Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 24/14 23:30 pm - Tour de l'Abitibi Desjardins: Stages 3 and 4


Posted by Editoress on 07/24/14
 

Results from the third stage of the Tour de l'Abitibi Desjardins, in Rouyn-Noranda, QC

 

Stage 3: Amos ITT, 10 km Time Gap
1 Adrien Costa (USA) United States 0:12:14 0:00
2 William Barta (USA) United States 0:12:29 0:15
3 Zeke Mostov (USA) United States 0:12:30 0:16
4 Diego Binatena (USA) United States 0:12:45 0:31
5 Pier-André Côté (Can) Canada 0:12:46 0:32
6 Niklas Larsen (Den) Denmark 0:12:48 0:34
7 Magnus Bak Klaris (Den) Denmark 0:12:49 0:35
8 Rayane Bouhanni (Fra) France 0:12:52 0:38
9 David Lombardo (USA) Hincapie Sportswear Development 0:12:53 0:39
10 Derek Gee (Can) Canada 0:12:55 0:41
11 Damien Touze (Fra) France 0:13:04 0:50
12 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark 0:13:07 0:53
13 Edward Walsh (Can) Canada 0:13:07 0:53
14 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Denmark 0:13:10 0:56
15 Ian Mcshane (USA) Northstar Development 0:13:11 0:57
16 Noah Granigan (USA) Race CF 0:13:13 0:59
17 Mathias Norsgaard Jorgensen (Den) Denmark 0:13:13 0:59
18 Keigo Kusaba (Jpn) Japan 0:13:15 1:01
19 Harold Tejada Canacue (Col) Colombia 0:13:17 1:03
20 Laurent Gervais (Can) Québec 0:13:18 1:04
21 Jean-François Soucy (Can) Canada 0:13:18 1:04
22 Gavin Hoover (USA) United States 0:13:19 1:05
23 David Duquette (USA) Flagstaff Selection 0:13:19 1:05
24 Peter Goguen (USA) Race CF 0:13:20 1:06
25 Sébastien Havot (Fra) France 0:13:21 1:07
26 Austin Vincent (USA) United States 0:13:22 1:08
27 Florian Maitre (Fra) France 0:13:22 1:08
28 Léo Danes (Fra) France 0:13:22 1:08
29 Richard Rainville (USA) Hincapie Sportswear Development 0:13:24 1:10
30 Evan East (USA) Hincapie Sportswear Development 0:13:24 1:10
31 Cameron Mason (Can) Ontario 0:13:24 1:10
32 Daiki Magosaki (Jpn) Japan 0:13:29 1:15
33 Jesper Schultz (Den) Denmark 0:13:32 1:18
34 Tommy Lucas (USA) Flagstaff Selection 0:13:33 1:19
35 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk 0:13:34 1:20
36 Cordell Dickie (Can) Cycling BC 0:13:38 1:24
37 Anders Nystrom (USA) ISCorp Cycling Team 0:13:39 1:25
38 Jean-Simon D'Anjou (Can) Canada 0:13:40 1:26
39 Joel Taylor (Can) Cycling BC 0:13:40 1:26
40 Raphael Auclair (Can) Québec 0:13:40 1:26
41 Lance Eddis-Finbow (USA) EL Grupo Junior Select 0:13:41 1:27
42 Takahiro Koyama (Jpn) Japan 0:13:42 1:28
43 Davi Cardona Hurtado (Col) Colombia 0:13:42 1:28
44 Antoine Breton (Can) IAMGOLD-Specialized 0:13:43 1:29
45 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:13:43 1:29
46 Alejandr Guzman Medina (Col) Colombia 0:13:44 1:30
47 Yusuke Matsumoto (Jpn) Japan 0:13:45 1:31
48 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection 0:13:46 1:32
49 Zachary Nehr (USA) ISCorp Cycling Team 0:13:47 1:33
50 Liam Whitman (Can) Ontario 0:13:47 1:33
51 Samuel Perigny (Can) Québec 0:13:48 1:34
52 Adam Alvarez (USA) MID-Atlantic Development 0:13:49 1:35
