Canadian Cyclist

 

August 24/15 1:34 am - Chris Thater Memorial: Day 2 results, Whitten and Aitcheson podium


Posted by Editoress on 08/24/15
 

Results from Chris Thater Memorial Crit, Day 2 in Binghamton, NY

August 23rd results

Women Pro/1/2/3
1 Laura Van Gilder (USA) Mellow Mushroom Pizza Bakers 1:03:51
2 Tara Whitten (Can) The Cyclery-Opus 1:03:51
3 Amy Cutler (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing -1 Lap
4 Emma White (USA) Hot Tubes Junior Development Team -1 Lap
5 Colleen Gulick (USA) Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell -1 Lap
6 Emily Underwood (USA) Zimmer Capital Orthopedics p/b Foundation -1 Lap
7 Lauretta Hanson (UNK) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing -1 Lap
8 Kristin Lotito (USA) CRCA/Houlihan Lokey -1 Lap
9 Leslie Timm (USA) Sunapee/Continental Paving/Buchikas -1 Lap
10 Samantha Fox (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bicycles-JLVeloWaitsfield -1 Lap
11 Jeannie Kuhajek (USA) PSIMET Racing -1 Lap
12 Jamie Gilgen (Can) Colavita|Bianchi p/b Fine Cooking -1 Lap
13 Morgan Brown (USA) Colavita-Bianch p/b Fine Cooking -1 Lap
14 Lauren Dagostino (USA) H+H Racing -1 Lap
15 Carrie Cartmill (Can) The Cyclery-Opus -1 Lap
16 Ellen Watters (Can) The Cyclery - Opus -1 Lap
17 Laura Summers (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing -1 Lap
18 Danielle Ruane (USA) Sunapee/Continental Paving/Buchikas -1 Lap
19 Deborah Leedale-Brown (USA) Team EPS/CSS P/B Shebell & Shebell -1 Lap
20 Kristen Lasasso (USA) -1 Lap
21 Kristie Nichols James (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bicycles-JLVelo -1 Lap
22 Beth Everhart (USA) bikesale/Volkl -1 Lap
23 Erin Faccone (USA) pedalpowertraining.com -1 Lap
24 Ashley Barson (Can) Rise Racing p/b Cyclepath Woodbridge -1 Lap
25 Sarah Iepson (USA) CAWES p/b Specialized -1 Lap
26 Ainhoa Perez-Diez (USA) ABRT -1 Lap
27 Masha Schneider (USA) CRCA /e2Value -1 Lap
28 Paige Williams (USA) Farm Team Elite Women/InRoads Racing -1 Lap
29 Chelsea Knapp (USA) Healthy and Happy Racing -1 Lap
30 Sue Mcquiston (USA) ABRT -1 Lap
31 Meredith Uhl (USA) Farm Team Elite Women's Cycling -1 Lap
32 Meredith Ehn (USA) CAWES p/b Specialized -1 Lap
33 Carol-Lynn Mills (USA) CRCA/Bicycle Roots p/b Hatchmap -1 Lap
34 Lauren Leclaire (USA) pedalpowertraining.com -1 Lap
35 Tess Senty (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bicycles-JLVelo
36 Diana Chang (USA) Artemis Racing
37 Lisa Vandivort (USA) CRCA/CityMD Racing
38 Natalie Tapias (USA) CRCA/CityMD Racing
39 Rachel Diaz-Grande (USA) Leonia
40 Andrea Archer (USA) CRCA/Houlihan Lokey
41 Anastasia Yanchilina (USA) CRCA/Houlihan Lokey
42 Janae Holley (USA) Once Again Nut Butter Multi-Sport Racing
DNF Brandi Bashor (USA) Finish Strong/BBC
DNF Elspeth Huyett (USA) QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
 
