Canadian Cyclist

 

April 3/15 17:23 pm - Good Friday Road Race results (Elite and M1 Men)


Posted by Editoress on 04/3/15
 

Results from the 1:45 pm starts at the Good Friday Road Race, Ontario Cup #1 held in in Ancaster Ontario
Presented by The Hamilton Cycling Club

Master 1 Men, 95.4 km (Average Speed 42.6 km/h)
1 Dan Doddy (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 2:14:28
2 Carlos Goncalves (To Wheels Epic Sports Performance - RMMC.1) at 0:32
3 Jeff Douglas (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1) 0:32
4 Matthias Schmidt (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) 0:41
5 Marten Mann (London Honda/ Orthocare/ Villa - RMMA.1)
6 Russell Van Every (Tower International Cycling Team - RMMA.1)
7 Scott Fitzgerald (Photon Racing p/b Engineered A - RMMA.1)
8 Andy Mill (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) all s.t.
9 Jon Gee (Ride With Rendall p/b Biemme - RMMC.1) 0:54
10 Paolo Eugeni (London Honda/ Orthocare/ Villa - RMMB.1) 2:49
11 Mark Palma (Team NCCH p/b DEC Express - RMMA.1)
12 Chris Monette (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
13 Radek Lukasik (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
14 Justin Rogers (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1)
15 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMB.1)
16 Wieslaw Matuszczak (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMC.1)
17 Fraser Chapman (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
18 Ian Scott (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
19 Fred Perez (Independent - RMMB.1)
20 Kevin Lockhart (Euro-Sports - RMMB.1)
21 Demetre Kalkounis (Hitch/Dark Horse - RMMB.1)
22 Alan Kriss (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1)
23 Mark Berger (Pedalinx Zuck Bikes - RMMC.1)
24 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
25 Marc Hunt (Tekne Cycle Club - RMMA.1)
26 Andy D'angelo (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.1)
27 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.1)
28 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team - RMMC.1)
29 Chris Kirk (Independent - RMMB.1)
30 Bob Tomsic (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1)
31 Paul Kotyk (Nacsworld p/b Waspcam - RMMA.1)
32 Graham Jones (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
33 Todd Fairhead (Tekne Cycle Club - RMMB.1)
34 Dale Danner (Ride With Rendall p/b Biemme - RMMB.1) all s.t.
35 Brian Kelly (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 2:58
36 Lawrence Akot (Nacsworld p/b Waspcam - RMMB.1) 3:00
37 Adam Mcclounie (Tower International Cycling Team - RMMA.1)
38 Justen Winster (Independent - RMMA.1)
39 Trevor Doyle (Hitch/Dark Horse - RMMB.1)
40 Victor Pwu (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
41 Leo St. Germain (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMC.1)
42 Andrew Stewart (Truenorth Medical Road Corps - RMMC.1)
43 Marc Polsinelli (Pedalinx Zuck Bikes - RMMC.1)
44 Marc Mazer (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
45 Fulvio Cubello (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMC.1)
46 Derek De Gannes (Nacsworld p/b Waspcam - RMMC.1)
47 Jeff Sharp (London Honda/ Orthocare/ Villa - RMMB.1)
48 Robert Mann (Sound Solutions - RMMB.1)
49 Bruce Krip (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
50 Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RMMB.1)
51 Matt Le Cornu (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) all s.t.
52 Greg Connor (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 3:10
53 Roberto Vani (London Honda/ Orthocare/ Villa - RMMB.1) 3:23
54 Carlo Capaldi (London Honda/ Orthocare/ Villa - RMMB.1) 3:30
55 Bryan Rusche (Blacksmith Cycle - RMMB.1) 4:08
56 Mick Caturay (Truenorth Medical Road Corps - RMMB.1) s.t.
57 Doug Blades (Truenorth Medical Road Corps - RMMB.1) 5:01
58 Miguel Novo (Novofit-Compass 360 Racing - RMMB.1) 5:18
59 Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 5:54
60 Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
61 Jamie List (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) both s.t.
62 Chris Firek (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) 6:04
63 Greg Cushing (Pedalinx Zuck Bikes - RMMC.1) 7:36
64 Scott Laliberte (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1) 9:20
DNF Bobby Mrvelj (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMC.1)
DQ Bryan Tyers (Nacsworld p/b Waspcam - RMMA.1)
DQ Phill Hodgkinson (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
DQ Steve Mckee (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
DQ Gary Weinstein (Pedalinx Zuck Bikes - RMMC.1)
DQ Nicholas Dwyer (London Honda/ Orthocare/ Villa - RMMB.1)
DQ Jeff Vanderkuur (Team Smart Rfk - RMMB.1)
DNS Jason Vincze (Sound Solutions - RMMB.1)
NP Shane Lavell (Novofit-Compass 360 Racing - RMMB.1)
NP Mark Maybank (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMB.1)
NP Steve Smith (Erace Cancer Cycling Team - RMMB.1)
NP Jason Valenti (B1 Evo Cycling Club - RMMB.1)
NP Tony Abramavicius (Wheels of Bloor / Graywood Development - RMMC.1)
 
