Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 15/14 22:57 pm - Banff Bike Fest Stage 4 results and Final GC


Posted by Editoress on 06/15/14
 

Results from the fifth and final stage in Banff Alberta

 

Stage 4: Tunnel Mtn Road Race

Women, 78 km
1 Allison Beveridge (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 2:24:03
2 Shoshauna Routley (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) at 0:01
3 Juliette Wheler (Team Sask)
4 Sara Poidevin (Bicisport)
5 Suzanne Hamilton (Bicisport)
6 Leah Guloien (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
7 Alison Jackson (Glotman Simpson Cycling)
8 Kinley Gibson (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
9 Maddy Boutet (TWENTY16)
10 Annalisa Fish (Independent)
11 Liah Harvie (Rundle Mountain Cycling Club) all s.t.
12 Kristine Brynjolfson (Spoke / Soul Sportif) 0:05
13 Heather Kay (United Cycle Racing) 0:22
14 Allison Daniel (Musette Racing) 0:33
15 Sarah Coney (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:51
16 Tessa Pinckston (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 4:11
17 Alexandra O'Dea (Goldcoast Goldstars Cycling Club) 4:50
18 Katharine McCarthy (Synergy Racing) s.t.
19 Marina Aspen (Team Sask) 5:17
20 Alana Heise (Terrascape Racing) -2 Laps
21 Anna Talman (Juventus) -2 Laps
22 Nicole Cripps (Team Sask) -3 Laps
 
Cat 1/2, 130 km
1 Vincent Marcotte (Musette Racing) 3:20:47
2 Colin Croston (Rundle Mountain Cycling Club) at 0:02
3 Cody Canning (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank)
4 Jure Rupnik (Range Road Racing)
5 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
6 Mackenzie Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle)
7 Robin Clegg (Team H&R Block)
8 Nigel Kinney (Musette Racing)
9 Dylan Davies (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank)
10 Bailey McKnight (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
11 Geordie Morrison (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
12 Evan Bayer (The Lead Out Project)
13 Michael van den Ham (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
14 Cid Martinez-Arroyo (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank)
15 Ian Baldwin (Range Road Racing)
16 Robert Hargrove (Range Road Racing) all s.t.
17 Christian Shubart (Range Road Racing) 0:13
18 Matthew Bennett (Pedalhead Road Works) 0:14
19 Trev Williams (Speed Theory p/b The Doctrine Training)
20 Sean Crooks (Soul Sportif) both s.t.
21 Evan Burtnik (Juventus) 0:24
22 Mark Sherman (Musette Racing)
23 Darren Anderson (Rundle Mountain Cycling Club)
24 Warren Muir (Soul Sportif) all s.t.
25 Ty Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:29
26 Ian Auld (Soul Sportif) 0:33
27 Greg Christian (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) 1:06
28 Chris Taylor (Soul Sportif) 2:18
29 David Gerth (Musette Racing)
30 Emile de Rosnay (Musette Racing) both s.t.
31 Nick Jones (Musette Racing) 4:18
32 Tyson Smith (The Lead Out Project.)
33 Eric Jensen (Rundle Mountain Cycling Club)
34 Jeff Werner (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) all s.t.
35 Brad Clifford (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 6:24
36 Geoff MacDonald (Edmonton Road & Track Club) s.t.
37 Raph Lalumiere (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) 7:27
38 Ben Beschaden (Edmonton Road & Track Club) 12:09
39 Jeff Perron (Rundle Mountain Cycling Club) -4 Laps
40 Michael Waldhuber (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience) -4 Laps
41 Jason Proche (Edmonton Road & Track Club) -4 Laps
42 Aaron Sands (Rundle Mountain Cycling Club) -4 Laps
43 Scott Laliberte (Musette Racing) -4 Laps
44 Joshua Krabbe (Edmonton Road & Track Club) -5 Laps
45 James Kendal (Rundle Mountain Cycling Club) -5 Laps
46 Willem Boersma (Range Road Racing) -5 Laps
 
