Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 28/14 8:26 am - Ontario Provincial Road Race Championships results


Posted by Editoress on 07/28/14
 

Results from the Ontario Provincial Road Race Championships, held in Lincoln Ontario, on July 26th
Presented by St. Catharines Cycling Club


Championship races

Master D Men, 61.25 km (Average Speed 37.0 km/h)
1G Charlie Squires (Team London Cycling) 1:39:27
2S Gary Cluett (Ontario Masters Cycling Association) at 0:17
3B Bruce Camacho (D'ornellas Cycling Club) 6:42
4 Mitchell Kamiel (D'ornellas Cycling Club)
5 Dave Fabbro (Trek Store C.C.) both s.t.
6 Gordon Clarke (Newmarket Eagles Cycling Club) 6:46
7 Michel Barbeau (Sudbury Cycling Club) 6:49
8 Mike Doble (Newmarket Eagles Cycling Club) 10:50
9 Douglas Taylor (Hamilton Cycling Club) 11:22
10 Larry Duncan (St. Catharines Cycling Club) 12:38
DNF Ron Ferreira (Independent)
DNF Peter Meadows (Hamilton Cycling Club)
DNS Rodney Godard (Kirwin Partners Llp Cycling Te)
DNS David Kay (Ontario Masters Cycling Association)
 
Master C Men, 85.75 km (Average Speed 39.2 km/h)
1G Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach - Bike Zone) 2:11:17
2S Ron Amos (Ride With Rendall p/b Biemme)
3B Carlos Goncalves (Team London Cycling)
4 Robert Sule (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
5 Vito Barbera (B1 Cipollini Racing Club) all s.t.
6 Greg Cushing (Pedalinx Zuck Bikes) 0:06
7 Viktor Geimaniouk (Independent) 1:20
8 Marc Polsinelli (Pedalinx Zuck Bikes)
9 Bob Haufler (Midweek Cycling Club)
10 Jim Neal (Morning Glory Cycling Club)
11 Brett Bowe (Chain Reaction Bicycles/Twin P)
12 Phill Vermette (Euro-Sports)
13 Zbigniew Lukasik (Kirwin Partners Llp Cycling Team)
14 Mark Crawford (B1 Cipollini Racing Club)
15 Bruce Telfer (Silent Sports)
16 Leo St. Germain (Wheels of Bloor/Graywood Development)
17 Giles Marshall (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
18 Carmine Caravaggio (Pedalinx Zuck Bikes)
19 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
20 Richard Westwood (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
21 Bruno Grossi (Pedalinx Zuck Bikes)
22 Robin Manley (Morning Glory Cycling Club)
23 Jon Gee (Ride With Rendall p/b Biemme)
24 Fulvio Cubello (Esteemtraining.Com)
25 Kevin Lehman (See/Pinstripemystic)
26 Kees Louws (Team London Cycling) all s.t.
27 Derek De Gannes (Nacsworld.Com Norco) 6:25
28 Ray Williams (Team NCCH p/b DEC Express) 8:34
29 David Chong (Lapdogs Cycling Club) 14:49
30 Alex Simonovic (Chain Reaction Bicycles/Twin P) 15:41
31 Rick Clavir (Independent) 18:39
32 Mark Macdonald (Velocity Cycle And Ski) 20:31
DNF Chris Chambers (Team Pbr)
DNF Rick J. Bourgeault (West Of Quebec Wheelers)
DNF Andrew Krucker (Speed River Cycling Club)
DNF Ken Macdermid (Newmarket Eagles Cycling Club)
DNF Roger Waithe (B1 Cipollini Racing Club)
DQ Frank Vassallo (St. Catharines Cycling Club)
DQ Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
DQ Garnett Abbey (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
DQ Mark Berger (Pedalinx Zuck Bikes)
DQ Jim Weir (Towheels/Epicsport/Bcc)
DQ Tom Szostopal (Kirwin Partners Llp Cycling Te)
DQ Tony Abramavicius (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNS Hugh Hill (Esteemtraining.Com)
 
