Canadian Cyclist

 

July 8/15 13:16 pm - Giro Rosa: Stage 5


Posted by Editoress on 07/8/15
 

Road and Cyclo-cross world champion Pauline Ferrand-Prevot (Rabo-Liv) won the fifth stage of the Giro Rosa in an uphill sprint at Aprica after 128 kilometres of racing.  The peloton stayed together until the base of the final climb in Edolo, when Ukrainian national champion Tatiana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi) was the first to attack, gaining 20 seconds.  She was joined by a small group, including Ferrand-Prevot and the Pink Jersey holder, Megan Guarnier (Boels Dolmans Cycling Team).

Guarnier and her team successfully controlled things until the final six kilometres when a series of attacks split the remaining group, with Ferrand-Prevot, Francesca Cauz and three others gaining a small gap.  Only Ferrand-Prevot was able to stay clear of the Guarnier-led group to win by one second.  Guarnier took second, followed by Anna Van der Breggen (Rabo-Liv).

 

arol-Ann Canuel (Velocio - SRAM) was the top Canadian, finishing 11th at 1s back, and sits 8th overall.

 

 

Results from the fifth stage

Stage 5: Strezzo Sull'Adda to Aprica, 131.4 km
1 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling 3:16:28
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling at 0:01
3 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling
4 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling
5 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
6 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
7 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling
8 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
9 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling
10 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
11 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
12 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
13 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
14 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS
15 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling
16 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr
17 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox
18 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
19 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
20 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
21 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
22 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
23 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
24 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling
25 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
26 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling
27 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
28 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini
29 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
30 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon
31 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling
32 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling
33 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
34 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
35 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team
36 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
37 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O
38 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS
39 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo all s.t.
40 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 0:10
41 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:36
42 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 0:57
43 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 1:00
44 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM 1:04
45 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 1:08
46 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr s.t.
47 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 2:08
48 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr s.t.
49 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 4:57
50 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
51 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
52 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana
53 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
54 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D
55 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
56 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS
57 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox
58 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
59 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
60 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr
61 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
62 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica all s.t.
63 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 5:38
64 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O
65 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
66 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D
67 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
68 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica
69 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini
70 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D
71 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini all s.t.
72 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 8:31
73 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol s.t.
74 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling 8:36
75 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
76 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr both s.t.
77 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 9:36
78 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team
79 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM
80 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM
81 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
82 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS
83 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
84 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
85 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS all s.t.
86 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda 14:35
87 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
88 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling
89 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
90 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling
91 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling
92 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM
93 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
94 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
95 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team all s.t.
96 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 15:19
97 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM
98 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
99 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team
100 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
101 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana
102 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
103 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling
104 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr
105 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
106 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
107 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
108 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
109 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
110 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
111 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr
112 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
113 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
114 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
115 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
116 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
117 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
118 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O
119 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
120 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi all s.t.
121 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 15:24
DNF Ana Maria Hernendez Del Gado (Mex) Universidad Autonoma D
DNF Dulce Pliego Moreno (Mex) Universidad Autonoma D
DNF Olena Oliniik (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol
DNF Sara Grifi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur
DNS Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team
 
GC
1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling 15:10:07
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling at 0:05
3 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team 0:12
4 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling 0:19
5 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:20
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling 0:22
7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling 0:24
8 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM 0:31
9 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 0:44
10 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 0:46
11 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur 1:01
12 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 1:01
13 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling 1:55
14 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 2:00
15 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling 2:01
16 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling 2:03
17 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 2:07
18 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling 2:08
19 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM 2:09
20 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 2:13
21 Rachel Neylan (Aus) Orica - AIS 2:14
22 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondr 2:15
23 Flavia Mar Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini 2:16
24 Tatyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 2:17
25 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini 2:25
26 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 2:53
27 Jasinska Malgorzata (Pol) Ale Cipollini 2:57
28 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:14
29 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 3:18
30 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 3:19
31 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 3:20
32 Katrin Garfoot (Aus) Orica - AIS 4:03
33 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 4:14
34 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 4:16
35 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:22
36 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 4:50
37 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM 4:59
38 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 6:21
39 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling 6:38
40 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 6:39
41 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 6:52
42 Elena Franchi (Ita) Servetto Footon 7:25
43 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 8:35
44 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 9:04
45 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana - Acca Due O 9:05
46 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling 10:09
47 Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 11:08
48 Lizzie Williams (Aus) Orica - AIS 11:32
49 Serika Mitchell Guluma Ortiz (Co Aromitalia Vaiano Fondr 11:46
50 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 11:57
51 Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica 12:00
52 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 12:31
53 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 12:49
54 Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano Fondr 13:46
55 Uenia Fernandes Da Souza (Br Ale Cipollini 14:17
56 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling 15:18
57 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur 15:53
58 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr 15:58
59 Ksenija Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 16:03
60 Marcela Elis Prieto Castaneda (Mex) Universidad Autonoma D 16:33
61 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini 17:06
62 Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 17:16
63 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 19:38
64 Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica 19:56
65 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 20:05
66 Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Universidad Autonoma D 20:47
67 Elise Delzenne (Fra) Velocio - SRAM 20:48
68 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling 21:08
69 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 21:18
70 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling 21:23
71 Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team 21:23
72 Azzurra D'intino (Ita) Michela Fanini Rox 21:24
73 Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 22:01
74 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 22:03
75 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM 22:40
76 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda 23:42
77 Jessica Marcela Parra Rojas (Co Aromitalia Vaiano Fondr 24:07
78 Chloe Mcconville (Aus) Orica - AIS 24:24
79 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS 24:49
80 Barbara Guarischi (Ita) Velocio - SRAM 25:22
81 Sarah Roy (Aus) Orica - AIS 25:33
82 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 26:17
83 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondr 26:21
84 Michela Pavin (Ita) Servetto Footon 26:22
85 Demi Jong De (Ned) Boels Dolmans Cycling 26:54
86 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 27:39
87 Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies 29:13
88 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 29:18
89 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle Honda 29:19
90 Loren Rowney (Aus) Velocio - SRAM 29:37
91 Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini 29:46
92 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 29:58
93 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 30:07
94 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 30:09
95 Mieke Kroeger (Ger) Velocio - SRAM 30:48
96 Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling 31:46
97 Erika Haydee Varela Huerta (Me Universidad Autonoma D 32:09
98 Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team 34:16
99 Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 35:22
100 Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur 35:45
101 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 39:11
102 Olena Novikova (Ukr) Tre Colli - Forno D’asol 39:39
103 Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 40:09
104 Ana Maria Covrig (Rou) Bepink Laclassica 41:27
105 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 41:42
106 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 42:24
107 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 43:28
108 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 45:44
109 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 45:46
110 Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O 46:40
111 Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli - Forno D’asol 49:18
112 Valentina Bastianelli (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 50:31
113 Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 51:37
114 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon 51:38
115 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 52:03
116 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondr 53:37
117 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 56:48
118 Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 1:00:27
119 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:09:10
120 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:10:48
121 Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano Fondr 1:35:38


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.