Canadian Cyclist

 

April 22/15 13:12 pm - Giro del Trentino: Stage 2 results


Posted by Editoress on 04/22/15
 

Results from the second stage in ITaly

Stage 2: Dro to Brentonico/Parco del Baldo , 68. 2 km
1 Richie Porte (Aus) Team Sky 4:36:37
2 Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team at 0:16
3 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 0:32
4 Leopold König (Cze) Team Sky
5 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia
6 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani - CSF all s.t.
7 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:43
8 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani - CSF
9 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka both s.t.
10 José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Bora - Argon 18 0:49
11 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 1:13
12 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky s.t.
13 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 1:26
14 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:44
15 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 2:16
16 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 2:25
17 Ryder Hesjedal (Can) Team Cannondale - Garmin 2:46
18 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale 3:25
19 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 3:44
20 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka 4:58
21 Amets Txurruka (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 6:08
22 Omar Fraile Matarranz (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
23 Emanuel Buchmann (Ger) Bora - Argon 18
24 Dominik Nerz (Ger) Bora - Argon 18
25 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
26 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural - Seguros RGA
27 Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli
28 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
29 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Colombia
30 Moreno Moser (Ita) Team Cannondale - Garmin
31 Nathan Brown (USA) Team Cannondale - Garmin
32 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
33 Davide Gabburo (Ita) Italian National Team
34 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
35 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani - CSF
36 Luca Sterbini (Ita) Bardiani - CSF all s.t.
37 Davide Villella (Ita) Team Cannondale - Garmin 6:35
38 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team Cannondale - Garmin
39 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
40 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast
41 Lukas Pöstlberger (Aut) Tirol Cycling Team all s.t.
42 Luca Chirico (Ita) Bardiani - CSF 6:53
43 Matteo Busato (Ita) Southeast 7:01
44 Petr Ignatenko (Rus) RusVelo 7:36
45 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural - Seguros RGA 8:05
46 Joël Zangerle (Lux) Cult Energy Pro Cycling 8:17
47 Stefano Nardelli (Ita) Italian National Team
48 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka
49 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia all s.t.
50 Markus Freiberger (Aut) Tirol Cycling Team 8:24
51 Cristiano Salerno (Ita) Bora - Argon 18 9:06
52 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Argon 18
53 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale
54 Antonio Santoro (Ita) Italian National Team all s.t.
55 Giorgio Cecchinel (Ita) Southeast 9:35
56 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Colombia 12:23
57 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
58 Patrick Konrad (Aut) Bora - Argon 18
59 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky all s.t.
60 Patric Schultus (Aut) Tirol Cycling Team 12:30
61 Gustav Erik Larsson (Swe) Cult Energy Pro Cycling 12:47
62 Simone Petilli (Ita) Italian National Team 13:05
63 Giulio Ciccone (Ita) Italian National Team 13:20
64 Patrick Gretsch (Ger) Ag2r La Mondiale 13:49
65 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
66 Serghei Tvetcov (Rou) Androni Giocattoli
67 Florian Schipflinger (Aut) Tirol Cycling Team
68 Benjamin Brkic (Aut) Tirol Cycling Team
69 José Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Colombia
70 Stefan Praxmarer (Aut) Tirol Cycling Team
71 Antonio Molina (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
72 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
73 Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN - Qhubeka
74 David Wöhrer (Aut) Tirol Cycling Team
75 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale
76 Simone Ravanelli (Ita) Italian National Team
77 Ildar Arslanov (Rus) RusVelo
78 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
79 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
80 Alexander Rybakov (Rus) RusVelo
81 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky
82 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
83 Ian Boswell (USA) Team Sky all s.t.
84 Simone Sterbini (Ita) Bardiani - CSF 14:38
85 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli 14:58
86 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo 17:17
87 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 19:16
88 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast 19:33
89 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling 20:01
90 Paul Voß (Ger) Bora - Argon 18 20:23
91 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 20:41
92 Mauro Finetto (Ita) Southeast s.t.
93 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka 20:57
94 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Cannondale - Garmin 21:51
95 Bartosz Huzarski (Pol) Bora - Argon 18
96 Lasse Norman Hansen (Den) Team Cannondale - Garmin
97 Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling
98 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli all s.t.
99 Simone Andreetta (Ita) Bardiani - CSF 22:59
100 Simone Ponzi (Ita) Southeast 24:29
101 Andrea Piechele (Ita) Bardiani - CSF
102 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
103 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Colombia
104 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
105 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo
106 Gianni Moscon (Ita) Italian National Team
107 Aleksandr Komin (Rus) RusVelo
108 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
109 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
110 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
111 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo
112 Miguel Angel Benito Diez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
113 Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini
114 Elia Favilli (Ita) Southeast
115 Luca Paolini (Ita) Italian National Team all s.t.
116 Alexander Evtushenko (Rus) RusVelo 25:07
117 Hugo Houle (Can) Ag2r La Mondiale 26:11
118 Blel Kadri (Fra) Ag2r La Mondiale 29:45
119 Mario Schoibl (Aut) Tirol Cycling Team
120 Mirko Tedeschi (Ita) Southeast both s.t.
DNF Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col) Colombia
DNS Edward King (USA) Team Cannondale - Garmin
 
