Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

April 24/14 20:49 pm - Joe Martin Stage Race: Stage 1 results


Posted by Editoress on 04/24/14
 

Results from the first stage of the Joe Martin Stage Race in Fayetteville, Arkansas

 

Stage 1: ITT, 4.02 km
 
Pro/1/2/ Women Time Gap
1 Lauren Stephens (Team TIBCO/To The Top) 9:32.02 0:00.00
2 Amber Neben (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 9:38.33 0:06.31
3 Jessica Cutler (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 9:55.61 0:23.59
4 Laura Brown (Colavita-Fine Cooking) 9:57.79 0:25.77
5 Andrea Dvorak (Team TIBCO/To The Top) 9:58.53 0:26.51
6 Jasmin Glaesser (Team TIBCO/To The Top) 10:00.42 0:28.40
7 Mary Zider (Colavita-Fine Cooking) 10:03.68 0:31.66
8 Karen Hunter (ATC Racing) 10:07.17 0:35.15
9 Whitney Schultz (Colavita-Fine Cooking) 10:10.90 0:38.88
10 Joanne Kiesanowski (Team TIBCO/To The Top) 10:18.25 0:46.23
11 Patricia Schwager (Team TIBCO/To The Top) 10:19.20 0:47.18
12 Anna Sanders (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 10:24.58 0:52.56
13 Anika Todd (Team TIBCO/To The Top) 10:31.02 0:59.00
14 Sc Wilborne-Lechuga (Team TIBCO/To The Top) 10:39.41 1:07.39
15 Beth Ruiz (Zimmer Capital p/b Foundation) 10:45.87 1:13.85
16 Mandy Heintz (Guru Cycles p/b Haute Wheels) 10:47.75 1:15.73
17 Erica Allar (Colavita-Fine Cooking) 10:48.44 1:16.42
18 Olivia Dillon (Colavita-Fine Cooking) 10:55.57 1:23.55
19 Sara Headley (Team TIBCO/To The Top) 10:57.11 1:25.09
20 Kim Jennings (BICYCLES OUTBACK RACING/LIFEVA) 10:57.38 1:25.36
21 Casas Ana (Mexican National Team) 11:00.32 1:28.30
22 Lindsay Fox (JOBING.COM WOMEN'S RACING) 11:01.46 1:29.44
23 Raquel Miller (Zimmer Capital p/b Foundation) 11:02.37 1:30.35
24 Patricia Buerkle (Zimmer Capital p/b Foundation) 11:04.70 1:32.68
25 Lindsay Bayer (Colavita-Fine Cooking) 11:04.82 1:32.80
26 Emma White (Zimmer Capital p/b Foundation) 11:05.13 1:33.11
27 Katherine Kelter (GP VELOTEK) 11:06.61 1:34.59
28 Mendivil Yussely (Mexican National Team) 11:13.91 1:41.89
29 Ash Duban (Guru Cycles p/b Haute Wheels) 11:18.55 1:46.53
30 Lorena Vargas (Colombian National Team) 11:20.26 1:48.24
31 Varela Erika (Mexican National Team) 11:21.40 1:49.38
32 Sammi Runnels (ATC RACING) 11:25.81 1:53.79
33 Erica Zaveta (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 11:28.48 1:56.46
34 Mia Loquai (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 11:28.70 1:56.68
35 Sarah Szefi (PSIMET Racing) 11:29.79 1:57.77
36 Lenore Pipes (Colavita-Fine Cooking) 11:35.33 2:03.31
37 Valentina Paniagua (Colombian National Team) 11:36.02 2:04.00
38 Kelli Richter (PSIMET Racing) 11:41.38 2:09.36
39 Leah Kleager (PSIMET Racing) 11:44.76 2:12.74
40 Ginny King (KINGRACINGGROUP) 11:47.59 2:15.57
41 Rocha Mayra (Mexican National Team) 11:47.62 2:15.60
42 Starla Teddergreen (Cloud Racing p/b Ride2Recovery) 11:53.19 2:21.17
43 Daphne Karagianis (PSIMET Racing) 11:53.21 2:21.19
44 Allison Atkinson (Guru Cycles p/b Haute Wheels) 11:53.76 2:21.74
45 Meg Hendricks (Guru Cycles p/b Haute Wheels) 11:54.54 2:22.52
46 Sarah Rice (PSIMET Racing) 11:54.58 2:22.56
47 Carol Jeane Sansome (St Paul Bicycle Racing Club) 11:55.60 2:23.58
48 Abby Ruess (St Paul Bicycle Racing Club) 11:58.07 2:26.05
49 Alexis Zink (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 11:58.71 2:26.69
50 Jen Purcell (Colavita-Fine Cooking) 12:01.73 2:29.71
51 Jannie Mile Salcedo (Colombian National Team) 12:07.89 2:35.87
52 Cathy Frampton (PSIMET Racing) 12:08.39 2:36.37
53 Dan Bradley-Dingman (Guru Cycles p/b Haute Wheels) 12:12.87 2:40.85
54 Michelle Montoya (BICYCLES OUTBACK RACING/LIFEVA) 12:15.96 2:43.94
55 Rachel Byus (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 12:16.74 2:44.72
56 Amy Cutler (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 12:21.78 2:49.76
57 Rios Pinal Jenny (Mexican National Team) 12:25.88 2:53.86
58 Villarreal Andrea (Mexican National Team) 12:27.95 2:55.93
59 Leslie Lupien (Zimmer Capital p/b Foundation) 12:28.23 2:56.21
60 Jennifer Rhoades (360 RACING KC) 12:33.86 3:01.84
61 Kathleen Zimmer Lysakowski (Capital p/b Foundation) 13:34.25 4:02.23
DNS Irena Ossola (Cloud Racing p/b Ride2Recovery )    
 