Elite 1&2 Men, 127.2 km (Average Speed 42.0 km/h)
1 Jeff Schiller (To Wheels Epic Sports Performance - RME.1) 3:01:33
2 Bruce Bird (Wheels of Bloor / Graywood Development - RME.1) at 0:05
3 Larbi Benhabib (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 0:54
4 Simon Fothergill (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.2) 1:06
5 Bayden Pritchard (OCTTO Cycling Team - RME.1) s.t.
6 Stephen Welsh (Independent - RMU23.1) 1:10
7 Anthony Sreblowski (Wheels of Bloor / Graywood Development - RME.2) s.t.
8 Grahame Rivers (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2) 1:15
9 James Keezer (Midweek Cycling Club - RME.2) s.t.
10 Ed Veal (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.1) 3:06
11 Bayley Simpson (Jet Fuel Coffee - RMU23.2) 3:08
12 Peter Morse (OCTTO Cycling Team - RME.1)
13 James Orton (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.2)
14 Gaelen Merritt (Wheels of Bloor / Graywood Development - RME.1)
15 Andrew Merrick (Bateman's Bicycle Company Ltd. - RME.2)
16 Niles Vaivars (Independent - RME.2)
17 Andrew House (Wheels of Bloor / Graywood Development - RME.1)
18 Ryan Aitcheson (Astellas Cycling Team - RME.1)
19 Marco Li (To Wheels Epic Sports Performance - RME.1)
20 Martin Rupes (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.1)
21 Brandon Etzl (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.1)
22 Joe Giuliano (The Cycling Gym - RME.1) all s.t.
23 Aaron Thomas (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.2) 3:15
24 Mark Van Doormaal (To Wheels Epic Sports Performance - RME.2) 6:55
25 Nigel Roedde (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2)
26 Michael Aston (To Wheels Epic Sports Performance - RME.2)
27 Robert Chiocca (Blacksmith Cycle - RME.2)
28 Tommy Waldeck (OCTTO Cycling Team - RMU23.2) all s.t.
29 Stuart Alp (Khs Bicycles - RME.2) 8:41
30 Christopher Rowley (Coachchris.Ca/Ted Velikonja/Tr - RME.2) 9:20
31 Biran Falk-Dotan (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RMU23.2) 11:17
DNF Corey Knowles (Tbs Racing - RME.2)
DNF Wyatt Galley (Ride With Rendall / Biemme Dev - RME.2)
DNF Derek Gee (Ottawa Bicycle Club - RMU23.2)
DNF Paul Mckeever (To Wheels Epic Sports Performance - RME.2)
DNF Chris Freeland (Independent - RME.1)
DNF Christopher Bozek (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2)
DNF Alex Gibson (Wheels of Bloor / Graywood Development - RME.2)
DNF Aaron Hamill (Waterloo Cycling Club - RME.2)
DQ Timothy Burton (Real Deal/Gears p/b Waspcam - RME.2)
DQ Jack Burke (Team NCCH p/b DEC Express - RMU23.1)
DQ Yuri Hrycaj (Team NCCH p/b DEC Express - RME.1)
NP Geoffrey Parslow (Todd's Cycling Club - RME.2)
NP Derrek Ivey (Team NCCH p/b DEC Express - RME.1)
 
Sportif Men, 31.8 km (Average Speed 35.9 km/h)
1 Marcel Badertscher (Morning Glory Cycling Club - PMMB.3) 0:53:06
2 Timothy Adzima (Independent - PMMA.3) 0:00
3 Maar Marrazzo (Stoney Creek Tifos - RMS)
4 Malcolm Steven (Waterloo Cycling Club - PMMC.3)
5 Peter Lowry (Team NCCH p/b DEC Express - PMMB.3) all s.t.
6 Jason Williams (Independent - PMMA.3) 0:06
7 Jp Solmes (Independent - PMMA.3) s.t.
8 Joe Tran (Midweek Cycling Club - RMMC.3) 2:42
9 Jonathan Burak (Hamilton Cycling Club, Hamilto - PMMA.3) s.t.
10 Spencer Townsend (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ) 3:13
11 Dario Rodriguez (Independent - PMMB.3) 3:20
12 Ricardo Roman (Stoney Creek Tifosi - PMMC.3) 4:19
 
Sportif Women, 31.8 km (Average Speed 32.4 km/h)
1 Filomena Porter (Independent - PWMB) 0:58:50

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.