Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 27/14 21:59 pm - Tour de l'Abitibi Desjardins: Stage 7 and Final GC


Posted by Editoress on 07/27/14
 

The final stage between held between Senneterre and Amos was marked with several break away attempts from teams that had fallen under the radar all week. Racers from teams Ontario, Hincapie Sportswear Development, Cycling BC, and  the regional team IAMGOLD-Specialized succeeded in getting away for several minutes before getting caught up by the rest of the pack, who was led by the national teams. Despite the fact that France, Denmark, and the United States controlled the pack, Team Japan’s Daiki Magosaki was able,  against all odds,  to  get the win.

The racers finishing in second and third place were also a surprise to the public, who were present in large numbers to encourage cyclists who made it to the seventh stage. Ahmed Amine Galdoune, from Morocco, won the silver medal, while his teammate, Abderrahim Zahiri, won the polka dot jersey, for best climber. As for the Columbians, they may not have won the King of the Mountain challenge, but Johnatan Canaveral Vargas still managed to bring home a bronze medal for the last stage. Even without a spot on the podium today, Team Denmark’s Jorgenson got to keep the blue jersey for best rookie.

France Wins It All
All week, the podium was shared between the Americans, the Danes, and the French, who were the three favourite teams at the start of the Tour. The International Cycling Union’s (UCI) ranking turned out to be a good indicator, as France won both brown and blue jerseys. Rayane Bouhanni was thus crowned winner of the 2014 Tour de l’Abitibi Desjardins, and his teammate, Adrien Carpentier, won the orange jersey, with just one point ahead of Bouhanni. The United States did not disappoint either, finishing as the best team in the overall ranking.

The Tour de la Relève Desjardins
This weekend, several racers aged between 6 and 16 years old from the four corners of Quebec gathered in Amos for the Tour de la Relève Desjardins. Amongst the cyclists standing out was the Atom-aged racer from Amos, Jérôme Gauthier who earned four medals out of eight won by the Amos Cycling Club, finishing 4th in the ranking of the Quebec Cup.

Sharing of the Host Cities
The Tour de l’Abitibi Desjardins will continue to be shared between the cities of Val-d’Or, Rouyn-Noranda, and Amos for the next six editions. Next year, the Tour will return to Val-d’Or, after an absence of 4 years, in honour of its 47 years.

Tour de l’Abitibi press release

 