Cat 3/4, 78 km
1 Nick Lynem (Cranked) 2:05:00
2 Barrie Furlong (Dejong Design p/b RoAD)
3 Devon Moonie (Interior Grasslands Cycling Club)
4 Lukas Conly (Team Sask)
5 Stefan Ritter (Juventus)
6 Pete Dean (Edmonton Road & Track Club)
7 Reinier Paauwe (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
8 Robert Crane (Synergy Racing)
9 Corey Fish (Team Rockford)
10 Roger Sherwood (Edmonton Road & Track Club)
11 Reid McClure (Rundle Mountain Cycling Club)
12 Joost van Ulden (Glotman Simpson Cycling)
13 Stuart Smith (Revelstoke Cycling Association)
14 Craig DeBellefeuille (Cyclemeisters/Bow Cycle)
15 Patrick Sumrell (Montana State University)
16 Karel Bergmann (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
17 Connor Toppings (Synergy Racing)
18 Michael Parrish (Glotman Simpson Cycling)
19 Jason Doornbos (CMC/Bowcycle)
20 Dougal Owen (Bicisport)
21 Cory Dickinson (United Cycle Racing) all s.t.
22 Matt Dean (Edmonton Road & Track Club) 0:05
23 James Dean (Edmonton Road & Track Club)
24 Micah Medinski (Edmonton Road & Track Club)
25 Phil Puurunen (Rundle Mountain Cycling Club)
26 Mark Faas (Edmonton Road & Track Club)
27 Peter Doig (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
28 Clayton Paradis (Pedalhead Road Works)
29 Neilson Jeffrey (Terrascape Racing) all s.t.
30 Stephen Nold (TCR Sport Lab) 0:10
31 Noah Epp (Cyclemeisters/Bow Cycle)
32 Dean Wolansky (Glotman Simpson Cycling)
33 Jeremy Myers (Deadgoat Racing)
34 Andrew Rockwell (Bicisport) all s.t.
35 Jonathan Slywka (Regina Cycling Club) 0:28
36 Alan Oickle (Speed Theory) 0:33
37 Jason English (TCR Sport Lab) 0:47
38 Mitchell Fennell (Rundle Mountain Cycling Club) s.t.
39 Mason Burtnik (Juventus) 1:44
40 Kurt Withers (Glotman Simpson Cycling) 2:48
41 Emmanuel Delos Reyes (Mud Sweat and Gears) 2:55
42 Ryan Campbell (Bicisport) 3:06
43 Herbert Mueller (Rundle Mountain Cycling Club) 3:26
44 Jeffrey Doyle (Pro-City Racing) 4:19
45 Craig Fraser (Dejong Design p/b RoAD) 6:27
46 Ferenc Jacso (Cyclemeisters/Bow Cycle) 6:59
47 Ryan Hamilton (Independent) 7:08
48 Bryon Howard (Niklas Group) 7:15
49 Neil Evans (Rundle Mountain Cycling Club) 10:24
50 Mike Macklem (Rundle Mountain Cycling CLub) s.t.
51 Brad Dixon (Rundle Mountain Cycling Club) both s.t.
52 Joseph Bergman (Pedalhead Road Works) 12:52
53 Bill Burtnik (Juventus) -2 Laps
54 Masa Higuchi (Bicisport) -2 Laps
55 David Johnston (United Cycle Racing) -2 Laps
56 Thomas Auer (Dejong Design p/b RoAD) -2 Laps
57 Jorn Schumann (Team Sask) -3 Laps
58 Bob Bailey (Independent) -3 Laps
59 Chris Schweitzer (Regina Cycling Club) -3 Laps
60 David C Watson (Velocity Cycling Club) -3 Laps
61 Greg Yanicki (Bicisport) -3 Laps
62 Darcy Gullacher (Speed Theory) -3 Laps



Final GC

Women
1 Kinley Gibson (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 5:02:46
2 Allison Beveridge (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) at 4:34
3 Leah Guloien (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 5:01
4 Annalisa Fish (Independent) 5:18
5 Alison Jackson (Glotman Simpson Cycling) 5:31
6 Shoshauna Routley (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 5:33
7 Suzanne Hamilton (Bicisport) 5:41
8 Liah Harvie (Rundle Mountain Cycling Club) 5:49
9 Juliette Wheler (Team Sask) 5:51
10 Sara Poidevin (Bicisport) 6:07
11 Heather Kay (United Cycle Racing) 6:51
12 Allison Daniel (Musette Racing) 7:08
13 Sarah Coney (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 7:41
14 Maddy Boutet (TWENTY16) 7:48
15 Kristine Brynjolfson (Spoke / Soul Sportif) 9:29
16 Tessa Pinckston (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 10:55
17 Katharine McCarthy (Synergy Racing) 11:52
18 Marina Aspen (Team Sask) 13:31
19 Alexandra O'Dea (Goldcoast Goldstars Cycling Club) 15:13
20 Anna Talman (Juventus) 1:21:48
21 Alana Heise (Terrascape Racing) 1:42:25
22 Nicole Cripps (Team Sask) 1:57:22
DNF Margie Smith (Independent)
DNF Meghan Grant (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank)
DNF Alysia Withers (Glotman Simpson Cycling)
DNF Stephanie O'Brien (Crave Racing)
DNF Erin Redl (Glotman Simpson Cycling)
DNS Holly Ackert (Bicisport)
DNS Sidney McGil (Juventus)
 
