Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

June 1/14 9:54 am - Albstadt World Cup: Elite Men XC results


Posted by Editoress on 06/1/14
 

Results from today's Elite Men's XC race in Albstadt, Germany

Elite Men, 32 km (8 laps)
1 Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 1:29:24
2 Nino Schurter (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team at 1:19
3 Stéphane Tempier (Fra) BH-Suntour-KMC 1:24
4 Fabian Giger (Sui) Giant Pro XC Team 1:40
5 Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team 2:02
6 Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing 2:21
7 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 2:25
8 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 3:10
9 Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour-KMC 3:17
10 Lukas Flückiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:29
11 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Mmr Bikes Pro Team 3:42
12 Mathias Flückiger (Sui) Stöckli Pro Team 3:52
13 Florian Vogel (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 4:01
14 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 4:15
15 Sven Nys (Bel) 4:36
16 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team 4:40
17 Alexander Gehbauer (Aut) I.Idro Drain Bianchi 4:44
18 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 4:47
19 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing 4:51
20 Gerhard Kerschbaumer (Ita) I.Idro Drain Bianchi 4:53
21 Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team 5:05
22 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 5:09
23 Jan Skarnitzl (Cze) Sram Rubena Trek 5:15
24 Hugo Drechou (Fra) Calvisson VTT 5:19
25 Raphael Gagne (Can) Canadian National Team 5:21
26 Martin Gujan (Sui) Orange Monkey Pro Team 5:30
27 David Joao Serralheiro Rosa (Por) Portugal National Team 5:39
28 Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team 5:49
29 Ralph Näf (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 6:11
30 Ruben Scheire (Bel) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team 6:21
31 Michele Casagrande (Ita) 6:28
32 Jonas de Backer (Bel) 6:31
33 Jan Nesvadba (Cze) 6:36
34 Frank Beemer (Ned) Mpl Specialized MTB Team 6:41
35 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team 6:53
36 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 6:53
37 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing XC 6:55
38 Derek Zandstra (Can) Scott-3ROX Racing 7:06
39 Andrea Tiberi (Ita) Tropix-FRM 7:34
40 Karl Markt (Aut) Ötztal Scott Racing Team 7:42
41 Marek Konwa (Pol) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 7:42
42 Geoff Kabush (Can) Scott-3ROX Racing 8:03
43 Fabian Rabensteiner (Ita) Focus XC Italy Team 8:10
44 Michal Lami (Svk) 8:16
45 Ivan Seledkov (Rus) 8:17
46 Mario Luis Miranda Costa (Por) 8:31
47 Filip Eberl (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 8:39
48 Sebastien Carabin (Bel) Team Merida Wallonie MTB 8:43
49 Tom Meeusen (Bel) 9:31
50 Luca Braidot (Ita) 10:02
51 Miguel Martinez (Fra) Tropix-FRM 10:21
52 Jochen Kass (Ger) -1 Lap
53 Ramon Sagues Portabella (Esp) -1 Lap
54 Andras Parti (Hun) -1 Lap
55 Hans Becking (Ned) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team -1 Lap
56 Robby De Bock (Bel) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team -1 Lap
57 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team -1 Lap
58 Martin Haring (Svk) Slovakia National Team -1 Lap
59 Shlomi Haimy (Isr) Focus XC Team -1 Lap
60 Jiri Novak (Cze) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team -1 Lap
61 Christian Helmig (Lux) -1 Lap
62 Paul Oldham (GBr) -1 Lap
63 Matthias Stirnemann (Sui) Stöckli Pro Team -1 Lap
64 Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls -1 Lap
65 David Fletcher (GBr) Orange Monkey Pro Team -1 Lap