Results from the seventh stage and final overall standings

Stage 7: Senneterre to Amos, 98.3 km
1 Daiki Magosaki (Jpn) Japan 2:09:57
2 Ahmed Amine Galdoune (Mor) Morocco
3 Joh Canaveral Vargas (Col) Colombia
4 Yusuke Matsumoto (Jpn) Japan
5 Francisco Lara Carbajal (Mex) Mexico
6 Adrien Carpentier (Fra) France
7 Austin Vincent (USA) United States
8 Antoine Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
9 Rayane Bouhanni (Fra) France
10 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco
11 Matthew Valencia (USA) Race CF
12 Laurent Gervais (Can) Québec
13 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
14 Jonah Meadvancort (USA) EL Grupo Junior Select
15 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk
16 Peter Goguen (USA) Race CF
17 Tommy Lucas (USA) Flagstaff Selection
18 David Duquette (USA) Flagstaff Selection
19 Noah Granigan (USA) Race CF
20 Trevor Stothard (Can) Cycling BC
21 Abderrahim Zahiri (Mar) Morocco
22 Alec Porter (USA) Northstar Development
23 Juan Gaitan Alarcon (Col) Colombia
24 Jean-Simon D'Anjou (Can) Canada
25 Charles Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
26 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco
27 Gavin Haley (USA) Hincapie Sportswear Development
28 David Lombardo (USA) Hincapie Sportswear Development
29 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
30 Sébastien Havot (Fra) France
31 Ben Duncan (USA) Flagstaff Selection
32 El Mahdi Laanaya (Mar) Morocco
33 Richard Rainville (USA) Hincapie Sportswear Development
34 Teddy Kozlowski (USA) GS Cyclelife
35 Adrien Costa (USA) United States
36 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie
37 Trevor O'Donnell (Can) Ontario
38 Christian Santa Cruz (USA) Flagstaff Selection
39 Michael Gaines (USA) Northstar Development
40 Oscar Emili Serech Chan (Gua) Guatemala
41 Fletcher Lydick (USA) Southeasten Regional
42 Florian Maitre (Fra) France
43 Ilyass Rabihi (Mar) Morocco
44 Ian Mcshane (USA) Northstar Development
45 Derek Cote (USA) MID-Atlantic Development
46 Mathias Norsgaard Jorgensen (Den) Denmark
47 Bryan Boydstun (USA) Arizona Select
48 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection
49 Zach Lyons (USA) MID-Atlantic Development
50 Matthew Owens (USA) Race CF
51 Willem Boersma (Can) Canada
52 Davi Cardona Hurtado (Col) Colombia
53 Niklas Larsen (Den) Denmark
54 Keenan Duncan (USA) EL Grupo Junior Select
55 Kakeru Mizutani (Jpn) Japan
56 Carlos Cuervo Montemayor (Mex) Mexico
57 Zeke Mostov (USA) United States
58 Raphael Auclair (Can) Québec
59 Cameron Mason (Can) Ontario
60 William Barta (USA) United States
61 Lance Eddis-Finbow (USA) EL Grupo Junior Select
62 Maxx Chance (USA) Hincapie Sportswear Development
63 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
64 Thomas Revard (USA) Northstar Development
65 Léo Danes (Fra) France
66 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark
67 Ethan Furois (USA) Northstar Development
68 Tanner Browne (USA) GS Cyclelife
69 Edward Walsh (Can) Canada
70 Derek Gee (Can) Canada
71 Riley Hankes (USA) Southeasten Regional
72 Harold Tejada Canacue (Col) Colombia
73 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
74 Cooper Willsey (USA) Race CF
75 Jesper Schultz (Den) Denmark
76 Gavin Hoover (USA) United States
77 Etienne Dubuc (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
78 Stephan Davidson (Can) Vélo Mauricie
79 Angel Carranza Urizar (Gua) Guatemala
80 Daniel Yakushevich (USA) Arizona Select
81 Garrett Roth (USA) ISCorp Cycling Team
82 Max Duso (Can) Cycling BC
83 Patrick Bourguignon (Can) Vélo Mauricie
84 Evan East (USA) Hincapie Sportswear Development
85 Damien Touze (Fra) France
86 Liam Dunn (USA) ISCorp Cycling Team
87 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS
88 Arnaud Cossette (Can) Vélo Mauricie
89 Mathieu Roy (Can) Québec
90 Daniel Lehman (USA) MID-Atlantic Development
91 Franci Carratala Jorda (Esp) Team Novo Nordisk
92 Charles Roy (Can) IAMGOLD-Specialized
93 Samuel Perigny (Can) Québec
94 Anders Nystrom (USA) ISCorp Cycling Team
95 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Denmark
96 Will Hughes (USA) Southeasten Regional
97 Connor Simmons (USA) Southeasten Regional
98 Alex Cormier (Can) Ontario
99 Victor Bourassa (Can) Québec
100 Anthony Marando (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK
101 Christian Ricci (Can) Ontario
102 Joshua Kropf (Can) GS Cyclelife
103 Justin Griffin (USA) Flagstaff Selection
104 Connor Toppings (Can) IAMGOLD-Specialized
105 Alex Lessard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc
106 Takahiro Koyama (Jpn) Japan
107 Joel Taylor (Can) Cycling BC
108 Hubert Laferriere (Can) Québec
109 Cordell Dickie (Can) Cycling BC
110 Diego Binatena (USA) United States
111 Keigo Kusaba (Jpn) Japan
112 Jedidiah Fritzinger (USA) ISCorp Cycling Team
113 Magnus Bak Klaris (Den) Denmark all s.t.
114 Ian Haupt (USA) ISCorp Cycling Team 0:18
115 Jackson Pickell (Can) Cycling BC 0:36
116 Brian Gaines (USA) Northstar Development 0:45
117 Liam Whitman (Can) Ontario 1:31
118 Jean-François Soucy (Can) Canada :00
119 Antoine Breton (Can) IAMGOLD-Specialized 4:48
120 Antoine Bouchard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 4:51
121 Mitchell Gray (USA) Arizona Select 4:56
122 Daichi Tomio (Jpn) Japan 4:59
123 Spencer Virtue (Can) Arizona Select 5:13
124 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 5:39
125 Ross Graham (Can) Ontario 6:43
126 Vincent Girard (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 15:33
OTL Mason Burtnik (Can) Cycling BC 38:42
DNF Alejandr Guzman Medina (Col) Colombia
DNF Olivier Péloquin (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK
 