53 Ben Duncan (USA) Flagstaff Selection 0:13:49 1:35
54 Juan Gaitan Alarcon (Col) Colombia 0:13:49 1:35
55 Joh Canaveral Vargas (Col) Colombia 0:13:50 1:36
56 Willem Boersma (Can) Canada 0:13:50 1:36
57 Francisco Lara Carbajal (Mex) Mexico 0:13:52 1:38
58 Etienne Dubuc (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 0:13:52 1:38
59 Kakeru Mizutani (Jpn) Japan 0:13:54 1:40
60 Christian Santa Cruz (USA) Flagstaff Selection 0:13:54 1:40
61 Jonah Meadvancort (USA) EL Grupo Junior Select 0:13:56 1:42
62 Abderrahim Zahiri (Mar) Morocco 0:13:56 1:42
63 Alex Lessard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:13:56 1:42
64 Nicholas Vorwerk (USA) Team Novo Nordisk 0:13:56 1:42
65 Angel Carranza Urizar (Gua) Guatemala 0:13:58 1:44
66 Luis Rodri Godoy Ochoa (Gua) Guatemala 0:13:59 1:45
67 Daichi Tomio (Jpn) Japan 0:13:59 1:45
68 Maxx Chance (USA) Hincapie Sportswear Development 0:14:00 1:46
69 Connor Toppings (Can) IAMGOLD-Specialized 0:14:01 1:47
70 Mathieu Roy (Can) Québec 0:14:01 1:47
71 Trevor Stothard (Can) Cycling BC 0:14:03 1:49
72 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco 0:14:03 1:49
73 Jackson Pickell (Can) Cycling BC 0:14:03 1:49
74 Fletcher Lydick (USA) Southeasten Regional 0:14:03 1:49
75 Christian Ricci (Can) Ontario 0:14:03 1:49
76 Spencer Virtue (Can) Arizona Select 0:14:04 1:50
77 Oscar Emili Serech Chan (Gua) Guatemala 0:14:04 1:50
78 Justin Griffin (USA) Flagstaff Selection 0:14:05 1:51
79 Riley Hankes (USA) Southeasten Regional 0:14:06 1:52
80 Dustin King (Can) IAMGOLD-Specialized 0:14:06 1:52
81 Carlos Cuervo Montemayor (Mex) Mexico 0:14:08 1:54
82 Ross Graham (Can) Ontario 0:14:08 1:54
83 Mitchell Gray (USA) Arizona Select 0:14:09 1:55
84 Derek Cote (USA) MID-Atlantic Development 0:14:10 1:56
85 Adrien Carpentier (Fra) France 0:14:11 1:57
86 Cooper Rombold (USA) EL Grupo Junior Select 0:14:13 1:59
87 Victor Bourassa (Can) Québec 0:14:13 1:59
88 Keenan Duncan (USA) EL Grupo Junior Select 0:14:14 2:00
89 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco 0:14:14 2:00
90 Michael Gaines (USA) Northstar Development 0:14:15 2:01
91 Gavin Haley (USA) Hincapie Sportswear Development 0:14:16 2:02
92 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:14:16 2:02
93 Stephan Davidson (Can) Vélo Mauricie 0:14:17 2:03
94 Hubert Laferriere (Can) Québec 0:14:18 2:04
95 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:14:22 2:08
96 Alex Cormier (Can) Ontario 0:14:23 2:09
97 Franci Carratala Jorda (Esp) Team Novo Nordisk 0:14:24 2:10
98 P Martinez Fernandez (Mex) Mexico 0:14:28 2:14
99 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 0:14:29 2:15
100 Ian Haupt (USA) ISCorp Cycling Team 0:14:31 2:17
101 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:14:33 2:19
102 Trevor O'donnell (Can) Ontario 0:14:34 2:20
103 Alec Porter (USA) Northstar Development 0:14:34 2:20
104 El Mahdi Laanaya (Mar) Morocco 0:14:36 2:22
105 Ilyass Rabihi (Mar) Morocco 0:14:38 2:24
