Canadian Cyclist

 

August 24/14 15:39 pm - Trophee d'Or Feminin Stages 2 and 3 results


Posted by Editoress on 08/24/14
 

Results from the second and thrid stages of the Trophée d'Or Féminin in France


Stage 2: Mehun-sur-Yèvre ITT, 14.5 km
1 Ann-sophie Duyck (Bel) Belgian National Team 19:28
2 Lizzie Williams (Aus) Australian National Team at 0:24
3 Lija Laizane (Lat) Vaiano - Fondriest 0:24
4 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team 0:29
5 Aude Biannic (Fra) Lointek 0:29
6 Joëlle Numainville (Can) Lotto Belisol Ladies 0:36
7 Katazyna Sosna (Ltu) Vaiano - Fondriest 0:37
8 Tetyana Riabchenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox 0:41
9 Amy Cure (Aus) Lotto Belisol Ladies 0:44
10 Sarah Roy (Aus) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:44
11 Felicity Wardlaw (Aus) Australian National Team 0:45
12 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products 0:49
13 Malgorzta Jasinska (Pol) Alé Cipollini 0:54
14 Anastasia Iakovenko (Rus) Russian National Team 0:58
15 Elena Berlato (Ita) Alé Cipollini 0:59
16 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek 1:07
17 Tatiana Guderzo (Ita) Alé Cipollini 1:09
18 Ewelina Szybiak (Pol) Vaiano - Fondriest 1:09
19 Pascale Jeuland (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:11
20 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Rox 1:17
21 Yulia Ilinykh (Rus) Bizkaia-Durango 1:17
22 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 1:23
23 Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon Australian National Team 1:23
24 Leire Olaberria Dorronsoro (Esp) Bizkaia-Durango 1:28
25 Sofie de Vuyst (Bel) Futurumshop.nl-Zannata Belgian National Team 1:28
26 Carlee Taylor (Aus) Orica - AIS Australian National Team 1:29
27 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:33
28 Dalia Muccioli (Ita) Astana BePink Womens Team 1:40
29 Evgeniya Vysotskaya (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox 1:43
30 Sandrine Bideau (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:43
31 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team 1:44
32 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:46
33 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:51
34 Ana Covrig (Ita) Astana BePink Womens Team 1:51
35 Shana van Glabeke (Bel) Belgian National Team 1:52
36 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies 1:52
37 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:55
38 Annelies Van Doorslaer (Bel) Futurumshop.nl-Zannata 1:57
39 Ane Santesteban González (Esp) Alé Cipollini 1:57
40 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:58
41 Eugénie Duval (Fra) Lointek 1:59
42 Anna Zavershinskaya (Rus) Russian National Team 2:02
43 Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini 2:09
44 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 2:11
45 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Belisol Ladies 2:13
46 Kelly van den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 2:14
47 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 2:17
48 Ksenyia Tuhai (Blr) Astana BePink Womens Team 2:21
49 Barbara Guarischi (Ita) Alé Cipollini 2:27
50 Jessica Mundy (Aus) Australian National Team 2:28
51 Nel De Crits (Bel) NelTopsport Vlaanderen - Pro - Duo 2:32
52 Elena Valentini (Ita) BTC City Ljubljana 2:33
53 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Belisol Ladies 2:33
54 Lourdes Jiménez Oyarbide (Esp) Bizkaia-Durango 2:35
55 Alisa van Oijen (Aut) No Radunion Vitalogic 2:37
56 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek 2:44
57 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Belisol Ladies 2:46
58 Marion Sicot (Fra) Tour Feminin Regional Centre 2:46
59 Daniela Reis (Por) Portugal National Team 2:49
60 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Bizkaia-Durango 2:51
61 Els Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 2:52
62 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 2:54
63 Valerie Demey (Bel) Belgian National Team 2:55
64 Tatiana Shamanova (Rus) Belgian National Team 2:57
65 Francesca Cauz (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:07
66 Kelly Gambier (Fra) Tour Feminin Regional Centre 3:16
67 Céline Ondet (Fra) Tour Feminin Regional Centre 3:22
68 Azzurra Intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 3:23
69 Michela Maltese (Ita) Astana BePink Womens Team 3:23
70 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Astana BePink Womens Team 3:24
71 Paz Bash (Isr) Topsport Vlannderen - CM Auber93 3:24
72 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:25
73 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox 3:29
74 Alna Burato (Fra) Topsport Vlannderen - CM Auber93 3:32
75 Celina Carpinteiro (Por) Portugal National Team 3:39
76 Christina Perchtold (Aut) No Radunion Vitalogic 3:39
77 Lucía Blanco González (Esp) Lointek 3:39
78 Astrid Gassner (Aut) No Radunion Vitalogic 3:41
79 Fanny Riberot (Fra) Lointek 3:44
80 Ana Azenha (Por) Portugal National Team 3:44
81 Segolene Leberon (Fra) Tour Feminin Regional Centre 3:45
82 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana BePink Womens Team 3:51
83 Svetlana Vasilieva (Rus) Russian National Team 3:59
84 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia-Durango 4:00
85 Elisabeth Riegler (Aut) No Radunion Vitalogic 4:01
86 Alessia Martini (Ita) Vaiano - Fondriest 4:01
87 Mélanie Guedon (Fra) Tour Feminin Regional Centre 4:19
