Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 5/14 12:32 pm - Giro Rosa: Stage 1


Posted by Editoress on 07/5/14
 

On the first day of racing Marianne Vos missed out on the Pink Jersey by less than one second, but today the Dutch Rabo Liv rider took the stage win, as well as the Maglia Rosa from teammate Annemiek van Vleuten. The Italian rider Elisa Longo Borghini (Hitec Products) finished second, with White Jersey Pauline Ferrand Prevot (Rabo Liv Women Cycling Team) taking third.

From the beginning the speed of the peloton was very high even though the riders had to tackle 11 laps of a circuit with one notable climb per lap. The first who tried to go away was Valentina Scandolara (Orica AIS), who managed to get 45 seconds ahead of the group. After 10 km, Ashleigh Moolman (Hitec Products) and Annemiek van Vleuten (Rabo Liv Women Cycling Team) chased down the Italian Orica AIS rider. Tatiana Riabchenko (Michela Fanini) managed to bridge across the leading duo. Behind the trio, a small group of riders: among them all the jerseys and the big names of the race. With less than 10 km to go, Audrey Cordon (Hitec Products) attacked and took the lead of the race. But Marianne Vos closed her down, followed by Elisa Longo Borghini. In the final straight the two champions escaped but it was the Dutch rider who crossed the line first.

Once again, the Pink Jersey goes to one of the Rabo Liv riders. “I'm very happy with this victory. My team is strong and we are ready to be the protagonists of the race. Winning at the Giro is always great”, stated the already two-time Giro winner Marianne Vos.

“For the second time in this Giro I'm wearing the White Jersey and I'm very pleased. My aim is helping my teammate Marianne Vos to get the best result in the GC”, echoed Pauline Ferrand Prevot.

On the line, new Blue Jersey Elisa Longo Borghini said: “The team has been competitive and worked hard. I'm really happy for today's result”.