106 Arnaud Cossette (Can) Vélo Mauricie 0:14:39 2:25
107 Tanner Browne (USA) GS Cyclelife 0:14:40 2:26
108 Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Mexico 0:14:41 2:27
109 Charles Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 0:14:42 2:28
110 Cooper Willsey (USA) Race CF 0:14:43 2:29
111 Ahmed Amine Galdoune (Mor) Morocco 0:14:43 2:29
112 Marc-Alexandre Delage (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:14:43 2:29
113 Sébastien Dumont (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 0:14:44 2:30
114 Mason Burtnik (Can) Cycling BC 0:14:45 2:31
115 Charles Roy (Can) IAMGOLD-Specialized 0:14:45 2:31
116 Joshua Kropf (Can) GS Cyclelife 0:14:48 2:34
117 Max Duso (Can) Cycling BC 0:14:48 2:34
118 Thomas Revard (USA) Northstar Development 0:14:50 2:36
119 Olivier Péloquin (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 0:14:50 2:36
120 Marc-André Perron (Can) Vélo Mauricie 0:14:52 2:38
121 Antoine Bouchard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 0:14:55 2:41
122 Jedidiah Fritzinger (USA) ISCorp Cycling Team 0:14:56 2:42
123 Chaz Lane (USA) MID-Atlantic Development 0:14:57 2:43
124 Samu Morkal Williams (USA) Race CF 0:14:57 2:43
125 Connor Simmons (USA) Southeasten Regional 0:15:01 2:47
126 Ethan Furois (USA) Northstar Development 0:15:06 2:52
127 Gavin Alexander (GBr) Team Novo Nordisk 0:15:07 2:53
128 Logan Boyd (USA) EL Grupo Junior Select 0:15:07 2:53
129 Vincent Girard (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 0:15:07 2:53
130 Liam Dunn (USA) ISCorp Cycling Team 0:15:09 2:55
131 Bryan Boydstun (USA) Arizona Select 0:15:09 2:55
132 Anthony Marando (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 0:15:10 2:56
133 Will Hughes (USA) Southeasten Regional 0:15:11 2:57
134 Zach Lyons (USA) MID-Atlantic Development 0:15:15 3:01
135 Jordan Marhanka (USA) Hincapie Sportswear Development 0:15:15 3:01
136 Patrick Bourguignon (Can) Vélo Mauricie 0:15:23 3:09
137 Daniel Yakushevich (USA) Arizona Select 0:15:23 3:09
138 Daniel Lehman (USA) MID-Atlantic Development 0:15:26 3:12
139 Philippe Mireault (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 0:15:27 3:13
140 Davis Wilkey (USA) Arizona Select 0:15:28 3:14
141 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 0:15:29 3:15
142 Garrett Roth (USA) ISCorp Cycling Team 0:15:31 3:17
143 Matthew Valencia (USA) Race CF 0:15:32 3:18
144 Antoine Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 0:15:34 3:20
145 Brian Gaines (USA) Northstar Development 0:15:34 3:20
146 Jua Gonzalez Aguilera (Esp) Team Novo Nordisk 0:15:40 3:26
147 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 0:15:41 3:27
148 Benjamin Hasz (USA) Southeasten Regional 0:15:42 3:28
149 Teddy Kozlowski (USA) GS Cyclelife 0:15:43 3:29
150 Matthew Owens (USA) Race CF 0:15:59 3:45
151 Keane Brennan (USA) GS Cyclelife 0:16:23 4:09

 

 

Results from the fourth stage of the Tour de l'Abitibi Desjardins, in Rouyn-Noranda, QC

 

