Canadian Cyclist

 

July 6/15 12:39 pm - Giro Rosa: Stage 3


Posted by Editoress on 07/6/15
 

At the finish line in Viale Te it was the Dutch National Champion Lucinda Brand who was the fastest to the line amongst the 9 riders who escaped the bunch after the KoM.

The race was animated in the first kilometres, with the escape of Lindsey Williams (Orica - AIS), who was caught just before the KOM at Monzambano. Flavia Oliveira (Alè Cipollini) was first over the top with Carlee Taylor in second place. The Aussie rider of Lotto Soudal maintains the Green Jersey for the KOM Classification.

The escape of the day went just after the climb and was composed of 9 riders: Lucinda Brand (Rabo-Liv), Mayuko Hagiwara (Wiggle Honda), Valentina Scandolara (Orica-AIS), Malgorzata Jasinska (Alè-Cipollini), Chiara Pierobon (Top Girls Fassa Bortolo), Claudia Lichtenberg (Liv-Plantur), Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies), Daiva Tuslaite (Inpa Sottoli Giusfredi) and Loren Rowney (Velocio-SRAM).

At about 60 km from the finish there was the attack from the peloton by Elena Franchi (Servetto Footon) who held off th bunch for a few kilometres. The peloton then accelerated with the teams of the sprinters on the front, but it was not enough to reel in the leaders. Lucinda Brand took the stage and improved her leadership in the Points Classification. Second place for Valentina Scandolara, and third for the National Italian Champion Elena Cecchini. No change in the General Classification, with Megan Guarnier still in Pink Jersey.

The three time Giro winner Marianne Vos was in Mantova to see the stage finish and the win of her teammate Lucinda Brand.

Stage 3: Curatone to Mantova, 136 km
1 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 3:17:57
2 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
3 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
4 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
5 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
6 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
7 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini
8 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur all s.t.
9 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:10
10 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini 1:15
11 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
12 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
13 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
14 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
15 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
16 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
17 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
18 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling
19 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling
20 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon
21 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling
22 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
23 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling
24 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM
25 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O
26 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling
27 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling
28 Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS
29 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS
30 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O
31 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
32 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr
33 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda
34 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
35 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling
36 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
37 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS
38 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM
39 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling
40 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
41 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini
42 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
43 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS
44 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
45 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
46 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team
47 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D
48 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
49 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
50 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
51 Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D
52 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
53 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
54 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O
55 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
56 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling
57 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O
58 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
59 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
60 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
61 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
62 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM
63 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
64 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr
65 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
66 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
67 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling
68 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling
69 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
70 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
71 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
72 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox
73 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
74 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
75 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
76 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team
77 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
78 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling
79 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
80 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
81 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
82 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
83 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana
84 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
85 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling
86 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
87 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling
88 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
89 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D
90 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D
91 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
92 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica
93 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
94 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
95 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
96 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox
97 Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’asol
98 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr
99 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
100 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
101 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
102 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O
103 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo all s.t.
104 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol 1:37
105 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana s.t.
106 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:39
107 Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica
108 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O
109 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
110 Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
111 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica
112 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
113 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
114 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox all s.t.
115 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 1:42
116 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
117 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr
118 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr
119 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team all s.t.
120 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 1:53
121 Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica 1:58
122 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM 2:15
123 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 2:52
124 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 3:06
125 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling 3:08
126 Vittoria Reati (Fra) Michela Fanini Rox 3:48
127 Lichan Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur 7:23
128 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr 8:12
129 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 8:12
130 Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 12:50
131 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 12:52
132 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon s.t.
133 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 19:28
134 Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D
135 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
136 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
137 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr all s.t.
138 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox 19:37
DNF Aurora Mancini (Ita) Colli - Forno D’asol
DNF Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
GC
1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling 9:07:01
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling at 0:02
3 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team 0:05
4 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 0:12
5 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:13
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling 0:15
7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling 0:17
8 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 0:24
9 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 0:37
10 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 0:43
11 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur 0:54
12 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda s.t.
13 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 1:53
14 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling 1:54
15 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling 1:56
16 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling 1:59
17 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 2:00
18 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling 2:01
19 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM 2:02
20 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 2:05
21 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 2:06
22 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi s.t.
23 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS 2:07
24 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr 2:08
25 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini 2:09
26 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 2:10
27 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 2:13
28 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 2:15
29 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini 2:18
30 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 2:46
31 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini 2:50
32 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:07
33 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM 3:49
34 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS 3:56
35 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 4:00
36 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 4:01
37 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 4:07
38 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies s.t.
39 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 4:08
40 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:15
41 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team 6:18
42 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling 6:27
43 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS 6:31
44 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling s.t.
45 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 6:32
46 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 6:33
47 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling 6:36
48 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 6:37
49 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 6:38
50 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica 6:40
51 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling 6:42
52 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 6:45
53 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon 6:47
54 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 7:15
55 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 7:45
56 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini 8:33
57 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O 8:36
58 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS 9:24
59 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling 10:02
60 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 10:05
61 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr 10:10
62 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr 10:14
63 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM 10:41
64 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur 10:50
65 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team 10:51
66 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 10:54
67 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling
68 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM both s.t.
69 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon 10:57
70 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 11:01
71 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr s.t.
72 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini 11:05
73 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D 11:08
74 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 11:15
75 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 11:20
76 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 11:45
77 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM 11:54
78 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM 13:18
79 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda 14:29
80 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 14:30
81 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini 14:31
82 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS 14:32
83 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 14:33
84 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 14:34
85 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
86 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur both s.t.
87 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:35
88 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica 14:36
89 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:37
90 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda 14:38
91 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 14:40
92 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 14:42
93 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D 14:46
94 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox 14:50
95 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr 15:03
96 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS 15:41
97 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica 16:07
98 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling 16:22
99 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 16:39
100 Emma Marcelli (Ita) Tre Colli - Forno D’asol 17:35
101 Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 19:53
102 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur 20:03
103 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr 20:36
104 Lichan Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur 20:40
105 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol 21:08
106 Marcey Stewart (Aus) Orica - AIS 21:09
107 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 23:29
108 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 23:46
109 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies 23:48
110 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 23:50
111 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 25:34
112 Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica 25:40
113 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon 26:17
114 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 26:20
115 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D 26:25
116 Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D 26:31
117 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 29:03
118 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 29:40
119 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 29:46
120 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 29:48
121 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana - Acca Due O 29:50
122 Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 30:13
123 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O 30:21
124 Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica 30:30
125 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 32:44
126 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 33:27
127 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 35:53
128 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 36:05
129 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 36:09
130 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr 36:41
131 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 36:52
132 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 41:23
133 Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 47:56
134 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 48:03
135 Vittoria Reati (Fra) Michela Fanini Rox 49:41
136 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr 53:39
137 Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D 58:59
138 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox 1:09:22



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.