Cat 1/2 Men
1 Bailey McKnight (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 5:55:30
2 Michael van den Ham (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) at 0:08
3 Evan Bayer (The Lead Out Project) 0:18
4 Cody Canning (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank.) 0:22
5 Vincent Marcotte (Musette Racing) 0:33
6 Sean Crooks (Soul Sportif) 0:40
7 Dylan Davies (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank .) 0:43
8 Ian Baldwin (Range Road Racing) 0:46
9 Cid Martinez-Arroyo (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank .) 0:55
10 Colin Croston (Rundle Mountain Cycling Club) 0:56
11 Warren Muir (Soul Sportif) 0:59
12 Robert Hargrove (Range Road Racing) 1:00
13 Mackenzie Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle) 1:07
14 Geordie Morrison (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 1:07
15 Evan Burtnik (Juventus) 1:14
16 Ian Auld (Soul Sportif) 1:15
17 Jure Rupnik (Range Road Racing) 1:38
18 Greg Christian (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank.) 1:58
19 Ty Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle) 2:10
20 Darren Anderson (Rundle Mountain Cycling Club) 2:22
21 David Gerth (Musette Racing) 3:31
22 Chris Taylor (Soul Sportif) 4:19
23 Trev Williams (Speed Theory p/b The Doctrine Training) 5:06
24 Emile de Rosnay (Musette Racing) 5:12
25 Jeff Werner (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) 5:33
26 Robin Clegg (Team H&R Block) 5:38
27 Matthew Bennett (Pedalhead Road Works) 6:06
28 Nick Jones (Musette Racing) 6:55
29 Christian Shubart (Range Road Racing) 6:58
30 Nigel Kinney (Musette Racing) 6:59
31 Brad Clifford (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 8:28
32 Raph Lalumiere (Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank) 9:04
33 Tyson Smith (The Lead Out Project.) 10:34
34 Eric Jensen (Rundle Mountain Cycling Club) 10:56
35 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 11:38
36 Geoff MacDonald (Edmonton Road & Track Club) 13:04
37 Mark Sherman (Musette Racing) 16:05
38 Ben Beschaden (Edmonton Road & Track Club) 24:37
39 Aaron Sands (Rundle Mountain Cycling Club) 1:08:09
40 Scott Laliberte (Musette Racing) 1:11:10
41 Michael Waldhuber (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience) 1:13:13
42 Jeff Perron (Rundle Mountain Cycling Club) 1:13:25
43 Jason Proche (Edmonton Road & Track Club) 1:15:22
44 Joshua Krabbe (Edmonton Road & Track Club) 1:21:17
45 Willem Boersma (Range Road Racing) 1:21:20
46 James Kendal (Rundle Mountain Cycling Club) 1:27:15
DNF Rob Reid (Rundle Mountain Cycling Club)
DNF Henri de Boever (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
DNF Joel Taylor (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
DNF Kevin Rokosh (Edmonton Road & Track Club)
DNF Kyle Anderson (Edmonton Road & Track Club)
DNF Clinton Bialas (Edmonton Road & Track Club)
DNF Anthony Killick (Soul Sportif)
DNF Amiel Flett (Range Road Racing)
DNF Jon Wood (Soul Sportif)
DNF Jevon Almond (Team Niklas)
DNF Charles Bougie (Speed Theory)
DNF Peter Toth (Juventus)
DNF Fraser Mills-Connery (The Lead Out Project.)
DNF Nicholas Jendzjowsky (Pedalhead Road Works)
DNF Mark McConnell (Synergy Racing)
DNF David Holmes (The Lead Out Project)
DNS Dan Wood (Soul Sportif)
 
