Canadian Cyclist

 

April 18/15 17:54 pm - Sea Otter Cross Country results


Posted by Editoress on 04/18/15
 

Results from the Sea Otter Cross Country in Monterey, California



Pro Women
1 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 2:21:28
2 Rebecca Henderson (Aus) Trek Factory Racing at 0:12
3 Jenny Rissveds (Swe) Scott-Odlo 1:03
4 Chloe Woodruff (USA) Team Stan's NoTubes-Niner 1:25
5 Emily Batty (Can) Trek Factory Racing 1:58
6 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 2:45
7 Erin Huck (USA) Scott-3ROX 3:05
8 Lea Davison (USA) Specialized 3:32
9 Katerina Nash (USA) Luna Pro Team 5:39
10 Evelyn Dong (USA) Team Show Air Cannondale 5:59
11 Megan Carrington (USA) Naked Women's Racing 6:09
12 Kate Courtney (USA) Specialized 6:32
13 Angela Parra Sierra (Col) Coopenae/7c 6:40
14 Larissa Connors (USA) Ridebiker Alliance 8:09
15 Andrea Waldis (Sui) Luna Pro Team 8:26
16 Rose Grant (USA) Stan's NoTubes Elite Women 8:26
17 Alexis Skarda (USA) Bicycle Outfitters 9:54
18 Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team 9:55
19 Haley Smith (Can) Norco Factory Team 11:00
20 Amy Beisel (USA) Liv Co-Factory 11:16
21 Serena Bishop Gordon (USA) Liv 11:32
22 Elyse Nieuwold (Can) Holiday Inn Express & Suites 14:30
23 Mical Dyck (Can) Stan's NoTubes 15:56
24 Yosiana Fareidy Quinte (Col) Constructora Arpo 18:21
25 Erin Alders (USA) Ride Biker Alliance/'01 Repu 19:01
26 Jennifer Smith (USA) Stan's NoTubes Elite Women 19:44
27 Chloe Cross (Can) Team Whistler 20:01
28 Hannah Finchamp (USA) Lun A Pro Team 20:14
29 Victoria Barclay (GBr) Stan's NoTubes Elite Wome 20:32
30 Nina Baum (USA) Stan's NoTubes Women's Eli 21:43
31 Kris Gross (USA) Ninja 22:00
32 Megan Chinburg (USA) 23:25
33 Ellen Noble (USA) Competitve Cyclist 23:38
34 Hannah Williams (USA) Kent Ericksen Cycling 24:05
35 Sarah Kaufmann (USA) Stan's NoTubes Elite Women 24:55
36 Karlee Gendron (Can) Trek Red Truck Racing 25:09
37 Molly Throdahl (USA) Avout Racing 25:49
38 Kaylee Blevins (USA) Team Stan's NoTubes Niner 28:22
39 Carolina Gomez-Villaf (Arg) Vander Kitten 28:24
40 Shayna Powless (USA) Liv Co-Factory 29:23
41 Sarah Hill (USA) American Classic / Xpepo 31:04
42 Katlyn Dundas (Can) Wolfpak Racing 32:14
43 Kaydee Raths (USA) Revolution Peak Cyclers 33:19
44 Andreane Lanthier-Nadeau (Can) Rocky Mountain Factory 34:16
45 Mackenzie Paul (USA) Airforce Academy 34:36
46 Emily Shields (USA) Stan's NoTubes Elite Women 35:43
47 Sydney Fox (USA) Breck Bike Guides 39:43
48 Elizabeth Lurz (USA) Athletes On Track 42:50
49 Kayla Kaiser (USA) Heart Throb 44:55
50 Abbey Alexiades (USA) Liv Co-Factory Off Road 45:32
51 Ginny Jeppi (USA) C32320 Cycling 1:09:07
DNF Caroline Mani (USA) Raleigh-Clement Cycling
DNF Luarel Rathbun (USA) Raleigh-Clement Cycling
Pro Men
1 Nino Schurter (Sui) Scott-Odlo 1:59:56
2 Howard Grotts (USA) Specialized
3 Daniel McConnell (Aus) Trek Factory Racing both s.t.
