Canadian Cyclist

 

June 7/15 20:26 pm - Canada Cup #2: Horsehoe results


Posted by Editoress on 06/7/15
 

Results from round two of the 2015 Canada Cup held at Horseshoe Valley Resort in Horseshoe Valley, Ontario

 

 

Elite Women, 27.55 km (5 laps)
1 Haley Smith (ON) Norco Factory Team 1:38:07.67
2 Mikaela Kofman (ON) SCOTT-3 Rox Racing at 0:05.7
3 Frédérique Trudel (QC) Specialized Racing Canada 1:20.7
4 Elyse Nieuwold (ON) Holiday Inn Calgary Northwest/P-K Express 4:25.5
5 Andréane Lanthier-Nadeau (QC) Équipe du Québec :Rocky Mountain Bicycles Factory Team 6:47.7
6 Anne-Julie Tremblay (QC) Équipe du Québec 8:07.3
7 Sue Haviland (ON) Norco Evolution 8:59.1
8 Elizabeth White (USA) Bicycle Express Racing 10:05.2
9 Rachel Pageau (QC) Cyclone d’Alma 12:28.2
10 Cayley Brooks (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG 12:58.8
11 Katlyn Dundas (ON) Wolfpak Racing/Inception Cyclery 16:23.5
12 Sarah Lynch (ON) Two Wheel Racing 17:51.3
13 Kayla Morin-Blanchette (QC) Cycle Cadieux -1 lap
14 Victoria Giangrande (ON) Trek Store CC -1 lap
15 Stéfanie Tremblay (QC) Cyclone d’Alma -1 lap
DNF Cindy Montambault (QC) Équipe du Québec : CVM 2 VALS
DNF Elisa Otter (USA) Bicycle Express Racing
DNF Siobhan Kelly (QC) ToWheels/EpicSportsPerf/BCC
DNF Heather Gray (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
DNF Rosalie Auger (QC) Maglia Rosa
DNS Emily Batty (ON) Trek Factory Racing
DNS Allison Sauder (ON) Waterloo Cycling Club
 
Junior Women, 16.82 km (3 laps)
1 Soren Meeuwisse (ON) Trek Canada Mountain Bike Team 59:32.99
2 Laurie Arseneault (QC) La Cordée Plein Air at 2:32.3
3 Sophianne Samson (QC) Équipe du Québec 3:21.2
4 Juliette Tétreault (QC) Skinouk-VDM 4:43.1
5 Amélie Simard (QC) CVM Subway Sigma 5:14.3
6 Florence Dostie-Ménard (QC) Équipe du Québec : CVM de la Gatineau 5:39.6
7 Erica Leonard (ON) Centurion Next Wave 5:43.7
8 Sabrina Bureau (QC) CVM Subway Sigma 10:14.5
9 Meghan Kelley (USA) USA National Team 10:41.1
10 Lauren Desrosiers (USA) USA National Team 10:56.6
11 Melissa Lavigne (QC) Skinouk-VDM 19:08.9
DNF Rebecca Harvey (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
DNS Paige Foxcroft (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
 
