Canadian Cyclist

 

October 4/14 10:39 am - Tobago Cycle Classic: Stage 3


Posted by Editoress on 10/4/14
 

Yondi Schmidt (Wilton-Diftar-AA Drink) overcame wet and windy conditions to take Stage 3 of the 28th annual Tobago International Cycle Classic in Plymouth on Friday, October 2nd. The Dutch rider prevailed in the 30 lap Criterium, which was reduced from 50 laps due to heavy rains at the start. Schmidt also denied home-town hope Emile Abraham (Incycle Predator) a victory. Abraham took the runner up spot ahead of Canadian Jean Michel Lachance (Sportful Bodyfit Pro).

Schimdt made known his intentions early by leading in the first two laps as Abraham took over at the third.  The top three along with Schmidt's compatriot and Wilton-Diftar team-mate Nick Stopler and overall leader Winston David (USA/Sportful Bodyfit Pro), broke away and took turns leading the race. Midway through the race Schmidt began to push the pace and held the pole position at the conclusion of the 13th, 14th, and 16th laps, but Lachance showed he was a threat taking the 5th, 7th, 10th, 12th and 15th laps. Abraham was not willing to let the foreigners have their way on his home turf as he took the third, 18th and 21st laps.

The riders had to contend with rain well into the fifth lap of the circuit and took the corners with caution on the slippery roads. With just over 10 laps remaining Lachance made his bid for glory by finishing in front of his rivals at the end of the 19th, 20th, 21st and 22nd laps, but Schmidt and Abraham were looming behind. Lachance surged again with six laps remaining, leading Abraham and Schmidt in the remaining laps up to the final circuit. However, the chasing duo had other plans.  Schmidt rounded the final bend at the Plymouth Recreation Grounds and zoomed past the Mysterious Tombstone to claim his first victory of the Tour, raising his hands in victory as he crossed the finish line located just past the St. David Anglican Primary School. Abraham got by Lachance but could not catch the winner. He also finished ahead of the yellow jersey David.

The American rider David took the Sprint Primes with 147 points ahead of Lachance (137), Abraham (93) and Patrik Moren of Sweden/Team Argon 18 (67).

Tobago International Classic

 

