Canadian Cyclist

 

April 14/14 21:02 pm - Sea Otter Classic: Circuit Road Race results


Posted by Editoress on 04/14/14
 

Results from the final road race at the Sea Otter Classic, the Circuit races on Sunday April 13th

 

Pro 1/2 Women
1 Leah Kirchmann (Optum p/b Kelley Benefit Strategies) 1:12:41
2 Lex Albrecht (TWENTY16 Pro Cycling) 1:12:41
3 Joelle Numainville (Optum p/b Kelley Benefit Strategies) 1:12:42
4 Judith Wexler (Folsom BikeCervelo) 1:12:42
5 Alison Tetrick (TWENTY16 Pro Cycling) 1:12:42
6 Miranda Griffiths (Vanderkitten) 1:12:42
7 Amy Charity (Vanderkitten)) 1:12:43
8 Sara Bird (Pinnacle-Reactor pb JL Velo) 1:12:46
9 Kendall Ryan (Team TIBCO II) 1:12:46
10 Patricia Schwager (Team TIBCO- To the Top) 1:12:47
11 Kristin Mcgrath (TWENTY16 Pro Cycling) 1:12:48
12 Diane Moug (Folsom BikeCervelo) 1:12:55
13 Amber Gaffney (TWENTY16 Pro Cycling) 1:12:55
14 Dotsie Bausch (TWENTY16 Pro Cycling) 1:12:55
15 Ginger Snell (Velo Sports Group) 1:12:56
16 Kaitlin Antonneau (TWENTY16 Pro Cycling) 1:12:56
17 Erica Greif (Velo Sports Group) 1:13:34
18 Danielle Haulman (Folsom BikeCervelo) 1:13:34
19 Denise Ramsden (Optum p/b Kelley Benefit Strategies) 1:13:34
20 Cristina Hughes (Pinnacle-Reactor pb JL Velo) 1:16:05
21 Bethann Orton (River City Bicycles) 1:16:06
22 Lauren De Crescenzo (DNA Cycling pb K4) 1:16:06
23 Krista Doebel-Hickok (Team TIBCO- To the Top) 1:16:18
24 Elle Anderson (California Giant Berry FarmsSpe) 1:17:06
25 Melanie Wong (Pinnacle-Reactor p/b JL Velo) 1:17:39
26 Kate Wilson (NOW Cycling) 1:17:39
27 Julie Cutts (Velo Sports Group) 1:17:41
28 Heather Van Sickle (Folsom BikeCervelo) 1:17:41
DNF Kate Chilcott (Vanderkitten))
DNF Heather Fischer (DNA Cycling p/b K4)
DNF Misha Fuller (Pinnacle-Reactor p/b JL Velo)
DNF Felicia Gomez (Pinnacle-Reactor pb JL Velo)
DNF Natalie Koch (Team Novo Nordisk Women)
DNF Karla Lopez (JETCycling)
DNF Courteney Lowe (Optum p/b Kelley Benefit Strategies)
DNF Mary Elizabeth Maroon (TWENTY16 Pro Cycling)
DNF Emily Matheu (Pinnacle-Reactor p/b JL Velo)
DNF Alexa Perez (JETCycling)
DNF Mina Pizzini (KingRacingGroup)
DNF Kelli Richter (PSIMET Racing)
DNF Maria Santiago (SPY Giant RIDE p/b MRI)
DNF Andrea Villarreal (JETCycling)
DNF Brenda Villarreal (JETCycling)
DNF Kelsey Withrow (DNA Cycling p/b K4)
DNF Lindsay Fox (Jobing.com Women's Racing)
DNS Amy Chandos (Northern Arizona University)
 