Pro/1 Men Time Gap
1 Ian Crane (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 8:07.23 0:00.00
2 Jordan Cheyne (SeaSucker/Gutenplan Coaching) 8:12.18 0:04.95
3 Ryan Roth (Jet Fuel Coffee-Norco Bicycle) 8:12.20 0:04.97
4 Cameron Cogburn (Smartstop) 8:17.97 0:10.74
5 Morgan Schmitt (Canyon Bicycles-Shimano) 8:19.96 0:12.73
6 Eloy Teruel (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 8:21.47 0:14.24
7 Ben Jacques Maynes (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 8:21.86 0:14.63
8 Emerson Oronte (Horizon Organic/Einstein Bros.) 8:23.69 0:16.46
9 Andres Diaz (Incycle-Predator Components) 8:29.72 0:22.49
10 Scott Zwizanski (Optum p/b Kelly Benefit Strate) 8:30.00 0:22.77
11 Sam Bassetti (5hr Energy p/b Kenda) 8:30.24 0:23.01
12 Brecht Dhaene (Astellas Oncology) 8:31.11 0:23.88
13 Robert Sweeting (5hr Energy p/b Kenda) 8:32.44 0:25.21
14 Chad Beyer (5hr Energy p/b Kenda) 8:33.06 0:25.83
15 Chris Winn (Horizon Organic/Einstein Bros.) 8:33.70 0:26.47
16 Travis McCabe (Smartstop) 8:34.95 0:27.72
17 Stephen Leece (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 8:36.24 0:29.01
18 Bruno Langlois (5hr Energy p/b Kenda) 8:37.80 0:30.57
19 Fabio Calabria (Horizon Organic/Einstein Bros.) 8:38.07 0:30.84
20 Timothy Rugg (Battley Ducati-Spokes ETC) 8:38.46 0:31.23
21 Jesse Anthony (Optum p/b Kelly Benefit Strate) 8:40.16 0:32.93
22 Taylor Shelden (5hr Energy p/b Kenda) 8:41.08 0:33.85
23 David Williams (5hr Energy p/b Kenda) 8:42.16 0:34.93
24 Erik Slack (Canyon Bicycles-Shimano) 8:42.26 0:35.03
25 Joshua Berry (Smartstop) 8:42.40 0:35.17
26 Winston David (CRCA/Lupus Racing Team) 8:42.98 0:35.75
27 Zach Bell (Smartstop) 8:45.88 0:38.65
28 Shawn Gravois (CRCA/Lupus Racing Team) 8:46.48 0:39.25
29 Scott Ambrose (Team Nova Nordisk Development) 8:47.23 0:40.00
30 Carson Miller (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 8:47.26 0:40.03
31 Coulton Hartrich (SeaSucker/Gutenplan Coaching) 8:47.87 0:40.64
32 Stephen Bassett (Hagens Berman Cycling) 8:48.27 0:41.04
33 Michael Olheiser (Incycle-Predator Components) 8:49.15 0:41.92
34 Bjorn Selander (Optum p/b Kelly Benefit Strate) 8:49.58 0:42.35
35 Buddy Spafford (CRCA/Lupus Racing Team) 8:50.25 0:43.02
36 Heath Blackgrove (Boneshaker D1 Racing) 8:50.36 0:43.13
37 Eric Marcotte (Smartstop) 8:50.42 0:43.19
38 Ben Frederick (Kelly Benefit Stragies Elite) 8:51.93 0:44.70
39 Josh Yeaton (Horizon Organic/Einstein Bros.) 8:52.79 0:45.56
40 Cortlan Brown (Astellas Oncology) 8:53.79 0:46.56
41 Hunter Grove (Incycle-Predator Components) 8:56.20 0:48.97
42 Clayton Feldman (Horizon Organic/Einstein Bros.) 8:56.99 0:49.76
43 Derek Schanze (Pioneer Mortgage Funding) 8:57.37 0:50.14
44 Tyler Schwartz (Incycle-Predator Components) 8:57.81 0:50.58
45 Ruben Companioni (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 8:58.07 0:50.84
