Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

June 1/14 6:15 am - Albstadt World Cup: U23 Men XC results


Posted by Editoress on 06/1/14
 

Results from today's U23 Men's XC race in Albstadt, Germany

U23 Men, 28.00 km (7 laps)
1 Jordan Sarrou (Fra) BH-Suntour-KMC 1:20:39
2 Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team at 0:23
3 Howard Grotts (USA) Specialized Racing XC 0:36
4 Pablo Rodriguez Guede (Esp) MMR Bikes Pro Team 1:27
5 Victor Koretzky (Fra) BH-Suntour-KMC 2:02
6 Leandre Bouchard (Can) Team Canada 2:18
7 Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 2:22
8 Andri Frischknecht (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 2:30
9 Didier Bats (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 2:42
10 Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 2:59
11 Julien Trarieux (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team 3:05
12 Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise 3:18
13 Titouan Carod (Fra) Scott - La Clusaz 3:18
14 Raphael Gay (Fra) Creuse Oxygene Scott 3:26
15 Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing 3:48
16 Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 3:59
17 Christian Pfäffle (Ger) 4:32
18 Samuel Gaze (NZl) 4:38
19 Mitchell Bailey (Can) Team Canada 4:41
20 Julian Schelb (Ger) Multivan Merida Biking Team 4:49
21 Steven James (GBr) 5:19
22 Arnis Petersons (Lat) Latvia National Team 5:28
23 Jeremy Martin (Can) Team Canada 5:30
24 Ben Zwiehoff (Ger) German National Team 5:51
25 Robbert De Nijs (Ned) MPL Specialized MTB Team 5:56
26 James Reid (RSA) 5:57
27 Sondre Kristiansen (Nor) Norway National Team 6:17
28 Cameron Ivory (Aus) 6:20
29 Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team 6:28
30 Gonçalo Duarte Amado (Por) Portugal National Team 6:29
31 Quinten Hermans (Bel) Beligium National Team 6:35
32 Gioele Bertolini (Ita) Merida Italia Team 6:35
33 Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team 6:45
34 Martin Frey (Ger) German National Team 6:52
35 Georg Egger (Ger) German National Team 7:13
36 Michael Mayer (Aut) 7:21
37 Pavel Skalicky (Cze) Czech National Team 7:25
38 Michael Crosbie (Aus) 7:26
39 Jozef Bebcak (Svk) Slovakia National Team 7:27
40 Louis Wolf (Ger) German National Team 7:30
41 Iain Paton (GBr) British National Team 7:37
42 Frantisek Lami (Svk) Slovakia National Team 7:44
43 Antoine Caron (Can) Team Canada 7:45
44 Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark National Team 7:45
45 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 7:59
46 Antoine Bouqueret (Fra) Scott - La Clusaz 8:10
47 Max Foidl (Aut) Austrian National Team 8:11
48 Aaron Beck (Ger) 8:11
49 Maximilian Vieider (Ita) Italy National Team 8:18
50 Marcel Guerrini (Sui) Focus XC Team 8:22
51 Louis Bendixen (Den) Danish National Team 8:28
52 Martin Stosek (Cze) Sram Rubena Trek 8:32
53 Lorenzo Samparisi (Ita) Merida Italia Team 8:33
54 Scott Bowden (Aus) 8:33
55 Nicolas Sessler (Bra) KTM Houffalize Team 8:47
56 Daan Soete (Bel) Belgium National Team 8:51
57 Florian Chenaux (Sui) Swiss National Team 8:53
58 Travis Walker (RSA) Kargo Pro MTB Team 8:59
59 Arnaud Cannau (Fra) French National Team 9:09
60 José Pedro Dias (Por) Portugal National Team 9:27
61 Fabian Paumann (Sui) Swiss National Team 9:32
62 Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya 9:56
63 Kenta Gallagher (GBr) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 10:56
64 Kjell Van Den Boogert (Ned) MPL Specialized MTB Team 11:07
65 Krystof Bogar (Cze) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team -1 Lap
66 Steven Noble (Can) -1 Lap
67 Simon Vitzthum (Sui) Swiss National Team -1 Lap
68 Peter Disera (Can) Team Canada -1 Lap
69 Xinyang Liu (Chn) China National Team -1 Lap
70 Johannes Bläsi (Ger) German National Team -1 Lap
