Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 15/14 11:51 am - Banff Bike Fest Stage 3 results


Posted by Editoress on 06/15/14
 

Results from the fourth stage of the Banff BikeFest, a downtown Banff Criterium in Banff Alberta.

Women
1 Allison Beveridge (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:32:57
2 Leah Guloien (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) at 0:35
3 Maddy Boutet (TWENTY16) s.t.
4 Kinley Gibson (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:45
5 Alison Jackson (Glotman Simpson Cycling)
6 Sara Poidevin (Bicisport)
7 Liah Harvie (Rundle Mountain Cycling Club)
8 Juliette Wheler (Team Sask)
9 Sarah Coney (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
10 Shoshauna Routley (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
11 Annalisa Fish (Independent)
12 Katharine McCarthy (Synergy Racing)
13 Heather Kay (United Cycle Racing)
14 Tessa Pinckston (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
15 Allison Daniel (Musette Racing)
16 Marina Aspen (Team Sask)
17 Suzanne Hamilton (Bicisport) all s.t.
18 Alysia Withers (Glotman Simpson Cycling) lapped
19 Alexandra O'Dea (Goldcoast Goldstars Cycling Club) lapped
20 Anna Talman (Juventus) lapped
21 Meghan Grant (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) lapped
22 Kristine Brynjolfson (Spoke / Soul Sportif) lapped
23 Erin Redl (Glotman Simpson Cycling) lapped
24 Nicole Cripps (Team Sask) lapped
25 Stephanie O'Brien (Crave Racing) lapped
26 Alana Heise (Terrascape Racing) lapped
 
Cat 1/2
1 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:49:57
2 Cid Martinez-Arroyo (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) at 0:03
3 Sean Crooks (Soul Sportif)
4 Michael van den Ham (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
5 Mark McConnell (Synergy Racing)
6 Bailey McKnight (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) all s.t.
7 Willem Boersma (Range Road Racing) 0:06
8 Colin Croston (Rundle Mountain Cycling Club)
9 Cody Canning (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) both s.t.
10 Vincent Marcotte (Musette Racing) 0:08
11 Jeff Werner (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank)
12 Warren Muir (Soul Sportif) both s.t.
13 Dylan Davies (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) 0:11
14 Nigel Kinney (Musette Racing)
15 Geordie Morrison (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
16 Mackenzie Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle)
17 Ian Auld (Soul Sportif)
18 Greg Christian (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank)
19 Ian Baldwin (Range Road Racing)
20 Raph Lalumiere (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) all s.t.
21 Evan Bayer (The Lead Out Project) 0:15
22 Joshua Krabbe (Edmonton Road & Track Club) s.t.
23 Evan Burtnik (Juventus) s.t.
24 Aaron Sands (Rundle Mountain Cycling Club) 0:17
25 Fraser Mills-Connery (The Lead Out Project.) s.t.
26 Robert Hargrove (Range Road Racing) 0:19
27 David Gerth (Musette Racing) 0:21
28 Ty Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:37
29 Jure Rupnik (Range Road Racing) 0:48
30 Nick Jones (Musette Racing) s.t.
31 Darren Anderson (Rundle Mountain Cycling Club) 0:50
32 Chris Taylor (Soul Sportif) s.t.
33 Brad Clifford (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:59
34 David Holmes (The Lead Out Project) 1:04
35 Jon Wood (Soul Sportif) lapped
36 Emile de Rosnay (Musette Racing) lapped
37 Amiel Flett (Range Road Racing) lapped
38 Scott Laliberte (Musette Racing) lapped
39 Joel Taylor (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) lapped
40 Mark Sherman (Musette Racing) lapped
41 Trev Williams (Speed Theory p/b The Doctrine Training) lapped
42 Peter Toth (Juventus) lapped
43 Michael Waldhuber (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience) lapped
44 Matthew Bennett (Pedalhead Road Works) lapped
45 Jevon Almond (Team Niklas) lapped
46 Charles Bougie (Speed Theory) lapped
47 Tyson Smith (The Lead Out Project.) lapped
48 Robin Clegg (Team H&R Block) lapped
49 Christian Shubart (Range Road Racing) lapped
50 Anthony Killick (Soul Sportif) lapped
51 Kyle Anderson (Edmonton Road & Track Club) lapped
52 Eric Jensen (Rundle Mountain Cycling Club) lapped
53 Ben Beschaden (Edmonton Road & Track Club) lapped
54 Geoff MacDonald (Edmonton Road & Track Club) lapped
55 Jason Proche (Edmonton Road & Track Club) lapped
56 Henri de Boever (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) lapped
57 James Kendal (Rundle Mountain Cycling Club) lapped
58 Jeff Perron (Rundle Mountain Cycling Club) lapped
 