Results

Stage 1: Santa Maria a Vico to Santa Maria a Vico, 95.2 km
1 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling 2:42:03
2 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products at 0:04
3 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling 0:05
4 Claudia Häusler (Ger) Team Giant Shimano 1:20
5 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling
6 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling
7 Emma Johansson (Swe) Orica AIS
8 Ashleigh Moolman Pasio (RSA) Hitec Products all s.t.
9 Mara Abbott (USA) Unitedhealthcare Professional team 1:24
10 Audrey Cordon (Fra) Hitec Products s.t.
11 Annemiek van Vleuten (Ned) Rabo Liv Women Cycling 1:59
12 Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon 2:04
13 Fabiana Luperini (Ita) Estado De Mexico Faren s.t.
14 Tetiana Riabchenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox 2:30
15 Tiffany Cromwell (Aus) Specialized-lululemon 2:37
16 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
17 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling
18 Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana
19 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling 2:39
20 Tatiana Antoshina (Rus) RusVelo
21 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling
22 Yevgeniya Vysotska (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox
23 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Rox 2:42
24 Alena Amialiusik (Blr) Astana Bepink Womens Team 3:06
25 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
26 Peta Mullens (Aus) Wiggle Honda both s.t.
27 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 3:18
28 Linda Villumsen (NZl) Wiggle Honda s.t.
29 Chantal Blaak (Ned) Specialized-lululemon 4:00
30 Sharon Laws (GBr) Unitedhealthcare Professional team
31 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale' Cipollini Galassia
32 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling
33 Alena Sitsko (Ukr) Forno D'asolo Astute 4:02
34 Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon s.t.
35 Serika Guluma (Col) Vaiano Fondriest 4:18
36 Emma Pooley (GBr) Lotto Belisol Ladies 4:33
37 Clemilda Fernandes Silva (Bra Bizkaia Durango 5:15
38 Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon
39 Barbara Heeb (Sui) S.C. Michela Fanini Rox both s.t.
40 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling 9:02
41 Valentina Scandolara (Ita) Orica AIS
42 Shelley Olds (USA) Ale' Cipollini Galassia both s.t.
43 Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana 11:51
44 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 11:53
45 Olena Oljink (Ukr) Forno D'asolo Astute 11:53
46 Carmen Small (USA) Specialized-lululemon 12:44
47 Oxana Kozonchuk (Rus) RusVelo
48 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products
49 Coryn Rivera (USA) Unitedhealthcare Professional team
50 Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv Women Cycling
51 Alexandra Burchenkova (Rus) RusVelo
52 Elena Valentini (Ita) Btc City Ljubljana
53 Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana
54 Ally Stacher (USA) Specialized-lululemon
55 Mia Radotic (Cro) Btc City Ljubljana
56 Amy Pieters (Ned) Team Giant Shimano
57 Alice Maria Arzuffi (Ita) Astana Bepink Womens Team
58 Jessie Maclean (Aus) Orica AIS
59 Katrin Garfoot (Aus) Orica AIS
60 Sara Mustonen (Swe) Team Giant Shimano
61 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
62 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Belisol Ladies
63 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Bizkaia Durango
64 Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana
65 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Fondriest
66 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Estado De Mexico Faren
67 Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana
68 Melissa Hoskins (Aus) Orica AIS
69 Maaike Polspoel (Bel) Team Giant Shimano
70 Charlotte Becker (Ger) Wiggle Honda
71 Eva Lechner (Ita) RusVelo
72 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
73 Ewelina Szybiak (Pol) Vaiano Fondriest
74 Marieke van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
75 Carla Maree Ryan (Aus) Ale' Cipollini Galassia
76 Barbara Guarischi (Ita) Ale' Cipollini Galassia
77 Katharine Hall (USA) Unitedhealthcare Professional team
78 Samara Sheppard (NZl) Bizkaia Durango
79 Malgorzata Jasinska (Pol) Ale' Cipollini Galassia
80 Janneke Ensing (Ned) Boels Dolmans Cycling
81 Elena Berlato (Ita) Ale' Cipollini Galassia
82 Marcia Fernandes Silva (Bra) Bizkaia Durango
83 Doris Schweizer (Sui) Astana Bepink Womens Team
84 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
85 Tatiana Guderzo (Ita) Ale' Cipollini Galassia
86 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
87 Alison Powers (USA) Unitedhealthcare Professional team all s.t.
88 Lija Laizane (Lat) Vaiano Fondriest 13:11
89 Carolin Rodriguez Gutierrez (Mex) Estado De Mexico Faren 13:32
90 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS 14:40
91 Liesbet De Vocht (Bel) Lotto Belisol Ladies
92 Jolien D'horre (Bel) Lotto Belisol Ladies
93 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies
94 Shara Gillow (Aus) Orica AIS all s.t.
95 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products 15:15
96 Simona Frapporti (Ita) Astana Bepink Womens Team
97 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS
98 Alice Algisi (Ita) Astana Bepink Womens Team
99 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
100 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
101 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini Galassia
102 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
103 Scotti Wilborne (USA) Unitedhealthcare Professional team