46 Colby Wait-Molyneux (Hagens Berman Cycling) 8:58.16 0:50.93
47 Andrew Baker (Astellas Oncology) 8:58.74 0:51.51
48 Kaler Marshall (Canyon Bicycles-Shimano) 8:58.86 0:51.63
49 Matt Green (Astellas Oncology) 8:59.12 0:51.89
50 Jimmy Schurman (CRCA/Lupus Racing Team) 8:59.40 0:52.17
51 Gabriel Baca (ELBOWZ Racing) 9:00.09 0:52.86
52 Andrew Seitz (Kelly Benefit Stragies Elite) 9:00.40 0:53.17
53 Michael Sheehan (Boneshaker D1 Racing) 9:01.25 0:54.02
54 Stefan Rothe (ELBOWZ Racing) 9:01.86 0:54.63
55 Logan Phippen (Canyon Bicycles-Shimano) 9:01.91 0:54.68
56 Jake Sitler (SeaSucker/Gutenplan Coaching) 9:02.38 0:55.15
57 Mac Cassin (Horizon Organic/Einstein Bros.) 9:02.80 0:55.57
58 Shane Kline (Smartstop) 9:04.40 0:57.17
59 Kris Dahl (Smartstop) 9:04.93 0:57.70
60 Kit Recca (Horizon Organic/Einstein Bros.) 9:05.06 0:57.83
61 Shane Braley (Finish Strong Eite Cycling Tea) 9:06.38 0:59.15
62 Christian Parrett (5hr Energy p/b Kenda) 9:06.84 0:59.61
63 Juan Jose Haedo (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 9:08.83 1:01.60
64 Zack Allison (Think Finance p/b Trek Bike) 9:09.53 1:02.30
65 Eder Frayre (Incycle-Predator Components) 9:09.56 1:02.33
66 Nick Coil (Think Finance p/b Trek Bike) 9:09.71 1:02.48
67 Robert Gutgesell (Jet Fuel Coffee-Norco Bicycle) 9:09.85 1:02.62
68 Brian Arne (Finish Strong Eite Cycling Tea) 9:10.09 1:02.86
69 Sebastian Trillini (Hagens Berman Cycling) 9:10.26 1:03.03
70 Nicholas Torraca (Boneshaker D1 Racing) 9:10.27 1:03.04
71 Neal Shepherd (Kelly Benefit Stragies Elite) 9:10.56 1:03.33
72 Jacob Arnold (Incycle-Predator Components) 9:11.20 1:03.97
73 Ryan Aitcheson (Astellas Oncology) 9:13.35 1:06.12
74 Gabe Varela (Canyon Bicycles-Shimano) 9:13.64 1:06.41
75 Jure Kocjan (Smartstop) 9:13.69 1:06.46
76 Tom Soladay (Optum p/b Kelly Benefit Strate) 9:13.89 1:06.66
77 Ryan Mele (Optum p/b Kelly Benefit Strate) 9:15.81 1:08.58
78 Caleb Fuchs (Think Finance p/b Trek Bike) 9:16.31 1:09.08
79 Adam Koble (ELBOWZ Racing) 9:17.23 1:10.00
80 Jonathan Bowerman (Pioneer Mortgage Funding) 9:17.72 1:10.49
81 Stephen Tilford (Boneshaker D1 Racing) 9:18.20 1:10.97
82 Peter Disera (Jet Fuel Coffee-Norco Bicycle) 9:18.77 1:11.54
83 Sean Barrie (Battley Ducati-Spokes ETC) 9:20.51 1:13.28
84 Mark Fisher (Village Volkswagen Cycling Tea) 9:21.93 1:14.70
85 Guido Palma (Jamis Hagens Berman p/b Sutter) 9:22.75 1:15.52
86 Justin Stanley (ELBOWZ Racing) 9:24.38 1:17.15
87 Max Korus (Astellas Oncology) 9:24.53 1:17.30
88 Efren Ortega (Incycle-Predator Components) 9:25.58 1:18.35
89 Travis Samuel (Jet Fuel Coffee-Norco Bicycle) 9:26.46 1:19.23
90 Andrew Buntz (Credite Velo-Trek) 9:27.12 1:19.89
91 David Carpenter (Village Volkswagen Cycling Tea) 9:29.16 1:21.93
92 Brett Kielick (Kelly Benefit Stragies Elite) 9:29.29 1:22.06
