Canadian Cyclist

 

April 1/15 14:19 pm - Three Days De Panne - Koksijde Stage 2 -


Posted by Editoress on 04/1/15
 

Alexander Kristoff brings 10th team win to Team Katusha in Three Days De Panne - Koksijde

It was a repeat performance from Team Katusha’s Alexander Kristoff on Wednesday when the Norwegian fast man took the sprint from the front to make it back-to-back wins in Belgium.

"I must really thank my team today. I did not feel so strong but in the end they delivered me perfectly and I could take it home. It was quite technical coming into the end and I lost Jacopo a little bit so I was on Sacha Modolo’s wheel and could start from his wheel. I was leading from the front for a long time and no one could come around so it was a nice victory. I knew it was a hard race today and there would not be many fresh legs at the end. I will try to keep the jersey but the real goal is on Sunday, "said Alexander Kristoff, referring to Ronde van Vlaanderen.

Rounding out the stage 2 podium were Elia Viviani (Sky) and Shane Archbold (Bora-Argon 18). 

Kristoff brings the tenth team win to Team Katusha. He also chalks up his seventh personal victory of the 2015 season, plus three other top-3 finishes, demonstrating his racing consistency thus far. With the 10-second time bonuses helping to widen the gap, Kristoff wears the leader’s jersey by 16-seconds to Stijn Devolder (Trek Factory Racing) and 17-seconds to Lars Bak of Lotto-Soudal. His advantage widens significantly to almost one minute for general classification hopefuls, which bodes well for Kristoff’s chances of earning the overall race win.

"Kristoff is the winning type and for him the race is never over until the finish line. That’s so nice to see in a rider. I also appreciate the work of the team for him. They are functioning 100% together as a group and it is a pleasure for them to ride for Alex. He will work to keep the jersey now, especially in tomorrow morning’s road stage. For the time trial we will see if he can do a nice time trial. I know Alex – he will fight for every second," said team director Torsten Schmidt. 

Wednesday’s stage 2 in Three Days of De Panne was a long 217,2 km from Zottegem to Koksijde.  A series of small climbs were part of the profile midway through the course, but wind was the primary obstacle facing the riders today as once again it made for aggressive racing with many breaks and splits in the peloton. The final break of three were swept up in the closing kilometers as the sprinters made their way to the front for the group gallop. 

Thursday brings a double-dose of cycling fun with an early road stage of 111,4 km in De Panne, followed by an afternoon time trial at 14,2 km in Tijdrit that will close out the 2015 Driedaagse De Panne – Koksijde.

Courtesy Team Katusha

 

Canada's only entry Antoine Duchesne (Team Europcar) finished 67th and sits 38th in the GC.

 