Pro 1/2 Men
1 Tyler Magner (Hincapie Sportswear Development) 1:18:58
2 Jacob Keough (Kenda 5 Hour Energy) 1:18:58
3 Luke Ockerby (Garneau Quebecor) 1:18:58
4 Federico Marchiori (H&R Block) 1:18:58
5 Bryan Duke (Bear Development Team) 1:18:59
6 Tyler Brandt (BMW Development Team) 1:18:59
7 Fabrizio Vonnacher (KHS-Maxxis-JAKROO) 1:18:59
8 Sam Bassetti (Kenda 5 Hour Energy) 1:18:59
9 Bryan Larsen (BMW Development Team) 1:18:59
10 Tim Aiken (Bear Development Team) 1:18:59
11 William Barta (BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq) 1:19:00
12 Michael Hernandez (Hot Tubes Development Cycling T) 1:19:00
13 Toms Skujins (Hincapie Sportswear Development) 1:19:00
14 Stefano Barberi (California Giant Berry FarmsSpe) 1:19:00
15 Garrett McLeod (H&R Block) 1:19:00
16 Jesse Anthony (Twin Six) 1:19:00
17 Simon-Pierre Gauthier (Garneau Quebecor) 1:19:00
18 Tobin Ortenblad (California Giant Berry FarmsSpecialized) 1:19:00
19 Benjamin Swedberg (California Giant Cycling) 1:19:00
20 Remi Pelletier-Roy (Team Oakland Cycling) 1:19:00
21 Kyle Buckosky (H&R Block) 1:19:00
22 Adrien Costa (Hagens Berman U-23) 1:19:01
23 Cole House (Intelligentsia Coffee) 1:19:01
24 Ryan Macdonald (Raliegh Clement) 1:19:01
25 Jonathan Penaloza (Davis Bike Club Race Team) 1:19:01
26 Ethan Reynolds (Hot Tubes Development Cycling Team) 1:19:01
27 Joseph Rosskopf (Hincapie Sportswear Development) 1:19:01
28 Steven Davis (KHS-Maxxis-JAKROO) 1:19:01
29 Ryan Mele (Team Optum pb Kelly Benefit Strategies) 1:19:01
30 Menso De Jong (TEAM CLIF BAR Cycling) 1:19:01
31 Scott Lundy (Serious Cycling) 1:19:01
32 Philip O'Donnell (Hot Tubes Development Cycling Team) 1:19:01
33 Jack Maddux (Hot Tubes Development Cycling T) 1:19:02
34 Adam Farabaugh (Feedback Sports Racing) 1:19:02
35 Blake Anton (TEAM CLIF BAR Cycling) 1:19:02
36 Drew Christopher (Primal - Audi Denver) 1:19:02
37 Rob Evans (Think Finance pb Trek Bike Stor) 1:19:02
38 Adam de Vos (Michelob Ultra - Big Shark Racing) 1:19:03
39 Matt Schaupp (BMW Development Team) 1:19:04
40 Collin Berry (BMW Development Team) 1:19:06
41 Arthur Rand (Marc Pro - Strava) 1:19:07
42 Thomas Jondall (KHS-Maxxis-JAKROO) 1:19:07
43 Joseph Schmalz (Hincapie Sportswear Development) 1:19:08
44 Ben Chaddock (Team Roaring Mouse) 1:19:12
45 Jacob Kauffman (LuxVue-SunPower Racing) 1:19:12
46 Oscar Clark (SquadraSF) 1:19:12
47 Dakota Schaeffer (Airgas) 1:19:15
48 Daniel Harm (BMW Development Team) 1:19:21
49 Ian Moore (BMW Development Team) 1:19:21
50 Cory Greenberg (Firefighters Racing UCI Elite) 1:19:21
51 Chad Cheverier (Big Orange Cycling) 1:19:22
52 Taylor Shelden (Velo Fratello pb Bay Equity Homes) 1:19:22
53 Nicholas Newcomb (Bear Development Team) 1:19:23
54 Jonathan Hornbeck (Kenda 5 Hour Energy) 1:19:23
55 Daniel Katz (BMW Development Team) 1:19:37
56 Michael Jasinski (TEAM CLIF BAR Cycling) 1:20:02
57 Ben Bertiger (BMW Development Team) 1:20:29
58 Gavin Mannion (Kenda 5 Hour Energy) 1:20:48
59 Christian Parrett (Borealis Fat Bike) 1:24:10
DNF Mathieu Borduas (Carpediem Racing)
DNF Jeffrey Buscheck (Davis Bike Club Race Team)
DNF Matt Charity (Steamboat Velo)
DNF Nathan Elliott (Pen Velo Racing)
DNF Jacob Gerhardt (TEAM CLIF BAR Cycling)
DNF Travis Glysson (Team Winded Development)
DNF Lonny Knabe (Team Novo Nordisk Elite)
DNF Daniel Kosykh (Davis Bike Club Race Team)
DNF Miles Lamon (TEAM CLIF BAR Cycling)
DNF Robert Lander (Davis Bike Club Race Team)
DNF Paul Morris (TEAM CLIF BAR Cycling)
DNF Clinton Mortley (LiVe Well pb Bountiful Bicycle)
DNF Nick Schaffner (Marc Pro - Strava)
DNF Adam Zeen (OSPKN Racing)
DNF Ian Keough (Hot Tubes Development Cycling T)
DNS Jacob Albrecht (Whole Athlete Specialized)
DNS Brent Emoff (Owens Healthcare)
DNS Owen Gillott (Hagens Berman U-23)
DNS David Holden ()
DNS Jonathan Krier-Tran (Threshold Sports pb Leadout End)
DNS Christopher Prendergast (H&R Block)
DNS Grahame Rivers (DNA CYCLING)
DNS Branden Russell (Team Novo Nordisk Elite)
DNS Bjorn Selander (San Francisco Cycling Club)
DNS Thomas Soladay (Velo Reno PB Tamarack Junction)
DNS James Stemper (Cushman & Wakefield Racing)
DNS Stuart Wight ()
DNS Torey Philipp (California Giant Berry FarmsSpe)
DNS Cory Williams (KHS-Maxxis-JAKROO)
DNS Ryan Miller (BMW Development Team)
DNS Kyle Torres (BMW Development Team)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.