Canadian Cyclist

 

July 25/15 12:02 pm - Tour de l'Abitibi: Stage 5


Posted by Editoress on 07/25/15
 

Results from the fifth stage in Northern Quebec

Photos galleries

 

Stage 5 (July 24th): Circuit Urbain - Lebel-sur-Quévillon
1 Pier-André Côté (Can) Equipe Québec 2:13:50
2 Pierre Barbier (Fra) Team France
3 Adrien L. Costa (USA) United States
4 Michael A. Hernandez (USA) United States
5 Jean-François Soucy (Can) Equipe Québec
6 Christopher H. Blevins (USA) United States
7 Antoine Côté (Can) André Cycle Kaycan
8 Josue Perez (USA) Stingray-Ultime Vélo
9 Kotaro Ono (Jpn) Team Japan
10 Micah Milne (USA) Hincapie Sportswear
11 Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Mexico
12 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan
13 Abdellilah Radif (Mar) Morocco
14 Francis Barriault (Can) Team Canada
15 Keitaro Sawada (Jpn) Team Japan
16 Kyle Kent (USA) Arizona Select
17 Thomas Revard (USA) Flagstaff Selection
18 Lahcen Sebbahi (Mar) Morocco
19 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco
20 Francisc Carratala-Jorda (Esp) Novo Nordisk
21 Mathieu Roy (Can) IAMGOLD Specialized
22 Ethan M. Reynolds (USA) United States
23 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection
24 Willem Boersma (Can) Team Canada
25 Alex Hoehn (USA) Flagstaff Selection
26 Dylan T. Cantrell (USA) Southeastern Region
27 Raphael Auclair (Can) Equipe Québec
28 Cooper J. Willsey (USA) Hincapie Sportswear
29 Laurent Gervais (Can) Equipe Québec
30 Théo Menant (Fra) Team France
31 Kento Omachi (Jpn) Team Japan
32 Ian Garrison (USA) Hincapie Sportswear
33 Quentin Simon (Fra) Team France
34 Guillaume Tousignant (Can) IAMGOLD Specialized
35 Dmitry Ponkratov (Uzb) Novo Nordisk
36 Brandon A. McNulty (USA) United States
37 Tyler Stites (USA) Flagstaff Selection
38 Matthew Staples (Can) Team Ontario
39 Félix-Antoine Trudel (Can) Stingray-Ultime Vélo
40 Brian S. Sciba (USA) Southeastern Region
41 Riley R. Hankes (USA) Southeastern Region
42 Trey J. Hedgecock (USA) Arizona Select
43 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk
44 Alan Martinez Pérez (Mex) Mexico
45 Reid Richesin (USA) Flagstaff Selection
46 Mohsin Annachnach (Mar) Morocco
47 Anthony Bergeron (Can) Stingray-Ultime Vélo
48 Tyler L. Sundquist (USA) Washington Spin Deve
49 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan
50 Derek Gee (Can) Team Canada
51 Charles Roy (Can) IAMGOLD Specialized
52 Scott G. Mcgill (USA) Washington Spin Deve
53 Alec M. Ratzell (USA) Young Medalists
54 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team
55 Alec E. Whyte (USA) Southeastern Region
56 Wyatt T. Goral (USA) Young Medalists
57 Phillip Truppelli (USA) Super Squadra Select
58 Eric C. Oien (USA) United States
59 Jake Allaire (Can) Team Ontario
60 Connor S. Everett (USA) Washington Spin Deve
61 Roberto Padilla Arraujo (Mex) Mexico
62 Jonas Nordström (Fin) Novo Nordisk
63 Stéphan Davidson (Can) IAMGOLD Specialized
64 Cameron D. Buccellato (USA) Hincapie Sportswear
65 Noah Putt (USA) Super Squadra Select
66 Antoine Massie (Can) IAMGOLD Specialized
67 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolit
68 Willem Kaiser (USA) Super Squadra Select
69 Léon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolit
70 Adam Roberge (Can) Team Canada
71 Cameron Mason (Can) Team Ontario
72 Aaron Carter (Can) Vélo Club Métropolit
73 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team
74 Charles D. Macfarlane (USA) Arizona Select
75 Joel Taylor (Can) Team Canada
76 Fred W. Vincent (USA) Arizona Select
77 Francis Bernier-Izquierdo (Can) Vélo Club Métropolit
78 Luke Di Marzo (Can) Cycling BC
79 Charles Côté (Can) André Cycle Kaycan
80 Mason Burtnik (Can) Team Canada
81 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team
82 Eric W. Voigt (USA) Super Squadra Select
83 Philippe Mireault (Can) Stingray-Ultime Vélo
84 Garrett Belanger (Can) Team Ontario
85 Zach J. Lyons (USA) Young Medalists
86 Cordell Dickie (Can) Cycling BC
87 Fergus Horrobin (Can) Cycling BC
88 Jake Thompson (USA) Super Squadra Select
89 Hubert Laferriere (Can) Equipe Québec
90 Thomas M. Carey (USA) Washington Spin Deve
91 Spencer A. Miller (USA) Southeastern Region
92 Brendan Armstrong (Can) Cycling BC
93 Ryan Mcloughlin (USA) Arizona Select
94 Julien Souton (Fra) Team France
95 Laurent Provencher (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team
96 Spencer J. Virtue (Can) Stingray-Ultime Vélo
97 Dustin King (Can) Team Ontario
98 Greg J. Albright (USA) Super Squadra Select
99 Chris P. Goguen (USA) Young Medalists
100 Lukas Conly (Can) Washington Spin Deve
101 Antoine Bouchard (Can) André Cycle Kaycan
102 Cam Fitzmaurice (Can) Cycling BC
103 Andrew Dapper (USA) Young Medalists
104 Axel Habert (Fra) Team France
105 Félix Dolbec (Can) André Cycle Kaycan
106 Marc-André Perrault (Can) L'Echappée Bob Cyclo
107 Hadrien Degrandcourt (Fra) Team France
108 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team
109 El Hocaime Sebbahi (Mar) Morocco
110 Rowan Morris (Can) Cycling BC
111 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco all s.t.
112 Marcello F. Cesario (USA) Young Medalists 1:22
113 Ian H. Mcshane (USA) Hincapie Sportswear 0:00
114 Vincent Girard (Can) Stingray-Ultime Vélo 2:16
115 Joshua D. Schroeder (USA) Washington Spin Deve 3:26
116 Simon Cournoyer (Can) Vélo Club Métropolit 6:59
117 Thierry Kirouac-Marcassa (Can) Equipe Québec 0:00
DNF Alexandre Langlois (Can) Vélo Club Métropolit
DNF Samuel Lemyre (Can) L'Echappée Bob Cyclo
DNF Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team
DNS Masahiro Ishigami (Jpn) Team Japan
DNS Nicholas Harris (USA) Flagstaff Selection
 