Men Pro/1/2
1 Martin Reinert (Ger) Maloja Pushbikers 1:21:17
2 Ryan Aitcheson (Can) Astellas Cycling Team
3 Rafael A. Meran (USA) CRCA/Foundation
4 Wes Kline (USA) Team Skyline
5 Brandon Feehery (USA) Astellas Cycling Team
6 Jeff Schiller (Can) To Wheels/Epic Sports Performance/BCC
7 Stalin Quiterio Cuello (USA) CRCA/Dave Jordan Racing
8 Ed Veal (Can) Real Deal Gears
9 Anton Varabei (Can)
10 David Guttenplan (USA) Isagenix / SeaSucker / Guttenplan Coaching
11 Alejandro Guzman (USA) CRCA/Foundation
12 Scott Zwizanski (USA) Optum Pro Cycling
13 Juan Pineda (USA) crca brands cycle/roselyn porsche
14 Shane Feehery (USA) Summit Pro
15 Axel Voitik (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes
16 Austin Vincent (USA) UCT CT: Airgas-Safeway
17 Guillaume Nelessen (USA) Van Dessel Factory Team
18 Achim Burkart (GER) Maloja Pushbikers
19 Ismael Collado (USA) Montecci
20 David Dawson (USA) Team Skyline
21 John Harris (USA) CT Cycling Advancement Program Pro-Am Team
22 Cristian Torres (USA) CRCA/Foundation
23 Martin Hacecky (CZE) Maloja Pushbikers
24 Thomas Barnett (USA) EC Devo
25 Hamzah Eastman (USA) Team Coco's /Guy
26 Ryan Dewald (USA) Team Skyline
27 Rudy Peterson (USA) Summit Pro
28 Marcel Kalz (GER) Maloja Pushbikers
29 Augusto Sanchez (USA) GS Mengoni USA
30 Ben Frederick (USA) Kelly
31 Martin Vecchio (USA) Netherland Rubber p/b MVP
32 Dominic Caiazzo (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar
33 Sammy Mosely (USA) CRCA/Foundation
34 Andrew House (Can) Wheels of Bloor/ Greywood Developments
35 Julian Georg (USA) Syracuse University
36 Norlandy Taveras (USA) CRCA/Foundation
37 Greg Capelle (USA) Isagenix/SeaSucker/Guttenplan Coaching
38 Austin Skomra (USA) Verge/Velo NRS
39 Toddy Kozlowski (USA) Summit Pro
40 Juan Carlos Polanco (USA) GS Megoni USA
41 Adam Farabaugh (USA) Isagenix / SeaSucker / Guttenplan Coaching
42 Jesus Martinez (USA) C2 Valve
43 Steven Perezluha (USA) Isagenix / SeaSucker / Guttenplan Coaching
44 Eugene Boronow (USA) GS Mengoni USA
45 Cory Kuhns (USA) Team Towpath/GVCC all s.t.
46 Quinten Winkel (USA) CRCA/Foundation 0:21
47 David Hildebrand (USA) Aetna-Expo Wheelmen 0:21
48 Lucas Fortini (USA) BikeReg/Elite Cycling 0:21
49 David Hoyle (USA) CT Cycling Advancement Program 0:21
50 Steve M Cullen (USA) Meteir Racing/Fasturdays 0:21
51 Marc Bertucco (USA) Kissena Cycling Club 0:27
52 Johannes Meier (GER) Maloja Pushbikers 0:27
53 David Ebling (USA) Team Skyline 0:27
54 Trevor Rolette (USA) EGO p/b Sammy's Bikes 0:27
55 Robert Sroka (USA) Netherland Rubber p/b MVP 0:27
56 Patrick Ruane (USA) Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:27
57 Michael Chauner (USA) Atomic Energy Squad 0:27
58 Clay Murfet (USA) Astellas Cycling Team 0:27
59 Josh Friedman (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:27
60 Barry (Jake) Sitler (USA) Astellas Cycling Team 0:39
61 A.J. Moran (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:39
62 Christopher Tveter (USA) EC Devo 0:39
63 Craig Polston (USA) Projekt 0:46
64 Franklin Burgos (USA) CRCA / DaveJordan Racing. 0:50
65 Alan Royek (USA) EC Devo Cycling 0:58
66 Timothy Burton (Can) RealDeal?Gears p/b WASPcam 0:58
67 Todd Bowden (USA) Aetna-Expo Wheelmen 0:58
68 Karl Nelson (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bicycles-JL 0:58
69 Christopher Merola (USA) Laughing Dog 1:19
70 Hogan Sills (USA) Astellas Cycling 2:03
DNF Ben Barnhardt (USA) Projekt
DNF Greg Dorsch (USA) Black Tie Sports
DNF Glenn Ferreira (USA) Metra/Cycles 54 Cycling Team
DNF Erlin García (USA) Hudson bread
DNF Tom Goetz (USA) Team Towpath/ GVCC
DNF Mike Heiss (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar
DNF John Holden (USA) Momentum racing
DNF Ccristopher Holder (USA) Team Coco's/guy
DNF Michael Markowicz (USA) CT Cycling Advancement Program Pro-Am Team
DNF Dustin Morici (USA) EGO p/b Sammy's Bikes
DNF Adam Myerson (USA) Astellas Cycling Team
DNF Peter Olejniczak (USA) Astellas Cycling Team
DNF Joseph Orgera (USA) south shore bicycle & fitness
DNF Mynor Pineda (USA) crca/brands cycle/ roselyn porsche
DNF Anthony Rodriguez (USA) CRCA/Foundation
DNF Richard Scaduto (USA) Projekt
DNF Anthony Taylor (USA) CRCA/Dave Jordan Racing
DNF Matthew Vandivort (USA) CRCA/Health Warrior p/b RK&O
DNF Ford Murphy (USA) BikeReg/Elite Cycling

 

Day 1 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.