Stage 3: Tobago Classic Criterium
1 Yondi Schmidt (Ned) Wilton-Diftar-AA Drink 50:18.334
2 Emile Abraham (Tri) Sportful Bodyfit Pro 50:19.384
3 Jean Michel Lachance (Can) Sportful Bodyfit Pro 50:19.910
4 Nick Stopler (Ned) Wilton-Diftar-AA Drink 50:36.281
5 Winston David (USA) Sportful Bodyfit Pro 50:41.952
6 Evan Murphy (USA) Team Foundation 51:40.428
7 Jamol Eastmond (Bar) HeatWave 51:43.026
8 Darren Matthews (Bar) Coco's 51:44.348
9 Dylan Van Zijl (Ned) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago 51:44.854
10 Stefan Schnelder (Ger) NRW Best-Citzenships 51:45.276
11 Patrik Moren (Swe) Team Argon18 Scandinavia 51:45.605
12 Gevan Samuel (Tri) The Braves 51:45.686
13 Adam Alexander (Tri) Team Foundation 51:46.510
14 Bhogal Alex (Ger) Wilton-Diftar-AA Drink 51:46.612
15 Teern Jorn (Ned) Wilton-Diftar-AA Drink 51:46.769
16 Andrew Scarano (USA) Sportful Bodyfit Pro 51:46.909
17 Patrick Wachter (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 51:47.133
18 Michael Olheiser (USA) Sportful Bodyfit Pro 51:48.083
19 Camilo Ulloa (Col) Coco's 51:48.115
20 Aurelien Daniel (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co. 51:49.046
21 Gyasi Sulvaran (Ned) Team Designa Kokken 51:53.960
22 Patrik Ericsson (Swe) Team Argon18 Scandinavia 51:54.589
23 Felix Cruz (Dom) Team Foundation 51:55.228
24 Jesper Hansen (Den) Team Designa Kokken 51:57.245
25 Marcus Svensson (Swe) Team Argon18 Scandinavia 51:58.698
26 Daniel Pattern (GBr) Sportful Bodyfit Pro 51:58.712
27 Eric Losak (Guy) Team Rio Grande Cycling 52:26.168
DNF Rafael Meran (Dom) Team Foundation
DNF Sanchez Tavera (Dom) Team Foundation
DNF Kyle Murphy (USA) Team Foundation
DNF Quintel Winkel (AHO) Team Foundation
DNF Joshua Alexander (Tri) Team Foundation
DNF Jamie Wilkins (GBr) Sportful Bodyfit Pro
DNF Denis Bojarkin (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Wilhelm Felix (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Dominik Merseburg (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Stefan Titzschkau (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Ivan Viglasky (USA) CK Banska Bystrica - Slovakia
DNF Carlos Ospina (Col) Coco's
DNF Oscar Pachon (Col) Coco's
DNF Marlon Williams (Bar) HeatWave
DNF James Hadeed (Tri) HeatWave
DNF Barry Luces (Tri) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago
DNF Thibault Jeannes (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Thibault Jeannes (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Matthieu Jeannes (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Max Jenkins (USA) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Joe Wilshire (GBr) SlipStream
DNF Jovian Gomez (Tri) SlipStream
DNF Mark Codrington (Tri) SlipStream
DNF Jyme Bridges (Ant) SlipStream
DNF Jake Silverberg (USA) SlipStream
DNF Marco Massink (Ned) Team Designa Kokken
DNF Peter Carlsson (Swe) Team Argon18 Scandinavia
DNF Andreas Thell (Swe) Team Argon18 Scandinavia
DNF Anders Ekh (Swe) Team Argon18 Scandinavia
DNF Fredrik Olofsson (Swe) Team Argon18 Scandinavia
DNF Trevor Connor (Can) Team Rio Grande Cycling
DNF Timothy Rugg (USA) Team Rio Grande Cycling
DNF Joseph Garcia (USA) Team Rio Grande Cycling
DNF Anton Varabei (Can) Team Rio Grande Cycling
DNF Kevin Lynch (Can) Team Rio Grande Cycling
DNF Andre Simon (Ant) The Braves
DNF Vicente Sanabria (Cuba) The Braves
DNF Gavyn Nero (Tri) The Braves
DNF Peter Thompson (Jam) The Braves
DNF Luis Diaz (Ven) The Braves
DNF Ernesto Salazar (Ven) The Braves
DNF Pedro Nelson Torres (Col) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Melvin Van Zijl (Ned) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Didier Caspers (Ned) PSL/Well Services Petroleum Co.
DNF Jesse Kelly (Bar) HeatWave
DNF Gabriel Ossyra (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Luca Herbert (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Joschka Beck (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog
DNF Hogenboom Niels (Ned) Team Designa Kokken
DNF Joshua Huppertz (Ger) NRW Best-Citzenships
DNF Joaan Leinau (Ger) NRW Best-Citzenships
DNF Luois Leinau (Ger) NRW Best-Citzenships
DNF Roberto Vukovic (Ger) NRW Best-Citzenships
DNF Frederick Stormann (Ger) NRW Best-Citzenships
DNF Alexander Kusters (Ger) NRW Best-Citzenships
DNF Tomas Harag (???) CK Banska Bystrica - Slovakia
DNF Varun Maharajh (Tri) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago
DNF Sheldon Ramjit (Tri) SlipStream
 