88 Ana Valido (Por) Portugal National Team 4:33
89 Ilda Carina Da Silva Pereira (Por) Pinheiro Portugal National Team 4:52
90 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia-Durango 4:53
91 Marisa Santos (Por) Portugal National Team 4:53
Stage 3: Ste-Germain-du-Puy, 76.9 km
1 Barbara Guarischi (Ita) Alé Cipollini 1:59:47
2 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
3 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
4 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek
5 Aude Biannic (Fra) Lointek
6 Joëlle Numainville (Can) Lotto Belisol Ladies
7 Pascale Jeuland (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
8 Fanny Riberot (Fra) Lointek
9 Yulia Ilinykh (Rus) Bizkaia-Durango
10 Elena Valentini (Ita) BTC City Ljubljana
11 Annelies Van Doorslaer (Bel) Futurumshop.nl-Zannata
12 Sarah Roy (Aus) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
13 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products
14 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
15 Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini
16 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Bizkaia-Durango
17 Tatiana Guderzo (Ita) Alé Cipollini
18 Valerie Demey (Bel) Belgian National Team
19 Eugénie Duval (Fra) Lointek
20 Lizzie Williams (Aus) Australian National Team
21 Christina Perchtold (Aut) No Radunion Vitalogic
22 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
23 Malgorzta Jasinska (Pol) Alé Cipollini
24 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Belisol Ladies
25 Ann-sophie Duyck (Bel) Belgian National Team
26 Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon Australian National Team
27 Sofie de Vuyst (Bel) Futurumshop.nl-Zannata Belgian National Team
28 Sanne Cant (Bel) Belgian National Team
29 Katazyna Sosna (Ltu) Vaiano - Fondriest
30 Kelly Gambier (Fra) Tour Feminin Regional Centre
31 Svetlana Vasilieva (Rus) Russian National Team
32 Anastasia Iakovenko (Rus) Russian National Team
33 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team
34 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Rox
35 Shana van Glabeke (Bel) Belgian National Team
36 Lourdes Jiménez Oyarbide (Esp) Bizkaia-Durango
37 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek all s.t.
38 Francesca Cauz (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:08
39 Dalia Muccioli (Ita) Astana BePink Womens Team
40 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia-Durango
41 Elena Berlato (Ita) Alé Cipollini
42 Daniela Reis (Por) Portugal National Team
43 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Astana BePink Womens Team
44 Jessica Mundy (Aus) Australian National Team
45 Yvgeniya Vysotskaya (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox
46 Carlee Taylor (Aus) Orica - AIS Australian National Team
47 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia-Durango
48 Lija Laizane (Lat) Vaiano - Fondriest
49 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team
50 Astrid Gassner (Aut) No Radunion Vitalogic
51 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
52 Tetyana Riabchenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox
53 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
54 Marion Sicot (Fra) Tour Feminin Regional Centre
55 Elisabeth Riegler (Aut) No Radunion Vitalogic
56 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox
57 Lucía González Blanco (Esp) Lointek
58 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana BePink Womens Team
59 Ewelina Szybiak (Pol) Vaiano - Fondriest
60 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Belisol Ladies
61 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
62 Alisa van Oijen (Aut) No Radunion Vitalogic
63 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
64 Ane Santesteban González (Esp) Alé Cipollini
65 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
66 Leire Olaberria Dorronsoro (Esp) Bizkaia-Durango
67 Ana Azenha (Por) Portugal National Team
68 Kelly van den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
69 Alna Burato (Fra) Topsport Vlannderen - CM Auber93
70 Sandrine Bideau (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
71 Azzurra Intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox all s.t.
72 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies 0:16
73 Amy Cure (Aus) Lotto Belisol Ladies s.t.
74 Michela Maltese (Ita) Astana BePink Womens Team 0:20
75 Ksenyia Tuhai (Blr) Astana BePink Womens Team 0:21
76 Els Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
77 Tatiana Shamanova (Rus) Belgian National Team
78 Paz Bash (Isr) Topsport Vlannderen - CM Auber93
79 Anna Zavershinskaya (Rus) Russian National Team all s.t.
80 Ilda Carina Da Silva Pereira (Por) Pinheiro Portugal National Team 0:23
81 Ana Covrig (Ita) Astana BePink Womens Team 0:41
82 Nel De Crits (Bel) NelTopsport Vlaanderen - Pro - Duo 0:00
83 Segolene Leberon (Fra) Tour Feminin Regional Centre 6:59
84 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Belisol Ladies 10:12
85 Celina Carpinteiro (Por) Portugal National Team
86 Ana Valido (Por) Portugal National Team
87 Felicity Wardlaw (Aus) Australian National Team all s.t.
88 Mélanie Guedon (Fra) Tour Feminin Regional Centre 19:53
89 Marisa Santos (Por) Portugal National Team
90 Céline Ondet (Fra) Tour Feminin Regional Centre
91 Alessia Martini (Ita) Vaiano - Fondriest all s.t.

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.