104 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
105 Dalia Muccioli (Ita) Astana Bepink Womens Team
106 Giada Borgato (Ita) Estado De Mexico Faren
107 Ana Teresa Casar Bonilla (Mex Estado De Mexico Faren
108 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Forno D'asolo Astute
109 Julie Leth (Den) Hitec Products
110 Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini Rox
111 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling
112 Julia Soek (Ned) Team Giant Shimano
113 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
114 Valentina Bastianelli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
115 Ingrid Drexel (Mex) Forno D'asolo Astute
116 Silvia Valsecchi (Ita) Astana Bepink Womens Team
117 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia Durango
118 Mayalen Noriega (Esp) Bizkaia Durango all s.t.
119 Ana Maria Covrig (Ita) Astana Bepink Womens Team 19:40
120 Francesca Cauz (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
121 Yulia Blindyuk (Rus) RusVelo
122 Marcela Prieto Castaneda (Mex) Estado De Mexico Faren all s.t.
123 Flavia Oliveira (USA) Servetto Footon 20:15
124 Annalisa Cucinotta (Ita) Servetto Footon s.t.
125 Miriam Romei (Ita) Vaiano Fondriest 21:08
126 Sylwia Kapusta (Pol) Vaiano Fondriest 24:02
127 Aizhan Zhaparova (Rus) RusVelo
128 Uenia De Souza Fernades (Mex Estado De Mexico Faren
129 Marijn De Vries (Ned) Team Giant Shimano
130 Emily Collins (NZl) Wiggle Honda
131 Jessica Parra (Col) Vaiano Fondriest
132 Daiva Tuslaite (Ltu) Forno D'asolo Astute
133 Anna Trevisi (Ita) Estado De Mexico Faren
134 Edita Janeliunaite (Ltu) Forno D'asolo Astute
135 Hannah Barnes (GBr) Unitedhealthcare Professional team
136 Ruth Winder (USA) Unitedhealthcare Professional team all s.t.
137 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Belisol Ladies 24:46
138 Yulia Ilinykh (Rus) Bizkaia Durango 24:48
139 Anastasiya Chulkova (Rus) RusVelo 27:44
140 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox s.t.
141 Silvia Cecchini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 27:57
142 Emma Marcelli (Ita) Servetto Footon 27:59
143 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Belisol Ladies 28:32
144 Willeke Knol (Ned) Team Giant Shimano 28:39
145 Lucy Garner (GBr) Team Giant Shimano s.t.
146 Giovanna Michieletto (Ita) Servetto Footon 28:43
147 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 29:04
148 Marina Lari (Ita) Servetto Footon
149 Alessia Martini (Ita) Vaiano Fondriest
150 Rossella Callovi (Ita) Forno D'asolo Astute all s.t.
DNF Elena Kuchinskaya (Rus) RusVelo
DNF Heidi Dalton (RSA) Lotto Belisol Ladies
DNF Sari Saarelainen (Fin) Servetto Footon
DNF Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon
DNF Anja Rugelj (Slo) Btc City Ljubljana
DNF Anna Ramirez (Esp) Bizkaia Durango
DNF Olena Novikova (Ukr) Forno D'asolo Astute
GC
1 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling 2:44:20
2 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling at 0:15
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products 0:23
4 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling 1:36
5 Ashleigh Moolman Pasio (RSA) Hitec Products 1:42
6 Claudia Häusler (Ger) Team Giant Shimano s.t.
7 Emma Johansson (Swe) Orica AIS 1:44
8 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling s.t.
9 Audrey Cordon (Fra) Hitec Products 1:55
10 Annemiek van Vleuten (Ned) Rabo Liv Women Cycling 2:06
11 Mara Abbott (USA) Unitedhealthcare Professional team 2:10
12 Evelyn Stevens (USA) Specialized-lululemon 2:34
13 Fabiana Luperini (Ita) Estado De Mexico Faren 2:41
14 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling 2:57
15 Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana 2:59
16 Tiffany Cromwell (Aus) Specialized-lululemon s.t.
17 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling 3:03
18 Tetiana Riabchenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox 3:06
19 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda s.t.
20 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling 3:08
21 Tatiana Antoshina (Rus) RusVelo 3:10
22 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Rox 3:18
23 Yevgeniya Vysotska (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox 3:21
24 Alena Amialiusik (Blr) Astana Bepink Womens Team 3:29
25 Peta Mullens (Aus) Wiggle Honda 3:31
26 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 3:38
27 Linda Villumsen (NZl) Wiggle Honda 3:41
28 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 3:48
29 Chantal Blaak (Ned) Specialized-lululemon 4:23
30 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling 4:28
31 Trixi Worrack (Ger) Specialized-lululemon s.t.
32 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale' Cipollini Galassia 4:31
33 Sharon Laws (GBr) Unitedhealthcare Professional team 4:32
34 Alena Sitsko (Ukr) Forno D'asolo Astute 4:35
35 Serika Guluma (Col) Vaiano Fondriest 4:58
36 Emma Pooley (GBr) Lotto Belisol Ladies 4:59
37 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling 9:19
38 Shelley Olds (USA) Ale' Cipollini Galassia 9:21
39 Valentina Scandolara (Ita) Orica AIS 9:27
40 Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana 12:27
41 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 12:33
42 Olena Oljink (Ukr) Forno D'asolo Astute 12:44
43 Melissa Hoskins (Aus) Orica AIS 13:01
44 Amy Pieters (Ned) Team Giant Shimano 13:03
45 Alison Powers (USA) Unitedhealthcare Professional team 13:06
46 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products 13:07
47 Tatiana Guderzo (Ita) Ale' Cipollini Galassia s.t.
48 Katrin Garfoot (Aus) Orica AIS 13:08
49 Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv Women Cycling 13:09