GC
1 Richie Porte (Aus) Team Sky 4:50:32
2 Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team at 0:24
3 Leopold König (Cze) Team Sky 0:42
4 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:57
5 José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Bora - Argon 18 0:59
6 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 1:09
7 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka 1:17
8 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani - CSF 1:18
9 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 1:23
10 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani - CSF 1:29
11 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 1:30
12 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia 1:36
13 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 1:43
14 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:58
15 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 2:26
16 Ryder Hesjedal (Can) Team Cannondale - Garmin 3:20
17 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 3:26
18 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale 3:42
19 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 3:58
20 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka 5:32
21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora - Argon 18 6:18
22 Dominik Nerz (Ger) Bora - Argon 18 s.t.
23 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 6:22
24 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team s.t.
25 Amets Txurruka (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 6:37
26 Omar Fraile Matarranz (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
27 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural - Seguros RGA both s.t.
28 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 6:40
29 Moreno Moser (Ita) Team Cannondale - Garmin 6:42
30 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 6:49
31 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani - CSF 6:54
32 Luca Sterbini (Ita) Bardiani - CSF s.t.
33 Davide Gabburo (Ita) Italian National Team 6:57
34 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast 7:07
35 Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli 7:09
36 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team Cannondale - Garmin s.t.
37 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Colombia 7:12
38 Matteo Busato (Ita) Southeast 7:33
39 Lukas Pöstlberger (Aut) Tirol Cycling Team 7:35
40 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 7:36
41 Luca Chirico (Ita) Bardiani - CSF 7:39
42 Nathan Brown (USA) Team Cannondale - Garmin 8:06
43 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural - Seguros RGA 8:34
44 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka 8:51
45 Stefano Nardelli (Ita) Italian National Team 9:09
46 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Argon 18 9:16
47 Davide Villella (Ita) Team Cannondale - Garmin 9:18
48 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia 9:21
49 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 9:23
50 Markus Freiberger (Aut) Tirol Cycling Team 9:24
51 Joël Zangerle (Lux) Cult Energy Pro Cycling 9:25
52 Petr Ignatenko (Rus) RusVelo 9:29
53 Antonio Santoro (Ita) Italian National Team 10:02
54 Giorgio Cecchinel (Ita) Southeast 10:07
55 Cristiano Salerno (Ita) Bora - Argon 18 10:25
56 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 12:33
57 Patrick Konrad (Aut) Bora - Argon 18 s.t.
58 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 12:47
59 Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Colombia 13:27
60 Patric Schultus (Aut) Tirol Cycling Team 13:30
61 Simone Petilli (Ita) Italian National Team 13:54
62 Gustav Erik Larsson (Swe) Cult Energy Pro Cycling 13:55
63 Ian Boswell (USA) Team Sky 13:59
64 Patrick Gretsch (Ger) Ag2r La Mondiale 14:06
65 Giulio Ciccone (Ita) Italian National Team 14:09
66 Antonio Molina (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 14:18
67 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural - Seguros RGA s.t.
68 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka 14:23
69 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini 14:30
70 Simone Ravanelli (Ita) Italian National Team 14:38
71 Ildar Arslanov (Rus) RusVelo 14:44
72 Alexander Rybakov (Rus) RusVelo 14:45
73 Florian Schipflinger (Aut) Tirol Cycling Team 14:49
74 Stefan Praxmarer (Aut) Tirol Cycling Team s.t.
75 Serghei Tvetcov (Rou) Androni Giocattoli 14:50
76 Benjamin Brkic (Aut) Tirol Cycling Team s.t.
77 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia 14:53
78 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 14:59
79 David Wöhrer (Aut) Tirol Cycling Team 15:04
80 Simone Sterbini (Ita) Bardiani - CSF 15:25
81 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky 15:48
82 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli 15:59
83 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 16:01
84 Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN - Qhubeka 16:06
85 José Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Colombia 16:49
86 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo 18:12
87 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 19:45
88 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast 20:05
89 Paul Voß (Ger) Bora - Argon 18 20:33
90 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling 21:09
91 Mauro Finetto (Ita) Southeast 21:13
92 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka 21:31
93 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 21:49
94 Bartosz Huzarski (Pol) Bora - Argon 18 22:03
95 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Cannondale - Garmin 22:25
96 Lasse Norman Hansen (Den) Team Cannondale - Garmin s.t.
97 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 22:52
98 Rasmus Christian Quaade (Den) Cult Energy Pro Cycling 22:59
99 Simone Andreetta (Ita) Bardiani - CSF 23:59
100 Elia Favilli (Ita) Southeast 25:01
101 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini 25:10
102 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
103 Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini boths.t.
104 Andrea Piechele (Ita) Bardiani - CSF 25:15
105 Gianni Moscon (Ita) Italian National Team
106 Luca Paolini (Ita) Italian National Team both s.t.
107 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 25:21
108 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo 25:24
109 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo s.t.
110 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli 25:30
111 Miguel Angel Benito Diez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 25:35
112 Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Colombia 25:39
113 Alexander Evtushenko (Rus) RusVelo 26:02
114 Hugo Houle (Can) Ag2r La Mondiale 26:28
115 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini 26:41
116 Aleksandr Komin (Rus) RusVelo 27:20
117 Simone Ponzi (Ita) Southeast 27:41
118 Mirko Tedeschi (Ita) Southeast 30:17
119 Blel Kadri (Fra) Ag2r La Mondiale 32:44
120 Mario Schoibl (Aut) Tirol Cycling Team 33:39



Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.