Final GC
1 Rayane Bouhanni (Fra) France 13:08:47
2 Zeke Mostov (USA) United States at 0:19
3 Mathias Norsgaard Jorgensen (Den) Denmark 0:23
4 William Barta (USA) United States 0:29
5 Niklas Larsen (Den) Denmark 0:35
6 David Lombardo (USA) Hincapie Sportswear Development 0:40
7 Adrien Costa (USA) United States 0:42
8 Derek Gee (Can) Canada 0:43
9 Damien Touze (Fra) France 0:45
10 Sébastien Havot (Fra) France 0:46
11 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Denmark 0:56
12 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Denmark 0:57
13 Edward Walsh (Can) Canada 0:58
14 Noah Granigan (USA) Race CF 1:01
15 Ian Mcshane (USA) Northstar Development 1:02
16 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk 1:05
17 Peter Goguen (USA) Race CF 1:05
18 Léo Danes (Fra) France 1:07
19 Harold Tejada Canacue (Col) Colombia 1:08
20 Daiki Magosaki (Jpn) Japan 1:10
21 Austin Vincent (USA) United States 1:11
22 Florian Maitre (Fra) France 1:13
23 Jesper Schultz (Den) Denmark 1:23
24 Evan East (USA) Hincapie Sportswear Development 1:30
25 Jean-Simon D'Anjou (Can) Canada 1:31
26 Lance Eddis-Finbow (USA) EL Grupo Junior Select 1:32
27 Davi Cardona Hurtado (Col) Colombia 1:33
28 Yusuke Matsumoto (Jpn) Japan 1:36
29 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection 1:37
30 Ben Duncan (USA) Flagstaff Selection 1:40
31 Juan Gaitan Alarcon (Col) Colombia 1:40
32 Willem Boersma (Can) Canada 1:41
33 Francisco Lara Carbajal (Mex) Mexico 1:43
34 Etienne Dubuc (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 1:43
35 Jonah Meadvancort (USA) EL Grupo Junior Select 1:47
36 Abderrahim Zahiri (Mar) Morocco 1:47
37 Maxx Chance (USA) Hincapie Sportswear Development 1:51
38 Trevor Stothard (Can) Cycling BC 1:54
39 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco 1:54
40 Adrien Carpentier (Fra) France 1:54
41 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco 2:05
42 Fletcher Lydick (USA) Southeasten Regional 2:09
43 Diego Binatena (USA) United States 2:13
44 David Duquette (USA) Flagstaff Selection 2:16
45 Takahiro Koyama (Jpn) Japan 2:21
46 Ahmed Amine Galdoune (Mor) Morocco 2:26
47 Anthony Marando (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 2:35
48 Keigo Kusaba (Jpn) Japan 2:39
49 Jérémie Désilets-Jacob (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 2:52
50 Riley Hankes (USA) Southeasten Regional 2:56
51 Oscar Emili Serech Chan (Gua) Guatemala 2:56
52 Guillaume Roussel (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 3:01
53 Jackson Pickell (Can) Cycling BC 3:07
54 Gavin Haley (USA) Hincapie Sportswear Development 3:08
55 Keenan Duncan (USA) EL Grupo Junior Select 3:10
56 El Mahdi Laanaya (Mar) Morocco 3:18
57 Christophe Rivard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 3:18
58 Richard Rainville (USA) Hincapie Sportswear Development 3:30
59 Raphael Auclair (Can) Québec 3:57
60 Tommy Lucas (USA) Flagstaff Selection 4:07
61 Justin Griffin (USA) Flagstaff Selection 4:15
62 Magnus Bak Klaris (Den) Denmark 4:28
63 Gavin Hoover (USA) United States 4:38