50 Coryn Rivera (USA) Unitedhealthcare Professional team s.t.
51 Carmen Small (USA) Specialized-lululemon 13:10
52 Sara Mustonen (Swe) Team Giant Shimano s.t.
53 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Fondriest 13:11
54 Janneke Ensing (Ned) Boels Dolmans Cycling s.t.
55 Barbara Guarischi (Ita) Ale' Cipollini Galassia 13:12
56 Alexandra Burchenkova (Rus) RusVelo s.t.
57 Malgorzata Jasinska (Pol) Ale' Cipollini Galassia 13:13
58 Charlotte Becker (Ger) Wiggle Honda 13:14
59 Elena Berlato (Ita) Ale' Cipollini Galassia s.t.
60 Eva Lechner (Ita) RusVelo 13:15
61 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
62 Jessie Maclean (Aus) Orica AIS
63 Elena Valentini (Ita) Btc City Ljubljana all s.t.
64 Katharine Hall (USA) Unitedhealthcare Professional team 13:16
65 Ewelina Szybiak (Pol) Vaiano Fondriest 13:18
66 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Estado De Mexico Faren
67 Ally Stacher (USA) Specialized-lululemon both s.t.
68 Oxana Kozonchuk (Rus) RusVelo 13:19
69 Marieke van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 13:20
70 Mia Radotic (Cro) Btc City Ljubljana
71 Carla Maree Ryan (Aus) Ale' Cipollini Galassia
72 Maaike Polspoel (Bel) Team Giant Shimano all s.t.
73 Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana 13:21
74 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Bizkaia Durango 13:22
75 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Belisol Ladies
76 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo both s.t.
77 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 13:25
78 Alice Maria Arzuffi (Ita) Astana Bepink Womens Team s.t.
79 Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana 13:26
80 Marcia Fernandes Silva (Bra) Bizkaia Durango 13:30
81 Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana 13:31
82 Samara Sheppard (NZl) Bizkaia Durango 13:33
83 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 13:41
84 Lija Laizane (Lat) Vaiano Fondriest 13:49
85 Carolin Rodriguez Gutierrez (Mex) Estado De Mexico Faren 14:23
86 Doris Schweizer (Sui) Astana Bepink Womens Team 14:33
87 Jolien D'horre (Bel) Lotto Belisol Ladies 14:58
88 Shara Gillow (Aus) Orica AIS 15:01
89 Liesbet De Vocht (Bel) Lotto Belisol Ladies 15:08
90 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS 15:09
91 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies 15:11
92 Julie Leth (Den) Hitec Products 15:39
93 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda s.t.
94 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini Galassia 15:41
95 Nina Kessler (Ned) Boels Dolmans Cycling 15:42
96 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 15:44
97 Simona Frapporti (Ita) Astana Bepink Womens Team s.t.
98 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 15:45
99 Silvia Valsecchi (Ita) Astana Bepink Womens Team 15:46
100 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
101 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products both s.t.
102 Julia Soek (Ned) Team Giant Shimano 15:47
103 Giada Borgato (Ita) Estado De Mexico Faren 15:49
104 Scotti Wilborne (USA) Unitedhealthcare Professional team 15:50
105 Ana Teresa Casar Bonilla (Mex Estado De Mexico Faren 15:51
106 Ingrid Drexel (Mex) Forno D'asolo Astute s.t.
107 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia Durango 15:53
108 Valentina Bastianelli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox s.t.
109 Mayalen Noriega (Esp) Bizkaia Durango 15:55
110 Dalia Muccioli (Ita) Astana Bepink Womens Team s.t.
111 Liisi Rist (Est) S.C. Michela Fanini Rox 15:56
112 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 16:00
113 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Forno D'asolo Astute s.t.
114 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 16:03
115 Alice Algisi (Ita) Astana Bepink Womens Team 16:04
116 Ana Maria Covrig (Ita) Astana Bepink Womens Team 20:11
117 Marcela Prieto Castaneda (Mex) Estado De Mexico Faren 20:22
118 Francesca Cauz (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 20:34
119 Yulia Blindyuk (Rus) RusVelo 20:36
120 Tayler Wiles (USA) Specialized-lululemon 20:41
121 Annalisa Cucinotta (Ita) Servetto Footon 20:51
122 Clemilda Fernandes Silva (Bra Bizkaia Durango 20:53
123 Flavia Oliveira (USA) Servetto Footon 21:01
124 Barbara Heeb (Sui) S.C. Michela Fanini Rox 21:07
125 Miriam Romei (Ita) Vaiano Fondriest 21:56
126 Emily Collins (NZl) Wiggle Honda 24:27
127 Hannah Barnes (GBr) Unitedhealthcare Professional team 24:30
128 Ruth Winder (USA) Unitedhealthcare Professional team 24:31
129 Daiva Tuslaite (Ltu) Forno D'asolo Astute 24:37
130 Marijn De Vries (Ned) Team Giant Shimano 24:39
131 Aizhan Zhaparova (Rus) RusVelo 24:41
132 Anna Trevisi (Ita) Estado De Mexico Faren 24:44
133 Edita Janeliunaite (Ltu) Forno D'asolo Astute 24:45
134 Jessica Parra (Col) Vaiano Fondriest 24:46
135 Uenia De Souza Fernades (Mex Estado De Mexico Faren s.t.
136 Sylwia Kapusta (Pol) Vaiano Fondriest 24:53
137 Yulia Ilinykh (Rus) Bizkaia Durango 25:17
138 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Belisol Ladies 25:23
139 Anastasiya Chulkova (Rus) RusVelo 28:17
140 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 28:31
141 Emma Marcelli (Ita) Servetto Footon 28:44
142 Silvia Cecchini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 28:44
143 Lucy Garner (GBr) Team Giant Shimano 29:01
144 Willeke Knol (Ned) Team Giant Shimano 29:07
145 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Belisol Ladies 29:12
146 Giovanna Michieletto (Ita) Servetto Footon 29:42
147 Alessia Martini (Ita) Vaiano Fondriest 29:50
148 Marina Lari (Ita) Servetto Footon s.t.
149 Rossella Callovi (Ita) Forno D'asolo Astute 29:54

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login