Stage 4: Malartic to Malartic, 51.5 km
1 Damien Touze (Fra) France 1:07:16
2 Joh Canaveral Vargas (Col) Colombia
3 Adrien Carpentier (Fra) France
4 Ahmed Amine Galdoune (Mor) Morocco
5 Matthew Valencia (USA) Race CF
6 Laurent Gervais (Can) Québec
7 Magnus Bak Klaris (Den) Denmark
8 Keigo Kusaba (Jpn) Japan
9 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection
10 Adam Alvarez (USA) MID-Atlantic Development
11 Yusuke Matsumoto (Jpn) Japan
12 Pier-André Côté (Can) Canada
13 Raphael Auclair (Can) Québec
14 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk
15 Francisco Lara Carbajal (Mex) Mexico
16 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco
17 Cameron Mason (Can) Ontario
18 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark
19 Daiki Magosaki (Jpn) Japan
20 Austin Vincent (USA) United States
21 Noah Granigan (USA) Race CF
22 Adrien Costa (USA) United States
23 David Duquette (USA) Flagstaff Selection
24 Antoine Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
25 Rayane Bouhanni (Fra) France
26 Jean-François Soucy (Can) Canada
27 Zeke Mostov (USA) United States
28 Abderrahim Zahiri (Mar) Morocco
29 Alec Porter (USA) Northstar Development
30 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco
31 David Lombardo (USA) Hincapie Sportswear Development
32 Trevor O'Donnell (Can) Ontario
33 Ian Haupt (USA) ISCorp Cycling Team
34 Harold Tejada Canacue (Col) Colombia
35 Keenan Duncan (USA) EL Grupo Junior Select
36 Willem Boersma (Can) Canada
37 Maxx Chance (USA) Hincapie Sportswear Development
38 Juan Gaitan Alarcon (Col) Colombia
39 Daniel Yakushevich (USA) Arizona Select
40 Victor Bourassa (Can) Québec
41 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie
42 William Barta (USA) United States
43 Charles Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
44 Gavin Hoover (USA) United States
45 Jonah Meadvancort (USA) EL Grupo Junior Select
46 Etienne Dubuc (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
47 Léo Danes (Fra) France
48 Lance Eddis-Finbow (USA) EL Grupo Junior Select
49 Trevor Stothard (Can) Cycling BC
50 El Mahdi Laanaya (Mar) Morocco
51 Richard Rainville (USA) Hincapie Sportswear Development
52 Stephan Davidson (Can) Vélo Mauricie
53 Bryan Boydstun (USA) Arizona Select
54 Jean-Simon D'Anjou (Can) Canada
55 Takahiro Koyama (Jpn) Japan
56 Derek Gee (Can) Canada
57 Sébastien Havot (Fra) France
58 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
59 Franci Carratala Jorda (Esp) Team Novo Nordisk
60 Tanner Browne (USA) GS Cyclelife
61 Jackson Pickell (Can) Cycling BC
62 Edward Walsh (Can) Canada
63 Chaz Lane (USA) MID-Atlantic Development
64 Ian Mcshane (USA) Northstar Development
65 Gavin Haley (USA) Hincapie Sportswear Development
66 Christian Santa Cruz (USA) Flagstaff Selection
67 Anthony Marando (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK
68 Logan Boyd (USA) EL Grupo Junior Select
69 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Denmark
70 Riley Hankes (USA) Southeasten Regional
71 Niklas Larsen (Den) Denmark
72 Florian Maitre (Fra) France
73 Marc-André Perron (Can) Vélo Mauricie
74 Angel Carranza Urizar (Gua) Guatemala
75 Connor Toppings (Can) IAMGOLD-Specialized
76 Teddy Kozlowski (USA) GS Cyclelife
77 Alex Cormier (Can) Ontario
78 Ben Duncan (USA) Flagstaff Selection
79 Ilyass Rabihi (Mar) Morocco
80 Evan East (USA) Hincapie Sportswear Development
81 Joel Taylor (Can) Cycling BC
82 Davi Cardona Hurtado (Col) Colombia
83 Peter Goguen (USA) Race CF
84 Mathias Norsgaard Jorgensen (Den) Denmark