Junior Women, 61.25 km (Average Speed 33.3 km/h)
1G Sarah Mason (Kallisto-FCV) 1:50:23
2S Charlotte Creswicke (Kallisto-FCV)
3B Katherine Maine (Ottawa Bicycle Club)
4 Rachel Blair (Chain Reaction Bicycles/Twin P)
5 Farleigh Creswicke (Kallisto-FCV)
6 Marie-pierre Nadon (Two Wheel Racing) all s.t.
7 Mary Clare Holton (Kallisto-FCV) 0:31
8 Ruby West (Independent) 9:10
9 Hillary Lowry (Team NCCH p/b DEC Express) s.t.
DNF Naomi Desousa (Team NCCH p/b DEC Express)
 
Master A Women, 61.25 km (Average Speed 33.3 km/h)
1G Megan Mceachern (Orthocare Cycling Team) 1:50:23
2S Katya Masun (Lapdogs Cycling Club)
3B Danielle Mckibbon (Orthocare Cycling Team)
4 Catherine Bouchard (West Of Quebec Wheelers) all s.t.
5 Jessica Lunshof (Ciclo Werks) 0:04
6 Shelly Mckee (Novofit-Compass 360 Racing) 4:26
DNF Nicole Lentini (Morning Glory Cycling Club)
 
Master B Women, 61.25 km (Average Speed 33.3 km/h)
1G Cheryl Rondeau (Independent) 1:50:23
2S Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
3B Jenny Brown (Reactivated Racing) both s.t.
4 Lisa Meyer (Euro-Sports) 0:06
DNF Heather Tkalec (Euro-Sports)
DNF Connie Verhaeghe (Hamilton Cycling Club)
DNF Michelle Amancio (Midweek Cycling Club)
DNS Robyn Angeles (Independent)
 
Master B Men, 122.5 km (Average Speed 40.5 km/h)
1G John Provart (Midweek Cycling Club) 3:01:31
2S Chris Firek (Racer Sportif/Mattamy Homes)
3B Patrick Shea (Independent)
4 Brian Truman (Novofit-Compass 360 Racing)
5 Michael Ybanez (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
6 Gerard Yeates (Full Throttle Cycling Club)
7 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club)
8 Lawrence Akot (Nacsworld.Com Norco)
9 Nigel Dewsbury (Barrie/Simcoe Cycling Club)
10 Mick Caturay (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros)
11 Dan Dolan (Impala Bicycles)
12 Rob Rice (Sudbury Cycling Club)
13 Michael Bandurchin (Morning Glory Cycling Club)
14 Jeff Sharp (Orthocare Cycling Team)
15 Warren Blatt (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
16 Fred Perez (Independent)
17 Jim Gantley (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
18 Patrick Kings (Sound Solutions)
19 Miguel Novo (Novofit-Compass 360 Racing)
20 Gary Weinstein (Pedalinx Zuck Bikes)
21 Roberto Vani (Orthocare Cycling Team)
22 Wieslaw Matuszczak (Wheels of Bloor/Graywood Development)
23 Chris Kirk (Independent)
24 Marco Salvati (Mbrc.Org-Gears)
25 Jeff Weber (Sound Solutions)
26 Jeffrey Chow (Orthocare Cycling Team)
27 Jeff Vanderkuur (Team Smart/Rfk)
28 Andy D'angelo (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
29 Brian Kelly (Nacsworld.Com Norco)
30 Doug Blades (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros)
31 Patrick Pelda (West Of Quebec Wheelers)
32 Marc Booth (Midweek Cycling Club)
33 Jamie O'connor (Team Pbr)
34 Andy Mill (Speed River Cycling Club)
35 Bruce Krip (Midweek Cycling Club)
36 Walter Spoja (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
37 Victor Pwu (Wheels of Bloor/Graywood Development)
38 Robert Mann (Sound Solutions)
39 Jan Pearson (Team NCCH p/b DEC Express)
40 Robert Meeder (Velocity Cycling Club Inc.)
41 Steve Smith (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta) all s.t.
42 Andy Lubczynski (Team Ifg By Cyclelogik/Enduros) 0:11
43 Rick Bulmann (Forest City Velodrome) s.t.
44 Edgars Apse (Blacksmith Cycle) 0:14
45 Mike Nash (Ride With Rendall p/b Biemme) s.t.
46 Matthias Schmidt (Independent) 0:16
47 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club) s.t.
48 Marc Mazer (Midweek Cycling Club) 0:22
49 Chris Kiziak (Sound Solutions) s.t.
50 Carlo Capaldi (Team Type1cycling/London Honda) 0:39
51 Nicholas Dwyer (Orthocare Cycling Team) 1:41
52 Phill Hodgkinson (Wheels of Bloor/Graywood Development) 3:28
53 Oscar Retamal (Midweek Cycling Club) 4:56
54 Derek Koops (Midweek Cycling Club) 14:01
55 Glendon Tomlinson (Mbrc.Org-Gears) 17:05
DNF David Enns (Cyclepath Oakville Race Team)
DNF Jason Vincze (Sound Solutions)
DNF Peter Chae (B1 Cipollini Racing Club)
DNF James Mcguire (Tall Tree Cycles)
DNF Michael Nawalaniec (Sudbury Cycling Club)
DNF Bobby Mrvelj (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNF Steve Mckee (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNF Jeff Douglas (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNF Joel Rose (The Hub Race Team)
DNF Ian Scott (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNF Ed Makarchuk (Sound Solutions)
DNF Curtis Donnahee (Speed River Cycling Club)
DNF Jayson Baillie (Independent)
DNF Richard Bartolo (Novofit-Compass 360 Racing)
DNF Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club)
DNF William Fu (Independent)
DNF Scott Bentley (Sound Solutions)
DNF Glenn Cameron (Sound Solutions)
DNF Scott Gilligan (Sound Solutions)
DQ Anthony Simpson (Mbrc.Org-Gears)
DQ Greg Connor (Morning Glory Cycling Club)
NP James Bongard (Sound Solutions)
NP Robert D'amico (Wheels of Bloor/Graywood Development)
NP Graham Jones (Morning Glory Cycling Club)
NP Joe Accardi (Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta)
NP Gary Wright (Team NCCH p/b DEC Express)
NP Chris Monette (Morning Glory Cycling Club)
NP Roderick Grant (Lapdogs Cycling Club)
NP Patrick Mcloughlin (Racer Sportif/Mattamy Homes)
NP Michael Lawrie (Cyclepath Oakville Race Team)
NP Trevor Doyle (Hitch/Blatant Fabrication)
NP David Thompson (Wheels of Bloor/Graywood Development)
 