93 Mazzola Lazzarotto, (Kelly Benefit Stragies Elite) 9:30.23 1:23.00
94 Cole House (Finish Strong Eite Cycling Tea) 9:31.46 1:24.23
95 Oliver Flautt (CRCA/Lupus Racing Team) 9:31.64 1:24.41
96 Michael Dessau (Hagens Berman Cycling) 9:32.41 1:25.18
97 Nolan Tankersley (Village Volkswagen Cycling Tea) 9:33.37 1:26.14
98 Johnny Brizzard (Boneshaker D1 Racing) 9:33.74 1:26.51
99 Corentin Cherhal (Team Nova Nordisk Development) 9:36.85 1:29.62
100 William Rekemeyer (Credite Velo-Trek) 9:38.18 1:30.95
101 Clark Lind (Battley Ducati-Spokes ETC) 9:39.45 1:32.22
102 Pierre-Louis Verot (Team Nova Nordisk Development) 9:40.17 1:32.94
103 Jacob Hill (Finish Strong Eite Cycling Tea) 9:40.36 1:33.13
104 Stephan Hoffman (CRCA/Lupus Racing Team) 9:41.26 1:34.03
105 Bryce Young (Canyon Bicycles-Shimano) 9:41.91 1:34.68
106 Jacob Keough (5hr Energy p/b Kenda) 9:42.02 1:34.79
107 John Hayes (Village Volkswagen Cycling Tea) 9:42.02 1:34.79
108 Owen Gillott (Hagens Berman Cycling) 9:42.32 1:35.09
109 James Glasspool (Team Nova Nordisk Development) 9:42.47 1:35.24
110 Diego Sandoval (Incycle-Predator Components) 9:43.48 1:36.25
111 Jake Duerhing (Horizon Organic/Einstein Bros.) 9:44.13 1:36.90
112 Mat Stephens (Boneshaker D1 Racing) 9:44.80 1:37.57
113 Stephen Mire (Boneshaker D1 Racing) 9:48.94 1:41.71
114 Oleg Tanovitchi (CRCA/Lupus Racing Team) 9:50.87 1:43.64
115 Jan Kolar (CRCA/Lupus Racing Team) 9:52.12 1:44.89
116 Simon Strobel (Team Nova Nordisk Development) 9:52.36 1:45.13
117 Andrew Crater (Finish Strong Eite Cycling Team) 9:54.65 1:47.42
118 Hunter Huffman (Canyon Bicycles-Shimano) 9:55.08 1:47.85
119 Anton Varabei (Jet Fuel Coffee-Norco Bicycle) 9:55.28 1:48.05
120 Yuri Hrycaj (Jet Fuel Coffee-Norco Bicycle) 9:55.38 1:48.15
121 Jacob White (ELBOWZ Racing) 9:55.87 1:48.64
122 Mehdi Benhamouda (Team Nova Nordisk Development) 9:56.66 1:49.43
123 Shadd Smith (Think Finance p/b Trek Bike) 9:58.96 1:51.73
124 Nathan Brown (SeaSucker/Gutenplan Coaching) 9:59.86 1:52.63
125 Adam Mills (Think Finance p/b Trek Bike) 10:03.87 1:56.64
126 Shawn Small (Think Finance p/b Trek Bike) 10:07.87 2:00.64
127 Nathaniel Beams (Think Finance p/b Trek Bike) 10:08.03 2:00.80
128 Michael Dalterio (Team Nova Nordisk Development) 10:15.57 2:08.34
129 Kris French (SeaSucker/Gutenplan Coaching) 10:16.03 2:08.80
130 Adrian Flores (Boneshaker D1 Racing) 10:24.52 2:17.29
131 Gerd De Keijzer (Team Nova Nordisk Development) 10:24.56 2:17.33
132 Brad Huff (Optum p/b Kelly Benefit Strate) 10:24.91 2:17.68
133 Mario Arroyave (Think Finance p/b Trek Bike) 10:42.70 2:35.47
134 Ross White (Credite Velo-Trek) 10:55.88 2:48.65
135 Henry Willis (Pioneer Mortgage Funding) 11:14.82 3:07.59
DNS Daniel Gay (Hagens Berman Cycling)
DNS Colin Strickland (ELBOWZ Racing)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login