Canadian Cyclist

 

August 13/15 23:41 pm - La Route de France: Stage 4


Posted by Editoress on 08/13/15
 

Results from the fifth stage in France

Stage 4: Autun to Louhans Chateaurenaud, 103 km
1 Loren Rowney (Aus) Australia 2:32:31
2 Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda at s.t.
3 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87 0:01
4 Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s.t
5 Fiona Dutriaux (Fra) France 0:03
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
7 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team
8 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
9 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi all s.t
10 Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 0:05
11 Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
12 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
13 Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana
14 Brianna Walle (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
15 Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
16 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
17 Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur
18 Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur
19 Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana
20 Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies
21 Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O
22 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
23 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
24 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur
25 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90
26 Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana
27 Elena Utrobina (Rus) Bizkaia - Durango
28 Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana
29 Jessica Mundy (Aus) Australia
30 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia - Durango
31 Oxana Kozonchuk (Rus) Russia
32 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
33 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team
34 Jenelle Crooks (Aus) Australia
35 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
36 Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur
37 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team
38 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
39 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O
40 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O
41 Coralie Demay (Fra) France
42 Ariane Horbach (Ger) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
43 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
44 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
45 Amber Neben (USA) Bepink Laclassica
46 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88
47 Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana - Acca Due O
48 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89
49 Jasmin Glaesser (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
50 Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products
51 Anna Potokina (Rus) Russia
52 Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica
53 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O all s.t
54 Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango 0:16
55 Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 s.t
56 Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica 0:19
57 Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O both s.t
58 Julia Soek (Ned) Team Liv - Plantur 0:19
59 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:23
60 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products
61 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango both s.t
62 Tatiana Shamanova (Rus) Russia 0:26
63 Shannon Malseed (Aus) Australia
64 Emilie Rochedy (Fra) France
65 Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
66 Ellen Skerritt (Aus) Australia
67 Manon Souyris (Fra) France
68 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team
69 Marion Sicot (Fra) France
70 Soline Lamboley (Fra) Lointek Team
71 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
72 Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
73 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda all s.t
74 Marina Likhanova (Rus) Russia 0:35
75 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
76 Fanny Leleu (Fra) France
77 Samara Sheppard (NZl) Bizkaia - Durango all s.t
78 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 0:45
79 Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica s.t
80 Maura Kinsella (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:47
81 Willeke Knol (Ned) Team Liv - Plantur 1:26
82 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:05
83 Anna Christian (GBr) Wiggle Honda 1:53
84 Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s.t
85 Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica 2:48
86 Kimberley Wells (Aus) Australia 3:21
DNF Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana
DNS Dafné Therous Izquierdo (Can) Lointek Team
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
DNS Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
GC
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 11:29:43
2 Amy Pieters (Ned) Team Liv - Plantur at 0:04
3 Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana 0:07
4 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:10
5 Brianna Walle (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:13
6 Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv - Plantur 0:15
7 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:21
8 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies s.t.
9 Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana 0:22
10 Amber Neben (USA) Bepink Laclassica 0:25
11 Jenelle Crooks (Aus) Australia 0:27
12 Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies s.t.
13 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:30
14 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90 0:33
15 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:35
16 Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi s.t.
17 Molly Weavers (GBr) Team Liv - Plantur 0:36
18 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 0:45
19 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 0:53
20 Jasmin Glaesser (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:56
21 Anna Potokina (Rus) Russia 1:03
22 Oxana Kozonchuk (Rus) Russia 1:15
23 Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana 2:06
24 Loren Rowney (Aus) Australia 2:18
25 Ingrid Drexel (Mex) Astana - Acca Due O 2:20
26 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team 2:21
27 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89 2:24
28 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia - Durango 2:25
29 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team s.t.
30 Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 2:26
31 Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana - Acca Due O 2:38
32 Marion Sicot (Fra) France 2:46
33 Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana 3:34
34 Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 3:42
35 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana - Acca Due O 3:55
36 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team 3:56
37 Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O 4:03
38 Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica 4:04
39 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 4:05
40 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 4:12
41 Emilie Rochedy (Fra) France 4:13
42 Marina Likhanova (Rus) Russia 4:27
43 Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 4:48
44 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products 5:07
45 Maura Kinsella (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 5:23
46 Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda 5:32
47 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 5:57
48 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87 6:08
49 Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies 6:10
50 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88 6:15
51 Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team 6:17
52 Samara Sheppard (NZl) Bizkaia - Durango 6:23
53 Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 6:29
54 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 6:34
55 Ellen Skerritt (Aus) Australia 6:39
56 Manon Souyris (Fra) France 7:00
57 Tatiana Shamanova (Rus) Russia 7:31
58 Fanny Leleu (Fra) France 7:41
59 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 9:00
60 Lucy Garner (GBr) Team Liv - Plantur 9:01
61 Kimberley Wells (Aus) Australia 9:02
62 Elena Utrobina (Rus) Bizkaia - Durango 9:03
63 Jessica Mundy (Aus) Australia 9:04
64 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 9:06
65 Fiona Dutriaux (Fra) France 9:06
66 Ariane Horbach (Ger) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 9:12
67 Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products s.t.
68 Julia Soek (Ned) Team Liv - Plantur 9:15
69 Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 9:16
70 Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda 9:22
71 Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia - Durango 9:29
72 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 9:43
73 Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 9:45
74 Shannon Malseed (Aus) Australia 9:50
75 Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 9:58
76 Willeke Knol (Ned) Team Liv - Plantur 10:44
77 Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 10:49
78 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O 10:56
79 Anna Christian (GBr) Wiggle Honda 12:00
80 Coralie Demay (Fra) France 19:02
81 Soline Lamboley (Fra) Lointek Team 19:18
82 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 20:02
83 Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica 20:18
84 Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica 21:37
85 Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana - Acca Due O 21:44
86 Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Pro - Duo 23:23


Previous stages

Prologue

Stage 1

Stage 2

Stage 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.