Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 26/14 8:04 am - Commonwealth Games: Track Day 3 results


Posted by Editoress on 07/26/14
 

Results from the third day of racing at the Sir Chris Hoy velodrome in Glasgow, Scotland

 

Photo galleries

 

Men Points Race
 
Qualifying
 
Heat 1
1 Thomas Scully (New Zealand) 28 pts
2 Jonathan Mould (Wales) 28
3 Shane Archbold (New Zealand) 20
4 Remi Pelletier-Roy (Canada) 11
5 Darren Matthews (Barbados) 6
6 Mark Stewart (Scotland) 6
7 Andy Tennant (England) 5
8 Joseph Kelly (Isle of Man) 4
9 Evan Oliphant (Scotland) 3
10 Glenn P. O'Shea (Australia) 3
11 Kellan Gouveris (South Africa) 1
12 Owain  Doull (Wales) 1
13 T. van der Bank (South Africa) (-1 lap)
14 O. Samuels (Jamaica) (-2 laps)
15 J. Bridges (Antigua and Barbuda) (-3 laps)
DNF S. Savanur (India)
DNF S. Savory (Guyana)
 
Heat 2
1 Peter Kennaugh (Isle of Man) 29 pts
2 Mark Christian (Isle of Man) 28
3 Jack Bobridge (Australia) 28
4 Aaron Gate (New Zealand) 23
5 Zach Bell (Canada) 20
6 Samuel Harrison (Wales) 9 (-1 lap)
7 Miles Scotson (Australia) 7 (-1 lap)
8 Alistair Rutherford (Scotland) 6 (-1 lap)
9 Nolan Hoffman (South Africa) 5 (-1 lap)
10 Aidan Caves (Canada) 4 (-1 lap)
11 Marloe Rodman (Jamaica) 3 (-1 lap)
12 Martyne Irvine (Northern Ireland) 3 (-1 lap)
13 M.I. Abd Aziz (Brunei) 1 (-1 lap)
14 A. Kumar (India) (-1 lap)
15 Sombir (India) (-1 lap)
16 J. Eastmond (Barbados) (-2 laps)
107 G. Williams (Guyana) (-2 laps)
Top 12 in each heat advances to Final
 
Final
1 Thomas Scully (New Zealand) 93 pts
2 Peter Kennaugh (Isle of Man) 82
3 Aaron Gate (New Zealand) 79
4 Owain Doull (Wales) 75
5 Zach Bell (Canada) 44 (-1 lap)
6 Jack Bobridge (Australia) 42 (-1 lap)
7 Glenn P. O'Shea (Australia) 30 (-1 lap)
8 Darren Matthews (Barbados) 22 (-1 lap)
9 Shane Archbold (New Zealand) 14 (-1 lap)
10 Evan Oliphant (Scotland) -1 lap
11 Mark Stewart (Scotland) -2 laps
DNF Aidan Caves (Canada)
DNF Alistair Rutherford (Scotland)
DNF Andy Tennant (England)
DNF Jonathan Mould (Wales)
DNF Joseph Kelly (Isle of Man)
DNF Kellan Gouveris (South Africa)
DNF Mark Christian (Isle of Man)
DNF Marloe Rodman (Jamaica)
DNF Miles Scotson (Australia)
DNF Nolan Hoffman (South Africa)
DNF Remi Pelletier-Roy (Canada)
DNF Samuel Harrison (Wales)

 

Women Sprint
 
Qualifying
1 Stephanie Morton (Australia) 10.984
2 Anna Meares (Australia) 11.171
3 Jessica Varnish (England) 11.279
4 Stephanie Mckenzie (New Zealand) 11.336
5 Fatehah Mustapa (Malaysia) 11.433
6 Victoria Williamson (England) 11.529
7 Jenny Davis (Scotland) 11.580
8 Danni Khan (England) 11.661
9 E. Richardson (Scotland) 12.211
10 Deborah (India) 12.483
11 Mahitha Mohan (India) 13.059
12 K. Vargheese (India) 13.162
13 D. Palmer (Jamaica) 15.220
Top 8 advance
 
Quarter Finals
 
Heat
1 Stephanie Morton (Australia) 2 straight
2 Danni Khan (England)
 
Heat 2
Anna Meares (Australia) 2 straight
Jenny Davis (Scotland)
 
Heat 3
1 Jessica Varnish (England) 2 straight
2 Victoria Williamson (England)
 
