Canadian Cyclist

 

April 23/14 7:45 am - Ronde van Gelderland results


Posted by Editoress on 04/23/14
 

Results from the Ronde van Gelderland, held in the Netherlands on April 20th

Apeldoorn to Apeldoorn, 138 km
1 Kirsten Wild (Giant-Shimano Women's Team) 3:20:55
2 Jolien d’Hoore (Lotto Belisol Ladies)
3 Melissa Hoskins (Orica-AIS)
4 Thalita de Jong (Rabo-Liv Women's Team)
5 Emma Johansson (Orica-AIS)
6 Annemiek van Vleuten (Rabo-Liv Women's Team)
7 Elisa Longo Borghini (Hitec Products)
8 Roxane Knetemann (Rabo-Liv Women's Team)
9 Nina Kessler (WT Boels-Dolmans)
10 Anna van der Breggen (Rabo-Liv Women's Team)
11 Liesbeth de Vocht (Lotto Belisol Ladies)
12 Vera Koedooder (Bigla Cycling Team) all s.t.
13 Loes Gunnewijk (Orica-AIS) 0:06
14 Lucinda Brand (Rabo-Liv Women's Team) 0:49
15 Audrey Cordon (Hitec Products) 0:55
16 Chloe Hosking (Hitec Products) 1:09
17 Willeke Knol (Giant-Shimano Women's Team) 1:12
18 Lucy Garner (Giant-Shimano Women's Team)
19 Gracie Elvin (Orica-AIS) both s.t.
20 Aleksandra Burchenkova (Rusvelo) 5:30
21 Floortje Mackaij (Giant-Shimano Women's Team) 7:16
22 Mascha Pijnenborg (Futurumshop.nl-Zannata)
23 Jessy Druyts (Topsport Vlaanderen-Pro-)
24 Daniela Gass (Autoglas Wetteren CT)
25 Esra Tromp (WT Parkhotel Valkenburg)
26 Sofie De Vuyst (Futurumshop.nl-Zannata)
27 Lotte van Hoek (Jan van Arckel)
28 Kaat Hannes (Topsport Vlaanderen-Pro-)
29 Anne-Bianca Schnitzmeir (Wiggle Honda)
30 Aizhan Zhaparova (Rusvelo)
31 Martina Zwick (Bigla Cycling Team)
32 Anouska Koster (Futurumshop.nl-Zannata)
33 Elke Gebhart (Bigla Cycling Team)
34 Judith Bloem (Jan van Arckel)
35 Ingeborg Kreuze (Meteoor People’s Trust)
36 Joanne Hogan (Bigla Cycling Team)
37 Lauren Komanski (US National Team)
38 Margriet de Beus (De Jonge Renner)
39 Leah Kirchmann (Canadian National Team)
40 Taryn Heather (Bigla Cycling Team) all s.t.
41 Valentina Scandolara (Orica-AIS) 7:22
42 Kim de Baat (WT Parkhotel Valkenburg)
43 Lauren Kitchen (Hitec Products)
44 Grace Verbeke (Futurumshop.nl-Zannata) all s.t.
45 Tayler Wiles (US National Team) 7:24
46 Emily Collins (Wiggle Honda)
47 Katrin Garfoot (Australian National Team)
48 Anne Ewing (WV Breda) all s.t.
49 Amy Cure (Lotto Belisol Ladies) 7:27
50 Linda Villumsen (Wiggle Honda) 17:27
51 Annette Edmondson (Orica-AIS)
52 Tatiana Antoshina (Rusvelo)
53 Laura Trott (Wiggle Honda)
54 Julia Soek (Giant-Shimano Women's Team) all s.t.
55 Emma Pooley (Lotto Belisol Ladies) 17:30
56 Esther van Veen (AV Plusine&DTS&K) 18:28
DNF Gabrielle Pilote-Fortin (Canadian National Team)
DNF Catherine Dessureault (Canadian National Team)
DNF Annie Ewart (Canadian National Team)
DNF Annie Foreman-Mackey (Canadian National Team)
DNF Stephanie Roorda (Canadian National Team)

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.