4 Sam Gaze (NZl) Specialized 1:02
5 Raphael Gagne (Can) Rocky Mountain 1:29
6 Simon Andreassen (Den) Specialized 1:34
7 Luis Mejia Sanchez (Col) Coopenae/7c 1:35
8 Stephen Ettinger (USA) Team Sho-Air Cannondale 1:42
9 Adam Morka (Can) Trek Canada 1:45
10 Fernando Riveros Paez (Col) Raleigh-Clement Cycling 1:46
11 Geoff Kabush (Can) Scott-3ROX Racing 1:50
12 Andri Frischknecht (Sui) Scott-Odlo 2:04
13 Russell Finsterwald (USA) SRAM- TLD Racing Team 2:47
14 Kerry Werner (USA) Raleigh-Clement Cycling 3:03
15 Benjamin Sonntag (Ger) Team Clif Bar 3:30
16 Keegan Swenson (USA) Team Show Air Cannondale 3:42
17 Michiel Van Der Heijde (Ned) Scott-Odlo 3:42
18 Sergio Mantecon Gutie (Esp) Trek Facotry Racing 4:16
19 Kohei Yamamoto (Jpn) Trek Factory Racing 4:16
20 Mitchell Bailey (Can) Trek Canada 4:29
21 Evan Mcneely (Can) Norco Factory Team 4:57
22 Spencer Paxson (USA) Kona Bicycles 5:32
23 Egan Arley Bernal (Col) Team Specialized-Tugo Col 5:45
24 Evan Guthrie (Can) Norco Factory Team 5:47
25 Marc-Antoine Nadon (Can) Scott-3ROX Racing 5:56
26 Colin Daw (USA) Specialized 5:57
27 Antoine Caron (Can) Pivot Cycles OTE 6:11
28 Luke Vrouwenvelder (USA) Champion-System/Cannondale 6:17
29 Barry Wicks (USA) Kona Bicycles 7:50
30 Todd Wells (USA) Specialized 7:50
31 Justin Lindine (USA) Competitve Cyclist 8:17
32 Diyer Rincon (Col) Arpo Bike Station 8:28
33 Carl Decker (USA) Giant Facotry Off-Road Team 8:31
34 Tom Sampson (USA) Vittoria/Yeti 8:31
35 Christoph Sauser (Sui) Specialized 8:33
36 Julien Bourdevaire (USA) Blackstar 8:40
37 Ryan Standish (USA) Steam Works Brewing - San 8:53
38 Tinker Juarez (USA) Ride Biker Alliance 8:53
39 Ryan Woodall (USA) Team TGB 9:18
40 Peter Disera (Can) Norco Factory Team 9:34
41 Kris Sneddon (Can) Kona Bicycles 9:46
42 Ken Onodera (Jpn) Miyata-Merida 10:03
43 Tristan Uhl (USA) Competitve Cyclist 10:22
44 Cameron Jette (Can) Scott - 3ROX Racing 10:29
45 Jett Chandler (USA) Doug Chandler Performace 10:49
46 Eric Bostrom (USA) Ridebiker Cannondale 10:49
47 Adam Bucklin (USA) Thump Coffee 10:49
48 Joseph Maloney (USA) Bnl Bicycle Truck 11:00
49 Brodie Stringer (USA) SDG Bellweather 11:03
50 Jose Aurelio Hernandez (Uci) Bikes And More POC/Niner 11:03
51 Ben Swanepoel (RSA) Squirt 11:06
52 Troy Wells (USA) Team Clif Bar 11:19
53 Max Plaxton (Can) Team Show Air Cannondale 11:19
54 Cody Kaiser (USA) Lange Twins 11:42
55 Cole House (USA) Isagenix / Seasucker / Guttenplan 11:48
56 David Flaten (USA) US Military Cycling/ 11:49
57 Cole Oberman (USA) Rare Disease Cycling 12:04
58 Jose Alfredo Pacheco (Mex) Buena Park Bicyles 12:07
59 Alexandre Vialle (Can) Espresso Sport 12:12
60 Cory Wallace (Can) Kona Bicycles 12:39
61 Quinn Moberg (Can) Rocky Mountain Factory Team 12:39
62 Ingvar Omarsson (Isl) Kria Racing 13:11
63 Payson Mcelveen (USA) Competitve Cyclist 13:30
64 Ernie Watenpaugh (USA) Jack Daniels 13:53
65 Brad Bingham (USA) Kent Ericksen Cycling 13:58