85 Christian Ricci (Can) Ontario
86 Fletcher Lydick (USA) Southeasten Regional
87 Garrett Roth (USA) ISCorp Cycling Team
88 Ethan Furois (USA) Northstar Development
89 Sébastien Dumont (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK
90 Oscar Emili Serech Chan (Gua) Guatemala
91 Diego Binatena (USA) United States
92 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
93 Jesper Schultz (Den) Denmark
94 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
95 Joshua Kropf (Can) GS Cyclelife
96 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
97 Carlos Cuervo Montemayor (Mex) Mexico
98 Mathieu Roy (Can) Québec
99 Matthew Owens (USA) Race CF
100 Anders Nystrom (USA) ISCorp Cycling Team
101 Antoine Bouchard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS all s.t.
102 Will Hughes (USA) Southeasten Regional 0:17
103 Connor Simmons (USA) Southeasten Regional 0:23
104 Kakeru Mizutani (Jpn) Japan 0:00
105 Antoine Breton (Can) IAMGOLD-Specialized 0:39
106 Derek Cote (USA) MID-Atlantic Development 0:39
107 Justin Griffin (USA) Flagstaff Selection
108 Jua Gonzalez Aguilera (Esp) Team Novo Nordisk
109 Ross Graham (Can) Ontario
110 Alex Lessard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
111 Gavin Alexander (GBr) Team Novo Nordisk
112 Liam Whitman (Can) Ontario
113 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
114 Spencer Virtue (Can) Arizona Select
115 Alejandr Guzman Medina (Col) Colombia
116 Max Duso (Can) Cycling BC
117 Mitchell Gray (USA) Arizona Select
118 Hubert Laferriere (Can) Québec
119 Benjamin Hasz (USA) Southeasten Regional
120 Luis Rodri Godoy Ochoa (Gua) Guatemala all s.t.
121 Thomas Revard (USA) Northstar Development 0:49
122 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 0:49
123 Samuel Perigny (Can) Québec both s.t.
124 Michael Gaines (USA) Northstar Development 0:51
125 Charles Roy (Can) IAMGOLD-Specialized 1:03
126 Patrick Bourguignon (Can) Vélo Mauricie 1:10
127 Philippe Mireault (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK
128 Olivier Péloquin (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK both s.t.
129 Daichi Tomio (Jpn) Japan 1:14
130 Davis Wilkey (USA) Arizona Select 1:22
131 Liam Dunn (USA) ISCorp Cycling Team 1:36
132 Zachary Nehr (USA) ISCorp Cycling Team 1:38
133 Cordell Dickie (Can) Cycling BC 1:44
134 Vincent Girard (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 2:17
135 Arnaud Cossette (Can) Vélo Mauricie s.t.
136 Tommy Lucas (USA) Flagstaff Selection 2:43
137 Brian Gaines (USA) Northstar Development 3:21
138 Nicholas Vorwerk (USA) Team Novo Nordisk 3:34
139 Mason Burtnik (Can) Cycling BC 5:40
140 Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Mexico 5:47
141 Cooper Willsey (USA) Race CF 6:46
142 Keane Brennan (USA) GS Cyclelife 7:01
143 Jedidiah Fritzinger (USA) ISCorp Cycling Team s.t.
144 Cooper Rombold (USA) EL Grupo Junior Select 9:49
145 Zach Lyons (USA) MID-Atlantic Development
146 Dustin King (Can) IAMGOLD-Specialized both s.t.
147 Daniel Lehman (USA) MID-Atlantic Development 9:53
148 Marc-Alexandre Delage (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 10:09
149 P Martinez Fernandez (Mex) Mexico 14:04
DNF Samu Morkal Williams (USA) Race CF
DNF Jordan Marhanka (USA) Hincapie Sportswear Development
GC
1 William Barta (USA) United States 6:23:59
2 Adrien Costa (USA) United States at 0:13
3 Rayane Bouhanni (Fra) France 0:24
4 Magnus Bak Klaris (Den) Denmark 0:24
5 Pier-André Côté (Can) Canada 0:25
6 Zeke Mostov (USA) United States 0:29