Results

Stage 2 : Zottegem to Koksijde, 217.2 km
1 Alexander Kristoff (Team Katusha) 5:33:32
2 Elia Viviani (Team Sky)
3 Shane Archbold (Bora-Argon 18)
4 Antoine Demoitie (Wallonie - Bruxelles)
5 Sacha Modolo (Lampre - Merida)
6 Kristian Sbaragli (MTN - Qhubeka)
7 Raymond Kreder (Roompot Oranje Peloton)
8 Mark Renshaw (Etixx - Quick Step)
9 Magnus Cort Nielsen (Orica GreenEDGE)
10 Rafael Andriato (Southeast)
11 Arnaud Demare (FDJ)
12 Michael Schwarzmann (Bora-Argon 18)
13 Andrea Guardini (Astana Pro Team)
14 Mickael Delage (FDJ)
15 Mads Pedersen (Cult Energy Pro Cycling)
16 Enrique Sanz (Movistar Team)
17 Dylan Groenewegen (Roompot Oranje Peloton)
18 André Greipel (Lotto Soudal)
19 Riccardo Stacchiotti (Nippo - Vini Fantini)
20 Sven Erik Bystrøm (Team Katusha)
21 Andrew Fenn (Team Sky)
22 Bert Van Lerberghe (Topsport Vlaanderen - Baloise)
23 Alexey Lutsenko (Astana Pro Team)
24 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Baloise)
25 Klaas Lodewyck (BMC Racing Team)
26 Matthieu Ladagnous (FDJ)
27 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team)
28 Stijn Devolder (Trek Factory Racing)
29 Vincent Jerome (Team Europcar)
30 Frederik Backaert (Wanty - Groupe Gobert)
31 Nicolas Marini (Nippo - Vini Fantini)
32 Yves Lampaert (Etixx - Quick Step)
33 Enrico Battaglin (Bardiani Csf)
34 Bradley Wiggins (Team Sky)
35 Tony Hurel (Team Europcar)
36 Gerry Druyts (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
37 Luke Durbridge (Orica GreenEDGE)
38 Yohann Gene (Team Europcar)
39 James Vanlandschoot (Wanty - Groupe Gobert)
40 Jacopo Guarnieri (Team Katusha)
41 Manuel Quinziato (BMC Racing Team)
42 Boris Vallee (Lotto Soudal)
43 Youcef Reguigui (MTN - Qhubeka)
44 Guillaume Van Keirsbulck (Etixx - Quick Step)
45 Emiel Vermeulen (Team 3M)
46 Francesco Gavazzi (Southeast)
47 Stefan Kueng (BMC Racing Team)
48 Lars Ytting Bak (Lotto Soudal)
49 Laurens De Vreese (Astana Pro Team)
50 Julien Vermote (Etixx - Quick Step)
51 Jonas Rickaert (Topsport Vlaanderen - Baloise)
52 Fabio Sabatini (Etixx - Quick Step)
53 Christian Knees (Team Sky)
54 Adam Blythe (Orica GreenEDGE)
55 Eugert Zhupa (Southeast)
56 Pim Ligthart (Lotto Soudal)
57 Troels Ronning Vinther (Cult Energy Pro Cycling)
58 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Baloise)
59 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen - Baloise)
60 Sean De Bie (Lotto Soudal)
61 Yannick Martinez (Team Europcar)
62 Grégory Rast (Trek Factory Racing)
63 Jasper Stuyven (Trek Factory Racing)
64 Johnny Hoogerland (Roompot Oranje Peloton)
65 Danny Van Poppel (Trek Factory Racing)
66 Mauro Finetto (Southeast)
67 Antoine Duchesne (Team Europcar)
68 Tim Kerkhof (Roompot Oranje Peloton)
69 Ralf Matzka (Bora-Argon 18)
70 Alessandro Tonelli (Bardiani Csf)
71 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar Team)
72 Iljo Keisse (Etixx - Quick Step)
73 Christoph Pfingsten (Bora-Argon 18)
74 Alphonse Vermote (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
75 Rick Zabel (BMC Racing Team)
76 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Baloise)
77 Michael Reihs (Cult Energy Pro Cycling)
78 Giuseppe Fonzi (Southeast)
79 Brian Van Goethem (Roompot Oranje Peloton)
80 Marco Haller (Team Katusha)
81 Dennis Coenen (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
82 Alessandro Malaguti (Nippo - Vini Fantini)
83 Kevin Hulsmans (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
84 Danilo Wyss (BMC Racing Team) all s.t.
85 Wesley Kreder (Roompot Oranje Peloton) 0:14
86 Jens Keukeleire (Orica GreenEDGE) 0:15
87 Davide Cimolai (Lampre - Merida) 0:19
88 David Boucher (FDJ) 0:22