66 Giancarlo Sax (Sui) -1 Lap
67 Martin Gluth (Ger) German National Team -1 Lap
68 Catriel Andres Soto (Arg) MMR Bikes Pro Team -1 Lap
69 Zsolt Juhasz (Hun) -1 Lap
70 Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team -1 Lap
71 Philip Buys (RSA) -2 Laps
72 Tim Bohme (Ger) Team Bulls -2 Laps
73 Gerrit Rosenkranz (Ger) -2 Laps
74 Martino Fruet (Ita) -2 Laps
75 Michael Hutter (Sui) Swiss National Team -2 Laps
76 Carl Jones (NZl) -2 Laps
77 José Alberto Gonzalez Merchan (Ecu) -2 Laps
78 Maximilian Holz (Ger) -2 Laps
79 Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team -2 Laps
80 Kerry Werner (USA) -2 Laps
81 Russell Finsterwald (USA) Sram/Tld Racing -2 Laps
82 Steffen Thum (Ger) -2 Laps
83 Markus Bauer (Ger) -2 Laps
84 Pavel Priadein (Rus) -2 Laps
85 Simon Gegenheimer (Ger) -2 Laps
86 Anton Sintsov (Rus) Titici Lgl International Team -2 Laps
87 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing XC -2 Laps
88 Rick Reimann (Sui) -3 Laps
89 Zhen Wang (Chn) China National Team -3 Laps
90 Ismael Ventura Sanchez (Esp) -3 Laps
91 Jonas Baumann (Sui) Wheeler - IXS Team -3 Laps
92 Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) -3 Laps
93 Torsten Marx (Ger) -3 Laps
94 Uwe Hochenwarter (Aut) Focus XC Team -3 Laps
95 Daniel Eymann (Sui) Giant-Swiss-Team -3 Laps
96 Mark Tupalski (Aus) -3 Laps
97 Cristofer Bosque Ruano (Esp) -3 Laps
98 Ruben Almeida (Por) Portugal National Team -3 Laps
99 Martin Loo (Est) Merida Italia Team -3 Laps
100 Sven Vanthourenhout (Bel) Belgian National Team -3 Laps
101 Matiss Preimanis (Lat) DPA -3 Laps
102 Ivan Smirnov (Rus) Russian National Team -3 Laps
103 Chun Hing Chan (Hkg) -3 Laps
104 Lucian Logigan (Rou) -3 Laps
105 Evgenii Pechenin (Rus) Format-Udmurtia -4 Laps
106 Marco Schätzing (Ger) German National Team -4 Laps
107 Zhiqiang Duan (Chn) China National Team -4 Laps
108 Robert Wardell (GBr) Orange Monkey Pro Team -4 Laps
109 Artyom Golovaschenko (Kaz) Kazakhstan National Team -4 Laps
110 Tudor Oprea Ovidiu (Rou) -4 Laps
111 David Valero (Esp) -4 Laps
112 Paul Van Der Ploeg (Aus) -4 Laps
113 Miguel Valadez (Mex) -4 Laps
114 Zdenek Vobecky (Cze) -4 Laps
115 Sébastien Cadieux-Duval (Can) -4 Laps
116 Daniel Grossi Soares De Souza (Bra) -4 Laps
117 Erik Groen (Ned) Dutch National Team -4 Laps
118 Marco Antonio Escarcega (Mex) -4 Laps
119 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) -4 Laps
120 Dmitry Medvedev (Rus) -4 Laps
121 Ricard Calmet (Esp) -4 Laps
122 Heiko Redecker (Nam) -5 Laps
123 Christopher Maletz (Ger) -5 Laps
124 Elia Silvestri (Ita) -5 Laps
125 Mario Espinoza (Chi) -5 Laps
126 Eliad Daniel (Isr) Isreal National Team -5 Laps
127 Manfred Zöger (Aut) Austian National Team -5 Laps
128 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory -5 Laps
129 Mario Matijevic (Bel) -5 Laps
130 George-Vlad Sabau (Rou) -5 Laps
131 Joé Kirch (Lux) Luxembourg National Team -6 Laps
132 Besik Gavasheli (Geo) -6 Laps
DNF Thomas Litscher (Sui) Multivan Merida Biking Team
DNF Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team
DNF Henrique Avancini (Bra) Caloi Team
DNF Martin Fanger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team
DNF Nicola Rohrbach (Sui)
DNF Daniele Braidot (Ita)
DNF Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team
DNF Rourke Croeser (RSA) Kargo Pro MTB Team
DNF Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team
DNF Kirill Kazantsev (Kaz) Kazakhstan National Team
DNF Marc Stutzmann (Sui) Giant-Swiss-Team
DNF Hamish Batchelor (GBr) Fluid Fin Race Team
DNF José Juan Escarcega (Mex)
DNF Enrique Morcillo (Esp)
DNF Cesar Lettoli (Arg) Argentina National Team
DNF Lysander Kiesel (Ger) German National Team
DNS Silvio Busser (Sui) Wheeler - IXS Team


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login