7 Mathias Norsgaard Jorgensen (Den) Denmark 0:36
8 Diego Binatena (USA) United States 0:44
9 Niklas Larsen (Den) Denmark 0:46
10 David Lombardo (USA) Hincapie Sportswear Development 0:52
11 Sébastien Havot (Fra) France 0:54
12 Derek Gee (Can) Canada s.t.
13 David Duquette (USA) Flagstaff Selection 0:56
14 Damien Touze (Fra) France 0:57
15 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark 1:04
16 Edward Walsh (Can) Canada 1:06
17 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Denmark 1:07
18 Noah Granigan (USA) Race CF 1:09
19 Ian Mcshane (USA) Northstar Development 1:10
20 Keigo Kusaba (Jpn) Japan 1:14
21 Léo Danes (Fra) France 1:15
22 Harold Tejada Canacue (Col) Colombia 1:16
23 Laurent Gervais (Can) Québec 1:17
24 Gavin Hoover (USA) United States 1:18
25 Peter Goguen (USA) Race CF 1:19
26 Austin Vincent (USA) United States 1:21
27 Florian Maitre (Fra) France s.t.
28 Takahiro Koyama (Jpn) Japan 1:25
29 Daiki Magosaki (Jpn) Japan 1:28
30 Jesper Schultz (Den) Denmark 1:31
31 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk 1:33
32 Richard Rainville (USA) Hincapie Sportswear Development 1:38
33 Evan East (USA) Hincapie Sportswear Development s.t.
34 Jean-Simon D'Anjou (Can) Canada 1:39
35 Raphael Auclair (Can) Québec s.t.
36 Lance Eddis-Finbow (USA) EL Grupo Junior Select 1:40
37 Davi Cardona Hurtado (Col) Colombia 1:41
38 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 1:42
39 Yusuke Matsumoto (Jpn) Japan 1:44
40 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection 1:45
41 Ben Duncan (USA) Flagstaff Selection 1:48
42 Juan Gaitan Alarcon (Col) Colombia s.t.
43 Willem Boersma (Can) Canada 1:49
44 Francisco Lara Carbajal (Mex) Mexico 1:51
45 Etienne Dubuc (Can) André Cycle-Kaycan-RDS s.t.
46 Jonah Meadvancort (USA) EL Grupo Junior Select 1:55
47 Abderrahim Zahiri (Mar) Morocco s.t.
48 Maxx Chance (USA) Hincapie Sportswear Development 1:59
49 Trevor Stothard (Can) Cycling BC 2:02
50 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco
51 Jackson Pickell (Can) Cycling BC both s.t.
52 Riley Hankes (USA) Southeasten Regional 2:05
53 Adrien Carpentier (Fra) France 2:08
54 Victor Bourassa (Can) Québec 2:12
55 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco 2:13
56 Gavin Haley (USA) Hincapie Sportswear Development 2:15
57 Christian Santa Cruz (USA) Flagstaff Selection 2:17
58 Fletcher Lydick (USA) Southeasten Regional s.t.
59 Adam Alvarez (USA) MID-Atlantic Development 2:22
60 Angel Carranza Urizar (Gua) Guatemala 2:28
61 Alec Porter (USA) Northstar Development 2:33
62 Alex Lessard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 2:34
63 El Mahdi Laanaya (Mar) Morocco 2:35
64 Charles Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 2:41
65 Ahmed Amine Galdoune (Mor) Morocco 2:42
66 Sébastien Dumont (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 2:43
67 Justin Griffin (USA) Flagstaff Selection s.t.
68 Chaz Lane (USA) MID-Atlantic Development 2:56
69 Ilyass Rabihi (Mar) Morocco 2:58
70 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 3:00
71 Oscar Emili Serech Chan (Gua) Guatemala 3:04
72 Keenan Duncan (USA) EL Grupo Junior Select 3:18
73 Luis Rodri Godoy Ochoa (Gua) Guatemala 3:30
74 Antoine Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 3:33
75 Charles Roy (Can) IAMGOLD-Specialized 3:47
76 Tommy Lucas (USA) Flagstaff Selection 4:15
77 Cameron Mason (Can) Ontario 4:59
78 Franci Carratala Jorda (Esp) Team Novo Nordisk 5:19
79 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 5:23
80 Joh Canaveral Vargas (Col) Colombia 5:36