Elite/U23 Men, 32.91 km (6 laps)
1 Peter Disera (ON) Norco Factory Team 1:35:02.83
2 Marc-Antoine Nadon (ON) SCOTT-3 Rox Racing at 1:51.2
3 Cameron Jette (ON) SCOTT-3 Rox Racing 1:58.7
4 Alexandre Vialle (QC) Espresso Sports 2:03.4
5 Evan McNeely (ON) Norco Factory Team 2:37.8
6 Evan Guthrie (BC) Norco Factory Team 2:52.1
7 Peter Glassford (ON) Trek Canada Mountain Bike Team 3:35.1
8 Antoine Caron (QC) Pivot Cycles - OTE 4:47.8
9 Marc-André Fortier (QC) 5:42.7
10 Davis Ross (ON) AWI Racing 6:06.3
11 Andrew L`Esperance (NS) Norco Factory Team/ 6:47.8
12 Eric Tourville (QC) Limited Air Lousse Private Club 7:02.7
13 Jhonathan Josue De León (XX) Federacion Guatemalteca de Ciclismo 7:41.6
14 Mitchell Bailey (ON) Trek Canada Mountain Bike Team 8:11.0
15 Felix Burke (QC) Équipe du Québec : Jo Velo Tremblant 8:53.2
16 Matthew Martindill (ON) Arrow Racing 9:05.9
17 Kelsey Krushel (ON) Progressive p/b SuperFly/Maverix Racing 9:11.8
18 Felix Belhumeur (QC) Pivot Cycles - OTE 10:31.1
19 Vincent Belhumeur (QC) Mathieu Performance 11:45.1
20 Jon Slaughter (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG 11:56.0
21 Noah Tautfest (VT) Bicycle Express Racing 13:30.9
22 Jacob McClelland (ON) AWI Racing 13:47.3
23 Charles Faucher Robert (QC) Pivot Cycles - OTE 13:53.7
24 Neil Symington (NB) Opus/OGC 13:57.9
25 Dylan Bailey (ON) Rollin` Thunder Racing 16:10.1
26 Guillaume Larose-Gingras (QC) Pivot Cycles - OTE 16:14.3
27 Alex Schmidt (ON) Wolfpak Racing/Inception Cyclery -1 lap
28 Jon Kinsie (ON) Two Wheel Racing -1 lap
29 David Reid (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG -1 lap
30 Bryan Meyers (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG -1 lap
31 Corey Brioschi (ON) Giro/Bell/Blackburn -1 lap
32 Andrew Watson (ON) Norco Factory Team -1 lap
33 Anthony Audet (QC) -1 lap
34 Timothy Carleton (ON) -1 lap
35 Thomas Gauthier (QC) Pivot Cycles - OTE -1 lap
36 John Cauchi (ON) Rock and Road Cycle Race Team -2 laps
37 Luke Hlavenka (ON) Giro/Bell/Blackburn -2 laps
38 Robin Wallar (ON) Giro/Bell/Blackburn -2 laps
39 Chris Fruetel (ON) Progressive p/b SuperFly/Maverix Racing -2 laps
40 Scott Lynch (ON) -2 laps
41 Mark Winfield (ON) AWI Racing -3 laps
42 Michael Hermanovsky (ON) Norco Evolution -3 laps
43 Trent Meyers (ON) Giro/Bell/Blackburn -3 laps
44 Brendan MacKillop (ON) Cyclepath Markham -3 laps
45 Eddie Skala (ON) Wolfpak Racing/Inception Cyclery -3 laps
DNF Mahon Lamont (BC)
DNF Jason LeBlanc (ON) Team Hardwood Trek
DNF Simon Happy (QC)
DNS William Clarke (ON) AWI Racing
DNS Adam Morka (ON) Trek Canada Mountain Bike Team
 
Junior Men, 22.18 km (4 laps)
1 Quinton Disera (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG 1:03:38.72
2 Liam Mulcahy (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG at 2:03.3
3 Rhys Verner (BC) Cycling BC : Kona 2:25.7
4 Sean Fincham (BC) Cycling BC 2:50.7
5 Luke Di Marzo (BC) Cycling BC 3:22.8
6 Raphaël Auclair (QC) Pivot Cycles - OTE 3:24.4
7 Antoine Bélanger Rannou (QC) Équipe du Québec : CVM de la Gatineau 3:59.7
8 Daniel Johnson (USA) USA National Team 4:48.8
9 Jerry Dufour (USA) USA National Team 4:55.5
10 Félix Longpré (QC) Équipe du Québec : cc Mont Sainte-Anne 4:57.9
11 Cole Paton (USA) USA National Team 5:19.5
12 Tofor Lewis (USA) USA National Team 5:24.3
13 Adam Roberge (QC) Équipe du Québec : C3/Vélo Pays-d`en-Haut 5:33.7
14 Émile Farrell-Dessureault (QC) Skinouk-VDM 5:50.4
15 Malcolm Barton (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG 6:18.1
16 Olivier Lapointe (QC) Équipe du Québec :Santé Universelle // Marin Bikes 6:52.1
17 Cédrick Cantin (QC) Équipe du Québec : Mathieu Performance 7:40.0
18 Kaleb Hellreich (QC) Trek Store CC 8:05.3
19 Xavier Morin (QC) Équipe du Québec : Dalbix Sherbrooke 8:38.6
20 Jorge Munoz (USA) USA National Team 8:51.0
21 Émile Perreault (QC) CVM 2 VALS 8:57.8
22 Clayton Puckett (USA) USA National Team : Bear Development Team 10:44.1
23 Cole Schumacher (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG 10:57.0
24 William Verreault (QC) 11:16.8
25 Tyler Orschel (ON) Trek Canada Mountain Bike Team 12:45.2
26 Jan Kocemba (ON) Progressive p/b SuperFly/Maverix Racing 12:49.6
27 Griffin Lambert (ON) Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG 14:25.5
28 Aidan Webster (ON) Waterloo Cycling Club 15:13.1
29 Brandon Wright (ON) Team Spoke O`Motion 18:38.1
30 Dylan Sanders (ON) Bikesports Cycling Club 19:49.7
31 Gavin Breen (ON) Two Wheel Racing 23:33.5
DNF Owen Flood (ON) Arrow Racing
DNF Matthew Staples (ON) Centurion Next Wave
DNS Matthew Tracey-Cook (USA) USA National Team


Full results (all categories)

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.