 Team GC
1 Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 17:47:08
2 Accent Inns / Russ Hay's p/b Scotiabank 17:48:29
3 Musette Racing 17:49:14
4 Range Road Racing 17:49:16
5 Soul Sportif 17:49:30
6 Rundle Mountain Cycling Club 17:54:40
7 Edmonton Road & Track Club 19:25:08
Cat 3
1 Corey Fish (Team Rockford) 4:30:41
2 Craig DeBellefeuille (Cyclemeisters/Bow Cycle) at 0:06
3 Patrick Sumrell (Montana State University) 0:20
4 Andrew Rockwell (Bicisport) 0:30
5 Dougal Owen (Bicisport) 0:43
6 Lukas Conly (Team Sask) 0:56
7 Stuart Smith (Revelstoke Cycling Association) 0:58
8 Michael Parrish (Glotman Simpson Cycling) 1:05
9 Barrie Furlong (Dejong Design p/b RoAD) 1:10
10 Devon Moonie (Interior Grasslands Cycling Club) 1:12
11 James Dean (Edmonton Road & Track Club) 1:34
12 Reinier Paauwe (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience) 1:36
13 Noah Epp (Cyclemeisters/Bow Cycle) 1:42
14 Neilson Jeffrey (Terrascape Racing) 1:42
15 Mason Burtnik (Juventus) 3:54
16 Kurt Withers (Glotman Simpson Cycling) 4:26
17 Ferenc Jacso (Cyclemeisters/Bow Cycle) 8:31
18 Emmanuel Delos Reyes (Mud Sweat and Gears) 9:15
19 Bill Burtnik (Juventus) 1:04:57
DNS Kevin Stafford (Juventus)
DNS Kevin Noble (Speed Theory)
DNS Michael Hoang (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience)
DNS Simon Dove (Rundle Mountain Cycling Club)
DNF Robert Starkey (Team Niklas)
DNF Isaac Beall (Bicisport)
DNF Jacob Howard (Synergy Racing)
DNF Bryon Howard (Niklas Group)
DNF Sean Germaine (Juventus)
DNF Antonio Bilotta (Pedalhead Road Works)
DNF Michael Goodman (Glotman Simpson Cycling)
DNF Cory Dickinson (United Cycle Racing)
DNF Pete Dean (Edmonton Road & Track Club)
DNF Kirk Loberg (TCR Sport Lab)
DNF Donald King (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Dan Hunka (Juventus)
DNF David McKinnon (Pedalhead Road Works)
DNF Dylan Pinter-Findlater (Bicisport)
DNF Isaac Niles (Bicisport)
DNF Robert Martens (Independent)
DNF Nick Lynem (Cranked)
DNF Andrew Engelleder (Cranked)
DNF Jonathan Slywka (Regina Cycling Club)
DNF Clayton Paradis (Pedalhead Road Works)
DNF Thomas Auer (Dejong Design p/b RoAD)
DNF Alec Cowan (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Adam Boyko (Soul Sportif)
DNF Brent Topilko (Bicisport)
DNF Masa Higuchi (Bicisport)
DNF Mark Faas (Edmonton Road & Track Club)
DNF Craig Fraser (Dejong Design p/b RoAD)
DNF Greg Yanicki (Bicisport)
DNF CP Walsh (Synergy Racing)
DNF David C Watson (Velocity Cycling Club)
DNF Jeffrey Doyle (Pro-City Racing)
DNF Ryan Campbell (Bicisport)
DNF Geoff Power (SPAN)
 
Cat 4
1 Connor Toppings (Synergy Racing) 4:27:31
2 Joost van Ulden (Glotman Simpson Cycling) at 0:33
3 Reid McClure (Rundle Mountain Cycling Club) 0:45
4 Micah Medinski (Edmonton Road & Track Club) 0:48
5 Karel Bergmann (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience) 0:56
6 Stefan Ritter (Juventus) 1:06
7 Peter Doig (Peloton Racing p/b Exterra GeoScience) 2:08
8 Dean Wolansky (Glotman Simpson Cycling) 5:00
9 Herbert Mueller (Rundle Mountain Cycling Club) 5:35
10 Jason Doornbos (CMC/Bowcycle) 11:07
11 Brad Dixon (Rundle Mountain Cycling Club) 12:01
12 Neil Evans (Rundle Mountain Cycling Club) 12:24
13 Mike Macklem (Rundle Mountain Cycling CLub) 12:52
14 Ryan Hamilton (Independent) 14:27
15 Joseph Bergman (Pedalhead Road Works) 14:41
16 David Johnston (United Cycle Racing) 1:05:29
17 Bob Bailey (Independent) 1:33:23
18 Jorn Schumann (Team Sask) 1:56:04
19 Darcy Gullacher (Speed Theory) 1:59:27
DNF David Healey (Revelstoke Cycling Association)
DNF Alan Oickle (Speed Theory)
DNF Matt Dean (Edmonton Road & Track Club)
DNF Mitchell Fennell (Rundle Mountain Cycling Club)
DNF Jeremy Myers (Deadgoat Racing)
DNF Michael Burchill (Speed Theory)
DNF Sherri Buchignani (Crave Racing)
DNF Phil Puurunen (Rundle Mountain Cycling Club)
DNF Steve Schiefler (DDA p/b RoAD)
DNF Stephen Nold (TCR Sport Lab)
DNF Jay Keddy (TCR Sport Lab)
DNF Terra Manca (Edmonton Road & Track Club)
DNF Jason English (TCR Sport Lab)
DNF Roger Sherwood (Edmonton Road & Track Club)
DNF Chuck Johnstone (Speed Theory)
DNF Chris Schweitzer (Regina Cycling Club)
DNF Robert Crane (Synergy Racing)
DNS Conor Martin (Norco)
DNS Joe Sitbon (Cranked)
DNS Bill McNair (=)
DNS Daniel Kleer (Cranked)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login