66 Gustavo Pedroza (Mex) Fuji Bikes Mexico 14:27
67 Kalan Beisel (USA) Giant Co-Factory Racing Team 14:56
68 Samuel Samuel (USA) Ojio Sport/Nbbs 15:05
69 Elliot Reinecke (USA) Book A Bike Mechanic 15:05
70 Jean-Louis Bourdevair (USA) Blackstar 15:21
71 Jim Hewett (USA) Acme Bikes 15:21
72 Alex Wild (USA) Trail Head Racing Specialized 15:44
73 Jeff Bender (USA) Kuhl Clothing 16:52
74 Jon Slaughter (Can) Csbjcc P/B Norco LG 17:09
75 John Nobil (USA) Bear Valley Bikes 17:18
76 Alexandre Mantovani (USA) Gelato Borelli/Aroeira/Ra 17:35
77 Nolan Brady (USA) Giant Co-Factory Off Road 17:45
78 Lucas Rowton (USA) Montros Bike Shop 18:06
79 Will Curtis (USA) Santa Cruz X Fusion 18:13
80 Justin Desilets (USA) Revolution Peak Cyclers 18:14
81 Alec Pasqualina (USA) Giant Co Facotry Off-Road 18:44
82 Scott Lynch (Can) 19:05
83 Joshua Brown (USA) Nate Wade Subaru p/b Boun 19:09
84 Kevin Day (USA) Endurance 360 19:11
85 Charles Faucher -Robert (Can) Pivot Cycles Ote 19:23
86 Brad Auen (USA) Midwest Mountain Project 19:28
87 Dana Weber (USA) Stage 21 19:29
88 Thomas Gauthier (Can) Pivot Cycles OTE 19:31
89 Niklas Podhraski (Aut) FC-Donald St. Ruprecht 19:53
90 Joel Titius (USA) Baghouse 20:36
91 Jason Moeschler (USA) WTB-Cannondale 23:00
92 Jun Matsuo (Jpn) Miyata-Merida 23:00
93 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles Ote 23:43
94 Nick Truitt (USA) Breck Bike Guides 24:02
95 Jakub Valigura (USA) 9250 24:03
96 Nick Thomas (USA) Azdevo 24:44
97 Guillaume Larose-Gingras (Can) Pivot Cycles OTE 25:09
98 Stephane Roch (USA) Team Ninja/Apx/Trek Store 25:15
99 Jesse Kelly (USA) Toasted Head Racing 25:41
100 Jason Blodgett (USA) SRAM - Scott 26:07
101 Brady Kappius (USA) Clif Bar 26:08
102 Geoffrey Montague (USA) Onyx Summit 26:09
103 Mason Shea (USA) Coach Ahmadi 27:18
104 Clint Claassen (USA) Santa Cruz/Fox 28:58
105 JT Toepel (USA) Groove Subaru Excel Spor 29:25
106 Jordan Anderson (USA) Owens Healthcare 29:33
107 Andrei Sobennicov (Mda) Moldavian National Team 31:00
108 Jono Paulo Firmino Per (Bra) Jono Paulo Pereira 31:02
109 Colby Pastore (USA) Santa Cruz X-Fusion 31:27
110 Craig Wohlschlaeger (USA) Giant Facotry Off-Road Team 31:33
111 Cody Cupp (USA) Set Coaching - Raleigh 32:32
112 Humberto Beltran (Mex) Ellin Cycling Team 33:48
113 Ryan Cook (USA) Bell And Company Account 33:55
114 Ricky Willis (USA) Boot Doctors / Paragon Sp 33:56
115 Gareth Feldstein (USA) Ojio Cannondale 36:30
116 Macky Franklin (USA) Pivot-Vittoria 38:59
117 Pete Macleod (USA) Barfly 39:29
118 Geoff Huber (USA) 43:05
119 David Lee (USA) Bearded Glovers 1:01:48
DNF Anthony Smith (USA) Santa Cruz/X-Fusion
DNF Derek Zandstra (Can) Scott-3ROX Racing
DNF Mitchell Hoke (USA) Pros Closet / Optum
DNF Rotem Ishay (USA) Jamis Bikes
DNF Raul Can?Ado (USA) Raul Da C.
DNF Trevor Deruise (USA) Ktm Bike Industries
DNF Jamey Driscoll (USA) Raleigh-Clement Cycling

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.