GC
1 Brandon A. McNulty (USA) United States 8:20:20
2 Adrien L. Costa (USA) United States at 0:13
3 Pier-André Côté (Can) Equipe Québec 0:45
4 Derek Gee (Can) Team Canada 1:04
5 Ian Garrison (USA) Hincapie Sportswear 1:06
6 Cooper J. Willsey (USA) Hincapie Sportswear 1:14
7 Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Mexico 1:28
8 Jean-François Soucy (Can) Equipe Québec 1:32
9 Pierre Barbier (Fra) Team France 1:37
10 Quentin Simon (Fra) Team France 1:47
11 Théo Menant (Fra) Team France 1:50
12 Josue Perez (USA) Stingray-Ultime Vélo 1:52
13 El Mehdi Chokri (Mar) Morocco 1:53
14 Michael A. Hernandez (USA) United States 1:59
15 Julien Souton (Fra) Team France 2:00
16 Francis Barriault (Can) Team Canada 2:02
17 Mohcine El Kouraji (Mar) Morocco 2:03
18 Alex Hoehn (USA) Flagstaff Selection 2:12
19 Tyler Stites (USA) Flagstaff Selection 2:21
20 Brian S. Sciba (USA) Southeastern Region 2:23
21 Ian H. Mcshane (USA) Hincapie Sportswear 2:26
22 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan 2:29
23 Laurent Gervais (Can) Equipe Québec 2:38
24 Keitaro Sawada (Jpn) Team Japan 2:41
25 Guillaume Tousignant (Can) IAMGOLD Specialized 2:55
26 Clayton Stone (USA) Flagstaff Selection 2:56
27 Christopher H. Blevins (USA) United States 3:05
28 Ethan M. Reynolds (USA) United States 3:11
29 Thierry Kirouac-Marcassa (Can) Equipe Québec 3:19
30 Francis Bernier-Izquierdo (Can) Vélo Club Métropolit 3:32
31 Joel Taylor (Can) Team Canada 3:32
32 Hubert Laferriere (Can) Equipe Québec 3:44
33 Kotaro Ono (Jpn) Team Japan 3:45
34 Axel Habert (Fra) Team France 3:49
35 Jake Allaire (Can) Team Ontario 3:59
36 Eric C. Oien (USA) United States 4:00
37 Micah Milne (USA) Hincapie Sportswear 4:01
38 Cam Fitzmaurice (Can) Cycling BC 4:04
39 Thomas Revard (USA) Flagstaff Selection 4:11
40 Pierre-Olivier Santerre (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team 4:14
41 Adam Roberge (Can) Team Canada 4:15
42 Willem Kaiser (USA) Super Squadra Select 4:16
43 Hadrien Degrandcourt (Fra) Team France 4:20
44 Charles Roy (Can) IAMGOLD Specialized 4:23
45 Eric W. Voigt (USA) Super Squadra Select 4:26
46 Félix-Antoine Trudel (Can) Stingray-Ultime Vélo 4:29
47 Charles Côté (Can) André Cycle Kaycan 4:53
48 Stéphan Davidson (Can) IAMGOLD Specialized 4:54
49 Mohsin Annachnach (Mar) Morocco 4:55
50 Scott G. Mcgill (USA) Washington Spin Deve 4:58
51 Alan Martinez Pérez (Mex) Mexico 5:06
52 El Hocaime Sebbahi (Mar) Morocco 5:10
53 Cameron D. Buccellato (USA) Hincapie Sportswear 5:10
54 Philippe Mireault (Can) Stingray-Ultime Vélo 5:12
55 Raphael Auclair (Can) Equipe Québec 5:17
56 Alec M. Ratzell (USA) Young Medalists 5:23
57 Greg J. Albright (USA) Super Squadra Select 5:27
58 Antoine Côté (Can) André Cycle Kaycan 5:38
59 Aaron Carter (Can) Vélo Club Métropolit 5:41
60 Spencer J. Virtue (Can) Stingray-Ultime Vélo 5:43
61 Roberto Padilla Arraujo (Mex) Mexico 5:51