81 Christian Ricci (Can) Ontario 5:38
82 Anders Nystrom (USA) ISCorp Cycling Team 6:09
83 Derek Cote (USA) MID-Atlantic Development 6:32
84 Matthew Valencia (USA) Race CF 7:15
85 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 7:38
86 Connor Toppings (Can) IAMGOLD-Specialized 8:05
87 Carlos Cuervo Montemayor (Mex) Mexico 8:12
88 Logan Boyd (USA) EL Grupo Junior Select 8:40
89 Joel Taylor (Can) Cycling BC 9:06
90 Ian Haupt (USA) ISCorp Cycling Team 9:35
91 Thomas Revard (USA) Northstar Development 9:48
92 Jean-François Soucy (Can) Canada 9:50
93 Joshua Kropf (Can) GS Cyclelife 10:00
94 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 10:01
95 Samuel Perigny (Can) Québec 10:09
96 Alex Cormier (Can) Ontario 10:14
97 Kakeru Mizutani (Jpn) Japan 10:17
98 Michael Gaines (USA) Northstar Development 10:38
99 Ethan Furois (USA) Northstar Development 10:38
100 Connor Simmons (USA) Southeasten Regional 11:14
101 Matthew Owens (USA) Race CF 11:31
102 Bryan Boydstun (USA) Arizona Select 12:38
103 Nicholas Vorwerk (USA) Team Novo Nordisk 13:02
104 Cooper Willsey (USA) Race CF 14:32
105 Mathieu Roy (Can) Québec 14:42
106 Hubert Laferriere (Can) Québec 15:25
107 P Martinez Fernandez (Mex) Mexico 16:31
108 Mitchell Gray (USA) Arizona Select 17:01
109 Daichi Tomio (Jpn) Japan 17:09
110 Anthony Marando (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 17:57
111 Marc-André Perron (Can) Vélo Mauricie 17:58
112 Daniel Yakushevich (USA) Arizona Select 18:10
113 Zachary Nehr (USA) ISCorp Cycling Team 18:12
114 Garrett Roth (USA) ISCorp Cycling Team 18:18
115 Tanner Browne (USA) GS Cyclelife 18:22
116 Zach Lyons (USA) MID-Atlantic Development 18:27
117 Gavin Alexander (GBr) Team Novo Nordisk 18:33
118 Arnaud Cossette (Can) Vélo Mauricie 18:39
119 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 18:42
120 Davis Wilkey (USA) Arizona Select 18:54
121 Stephan Davidson (Can) Vélo Mauricie 20:09
122 Spencer Virtue (Can) Arizona Select 20:46
123 Daniel Lehman (USA) MID-Atlantic Development 20:51
124 Max Duso (Can) Cycling BC 21:31
125 Trevor O'Donnell (Can) Ontario 21:43
126 Ross Graham (Can) Ontario 22:31
127 Liam Dunn (USA) ISCorp Cycling Team 22:55
128 Cordell Dickie (Can) Cycling BC 23:55
129 Marc-Alexandre Delage (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 24:06
130 Cooper Rombold (USA) EL Grupo Junior Select 26:06
131 Teddy Kozlowski (USA) GS Cyclelife 26:25
132 Benjamin Hasz (USA) Southeasten Regional 30:32
133 Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Mexico 31:45
134 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 32:49
135 Vincent Girard (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 33:56
136 Antoine Bouchard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 34:37
137 Alejandr Guzman Medina (Col) Colombia 34:56
138 Mason Burtnik (Can) Cycling BC 35:11
139 Jedidiah Fritzinger (USA) ISCorp Cycling Team 36:09
140 Antoine Breton (Can) IAMGOLD-Specialized 37:09
141 Jua Gonzalez Aguilera (Esp) Team Novo Nordisk 37:52
142 Dustin King (Can) IAMGOLD-Specialized 38:19
143 Will Hughes (USA) Southeasten Regional 40:08
144 Liam Whitman (Can) Ontario 44:57
145 Brian Gaines (USA) Northstar Development 45:00
146 Olivier Péloquin (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 46:33
147 Philippe Mireault (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 47:08
148 Patrick Bourguignon (Can) Vélo Mauricie 48:21
149 Keane Brennan (USA) GS Cyclelife 58:04


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login