Cat 5
1 Justin Fortner (Speed Theory) 0:27:41
2 Derek Belcher (Cyclemeisters/Bow Cycle) s.t.
3 Marc Dupuis (Rundle Mountain Cycling Club) 0:04
4 Murray Oshanyk (Rundle Mountain Cycling Club)
5 Nicolas Hamilton (Rundle Mountain Cycling Club)
6 Peter Gabris (Synergy Racing)
7 Erik Loewen (Speed Theory)
8 Christian Gomes (Ascent Cycle Racing)
9 Ryan Twa (Independent)
10 Spencer King (Edmonton Road & Track Club)
11 Menno Arendz ()
12 Bryan Haggarty (Drakken)
13 Michael d'Entremont (Rundle Mountain Cycling Club)
14 Kunio Tsuyuhara (TCR Sport Lab)
15 Carlos Bonilla (Team Niklas)
16 Ryan Kennedy (Peloton Racing p/b Exterra Geoscience)
17 Rafael Lopez (Ridleys Cycle)
18 Justin Siemens (Crankmasters)
19 Dan Nelson (Juventus)
20 Chris Bolivar (Pedalhead Road Works)
21 Tim Johnson (TCR Sport Lab)
22 John Newsome (Rundle Mountain Cycling Club)
23 Martin Croteau (Cyclemeisters/Bow Cycle)
24 Lorne Dmitruk (Juventus) all s.t.
25 Daniel Gregoire (Crankmasters) 0:14
26 Adam Pugh (Speed Theory) 0:18
27 Michael Verveda (Juventus) 0:26
28 Niels Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle) s.t.
29 Kyle Burt (Rundle Mountain Cycling Club) 0:42
30 Dan Alboiu (Speed Theory) 1:00
31 Adam Zinatelli (Speed Theory) 1:14
32 Albert Nguyen (Edmonton Road & Track Club) lapped
33 Sidney McGill (Juventus) lapped
34 Gilles Lepage (Independant) lapped
35 Aidan Livesey (Synergy Racing) lapped
36 Lars Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle) lapped
37 Andres Perdomo (Speed Theory) lapped
38 Brian Cale (Rundle Mountain Cycling Club) lapped
 
Cat 4
1 Stefan Ritter (Juventus) 0:28:04
2 Connor Toppings (Synergy Racing)
3 Joost van Ulden (Glotman Simpson Cycling) both s.t.
4 Mitchell Fennell (Rundle Mountain Cycling Club) 0:01
5 Mike Macklem (Rundle Mountain Cycling CLub)
6 Micah Medinski (Edmonton Road & Track Club)
7 Robert Crane (Synergy Racing)
8 Jay Keddy (TCR Sport Lab)
9 Herbert Mueller (Rundle Mountain Cycling Club)
10 Alan Oickle (Speed Theory)
11 Roger Sherwood (Edmonton Road & Track Club)
12 Karel Bergmann (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
13 Jason Doornbos (CMC/Bowcycle)
14 Peter Doig (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
15 Reid McClure (Rundle Mountain Cycling Club)
16 Steve Schiefler (DDA p/b RoAD)
17 Joseph Bergman (Pedalhead Road Works)
18 Matt Dean (Edmonton Road & Track Club)
19 Brad Dixon (Rundle Mountain Cycling Club)
20 Neil Evans (Rundle Mountain Cycling Club)
21 David Johnston (United Cycle Racing) all s.t.
22 Chuck Johnstone (Speed Theory) 0:08
23 Jorn Schumann (Team Sask) lapped
24 David Healey (Revelstoke Cycling Association) lapped
25 Dean Wolansky (Glotman Simpson Cycling) lapped
26 Ryan Hamilton (Independent) lapped
27 Bob Bailey (Independent) lapped
28 Darcy Gullacher (Speed Theory) lapped
 
Cat 3
1 Craig DeBellefeuille (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:31:05
2 Isaac Niles (Bicisport)
3 Patrick Sumrell (Montana State University)
4 Dougal Owen (Bicisport)
5 Corey Fish (Team Rockford)
6 Lukas Conly (Team Sask)
7 Michael Goodman (Glotman Simpson Cycling) all s.t.
8 Barrie Furlong (Dejong Design p/b RoAD) 0:09
9 Robert Martens (Blizzard Bicycle Association)
10 Neilson Jeffrey (Terrascape Racing)
11 Brent Topilko (Bicisport)
12 Noah Epp (Cyclemeisters/Bow Cycle)
13 Reinier Paauwe (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
14 Devon Moonie (Interior Grasslands Cycling Club)
15 Masa Higuchi (Bicisport)
16 Craig Fraser (Dejong Design p/b RoAD)
17 Jonathan Slywka (Regina Cycling Club)
18 Cory Dickinson (United Cycle Racing)
19 Mason Burtnik (Juventus)
20 Ferenc Jacso (Cyclemeisters/Bow Cycle)
21 Michael Parrish (Glotman Simpson Cycling)
22 Kurt Withers (Glotman Simpson Cycling)
23 Adam Boyko (Soul Sportif)
24 Antonio Bilotta (Pedalhead Road Works)
25 James Dean (Edmonton Road & Track Club)
26 Stuart Smith (Revelstoke Cycling Association)
27 David McKinnon (Pedalhead Road Works)
28 Pete Dean (Edmonton Road & Track Club)
29 Andrew Rockwell (Bicisport)
30 Bill Burtnik (Juventus)
31 Dan Hunka (Juventus)
32 Geoff Power (SPAN)
33 Dylan Pinter-Findlater (Bicisport)
34 Jacob Howard (Synergy Racing)
35 Ryan Campbell (Bicisport) all s.t.
36 David C Watson (Velocity Cycling Club) 0:21
37 Thomas Auer (Dejong Design p/b RoAD) 0:23
38 Sean Germaine (Juventus) 0:43
39 Donald King (Cyclemeisters/Bow Cycle) lapped
40 Emmanuel Delos Reyes (Mud Sweat and Gears) lapped
41 Robert Starkey (Team Niklas) lapped

 

Previous Stages

Prologue
Stage 1

Stage 2

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login