89 Sébastien Chavanel (FDJ) s.t.
90 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Lampre - Merida) 0:24
91 Maximiliano Ariel Richeze (Lampre - Merida) s.t.
92 Lars Boom (Astana Pro Team) 0:26
93 Andreas Stauff (MTN - Qhubeka)
94 Matt Brammeier (MTN - Qhubeka)
95 Jasha Sütterlin (Movistar Team)
96 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
97 Martin Mortensen (Cult Energy Pro Cycling)
98 Luca Paolini (Team Katusha) all s.t.
99 Olivier Chevalier (Wallonie - Bruxelles) 0:30
100 Alexander Porsev (Team Katusha)
101 Marc Sarreau (FDJ)
102 Andreas Schillinger (Bora-Argon 18)
103 Michael Vingerling (Team 3M) all s.t.
104 Roberto Ferrari (Lampre - Merida) 0:36
105 Jonathan Dufrasne (Wallonie - Bruxelles) 0:43
106 Hayden Roulston (Trek Factory Racing) 0:50
107 Jimmy Engoulvent (Team Europcar) 1:10
108 Bernhard Eisel (Team Sky) s.t.
109 Marco Bandiera (Androni Giocattoli) 1:18
110 Mirko Tedeschi (Southeast) s.t.
111 William Bonnet (FDJ) 1:43
112 Amaury Capiot (Topsport Vlaanderen - Baloise) s.t.
113 Mattia Pozzo (Nippo - Vini Fantini) 5:00
114 Bjorn Thurau (Bora-Argon 18) 5:09
115 Tim De Troyer (Wanty - Groupe Gobert) 7:24
116 Jens Mouris (Orica GreenEDGE) 12:09
117 Nick Dougall (MTN - Qhubeka) 13:35
118 Dimitri Peyskens (Team 3M) 17:57
119 Geert Van Der Weijst (Team 3M)
120 Melvin Van Zijl (Team 3M)
121 Paolo Simion (Bardiani Csf)
122 Daniil Fominykh (Astana Pro Team)
123 Michael Hepburn (Orica GreenEDGE)
124 Jay Robert Thomson (MTN - Qhubeka)
125 Gaëtan Pons (Wallonie - Bruxelles)
126 Giovanni Bernaudeau (Team Europcar)
127 Kevin Van Melsen (Wanty - Groupe Gobert)
128 Jesse Sergent (Trek Factory Racing)
129 Russell Downing (Cult Energy Pro Cycling)
130 Fabrice Mels (Team 3M)
131 Antonio Viola (Nippo - Vini Fantini)
132 Jaap De Man (Team 3M)
133 Luka Pibernik (Lampre - Merida)
134 Kenny De Ketele (Topsport Vlaanderen - Baloise)
135 Frantisek Padour (Androni Giocattoli)
136 Arman Kamyshev (Astana Pro Team)
137 Serge Pauwels (MTN - Qhubeka)
138 Genki Yamamoto (Nippo - Vini Fantini)
139 Marco Frapporti (Androni Giocattoli)
140 Antoine Warnier (Wallonie - Bruxelles)
141 Joseph Rosskopf (BMC Racing Team)
142 Loic Pestiaux (Wallonie - Bruxelles)
143 Lander Seynaeve (Wanty - Groupe Gobert)
144 Dayer Uberney Quintana Rojas (Movistar Team)
145 Andrea Piechele (Bardiani Csf)
146 Enrico Barbin (Bardiani Csf)
147 Damien Howson (Orica GreenEDGE)
148 Filippo Pozzato (Lampre - Merida)
149 Maxat Ayazbayev (Astana Pro Team)
150 Berden De Vries (Roompot Oranje Peloton)
151 Leigh Howard (Orica GreenEDGE)
152 Ivar Slik (Roompot Oranje Peloton)
153 Shiki Kuroeda (Nippo - Vini Fantini)
154 Francesco Chicchi (Androni Giocattoli)
155 Timothy Stevens (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
156 Sonny Colbrelli (Bardiani Csf)
157 Nathan Earle (Team Sky)
158 Campbell Flakemore (BMC Racing Team)
159 Theo Bos (MTN - Qhubeka)
160 Danny Pate (Team Sky)
161 Ludwig De Winter (Wallonie - Bruxelles)
162 Morgan Lamoisson (Team Europcar)
163 Jan Ghyselinck (Wanty - Groupe Gobert)
164 Jakub Mareczko (Southeast)
165 Frederique Robert (Wanty - Groupe Gobert)
166 Christopher Sutton (Team Sky)
167 Julien Stassen (Wallonie - Bruxelles)
168 Kevin Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) all s.t.
DNF Kris Boeckmans (Lotto Soudal)
DNF Jens Debusschere (Lotto Soudal)
DNF Johan Le Bon (FDJ)
DNF Rudiger Selig (Team Katusha)
DNF Gatis Smukulis (Team Katusha)
DNF Oscar Gatto (Androni Giocattoli)
DNF Tiziano Dall'antonia (Androni Giocattoli)
DNF Karel Hnik (Cult Energy Pro Cycling)
DNF Scott Thwaites (Bora-Argon 18)
DNF Andrea Dal Col (Southeast)
DNS Boy Van Poppel (Trek Factory Racing)
 
