Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

August 11/00 10:11 am - Ontario News, Canada Cup News, Vuelta a Burgos, Grand Boucle Feminine


Posted by Editoress on 08/11/00
 

Be Famous!

Well, sort of... The OCA is looking for an announcer for the Provincial Criterium Championships (this coming Sunday, in Mississauga). If you know the Ontario riders, and are interested in doing this job, please call 416-825-5580.


Corrected Standings

The Canada Cup standings, posted earlier, have been corrected.


Vuelta a Burgos, Spain

Stage 4 - Medina de Pomar to Burgos 164 km

1. Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom 3:57:35
2. Scott Sunderland (Aus) Palmans-Ideal
3. Stefano Garzelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom
4. David Clinger (USA) Festina
5. Guennadi Mikhailov (Rus) Farm Frites
6. George Hincapie (USA) US Postal Service
7. Miguel A. M. Perdiguero (Esp) Vitalicio Seguros
8. Igor Pugaci (Mda) Saeco-Valli & Valli
9. Oscar Mason (Ita) Mercatone Uno-Albacom
10. Pedro Jimenez (Esp) Fuenlabrada

21. Kevin Livingston (USA) US Postal Service
40. Tyler Hamilton (USA) US Postal Service
73. Frankie Andreu (USA) US Postal Service all s.t.
90. Lance Armstrong (USA) US Postal Service at 1:20
102. Danny Pate (USA) Saeco-Valli & Valli 3:17

Final GC

1. Leonardo Piepoli (Ita) Banesto 12:28:12
2. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blancaat 0:25
3. Pascal Herve (Fra) Team Polti 0:34
4. Raimondas Rumsas (Ltu) Fassa Bortolo 0:35
5. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) Vitalicio Seguros 0:59
6. Manuel Beltran (Esp) Mapei-Quick Step 1:01
7. Dave Bruylandts (Bel) Palmans-Ideal 1:10
8. Felix Garcia Casas (Esp) Festina 1:21
9. Kevin Livingston (USA) US Postal Service 1:22
10. Fernando Escartin (Esp) Kelme-Costa Blanca 1:24

42. Tyler Hamilton (USA) US Postal Service 5:05
48. David Clinger (USA) Festina 5:35
69. Lance Armstrong (USA) US Postal Service 8:07
80. George Hincapie (USA) US Postal Service 10:21
81. Frankie Andreu (USA) US Postal Service 10:25
101. Danny Pate (USA) Saeco-Valli & Valli 14:17


Grand Boucle Feminine, France

Stage 5a - St-Pierre-de-Trivisy to Saint-Sulpice 102 km

1. Petra Rossner (Ger) German National Team 2:26:23
2. Olga Slioussareva (Rus) Petrogradets 2004 at 0:01
3. Mirella Van Melis (Ned) Netherlands National Team
4. Katia Longhin (Ita) Master Team Carpe Diem
5. Tania Belvederesi (Ita) Master Team Carpe Diem
6. Alison Wright (Aus) AIS Australia
7. Magali Le Floc'h (Fra) French National Team
8. Serena Gazzini (Ita) Team Alfa Lum
9. Oksana Saprykina (Ukr) SC Michela Fanini
10. Svetlana Boubnenkova (Rus) GS Edil Savino

33. Mari Holden (USA) United States National Team
37. Kerry Hellmuth (USA) Master Team Carpe Diem
46. Deirdre Demet (USA) United States National Team
49. Karen Kurreck (USA) GS Edil Savino
67. Kimberly Smith (USA) United States National Team
79. Clara Hughes (Can) Canada-Spain all s.t.
88. Lara Ruthven (USA) United States National Team 7:27
89. Jennifer Eyerman (USA) United States National Team
90. Alison Dunlap (USA) United States National Team both s.t.
97. Melanie Claude (Can) Canada-Spain 21:42

Stage 5b - Toulouse ITT 12.3 km

1 Joane Somarriba Arrola (Esp) Team Alfa Lum 17:14:91
2 Edita Pucinskaite (Ltu) Team Alfa Lum at 0:25
3 Zoulfia Zabirova (Rus) Acca Due O Lorena 0:26
4 Valentina Polkhanova (Rus) GS Edil Savino 0:30
5 Jolanta Polikeviciute (Ltu) Acca Due O Lorena 0:38
6 Severine Desbouys (Fra) French National Team 0:42
7 Svetlana Boubnenkova (Rus) GS Edil Savino 0:52
8 Mirjam Melchers (Ned) Netherlands National Team 0:53
9 Olga Slioussareva (Rus) Petrogradets 2004 0:58
10 Daniela Veronesi (Smr) Team Alfa Lum 1:00

20 Deirdre Demet (USA) United States National Team 1:28
23 Clara Hughes (Can) Canada-Spain 1:33
36 Kimberly Smith (USA) United States National Team 1:53
37 Karen Kurreck (USA) GS Edil Savino 1:54
42 Lara Ruthven (USA) United States National Team 2:06
45 Mari Holden (USA) United States National Team 2:08
70 Melanie Claude (Can) Canada-Spain 3:08
83 Kerry Hellmuth (USA) Master Team Carpe Diem 3:27
98 Jennifer Eyerman (USA) United States National Team 4:04

GC

1 Jolanta Polikeviciute (Ltu) Acca Due O Lorena 15:58:19
2 Fany Lecourtois (Fra) Team Alfa Lum at 0:41
3 Joane Somarriba Arrola (Esp) Team Alfa Lum 0:46
4 Edita Pucinskaite (Ltu) Team Alfa Lum 1:15
5 Severine Desbouys (Fra) French National Team 2:13
6 Valentina Polkhanova (Rus) GS Edil Savino 2:14
7 Daniela Veronesi (Smr) Team Alfa Lum 2:28
8 Fabiana Luperini (Ita) Gas Sport Team 2:40
9 Mirjam Melchers (Ned) Netherlands National Team 2:55
10 Geraldine Loewenguth (Fra) French National Team 2:59

27 Kimberly Smith (USA) United States National Team 8:16
29 Mari Holden (USA) United States National Team 8:44
36 Karen Kurreck (USA) GS Edil Savino 12:18
47 Deirdre Demet (USA) United States National Team 15:25
68 Kerry Hellmuth (USA) Master Team Carpe Diem 19:22
73 Lara Ruthven (USA) United States National Team 21:08
77 Clara Hughes (Can) Canada-Spain 24:47
90 Jennifer Eyerman (USA) United States National Team 47:00
99 Melanie Claude (Can) Canada-Spain 1:38:55


Chatham, Ontario Race

Pictures and results are now available from the Chatham, Ontario Race that was held in July. Click onto the web page, www.maplecitywheelers.on.ca/events.htm for all the pictures and results from the race. We, as the Festival of Nations Cycling Classic, anticipate a bigger and better race in 2001 on the July holiday Sunday... July 1st, 2001. Pictures will be available for viewing in Windsor at the Erie Street races.

Race Director
Martin Thuss

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login