Elite 1&2 Women, 85.75 km (Average Speed 36.6 km/h)
1G Annie Foreman-Mackey (Stevens - The Cyclery) 2:20:27
2S Joyce Spruyt (CoachChris.ca/Ted Velikonja/Trudell Medical Team) at 5:32
3B Sara Byers (Kallisto-FCV)
4 Candice Vermeulen (Kallisto-FCV)
5 Suzie Brown (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
6 Kendra Howard (Midweek Cycling Club)
7 Chantal Thompson (Midweek Cycling Club)
8 Sarah Anne Rasmussen (Realdeal/Gears p/b Waspcam)
9 Ashley Barson (CoachChris.ca/Ted Velikonja/Trudell Medical Team)
10 Amy Mausser (Independent)
11 Andrea Elliott (Port Hope Bicycle)
12 Jacqueline Gauthier (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
13 Elyse Nieuwold (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
14 Jennifer Fawcette (Cykl Road Club)
15 Antje Thamm (Kallisto-FCV) all s.t.
16 Karlee Gendron (Team NCCH p/b DEC Express) 5:46
17 Carrie Cartmill (Stevens - The Cyclery) s.t.
18 Kaitlyn Steeves (Team NCCH p/b DEC Express) 5:57
19 Paolina Allan (Holiday Inn (Calgary Airport)/) 8:28
20 Barbara Hope (Realdeal/Gears p/b Waspcam) 9:46
21 Emily Flynn (Stevens - The Cyclery) 12:09
22 Natascha Piciga (Giant Toronto) 12:11
23 Thea Mizuhara (Lapdogs Cycling Club) s.t.
DNF Kristina Skovbjerg (Team NCCH p/b DEC Express)
DNF Tatjana Zaharova (Racer Sportif/Mattamy Homes)
DNF Jody Nadjiwon (Sudbury Cycling Club)
DNF Alexandra Morley (Realdeal/Gears p/b Waspcam)
DNF Jamie Gilgen (Realdeal/Gears p/b Waspcam)
DNF Stephanie Bester (CoachChris.ca/Ted Velikonja/Trudell Medical Team)
DNF Brook Noble (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
DNF Laura Gazzola (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
DNF Julia Farell (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
DQ Saskia Kowalchuk (Team NCCH p/b DEC Express)
DQ Madeleine Mcconnell (Team NCCH p/b DEC Express)
 