71 Andrin Beeli (Sui) Swiss National Team -1 Lap
72 Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team -1 Lap
73 Sven Strähle (Ger) German National Team -1 Lap
74 Peteris Janevics (Lat) DPA -1 Lap
75 Ulisse Fieschi (Sui) Fischer-Bmc -1 Lap
76 Maciej Jeziorski (Pol) Sante-BSA Whistle Team -1 Lap
77 Denis Fumarola (Ita) Tropix-FRM -1 Lap
78 Michael Thompson (GBr) British National Team -1 Lap
79 Elias Hagspiel (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team -1 Lap
80 Dylan Rebello (RSA) -1 Lap
81 Romain Boutet (Fra) Creuse Oxygene Scott -1 Lap
82 Evan McNeely (Can) Team Canada -2 Laps
83 Christopher Platt (Ger) German National Team -2 Laps
84 Niels Rasmussen (Den) -2 Laps
85 Fabian Costa (Aut) Austrian National Team -2 Laps
86 Stefano Bollardini (Ita) Titici LGL International Team -2 Laps
87 Philipp Hediger (Sui) Fischer-BMC -2 Laps
88 Nicolas Fischer (Sui) JB Felt Team -2 Laps
89 Philipp Bertsch (Ger) German National Team -2 Laps
90 Federico Barri (Ita) Titici LGL International Team -2 Laps
91 Tymur Rusiia (Ukr) ISD MTB Team -2 Laps
92 Patrick Lüthi (Sui) -2 Laps
93 Nazaerbieke Bieken (Chn) China National Team -2 Laps
94 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -2 Laps
95 Philipp Wetzelberger (Aut) Austain National Team -2 Laps
96 Jakob Hartmann (Ger) German National Team -2 Laps
97 Oleksiy Zavolokin (Ukr) Ukraine National Team -2 Laps
98 Ruslan Boredskiy (Rus) -2 Laps
99 Gosse Van Der Meer (Ned) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team -2 Laps
100 Joel Koller (Sui) Swiss National Team -2 Laps
101 Craig Oliver (NZl) -2 Laps
102 Mattia Setti (Ita) Merida Italia Team -2 Laps
103 Adria Noguera Soldevila (Esp) -2 Laps
104 Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team -2 Laps
105 Casey Williams (USA) US National Team -2 Laps
106 Sam Weber (USA) UA National Team -2 Laps
107 Maximilian Maier (Ger) German National Team -2 Laps
108 Pieter Geluykens (Bel) Team Merida Wallonie MTB -3 Laps
109 Guy Niv (Isr) Isreal National Team -3 Laps
110 Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-BSA Whistle Team -3 Laps
111 Sepp Kuss (USA) -3 Laps
112 Romain Bannwart (Sui) Swiss National Team -3 Laps
113 Bengareth Roff (GBr) Orange Monkey Pro Team -3 Laps
114 Gerard Alvarez Ortega (Esp) Spain National Team -3 Laps
115 Isak Unal (Tur) Turkey National Team -3 Laps
116 Roy Beukers (Ned) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team -3 Laps
117 Jodok Salzmann (Aut) Austrian National Team -3 Laps
118 Yoshiki Yamada (Jpn) Japan National Team -3 Laps
119 Callem Riley (GBr) Giant Dealerteams -3 Laps
120 Vladislav Maksimov (Rus) Format-Udmurtia -4 Laps
121 Lukas Kaufmann (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team -4 Laps
122 Tim Wilkins (RSA) South Africa National Team -4 Laps
123 Raivis Sarkans (Lat) Latvian National Team -4 Laps
124 Aleksander Stafilov (Rus) -4 Laps
125 Sebastian Jayne (Aus) Australian National Team -4 Laps
126 Lukasz Szymczuk (Pol) Polish National Team -4 Laps
127 Artem Alexsandrov (Rus) Russian National Team -5 Laps
128 William Mokgopo (RSA) -5 Laps
129 Sergey Kovalchuk (Kaz) Kazakhstan National Team -5 Laps
DNF Grant Ferguson (GBr) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team
DNF Luiz Cocuzzi (Bra)
DNF Kevin Panhuyzen (Bel) Trek-KMC Trade Team
DNF Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing
DNF Lars Forster (Sui)
DNF Stefan Peter (Sui) Wheeler - IXS Team
DNF Lehvi Braam (Ned) Dutch National Team
DNF Stefano Valdrighi (Ita) Merida Italia Team
DNF Ryan Geiger (USA) Tropix-FRM
DNS Ronny Koller (Sui) JB Felt Team
DNF Galym Akhmetov (Kaz) Kazakhstan National Team
DNS Simon Schilli (Ger) German National Team
DNF Lukas Baum (Ger) German National Team
DNF Daniel Voitl (Ger) German National Team


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login