64 Angel Carranza Urizar (Gua) Guatemala 4:46
65 Cameron Mason (Can) Ontario 4:51
66 Christian Santa Cruz (USA) Flagstaff Selection 4:56
67 Laurent Gervais (Can) Québec 5:12
68 Alexandre Simard (Can) Vélo Mauricie 5:15
69 Charles Roy (Can) IAMGOLD-Specialized 5:16
70 Joh Canaveral Vargas (Col) Colombia 5:24
71 Christian Ricci (Can) Ontario 5:30
72 Antoine Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 6:20
73 Derek Cote (USA) MID-Atlantic Development 6:24
74 Anders Nystrom (USA) ISCorp Cycling Team 7:18
75 Nicolas Barriault (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 7:30
76 Alec Porter (USA) Northstar Development 7:30
77 Connor Toppings (Can) IAMGOLD-Specialized 7:57
78 Ilyass Rabihi (Mar) Morocco 8:14
79 Victor Bourassa (Can) Québec 8:38
80 Matthew Valencia (USA) Race CF 8:44
81 Carlos Cuervo Montemayor (Mex) Mexico 8:55
82 Charles Côté (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 9:07
83 Jean-François Soucy (Can) Canada 9:42
84 Samuel Perigny (Can) Québec 10:01
85 Alex Cormier (Can) Ontario 10:48
86 Kakeru Mizutani (Jpn) Japan 11:17
87 Ian Haupt (USA) ISCorp Cycling Team 12:11
88 Franci Carratala Jorda (Esp) Team Novo Nordisk 12:50
89 Matthew Owens (USA) Race CF 13:07
90 Cooper Willsey (USA) Race CF 15:30
91 Joel Taylor (Can) Cycling BC 15:32
92 Michael Gaines (USA) Northstar Development 16:26
93 Hubert Laferriere (Can) Québec 16:54
94 Zach Lyons (USA) MID-Atlantic Development 18:19
95 Ethan Furois (USA) Northstar Development 18:26
96 Louis Dallaire (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 18:34
97 Thomas Revard (USA) Northstar Development 20:03
98 Arnaud Cossette (Can) Vélo Mauricie 20:08
99 Bryan Boydstun (USA) Arizona Select 20:32
100 Trevor O'Donnell (Can) Ontario 21:35
101 Mathieu Roy (Can) Québec 22:02
102 Joshua Kropf (Can) GS Cyclelife 22:10
103 Max Duso (Can) Cycling BC 24:12
104 Daniel Lehman (USA) MID-Atlantic Development 24:36
105 Garrett Roth (USA) ISCorp Cycling Team 25:19
106 Teddy Kozlowski (USA) GS Cyclelife 26:17
107 Stephan Davidson (Can) Vélo Mauricie 26:35
108 Connor Simmons (USA) Southeasten Regional 27:43
109 Tanner Browne (USA) GS Cyclelife 32:38
110 Liam Dunn (USA) ISCorp Cycling Team 32:55
111 Alex Lessard (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 34:25
112 Patrick Bourguignon (Can) Vélo Mauricie 36:25
113 Ross Graham (Can) Ontario 39:14
114 Vincent Girard (Can) CCB-Ultime Vélo-TREK 41:18
115 Spencer Virtue (Can) Arizona Select 43:00
116 Daichi Tomio (Jpn) Japan 45:31
117 Mitchell Gray (USA) Arizona Select 46:25
118 Will Hughes (USA) Southeasten Regional 47:49
119 Liam Whitman (Can) Ontario 49:39
120 Antoine Breton (Can) IAMGOLD-Specialized 51:32
121 Cordell Dickie (Can) Cycling BC 53:13
122 Antoine Bouchard (Can) André Cycle-Kaycan-RDS 55:29
123 Daniel Yakushevich (USA) Arizona Select 55:41
124 Jedidiah Fritzinger (USA) ISCorp Cycling Team 58:52
125 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Téléc 1:01:04
126 Brian Gaines (USA) Northstar Development 1:33:25/td>

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login