GC
1 Alexander Kristoff (Team Katusha) 9:32:43
2 Stijn Devolder (Trek Factory Racing) at 0:16
3 Lars Ytting Bak (Lotto Soudal) 0:17
4 Sean De Bie (Lotto Soudal) 0:20
5 Sven Erik Bystrøm (Team Katusha) 0:26
6 Elia Viviani (Team Sky) 0:48
7 Gerry Druyts (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 0:50
8 Stefan Kueng (BMC Racing Team) 0:52
9 Sacha Modolo (Lampre - Merida) 0:54
10 Kristian Sbaragli (MTN - Qhubeka)
11 Raymond Kreder (Roompot Oranje Peloton)
12 Arnaud Demare (FDJ)
13 Rafael Andriato (Southeast)
14 Magnus Cort Nielsen (Orica GreenEDGE)
15 André Greipel (Lotto Soudal)
16 Riccardo Stacchiotti (Nippo - Vini Fantini)
17 Frederik Backaert (Wanty - Groupe Gobert)
18 Matthieu Ladagnous (FDJ)
19 Youcef Reguigui (MTN - Qhubeka)
20 Dmitriy Gruzdev (Astana Pro Team)
21 Yves Lampaert (Etixx - Quick Step)
22 Jacopo Guarnieri (Team Katusha)
23 Klaas Lodewyck (BMC Racing Team)
24 Alexey Lutsenko (Astana Pro Team)
25 Vincent Jerome (Team Europcar)
26 Enrico Battaglin (Bardiani Csf)
27 Francesco Gavazzi (Southeast)
28 Luke Durbridge (Orica GreenEDGE)
29 Manuel Quinziato (BMC Racing Team)
30 Boris Vallee (Lotto Soudal)
31 Bradley Wiggins (Team Sky)
32 Fabio Sabatini (Etixx - Quick Step)
33 Yannick Martinez (Team Europcar)
34 Jasper Stuyven (Trek Factory Racing)
35 Rick Zabel (BMC Racing Team)
36 Julien Vermote (Etixx - Quick Step)
37 Christian Knees (Team Sky)
38 Antoine Duchesne (Team Europcar)
39 Grégory Rast (Trek Factory Racing)
40 Dennis Coenen (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
41 Danilo Wyss (BMC Racing Team)
42 Marco Haller (Team Katusha) all s.t.
43 Davide Cimolai (Lampre - Merida) 1:13
44 Lars Boom (Astana Pro Team) 1:20
45 Roberto Ferrari (Lampre - Merida) 1:30
46 Guillaume Van Keirsbulck (Etixx - Quick Step) 3:21
47 Pim Ligthart (Lotto Soudal) s.t.
48 Christoph Pfingsten (Bora-Argon 18) 3:47
49 Bert Van Lerberghe (Topsport Vlaanderen - Baloise) 3:49
50 Johnny Hoogerland (Roompot Oranje Peloton) 3:51
51 Mauro Finetto (Southeast) 3:51
52 Jens Keukeleire (Orica GreenEDGE) 4:12
53 Shane Archbold (Bora-Argon 18) 5:32
54 Michael Reihs (Cult Energy Pro Cycling) 5:35
55 Andrew Fenn (Team Sky) 5:36
56 Antoine Demoitie (Wallonie - Bruxelles)
57 Tony Hurel (Team Europcar)
58 Mark Renshaw (Etixx - Quick Step)
59 Laurens De Vreese (Astana Pro Team)
60 Troels Ronning Vinther (Cult Energy Pro Cycling)
61 Iljo Keisse (Etixx - Quick Step)
62 Yohann Gene (Team Europcar)
63 Brian Van Goethem (Roompot Oranje Peloton)
64 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen - Baloise)
65 Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen - Baloise)
66 Ralf Matzka (Bora-Argon 18)
67 Giuseppe Fonzi (Southeast)
68 Adam Blythe (Orica GreenEDGE)
69 Alessandro Malaguti (Nippo - Vini Fantini)
70 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen - Baloise) all s.t.
71 Wesley Kreder (Roompot Oranje Peloton) 5:50
72 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Lampre - Merida) 5:58
73 Sébastien Chavanel (FDJ) s.t.
74 Maximiliano Ariel Richeze (Lampre - Merida) 6:00
75 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 6:02
76 Jasha Sütterlin (Movistar Team) s.t.
77 Andreas Schillinger (Bora-Argon 18) 6:06
78 Alexander Porsev (Team Katusha) s.t.
79 Bernhard Eisel (Team Sky) 6:46
80 William Bonnet (FDJ) 7:19
81 Matt Brammeier (MTN - Qhubeka) 7:25
82 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Baloise) 9:27
83 Jonas Rickaert (Topsport Vlaanderen - Baloise) s.t.
84 Alessandro Tonelli (Bardiani Csf) 9:29
85 Andrea Guardini (Astana Pro Team) 9:30