GC
1 Winston David (USA) Sportful Bodyfit Pro 82 pts
2 Patrik Moren (Swe) Team Argon18 Scandinavia 65
3 Emile Abraham (Tri) Sportful Bodyfit Pro 55
4 Jean Michel Lachance (Can) Sportful Bodyfit Pro 48
5 Yondi Schmidt (Ned) Wilton-Diftar-AA Drink 41
6 Oscar Pachon (Col) Coco's 37
7 Evan Murphy (USA) Team Foundation 36
8 Aurelien Daniel (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co. 36
9 Patrik Ericsson (Swe) Team Argon18 Scandinavia 30
10 Nick Stopler (Ned) Wilton-Diftar-AA Drink 29
11 Vicente Sanabria (Cuba) The Braves 24
12 Darren Matthews (Bar) Coco's 21
13 Rafael Meran (Dom) Team Foundation 17
14 Jamol Eastmond (Bar) HeatWave 14
15 Michael Olheiser (USA) Sportful Bodyfit Pro 14
16 Max Jenkins (USA) PSL/Well Services Petroleum Co. 14
17 Timothy Rugg (USA) Team Rio Grande Cycling 14
18 Gevan Samuel (Tri) The Braves 13
19 Gyasi Sulvaran (Ned) Team Designa Kokken 13
20 Matthieu Jeannes (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co. 13
21 Dylan van Zijl (Ned) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago 12
22 Jesper Hansen (Den) Team Designa Kokken 12
23 Stefan Schnelder (Ger) NRW Best-Citzenships 11
24 Anton Varabei (Can) Team Rio Grande Cycling 10
25 Patrick Wachter (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 9
26 Adam Alexander (Tri) Team Foundation 8
27 Wilhelm Felix (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 8
28 Bhogal Alex (Ger) Wilton-Diftar-AA Drink 7
29 Felix Cruz (Dom) Team Foundation 7
30 Kyle Murphy (USA) Team Foundation 7
31 Teern Jorn (Ned) Wilton-Diftar-AA Drink 6
32 Andrew Scarano (USA) Sportful Bodyfit Pro 5
33 Joschka Beck (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 5
34 Carlos Ospina (Col) Coco's 5
35 Peter Carlsson (Swe) Team Argon18 Scandinavia 3
36 Jyme Bridges (Ant) SlipStream 3
37 Camilo Ulloa (Col) Coco's 2
38 Trevor Connor (Can) Team Rio Grande Cycling 2
39 Didier Caspers (Ned) PSL/Well Services Petroleum Co. 2
40 Joshua Alexander (Tri) Team Foundation 1
41 Marcus Svensson (Swe) Team Argon18 Scandinavia 0
42 Daniel Pattern (GBr) Sportful Bodyfit Pro 0
43 Eric Losak (Guy) Team Rio Grande Cycling 0
44 Dominik Merseburg (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 0
45 Frederick Stormann (Ger) NRW Best-Citzenships 0
46 Hogenboom Niels (Ned) Team Designa Kokken 0
47 Andre Simon (Ant) The Braves 0
48 Jamie Wilkins (GBr) Sportful Bodyfit Pro 0
49 Sanchez Tavera (Dom) Team Foundation 0
50 Alexander Kusters (Ger) NRW Best-Citzenships 0
51 Roberto Vukovic (Ger) NRW Best-Citzenships 0
52 Joshua Huppertz (Ger) NRW Best-Citzenships 0
53 Denis Bojarkin (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 0
54 Joe Wilshire (GBr) SlipStream 0
55 Varun Maharajh (Tri) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago 0
56 Jake Silverberg (USA) SlipStream 0
57 Ernesto Salazar (Ven) The Braves 0
58 Peter Thompson (Jam) The Braves 0
59 Gabriel Ossyra (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 0
60 Jesse Kelly (Bar) HeatWave 0
61 Luca Herbert (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 0
62 Anders Ekh (Swe) Team Argon18 Scandinavia 0
63 Stefan Bojarkin (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 0
64 Tomas Harag (Svk) CK Banska Bystrica - Slovakia 0
65 Quintel Winkel (AHO) Team Foundation 0
66 Fredrik Olofsson (Swe) Team Argon18 Scandinavia 0
67 Luois Leinau (Ger) NRW Best-Citzenships 0
68 Sheldon Ramjit (Tri) SlipStream 0
69 Joaan Leinau (Ger) NRW Best-Citzenships 0
70 Ivan Viglasky (USA) CK Banska Bystrica - Slovakia 0
71 Andreas Thell (Swe) Team Argon18 Scandinavia 0
72 Thibault Jeannes (Fra) PSL/Well Services Petroleum Co. 0
73 Kevin Lynch (Can) Team Rio Grande Cycling 0
74 Mark Codrington (Tri) SlipStream 0
75 Melvin Van Zijl (Ned) PSL/Well Services Petroleum Co. 0
76 Joseph Garcia (USA) Team Rio Grande Cycling 0
77 Gavyn Nero (Tri) The Braves 0
78 Marco Massink (Ned) Team Designa Kokken 0
79 James Hadeed (Tri) HeatWave 0
80 Marlon Williams (Bar) HeatWave 0
81 Ako Kellar (Tri) PSL/Well Services Petroleum Co. 0
82 Jovian Gomez (Tri) SlipStream 0
83 Stefan Titzschkau (Ger) Biketempel Fachklinik Dr. Herzog 0
84 Linford Blackwood (Jam) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago 0
85 Rudolf Rusino (Svk) CK Banska Bystrica - Slovakia 0
86 Barry Luces (Tri) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago 0
87 Luis Diaz (Ven) The Braves 0
88 Pedro Nelson Torres (Col) PSL/Well Services Petroleum Co. 0
89 Guy Costa (Tri) Coco's 0
90 Martin Frano (Svk) CK Banska Bystrica - Slovakia 0
91 Linford Blackwood (Jam) PSL Cycling Club of Trinidad and Tobago 0
92 Jakub Vanco (Svk) CK Banska Bystrica - Slovakia 0
93 Raynauth Jeffrey (Guy) Coco's 0

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.