Heat 4
1 Fatehah Mustapa (Malaysia) 2 straight
2 Stephanie Mckenzie (New Zealand)
 
Semi Final
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Stephanie Morton (Australia) 11.92 11.898
2 Fatehah Mustapa (Malaysia)
 
Heat 2
1 Anna Meares (Australia) 12.004 11.675
2 Jessica Varnish (England)
 
5-8 Final
5 Victoria Williamson (England) 12.356
6 Stephanie Mckenzie (New Zealand)
7 Danni Khan (England)
8 Jenny Davis (Scotland)

 

Men B Tandem Sprint
 
Qualifying
1 Kieran Modra/Niblett (Australia) 10.05
2 Neil Fachie/MacLean (Scotland) 10.213
3 Mathew Ellis/Williams (Wales) 10.409
4 Paul Kennedy/Clarke (Australia) 10.593
5 James Brown/Readle (Northern Ireland) 11.406
Top 4 advance
 
SemiFinal
 
Heat 1
1 Kieran Modra/Niblett (Australia) 2 straight
2 Paul Kennedy/Clarke (Australia)
 
Heat 2
1 Neil Fachie/MacLean (Scotland) 2 straight
2 Mathew Ellis/Williams (Wales)
 
Final
 
Ride for Gold Race 1 Race 2 Decider
1 Neil Fachie/MacLean (Scotland)   10.920 10.874
2 Kieran Modra/Niblett (Australia) 11.167
 
Ride for Bronze
3 Paul Kennedy/Clarke (Australia) 10.891 11.185
4 Mathew Ellis/Williams (Wales)

 

Women Scratch Race
1 Annette Edmondson (Australia)
3 Eleanor Barker (Wales)
4 Amy Cure (Australia)
4 Dani King (England)
5 Katie Archibald (Scotland)
6 Jupha P. Somnet (Malaysia)
7 Katie Curtis (Wales)
8 Eileen Roe (Scotland)
9 Lauren Ellis (New Zealand)
10 Jasmin Glaesser (Canada)
11 Laura Trott (England)
12 Rushlee Buchanan (New Zealand)
13 Amy Roberts (Wales)
14 Lydia Helene Boylan (Northern Irealand)
15 Melissa Hoskins (Australia)
16 Steph Roorda (Canada)
17 Charline Joiner (Scotland)
18 Laura Brown (Canada)
19 Joanna Rowsell (England)
20 Georgia Williams (New Zealand)
DNF Tamiko Butler (Antigua and Barbuda)
DNF Sunita Yanglem (India)
DNF Bianca Hernould (Jamaica)
DNS Fatehah Mustapa (Malaysia)

 

Men Kilo
1 Scott Sunderland (Australia) 1:00.675*
2 Simon van Velthooven (New Zealand) 1:01.060
3 Mathew Archibald (New Zealand) 1:01.162
4 Ed Clancy (England) 1:01.439
5 Kian Emadi (England) 1:01.641
6 Bernard Esterhuizen (South Africa) 1:02.414
7 Vincent de Haitre (Canada) 1:03.317
8 Bruce Croall (Scotland) 1:03.356
9 Steven Burke (England) 1:03.449
10 Quincy Alexander (Trinidad and Tobago) 1:03.679
11 Josiah Ng (Malaysia) 1:04.309
12 M.R. Tisin (Malaysia) 1:04.747
13 A.Singh (India) 1:06.903
14 A. Nagi (India) 1:08.117
15 Jesse Kelly (Barbados) 1:10.545
16 A. Baby (India) 1:10.579
DNS A. Alomgir (Bangladesh)
DNS J. Amoako-Ackah (Ghana)

*=Games record

 


Related Photo Galleries


Commonwealth Games July 24/14 - August 3/14, Glasgow, Scotland

Track Training Day 1
Track Training Day 2
Track Training Day 2
Men Team Pursuit: Qualifying
Men Sprint: Qualifying and Round One
Men Team Sprint Qualifying and Final
Women 500TT
Women B Sprint
Men Team Pursuit: Final
Women Individual Pursuit - Qualifying
Men Individual Pursuit Qualifying-
Men Sprint: Quarter Finals
Men Sprint: Semi & Finals
Men Points Race - Qualifying
Women Scratch Race
Men Kilo
MEn Points Race Final
Men Scratch Race
Men Keirin
Women Points Race
MTB Course pre-ride
Women MTB
Men MTB
Women ITT
Men ITT

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login