Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 22/00 4:25 am - Tour de Suisse: Stage 10 and FInal GC


Posted by Editoress on 06/22/00
 

Tour de Suisse

Stage 10 - Herisau to Baden, 175 km

1. Stefano Zanini ((Ita) Mapei-Quick Step             4:23:132. Thomas Mühlbacher (Aut) Gerolsteiner3. Marcel Strauss (Sui) Post Swiss Team4. Marc Lotz (Ned) Rabobank 5. Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata                    0:116. Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step                 7:317. Markus Zberg (Sui) Rabobank8. René Haselbacher (Ger) Gerolsteiner9. Richard Virenque (Fra) Team Polti10. Oscar Mason (Ita) Mercatone Uno-Albacom11. Roland Meier (Sui) Cofidis12. Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step13. Serge Baguet (Bel) Lotto Mobistar14. Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin15. Sven Teutenberg (Ger) Gerolsteiner16. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin17. Matthias Buxhofer (Aut) Phonak18. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin19. Sven Montgomery (Sui) La Française des Jeux20. Chris Peers (Bel) Cofidis21. Michael Boogerd (Ned) Rabobank22. Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step23. Andrey Teterjouk (Kaz) Liquigas-Pata24. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo25. Kirk Willett (USA) Manheim Auctions/Mercury26. Marco Fincato (Ita) Fassa Bortolo27. Mauro Gianetti (Sui) Vini Caldirola-Sidermec28. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas-Pata29. Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom30. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo31. Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom32. Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo33. Pierre Bourquenoud (Sui) Phonak34. Daniel Schnider (Sui) La Française des Jeux35. Grischa Niermann (Ger) Rabobank36. Daniel Atienza (Esp) Saeco-Valli&Valli37. Mario Aerts (Bel) Lotto Mobistar38. Massimo Cigana (Ita) Mercatone Uno-Albacom39. Christian Charriere (Sui) Phonak40. Stefano Garzelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom41. Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Albacom42. Rolf Sörensen (Den) Rabobank43. Armin Meier (Sui) Saeco-Valli&Valli44. Christian Poos (Lux) Post Swiss Team45. Stephan Gottschling (Ger) Post Swiss Team46. Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom47. Vlodyomir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo48. Marco Artunghi (Ita) Mercatone Uno-Albacom49. Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom50. Marco Della Vedova (Ita) Lampre-Daikin51. Thierry Marichal (Bel) Lotto Mobistar52. Eddy Mazzoleni (Ita) Team Polti53. Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata54. Marc Wauters (Bel) Rabobank55. Christian Heule (Sui) Post Swiss Team56. Patrick Calcagni (Sui) Vini Caldirola-Sidermec57. Frank Høj (Den) La Française des Jeux58. Pietro Zucconi (Sui) Vini Caldirola-Sidermec59. Massimilano Lelli (Ita) Cofidis60. Pascal Herve (Fra) Team Polti61. Mirco Crepaldi (Ita) Team Polti62. Christian Sidler (Sui) Post Swiss Team63. Stefan Rütimann (Sui) Vini Caldirola-Sidermec64. Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin65. René Stadelmann (Sui) Phonak                         7:5966. Peter Farazijn (Bel) Cofidis67. Niki Aebersold (Sui) Rabobank                        8:0668. Svein-Gaute Hølestøl (Nor) Gerolsteiner69. Francesco Secchiari (Ita) Saeco-Valli&Valli70. Christophe Mengin (Fra) La Française des Jeux        8:1971. Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli&Valli72. Pierre Ackermann (Sui) Post Swiss Team73. Massimo Donati (Ita) Vini Caldirola-Sidermec74. Jens Heppner (Ger) Team Deutsche Telekom75. Leonardo Giordani (Ita) Fassa Bortolo76. Steve Zampieri (Sui) Manheim Auctions/Mercury77. Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner78. Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom79. David Tani (Ita) Mapei-Quick Step80. Guiseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom81. Massimo Podenzana (Ita) Mercatone Uno-Albacom82. Igor Pugaci (Mda) Saeco-Valli&Valli83. Maarten den Bakker (Ned) Rabobank                    8:3684. Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom         8:4485. Fabio Sacchi (Ita) Team Polti86. Nico Mattan (Bel) Cofidis                            8:5287. Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step88. Rossano Brasi (Ita) Team Polti                       9:0089. Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli&ValliDNS Igor Astarloa (Esp) Mercatone Uno-AlbacomDNF Johan Museeuw (Bel) Mapei-Quick StepDNF Frank Vandenbroucke (Bel) CofidisFinal GC1. Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin               34:01:052. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                       0:143. Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                    0:264. Sven Montgomery (Sui) La Française des Jeux           1:425. Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom               2:076. Richard Virenque (Fra) Team Polti                     2:227. Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step               2:408. Michael Boogerd (Ned) Rabobank                        5:139. Oscar Mason (Ita) Mercatone Uno-Albacom               6:2110. Daniel Atienza (Esp) Saeco-Valli&Valli               6:4011. Roland Meier (Sui) Cofidis                           6:4812. Marco Fincato (Ita) Fassa Bortolo                    7:5513. Eddy Mazzoleni (Ita) Team Polti                      8:3514. Andrey Teterjouk (Kaz) Liquigas-Pata                 9:1415. Massimo Cigana (Ita) Mercatone Uno-Albacom           9:3516. Grischa Niermann (Ger) Rabobank                     10:4617. Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step              10:5318. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas-Pata                 12:2719. Pascal Herve (Fra) Team Polti                       12:5420. Thomas Mühlbacher (Aut) Gerolsteiner                15:2521. Guiseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom        18:5022. Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Albacom        20:3423. Armin Meier (Sui) Saeco-Valli&Valli                 21:2124. Christian Charriere (Sui) Phonak                    21:4225. Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom               23:1626. Matthias Buxhofer (Aut) Phonak                      23:1627. Christian Heule (Sui) Post Swiss Team               25:2828. Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                 26:1129. Mauro Gianetti (Sui) Vini Caldirola-Sidermec        26:4730. Stephan Gottschling (Ger) Post Swiss Team           28:1031. Massimilano Lelli (Ita) Cofidis                     29:3832. Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata                  30:0733. Marc Wauters (Bel) Rabobank                         30:2734. Daniel Schnider (Sui) La Française des Jeux         30:5235. Vlodyomir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                31:3936. Stefano Garzelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom        32:4637. Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom              33:3338. Niki Aebersold (Sui) Rabobank                       34:1439. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                 35:4840. Marcel Strauss (Sui) Post Swiss Team                37:1541. Sven Teutenberg (Ger) Gerolsteiner                  38:3742. Mario Aerts (Bel) Lotto Mobistar                    38:3943. Francesco Secchiari (Ita) Saeco-Valli&Valli         41:2544. Marco Della Vedova (Ita) Lampre-Daikin              41:5245. Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom            48:4246. Pierre Bourquenoud (Sui) Phonak                     48:5247. Maarten den Bakker (Ned) Rabobank                   50:4848. Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step               55:3349. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                 57:3350. Stefan Rütimann (Sui) Vini Caldirola-Sidermec       57:5051. Markus Zberg (Sui) Rabobank                       1:01:3852. Fabio Sacchi (Ita) Team Polti                     1:01:4953. Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                  1:02:0554. Jens Heppner (Ger) Team Deutsche Telekom          1:03:0355. Massimo Donati (Ita) Vini Caldirola-Sidermec      1:04:5356. René Stadelmann (Sui) Phonak                      1:05:5557. Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom      1:11:5658. Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom  1:13:2959. René Haselbacher (Ger) Gerolsteiner               1:14:0760. Nico Mattan (Bel) Cofidis                         1:14:2361. Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli&Valli         1:16:1162. Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli&Valli        1:18:4363. Marc Lotz (Ned) Rabobank                          1:19:5864. Massimo Podenzana (Ita) Mercatone Uno-Albacom     1:22:2065. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin            1:23:2066. Steve Zampieri (Sui) Manheim Auctions/Mercury     1:23:4167. Peter Farazijn (Bel) Cofidis                      1:25:1668. Svein-Gaute Hølestøl (Nor) Gerolsteiner           1:27:4869. Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata                1:28:4270. Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step             1:30:3871. Christian Poos (Lux) Post Swiss Team              1:31:2672. Leonardo Giordani (Ita) Fassa Bortolo             1:32:3673. Serge Baguet (Bel) Lotto Mobistar                 1:33:0574. Patrick Calcagni (Sui) Vini Caldirola-Sidermec    1:37:3175. Pietro Zucconi (Sui) Vini Caldirola-Sidermec      1:38:4076. Frank Høj (Den) La Française des Jeux             1:45:0877. Rossano Brasi (Ita) Team Polti                    1:46:2178. Chris Peers (Bel) Cofidis                         1:46:2279. Rolf Sörensen (Den) Rabobank                      1:46:3880. Thierry Marichal (Bel) Lotto Mobistar             1:48:3481. Pierre Ackermann (Sui) Post Swiss Team            1:49:4882. Christophe Mengin (Fra) La Française des Jeux     1:50:0683. David Tani (Ita) Mapei-Quick Step                 1:52:4184. Igor Pugaci (Mda) Saeco-Valli&Valli               1:56:3585. Christian Sidler (Sui) Post Swiss Team            1:57:3186. Kirk Willett (USA) Manheim Auctions/Mercury       1:58:0987. Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step                 2:01:3188. Mirco Crepaldi (Ita) Team Polti                   2:07:5489. Marco Artunghi (Ita) Mercatone Uno-Albacom        2:10:25

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login