Master A Men, 122.5 km (Average Speed 39.5 km/h)
1G James Keezer (Midweek Cycling Club) 3:06:06
2S Dan Doddy (Blacksmith Cycle) at s.t.
3B Jason Valenti (B1 Cipollini Racing Club) 1:00
4 Justin Rogers (Nacsworld.Com Norco)
5 Marc Hunt (Tall Tree Cycles)
6 Paul Mckeever (Towheels/Epicsport/Bcc)
7 Ian Loney (Ride With Rendall p/b Biemme)
8 Tristan Smit (B1 Cipollini Racing Club)
9 Demetre Kalkounis (Hitch/Blatant Fabrication)
10 Ryan Hodgkinson (Nacsworld.Com Norco)
11 Bryan Rusche (Blacksmith Cycle)
12 Bryan Tyers (Team NCCH p/b DEC Express)
13 Eric Vandenbrink (Orthocare Cycling Team)
14 Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club)
15 Remi Laroche (Cyclepath Oakville Race Team)
16 Mark Palma (Team NCCH p/b DEC Express)
17 Mark van Doormaal (Lapdogs Cycling Club)
18 Marten Mann (Team Type1cycling/London Honda)
19 Ben Mcnabb (Collingwood Cycling Club)
20 Campbell Macmillan (Kurzawinski Coach - Bike Zone) all s.t.
21 Mark Gryn (Independent) 1:07
22 John Hauser (Wheeling Dandies p/b Mattamy H)
23 Gregory Moore (Independent) both s.t.
24 Bob Tomsic (Nacsworld.Com Norco) 1:22
25 Andrew Merrick (Midweek Cycling Club) 2:17
DNF Michael Belanger (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNF Kevin Tearle (Nacsworld.Com Norco)
DNF Charles Dumas (Hitch/Blatant Fabrication)
DNF Alex Avdyushin (Midweek Cycling Club)
DNF Scott Elliott (Midweek Cycling Club)
DNF Michael Longfield (Midweek Cycling Club)
DNF Chris Mcquinn (Midweek Cycling Club)
DNF Dan Thompson (Midweek Cycling Club)
DNF Bart Egnal (Morning Glory Cycling Club)
DNF Scott Moore (Morning Glory Cycling Club)
DNF Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club)
DNF Josh Spicer (Wheels of Bloor/Graywood Development)
 
Under 23 Men, 159.25 km (Average Speed 41.2 km/h)
1G Travis Samuel (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles) 3:51:54
2S Jack Burke (Team NCCH p/b DEC Express)
3B Conor O'Brien (Stevens - The Cyclery) both s.t.
4 Robert Gutgesell (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles) 0:45
5 Martin Rupes (Team NCCH p/b DEC Express) 1:06
6 Brandon Etzl (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles) 5:04
7 Willam Laurie (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
8 Peter Disera (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles)
9 Brian Trafford (OCTTO-Cervelo Team)
10 Eric Johnston (Team NCCH p/b DEC Express) all s.t.
11 Stephen Welsh (Team NCCH p/b DEC Express) 5:08
12 Aaron Thomas (Team NCCH p/b DEC Express) 8:55
DNF Christopher Rowley (CoachChris.ca/Ted Velikonja/Trudell Medical Team)
DNF Luke Vanlauwe (Team NCCH p/b DEC Express)
DNF Woody Marrouch (Wheels of Bloor/Graywood Development)
DNF Alex Gibson (Esteemtraining.Com)
DNF Tommy Waldeck (OCTTO-Cervelo Team)
DNF James Orton (Team NCCH p/b DEC Express)
DNF William Elliott (Team NCCH p/b DEC Express)
 
