Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 21/00 7:33 am - Online Registration Deadlines, Swiss Tour, Mexico Track World Cup


Posted by Editor on 06/21/00
 

Online Registration

We have a number of online registrations that are close to closing or increasing in entry fees:

Mont Ste Anne Quebec Cup - registration closes 9:00 pm EDT June 23rd
Whistler Gravity Tour - registration late fee of $10 as of June 26th, registration closes July 4th 5:00 pm Pacific
Canmore Sunlight Challenge - registration late fee of $10 after June 30th, registration closes July 5th 8:00 pm EDT
Road Nationals - registration closes July 10th 8:00 pm EDT
Whistler Classic - registration late fee of $10 as of June 26th, registration closes July 11th 5:00 pm Pacific


Upcoming Registrations:

Saskatchewan Canada Cup
Canmore Canada Cup
The Northumberland Challenge Stage Race

If you have a race for which you would like to use our online registration service, please contact us for more information.


Tour of Switzerland

Stage 9 - St.Moritz to Arosa 150 km

1. Francesco Secchiari (Ita) Saeco-Valli&Valli 3:47:59
2. Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli&Valli at 3:34
3. Christian Heule (Sui) Post Swiss Team 3:44
4. Sven Teutenberg (Ger) Gerolsteiner 4:20
5. Massimo Podenzana (Ita) Mercatone Uno-Albacom s.t.
6. Marc Wauters (Bel) Rabobank 5:08
7. Stefan Rütimann (Sui) Vini Caldirola-Sidermec 5:20
8. Matthias Buxhofer (Aut) Phonak 5:32
9. Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli&Valli 7:22
10. Michael Boogerd (Ned) Rabobank 8:17

11. Richard Virenque (Fra) Team Polti 8:21
13. Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin s.t.
20. Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom 8:47
24. Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step s.t.
68. Kirk Willett (USA) Manheim Auctions/Mercury 29:09
75. Steve Zampieri (Sui) Manheim Auctions/Mercury
76. Rolf Sorensen (Den) Rabobank
79. Frank Vandenbroucke (Bel) Cofidis
81. Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step
89. Johan Museeuw (Bel) Mapei-Quick Step all s.t.

DNF Jan Bratkowski (Ger) Manheim Auctions/Mercury

GC

1. Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin 29:30:21
2. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo at 0:14
3. Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo 0:26
4. Sven Montgomery (Sui) La Francaise des Jeux 1:42
5. Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom 2:07
6. Richard Virenque (Fra) Team Polti 2:22
7. Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step 2:40
8. Michael Boogerd (Ned) Rabobank 5:13
9. Oscar Mason (Ita) Mercatone Uno-Albacom 6:21
10. Daniel Atienza (Esp) Saeco-Valli&Valli 6:40

17. Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step 10:53
48. Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step 55:33
65. Steve Zampieri (Sui) Manheim Auctions/Mercury 1:22:53
67. Frank Vandenbroucke (Bel) Cofidis 1:24:27
81. Johan Museeuw (Bel) Mapei-Quick Step 1:46:31
82. Rolf Sorensen (Den) Rabobank 1:46:38
89. Kirk Willett (USA) Manheim Auctions/Mercury 1:58:09


Track World Cup #3 - Mexico

Men Individual Pursuit
RankName
1STEINWEG Stefan
2COLLINELLI Andrea
3ERMENAULT Philippe
4SBEIH Adham
5MARVULLI Franco
6CORVERS Frank
7ESCOBAR ROURE Sergio
8MOURIS Jens
9ALCANTARA B. Miguel
10MORALES Noe
Men 1km Time Trial
RankName
1TOURNANT Arnaud
2KERSTEN Ben
3KREJNER Grzegorz
4BERGEMANN Carsten
5CARNEY Jonas
6MULDER Theuns
7CAMPBELL Neil
8FISHER James
9MERK Patrik
10MEI Domenico
Men Points Race
RankName
1GILMORE Matthew
2ZUIJDERWIJK Wilco
3BAFFI Adriano
4CARNEY James
5CAPELLE Christophe
6CURUCHET Gabriel Ovidio
7MARTINEZ VENTOS Luis Alberto
8LLANERAS ROSELLO Joan
Men Sprint
RankName
1POKORNY Eyk
2BOURGAIN Mickaël
3BERZINS Viesturs
4HILL Darryn William
5KIKSIS Ainars
6DAJKA Jobie
7BARON Douglas
8JOHN Matthias
9DUBLE Arnaud
10KEISER Fabian
10BAIROS Johnny
Women Sprint
RankName
1HIGGINSON Lyndelle
2LINDENMUTH Tanya
3REED Jennie
4FERRIS Michelle
5MUENZER Lori-Ann
6WEICHELT Ulrike
7DUBNICOFF Tanya
8SZABOLCSI Szilvia
9CONTRERAS REYES Nancy
10RUDICK Solveig
Women Individual Pursuit
RankName
1BELLUTTI Antonella
2WATT Kathryn
3VAN DER ZEE Anouska
4CALLE Maria Luisa
5TROXELL Megan
6TAUBERT Maria
7POITRAS Mandy
8REICHENBERGER Kathrin
9MOLL Ruth
10ROMERO Georgina
Men Keirin
RankName
1CHIAPPA Roberto
2POKORNY Eyk
3DAJKA Jobie
4BERZINS Viesturs
5ARRUE Christian Marcelo
6BOURGAIN Mickaël
7MULDER Theuns
8CAMPBELL Neil
9GONZALEZ John Jaime
10CONTRERAS Mario
Men Olympic Sprint
RankCountry
1France
2Germany
3Latvia
4Poland
5Australia
6Italy
7Canada (Doug Baron, Jim Fisher, Lars Madsen)
8USA
9Mexico
10Switzerland
Women Points Race
RankName
1VAN DER ZEE Anouska
2GUERRERO MENDEZ Belem
3TROXELL Megan
4BELLUTTI Antonella
5WATT Kathryn
6HIGGINSON Lyndelle
7POITRAS Mandy
8CALLE Maria Luisa
9TAUBERT Maria
10MOLL Ruth
Men Madison
RankCountry
1Spain
2Italy
3Switzerland
4Belgium
5Netherlands
6France
7USA
8Mexico
9Argentina
Women 500m Time Trial
RankName
1CONTRERAS REYES Nancy
2HIGGINSON Lyndelle
3WEICHELT Ulrike
4DUBNICOFF Tanya
5WITTY Christine
6LARREAL Daniela
7SZABOLCSI Szilvia
8SCAFETTA Annamaria
9KASSLIN Mira
10LOPEZ Maria Elena

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login