol (Veranclassic - Doltcini) 18:06
115 Nicola Testi (Androni Giocattoli - Venezuela) s.t.
116 Sam Lennertz (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 18:12
117 Sébastien Rosseler (Veranclassic - Doltcini) 20:24
118 Alexander Rybakov (Katusha Team) 20:31
119 Murillo Antonio Fischer (FDJ.fr) 20:46
120 Morgan Lamoisson (Team Europcar) 23:43
121 Michael Vingerling (Team 3M)
122 Karol Domagalski (Caja Rural - Seguros RGA)
123 Jim Sogenzo (MTN - Qhubeka)
124 Joren Segers (Team 3M)
125 Sea Keong Loh (Team Giant-Shimano) all s.t.
126 Giorgio Brambila (Veranclassic - Doltcini) 25:09
127 Luca Dodi (Lampre-Merida) s.t.
128 Kris Boeckmans (Lotto-Belisol Team) 25:12
129 Fernando Grijalba (Caja Rural - Seguros RGA) 26:30
130 Fabricio Ferrari (Caja Rural - Seguros RGA) s.t.
131 Andrea Zordan (Androni Giocattoli - Venezuela) 26:43
132 Blaz Jarc (Team NetApp-Endura) 26:53
133 Sean De Bie (Lotto-Belisol Team)
134 Tom Goovaerts (Veranclassic - Doltcini)
135 Nicola Boem (Bardiani CSF)
136 Bradley Potgieter (MTN - Qhubeka) all s.t.
137 Niccolo Bonifazio (Lampre-Merida) 28:10
138 Kurt Geysen (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 30:27
139 Sascha Weber (Veranclassic - Doltcini) 31:20
140 Johann van Zyl (MTN - Qhubeka) 33:37
141 Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert) 35:03
142 Andrea Dal Col (Neri Sottoli) 36:45
143 Ramon Carretero (Neri Sottoli)
144 Nick Wynants (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
145 Mikhail Ignatyev (Katusha Team) all s.t.
146 Ferekalsi Debesay (MTN - Qhubeka) 36:47

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login