86 Mads Pedersen (Cult Energy Pro Cycling)
87 Enrique Sanz (Movistar Team)
88 Michael Schwarzmann (Bora-Argon 18)
89 James Vanlandschoot (Wanty - Groupe Gobert)
90 Eugert Zhupa (Southeast)
91 Alphonse Vermote (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
92 Tim Kerkhof (Roompot Oranje Peloton)
93 Francisco José Ventoso Alberdi (Movistar Team) all s.t.
94 Michael Vingerling (Team 3M) 9:51
95 Luca Paolini (Team Katusha) 9:56
96 Olivier Chevalier (Wallonie - Bruxelles) 10:00
97 Hayden Roulston (Trek Factory Racing) 10:20
98 Tim De Troyer (Wanty - Groupe Gobert) 13:00
99 Bjorn Thurau (Bora-Argon 18) 14:38
100 Mickael Delage (FDJ) 16:08
101 Marc Sarreau (FDJ) 16:38
102 Jimmy Engoulvent (Team Europcar) 17:16
103 Kevin Hulsmans (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 18:12
104 David Boucher (FDJ) 18:34
105 Andreas Stauff (MTN - Qhubeka) 18:38
106 Martin Mortensen (Cult Energy Pro Cycling) s.t.
107 Filippo Pozzato (Lampre - Merida) 18:51
108 Jonathan Dufrasne (Wallonie - Bruxelles) 18:55
109 Marco Bandiera (Androni Giocattoli) 19:30
110 Jens Mouris (Orica GreenEDGE) 21:39
111 Nick Dougall (MTN - Qhubeka) 23:05
112 Dimitri Peyskens (Team 3M) 23:33
113 Giovanni Bernaudeau (Team Europcar)
114 Russell Downing (Cult Energy Pro Cycling)
115 Jesse Sergent (Trek Factory Racing)
116 Leigh Howard (Orica GreenEDGE)
117 Joseph Rosskopf (BMC Racing Team)
118 Dayer Uberney Quintana Rojas (Movistar Team)
119 Frederique Robert (Wanty - Groupe Gobert)
120 Jan Ghyselinck (Wanty - Groupe Gobert) all s.t.
121 Dylan Groenewegen (Roompot Oranje Peloton) 24:35
122 Nicolas Marini (Nippo - Vini Fantini)
123 Emiel Vermeulen (Team 3M)
124 Danny Van Poppel (Trek Factory Racing) all s.t.
125 Mirko Tedeschi (Southeast) 25:52
126 Amaury Capiot (Topsport Vlaanderen - Baloise) 26:18
127 Serge Pauwels (MTN - Qhubeka) 27:25
128 Paolo Simion (Bardiani Csf) 27:27
129 Jay Robert Thomson (MTN - Qhubeka)
130 Michael Hepburn (Orica GreenEDGE)
131 Luka Pibernik (Lampre - Merida)
132 Berden De Vries (Roompot Oranje Peloton)
133 Timothy Stevens (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team)
134 Loic Pestiaux (Wallonie - Bruxelles)
135 Enrico Barbin (Bardiani Csf)
136 Damien Howson (Orica GreenEDGE)
137 Julien Stassen (Wallonie - Bruxelles)
138 Christopher Sutton (Team Sky) all s.t.
139 Mattia Pozzo (Nippo - Vini Fantini) 29:35
140 Jaap De Man (Team 3M) 34:05
141 Theo Bos (MTN - Qhubeka) s.t.
142 Kenny De Ketele (Topsport Vlaanderen - Baloise) 36:09
143 Antoine Warnier (Wallonie - Bruxelles)
144 Lander Seynaeve (Wanty - Groupe Gobert)
145 Ivar Slik (Roompot Oranje Peloton)
146 Sonny Colbrelli (Bardiani Csf)
147 Francesco Chicchi (Androni Giocattoli)
148 Campbell Flakemore (BMC Racing Team) all s.t.
149 Melvin Van Zijl (Team 3M) 42:32
150 Daniil Fominykh (Astana Pro Team)
151 Kevin Van Melsen (Wanty - Groupe Gobert)
152 Gaëtan Pons (Wallonie - Bruxelles)
153 Geert Van Der Weijst (Team 3M)
154 Antonio Viola (Nippo - Vini Fantini)
155 Genki Yamamoto (Nippo - Vini Fantini)
156 Frantisek Padour (Androni Giocattoli)
157 Arman Kamyshev (Astana Pro Team)
158 Marco Frapporti (Androni Giocattoli)
159 Andrea Piechele (Bardiani Csf)
160 Fabrice Mels (Team 3M)
161 Maxat Ayazbayev (Astana Pro Team)
162 Nathan Earle (Team Sky)
163 Shiki Kuroeda (Nippo - Vini Fantini)
164 Ludwig De Winter (Wallonie - Bruxelles)
165 Morgan Lamoisson (Team Europcar)
166 Danny Pate (Team Sky)
167 Jakub Mareczko (Southeast) all s.t.
168 Kevin Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team) 43:03

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.