Elite Men, 159.25 km (Average Speed 41.5 km/h)
1G Ryan Roth (Silber Pro Cycling Team) 3:50:18
2S Gaelen Merritt (Wheels of Bloor/Graywood Development) at 1:33
3B Matteo Dal-Cin (Silber Pro Cycling Team) 1:36
4 Casey Roth (Ride With Rendall p/b Biemme)
5 Peter Morse (OCTTO-Cervelo Team) both s.t.
6 Aaron Fillion (Ride With Rendall p/b Biemme) 6:40
7 Glen Rendall (Ride With Rendall p/b Biemme)
8 James Lucas Bent (Ride With Rendall p/b Biemme)
9 Nathan Chown (Team 905 p/b Steelmark Busines)
10 Andrew House (CoachChris.ca/Ted Velikonja/Trudell Medical Team)
11 Yuri Hrycaj (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles)
12 Mark Winfield (Team Bikeland)
13 Kyle Boorsma (Speed River Cycling Club) all s.t.
14 Andrew Watson (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles) 6:44
15 Andrew Randell (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles) 6:48
16 David Byer (OCTTO-Cervelo Team) 7:52
17 Niles Vaivars (Realdeal/Gears p/b Waspcam) 11:51
18 Bruce Bird (Wheels of Bloor/Graywood Development) s.t.
DNF Adam Bird (Realdeal/Gears p/b Waspcam)
DNF Nigel Roedde (Independent)
DNF Wyatt Galley (Ride With Rendall p/b Biemme)
DNF Aaron Hamill (Waterloo Cycling Club)
DNF Bayden Pritchard (OCTTO-Cervelo Team)
DNF Dylan Coletto (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
DNF Charles Bryer (Independent)
DNF Quinby Zachariah-Diaz (Independent)
DNF Quentin Stossel (Morning Glory Cycling Club)
DNF Isaac Smith (Towheels/Epicsport/Bcc)
NP Anton Varabei (Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles)
NP Jim Tsilemos (Ride With Rendall p/b Biemme)
NP Adam Lentini (Team Race)
NP Larbi Benhabib (Realdeal/Gears p/b Waspcam)
NP Mark Brouwer (Neworld Cycle)
NP Jon Winfield (Team Bikeland)
NP Eric Hueston (Waterloo Cycling Club)
NP Jacob Sherk (Holiday Inn (Calgary Airport)/)
NP Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle)
 
Non Championship
 
Sportif Men, 73.5 km (Average Speed 37.2 km/h)
1 Wayne de Abreu (Full Throttle Cycling Club) 1:58:39
2 Stephen Bilicki (Midweek Cycling Club)
3 Omar Harris (Kurzawinski Coach - Bike Zone)
4 Chris Pippy (Waterloo Cycling Club)
5 Brett Meinzinger (Racer Sportif/Mattamy Homes)
6 Patrick Desnoyers (Independent)
7 Brent Vanderveen (Independent) all s.t.
8 Conrad Mrowiec (Forest City Velodrome) 0:09
9 Darren Johnston (Sigma Inspections) 1:36
10 Marek Krzton (Kurzawinski Coach - Bike Zone) 3:42
11 Adam Barton (Independent) 4:04
12 Enoch Tse (Newmarket Eagles Cycling Club) 9:26
13 David Bibic (Midweek Cycling Club)
14 David Skinner (Kurzawinski Coach - Bike Zone) both s.t.
15 Biscombe Gardner (Independent) 15:44
16 Andriy Kolos (Independent) 19:42
17 Marek Dzimira (Kurzawinski Coach - Bike Zone) 23:43
DNF Jeffrey Shore (Morning Glory Cycling Club)
DNF Henry Lo (Midweek Cycling Club)
DNF Peter Lowry (Team NCCH p/b DEC Express)
DNF John Alexander Mckinnon (Forest City Velodrome)
DNF Tom Elsaesser (Ciclo Werks)
NP Joe Tran (Midweek Cycling Club)
NP Chris Greig (Midweek Cycling Club)
NP Mike Barreca (Independent)
 
Junior Men, 73.5 km (Average Speed 37.5 km/h)
1 Rune Schaefer (Esteemtraining.Com) 1:57:44
2 Jordann Jones (Team NCCH p/b DEC Express) at s.t.
3 Brian Moore (Independent) 0:52
4 Josh Shenker (Team NCCH p/b DEC Express) 0:55
5 Cam Connor (Morning Glory Cycling Club) s.t.
6 Hayden Mayeur (Esteemtraining.Com) 2:45
7 Zachary Peddle (Esteemtraining.Com) 2:55
8 Lucas Taylor (Kallisto-FCV) 3:46
9 Robert Starrs (Esteemtraining.Com) s.t.
10 Ian Currie (Kallisto-FCV) 5:40
11 Logan Mcintyre (Kallisto-FCV) 10:03
12 Joseph Kelly (Team NCCH p/b DEC Express) 10:05
DNF Ingus Apse (Independent)
DNF Daniel Nesbitt (Team NCCH p/b DEC Express)
DNS Roger Bush (Racer Sportif/Mattamy Homes)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login