62 Alec E. Whyte (USA) Southeastern Region 5:58
63 Abdellilah Radif (Mar) Morocco 6:05
64 Jake Thompson (USA) Super Squadra Select 6:20
65 Fergus Horrobin (Can) Cycling BC 6:31
66 Rowan Morris (Can) Cycling BC 6:37
67 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolit 6:53
68 Mathieu Roy (Can) IAMGOLD Specialized 7:04
69 Charles D. Macfarlane (USA) Arizona Select 7:08
70 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan 7:22
71 Lahcen Sebbahi (Mar) Morocco 7:29
72 Marc-André Perrault (Can) L'Echappée Bob Cyclo 7:30
73 Fred W. Vincent (USA) Arizona Select 7:33
74 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team 7:35
75 Willem Boersma (Can) Team Canada 7:38
76 Kyle Kent (USA) Arizona Select 7:44
77 Léon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolit 7:54
78 Garrett Belanger (Can) Team Ontario 8:02
79 Andrew Dapper (USA) Young Medalists 8:06
80 Laurent Provencher (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team 8:42
81 Antoine Bouchard (Can) André Cycle Kaycan 8:48
82 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team 8:49
83 Kento Omachi (Jpn) Team Japan 8:52
84 Francisc Carratala-Jorda (Esp) Novo Nordisk 8:57
85 Noah Putt (USA) Super Squadra Select 10:07
86 Brendan Armstrong (Can) Cycling BC 10:15
87 Jonas Nordström (Fin) Novo Nordisk 10:16
88 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot TRJ Team 10:53
89 Vincent Girard (Can) Stingray-Ultime Vélo 10:56
90 Lukas Conly (Can) Washington Spin Deve 11:32
91 Zach J. Lyons (USA) Young Medalists 11:48
92 Félix Dolbec (Can) André Cycle Kaycan 13:10
93 Spencer A. Miller (USA) Southeastern Region 13:21
94 Chris P. Goguen (USA) Young Medalists 13:51
95 Reid Richesin (USA) Flagstaff Selection 13:54
96 Cordell Dickie (Can) Cycling BC 14:06
97 Wyatt T. Goral (USA) Young Medalists 14:17
98 Mason Burtnik (Can) Team Canada 14:18
99 Trey J. Hedgecock (USA) Arizona Select 15:42
100 Antoine Massie (Can) IAMGOLD Specialized 16:58
101 Matthew Staples (Can) Team Ontario 19:20
102 Connor S. Everett (USA) Washington Spin Deve 19:21
103 Dylan T. Cantrell (USA) Southeastern Region 20:18
104 Dmitry Ponkratov (Uzb) Novo Nordisk 20:27
105 Dustin King (Can) Team Ontario 20:35
106 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk 20:53
107 Marcello F. Cesario (USA) Young Medalists 21:22
108 Phillip Truppelli (USA) Super Squadra Select 22:39
109 Riley R. Hankes (USA) Southeastern Region 22:48
110 Simon Cournoyer (Can) Vélo Club Métropolit 23:04
111 Luke Di Marzo (Can) Cycling BC 23:23
112 Anthony Bergeron (Can) Stingray-Ultime Vélo 23:34
113 Ryan Mcloughlin (USA) Arizona Select 23:41
114 Tyler L. Sundquist (USA) Washington Spin Deve 25:54
115 Thomas M. Carey (USA) Washington Spin Deve 26:04
116 Cameron Mason (Can) Team Ontario 33:49
117 Joshua D. Schroeder (USA) Washington Spin Deve 46:23


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.