Canadian Cyclist

 

July 5/15 23:14 pm - Giro Rosa: Stage 2, Kanuel 5th


Posted by Editoress on 07/5/15
 

The U.S. Champion wins the second stage of the 26th Giro Rosa (Gaiarine to San Fior, 121.5 km) and becomes the new race leader!

 

For Megan Guarnier (Boels Dolmans Cycling Team) this marks the second Italian triumph of the season, after the Strade Bianche in March. In San Fior di Sotto she outsprinted Anna Van der Breggen (Rabo-Liv), Ashleigh Moolman (Bigla Pro Cycling Team) and Elisa Longo Borghini (Wiggle Honda).

From Gaiarine to San Fior, the stage was very tough due to the very high temperature (40 °C). The first part of the stage was very fast and no one could escape from the bunch until the intermediate sprint in San Fior. In the second half came big changes: the Aussie rider Carlee Taylor (Lotto Soudal Ladies) and the Brazilian Flavia Oliveira attacked from the peloton and reached an advantage of nearly 2 minutes.  On the top of the KOM in Piai, Taylor went over first but crashed in the descent.  She was then caught by a group with Elisa Longo Borghini and Mara Abbott (Wiggle Honda), Katarzyna Niewadoma and Anna Van der Breggen (Rabo-Liv), Evelyn Stevens and Megan Guarnier (Boels Dolmans). This group caught Oliveira.   Guarnier was the fastest to the line in San Fior, where the Pink Jersey was waiting for her.

Karol-Ann Canuel (Velocio - SRAM) finished 5th on the stage, just 2s back of the lead bunch and moves into 7th overall.  New Canadian Road Race Champion Joelle Numainville (Bigla Pro Cycling Team) finished 55th at 6:18 back.

Stage 2: Gaiarine to San Fior, 121.5 km
1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling 3:12:44
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling
3 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda all s.t.
5 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 0:02
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling
7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling both s.t.
8 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 0:06
9 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 1:44
10 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS 1:47
11 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling
12 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
13 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
14 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
15 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
16 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr
17 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling
18 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling
19 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
20 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
21 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
22 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
23 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
24 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
25 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
26 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
27 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
28 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling
29 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling all s.t.
30 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 3:44
31 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
32 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
33 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
34 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM
35 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
36 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
37 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini
38 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
39 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
40 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS all all s.t.
41 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 5:57
42 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 6:18
43 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
44 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling
45 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
46 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling
47 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
48 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
49 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
50 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling
51 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica
52 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling
53 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
54 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
55 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team all s.t.
56 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini 8:03
57 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O
58 Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur both all s.t.
59 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 9:49
60 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr
61 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling
62 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr all all s.t.
63 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 10:36
64 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
65 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
66 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
67 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling
68 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
69 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D
70 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
71 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
72 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
73 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
74 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
75 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team
76 Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’asol
77 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM
78 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
79 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM all all s.t.
80 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica 14:13
81 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr
82 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS
83 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM
84 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
85 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon
86 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
87 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
88 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
89 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
90 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda
91 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
92 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS
93 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox
94 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
95 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
96 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
97 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
98 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
99 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D
100 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica
101 Lichan Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
102 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling
103 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
104 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies all all s.t.
105 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 18:25
106 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol s.t.
107 Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica 18:30
108 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D 19:42
109 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
110 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
111 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
112 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr
113 Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D
114 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi all all s.t.
115 Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS 20:50
116 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 21:50
117 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 23:00
118 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O
119 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
120 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O
121 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O
122 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
123 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana
124 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
125 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
126 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
127 Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
128 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O
129 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
130 Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D
131 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team
132 Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
133 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
134 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies all all s.t.
135 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 28:40
136 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
137 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr
138 Aurora Mancini (Ita) Colli - Forno D’asol
139 Vittoria Reati (Fra) Michela Fanini Rox all all s.t.
140 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox 44:08
DNF Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
DNF Anna Sanchis Chafer (Esp) Wiggle Honda
DNF Ariadna Gutierrez (Mex) Universidad Autonoma D
DNF Jasmine Dotti (Ita) Colli - Forno D’asol
DNF Isotta Barbieri (Ita) Colli - Forno D’asol
DNF Marina Lari (Ita) Colli - Forno D’asol
DNS Alena Sitsko (Blr) Astana - Acca Due O
 
GC
1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling 5:47:49
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling at 0:02
3 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team 0:05
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:13
5 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling 0:15
6 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling 0:17
7 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 0:24
8 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 0:37
9 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 1:40
10 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 1:53
11 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling 1:54
12 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling 1:56
13 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling 1:59
14 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 2:00
15 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling 2:01
16 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM 2:02
17 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 2:04
18 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 2:05
19 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 2:06
20 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi s.t.
21 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS 2:07
22 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr 2:08
23 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 2:09
24 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini s.t.
25 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur 2:10
26 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi s.t.
27 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 2:13
28 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 2:15
29 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini 2:18
30 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM 3:49
31 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS 3:56
32 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 4:00
33 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 4:01
34 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox s.t.
35 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini 4:05
36 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 4:07
37 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies s.t.
38 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 4:08
39 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:12
40 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:15
41 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 6:18
42 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling 6:27
43 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS 6:31
44 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling 6:31
45 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 6:32
46 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 6:33
47 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling 6:36
48 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 6:37
49 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda s.t.
50 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 6:38
51 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica 6:40
52 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling 6:42
53 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 6:45
54 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon 6:47
55 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 7:18
56 Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 8:18
57 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini 8:33
58 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O 8:36
59 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling 10:02
60 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 10:05
61 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr 10:10
62 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr 10:14
63 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM 10:41
64 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS 10:45
65 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur 10:50
66 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 10:51
67 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team s.t.
68 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 10:54
69 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM s.t.
70 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling 10:56
71 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
72 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM both s.t.
73 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon 10:57
74 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 11:01
75 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr s.t.
76 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini 11:05
77 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D 11:08
78 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 11:45
79 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling 14:29
80 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda s.t.
81 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 14:30
82 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini 14:31
83 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies s.t.
84 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS 14:32
85 Lichan Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur s.t.
86 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 14:33
87 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM s.t.
88 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 14:34
89 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
90 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur both s.t.
91 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:35
92 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica 14:36
93 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr s.t.
94 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:37
95 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda 14:38
96 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 14:40
97 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon s.t.
98 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 14:42
99 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D 14:46
100 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 14:48
101 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox 14:50
102 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS 15:41
103 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica 15:43
104 Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’asol 17:35
105 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur 20:03
106 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr 20:09
107 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol 20:46
108 Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS 21:09
109 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 23:19
110 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 23:23
111 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies 23:24
112 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 23:29
113 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 25:12
114 Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica 25:16
115 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 26:20
116 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D 26:25
117 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies s.t.
118 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 26:30
119 Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D 26:31
120 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 28:39
121 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 29:40
122 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 29:43
123 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr 29:44
124 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 29:46
125 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo s.t.
126 Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica 29:47
127 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 29:48
128 Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 29:49
129 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O 29:50
130 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo s.t.
131 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O 29:57
132 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 35:15
133 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr 35:26
134 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 35:29
135 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 36:05
136 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 36:09
137 Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D 40:46
138 Aurora Mancini (Ita) Colli - Forno D’asol 47:06
139 Vittoria Reati (Fra) Michela Fanini Rox 47:08
140 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox 51:00


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.