Canadian Cyclist

 

August 12/15 20:49 pm - La Route de France: Stage 3


Posted by Editoress on 08/12/15
 

Results from the fourth stage in France

Stage 3: Never to Avallonn, 113.3 km
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 3:06:17
2 Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana at 0:13
3 Brianna Walle (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:13
4 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
5 Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur
6 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
7 Amber Neben (USA) Bepink Laclassica
8 Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
9 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
10 Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana
11 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
12 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur
13 Jenelle Crooks (Aus) Australia all s.t.
14 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:24
15 Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur s.t.
16 Anna Potokina (Rus) Russia 0:29
17 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 0:32
18 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90 0:35
19 Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s.t.
20 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 0:51
21 Oxana Kozonchuk (Rus) Russia 0:52
22 Jasmin Glaesser (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s.t.
23 Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana 1:50
24 Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O 2:05
25 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89
26 Marion Sicot (Fra) France
27 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team
28 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia - Durango
29 Loren Rowney (Aus) Australia
30 Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
31 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team all s.t.
32 Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana - Acca Due O 2:11
33 Marina Likhanova (Rus) Russia 2:49
34 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 3:05
35 Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana s.t.
36 Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana 3:10
37 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 3:27
38 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
39 Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica
40 Emilie Rochedy (Fra) France all s.t.
41 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team 3:39
42 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 3:43
43 Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica 3:50
44 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 4:23
45 Maura Kinsella (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 4:33
46 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products 4:38
47 Samara Sheppard (NZl) Bizkaia - Durango s.t.
48 Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda 5:42
49 Ellen Skerritt (Aus) Australia
50 Kimberley Wells (Aus) Australia
51 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
52 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango
53 Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
54 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team all s.t.
55 Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 5:54
56 Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies 6:05
57 Manon Souyris (Fra) France
58 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87
59 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88 all s.t.
60 Tatiana Shamanova (Rus) Russia 6:07
61 Fanny Leleu (Fra) France 6:27
62 Anna Christian (GBr) Wiggle Honda 8:49
63 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 17:48
64 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
65 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
66 Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
67 Shannon Malseed (Aus) Australia
68 Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango
69 Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
70 Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
71 Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products
72 Willeke Knol (Ned) Team Liv - Plantur
73 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
74 Elena Utrobina (Rus) Bizkaia - Durango
75 Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
76 Jessica Mundy (Aus) Australia
77 Fiona Dutriaux (Fra) France
78 Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur
79 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
80 Soline Lamboley (Fra) Lointek Team
81 Julia Soek (Ned) Team Liv - Plantur
82 Ariane Horbach (Ger) Optum p/b Kelly Benefit Strategies all s.t.
83 Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica 18:35
84 Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica s.t.
85 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 18:47
86 Coralie Demay (Fra) France 18:52
87 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 19:17
88 Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O 21:07
89 Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 22:49
90 Dafné Therous Izquierdo (Can) Lointek Team 36:53
GC
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 8:57:09
2 Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur at 0:02
3 Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana 0:05
4 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:08
5 Brianna Walle (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:11
6 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur 0:13
7 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:19
8 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies s.t.
9 Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana 0:20
10 Amber Neben (USA) Bepink Laclassica 0:23
11 Jenelle Crooks (Aus) Australia 0:25
12 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:28
13 Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:29
14 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90 0:31
15 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:33
16 Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi s.t.
17 Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur 0:34
18 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 0:43
19 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 0:53
20 Jasmin Glaesser (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:54
21 Anna Potokina (Rus) Russia 1:01
22 Oxana Kozonchuk (Rus) Russia 1:13
23 Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana 2:04
24 Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O 2:18
25 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team 2:19
26 Loren Rowney (Aus) Australia 2:21
27 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89 2:22
28 Marion Sicot (Fra) France 2:23
29 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia - Durango 2:23
30 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team s.t.
31 Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 2:24
32 Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana - Acca Due O 2:36
33 Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana 3:06
34 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 3:30
35 Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana 3:32
36 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 3:33
37 Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 3:40
38 Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica 3:48
39 Emilie Rochedy (Fra) France 3:50
40 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 3:53
41 Marina Likhanova (Rus) Russia 3:55
42 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team 3:56
43 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 4:01
44 Maura Kinsella (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 4:39
45 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products 4:44
46 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 4:48
47 Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda 5:35
48 Kimberley Wells (Aus) Australia 5:44
49 Samara Sheppard (NZl) Bizkaia - Durango 5:51
50 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team 5:54
51 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 5:55
52 Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies 6:08
53 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87 6:10
54 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88 6:13
55 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 6:14
56 Ellen Skerritt (Aus) Australia 6:16
57 Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 s.t.
58 Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 6:21
59 Manon Souyris (Fra) France 6:37
60 Tatiana Shamanova (Rus) Russia 7:08
61 Fanny Leleu (Fra) France 7:09
62 Anna Christian (GBr) Wiggle Honda 10:10
63 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 17:57
64 Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 17:58
65 Julia Soek (Ned) Team Liv - Plantur
66 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
67 Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur all s.t.
68 Elena Utrobina (Rus) Bizkaia - Durango 18:00
69 Jessica Mundy (Aus) Australia 18:01
70 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 18:03
71 Fiona Dutriaux (Fra) France 18:05
72 Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 18:07
73 Soline Lamboley (Fra) Lointek Team 18:08
74 Ariane Horbach (Ger) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 18:09
75 Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products s.t.
76 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 18:13
77 Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango 18:15
78 Willeke Knol (Ned) Team Liv - Plantur 18:20
79 Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 18:21
80 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 18:22
81 Shannon Malseed (Aus) Australia 18:26
82 Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 18:34
83 Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica 18:52
84 Coralie Demay (Fra) France 19:00
85 Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica 19:36
86 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 19:42
87 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 19:54
88 Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O 21:28
89 Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 23:21
90 Dafné Therous Izquierdo (Can) Lointek Team 51:58



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.