Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 18/00 8:14 am - Olympic Track Results Day 3


Posted by Editor on 09/18/00
 

Olympic Results - Day 3

Men's Sprint

Flying 200M Qualifying

1 Marty Nothstein (USA) 10.166
2 Laurent Gane (Fra) 10.243
3 Florian Rousseau (Fra) 10.277
4 Jens Fiedler (Ger) 10.287
5 Viesturs Berzins (Lat) 10.343
6 Pavel Buran (Cze) 10.370
7 Craig Maclean (GBR) 10.459
8 Sean Eadie (Aus) 10.520
9 Darryn Hill (Aus) 10.526
10 Jan Lepka (Svk) 10.530
11 Jan Van Eijden (Ger) 10.540
12 Jose Villanueva (Esp) 10.556
13 Tomohiro Nagatsuka (Jpn) 10.595
14 Shinichi Ota (Jpn) 10.603
15 Anthony Peden (NZL) 10.649
16 Nikolaos Angelidis (Gre) 10.745
17 Julio Cesar Herrera (Cub) 10.893
18 Christian Arrue (USA) 10.903
19 Bartlomiej Saczuk (Pol) 11.106

Round 1

Heat 1
Marty Nothstein (USA) defeated Christian Marcelo Arrue (USA)

Heat 2
Laurent Gane (Fra) defeated Julio Cesar Herrera (Cub)

Heat 3
Florian Rousseau (Fra) defeated Nikolaos Angelidis (Gre)

Heat 4
Jens Fiedler (Ger) defeated Anthony Peden (NZL) - DNS

Heat 5
Viesturs Berzins (Lat) defeated Shinichi Ota (Jpn)

Heat 6
Pavel Buran (Cze) defeated Tomohiro Nagatsuka (Jpn)

Heat 7
Jose Villanueva (Esp) defeated Craig Maclean (GBR) - DSQ

Heat 8
Jan Van Eijden (Ger) defeated Sean Eadie (Aus) - DSQ

Heat 9
Darryn Hill (Aus) defeated Jan Lepka (Svk)

Round 1 Repechage

Heat 1
1 Christian Marcelo Arrue (USA)
2 Jan Lepka (Svk)
3 Tomohiro Nagatsuka (Jpn)

Heat 2
1 Craig Maclean (GBR)
2 Shinichi Ota (Jpn)
3 Julio Cesar Herrera (Cub)

Heat 3
1 Sean Eadie (Aus)
2 Nikolaos Angelidis (Gre)

1/8 Finals

Heat 1
Marty Nothstein (USA) defeated Sean Eadie (Aus)

Heat 2
Laurent Gane (Fra) defeated Craig Maclean (GBR)

Heat 3
Florian Rousseau (Fra) defeated Christian Marcelo Arrue (USA)

Heat 4
Jens Fiedler (Ger) defeated Darryn Hill (Aus)

Heat 5
Jan Van Eijden (Ger) defeated Viesturs Berzins (Lat)

Heat 6
Jose Villanueva (Esp) defeated Pavel Buran (Cze)

1/8 Finals Repechage

Heat 1
1 Sean Eadie (Aus)
2 Pavel Buran (Cze)
3 Darryn Hill (Aus)

Heat 2
1 Craig Maclean (GBR)
2 Viesturs Berzins (Lat)
3 Christian Marcelo Arrue (USA)


Women's Sprint

Flying 200M Qualifying

1 Felicia Ballanger (Fra) 11.262
2 Oxana Grichina (Rus) 11.439
3 Tanya Dubnicoff (Can) 11.494
4 Michelle Ferris (Aus) 11.512
5 Daniella Larreal (Ven) 11.526
6 Szylvia Szabolsci (Hun) 11.545
7 Iryna Yanovich (Ukr) 11.548
8 Tanya Lindenmuth (USA) 11.649
9 Yan Wang (Chn) 11.650
10 Kathrin Freitag (Ger) 11.792
11 Fiona Ramage (NZL) 11.803
12 Mira Kasslin (Fin) 12.194

1/8 Finals

Heat 1
Felicia Ballanger (Fra) defeated Mira Kasslin (Fin)

Heat 2
Oxana Grichina (Rus) defeated Fiona Ramage (NZL)

Heat 3
Tanya Dubnicoff (Can) defeated Kathrin Freitag (Ger)

Heat 4
Michelle Ferris (Aus) defeated Yan Wang (Chn)

Heat 5
Daniela Larreal (Ven) defeated Tanya Lindenmuth (USA)

Heat 6
Iryna Yanovych (Ukr) defeated Szilvia Noemi Szabolcsi (Hun)

1/8 Finals Repechage

Heat 1
1 Szilvia Noemi Szabolcsi (Hun)
2 Yan Wang (Chn)
3 Mira Kasslin (Fin)

Heat 2
1 Tanya Lindenmuth (USA)
2 Kathrin Freitag (Ger)
3 Fiona Ramage (NZL)


Men's 4000M Team Pursuit

Qualifying

1 Great Britain 4:04.030 (Olympic Record)
2 Ukraine 4:04.078
3 France 4:05.155
4 Germany 4:05.750
5 Australia 4:06.361
6 New Zealand 4:08.463
8 Nederlands 4:09.590
7 Russia 4:09.910
9 Argentina 4:10.490
10 USA 4:12.494
11 Italy 4:15.451
12 Spain 4:15.547

Quarter Finals

Heat 1
Germany (Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann, Guido Fulst) 4:01.735
defeated
Australia (Brett Aitken, Graeme Brown, Michael Rogers, Brad McGee) 4:03.209

Heat 2
France (Cyril Bos, Phillippe Ermenault, Francis Moreau, Jerome Neuville) 4:05.224
defeated
New Zealand (Tim Carswell, Lee Vertongen, Greg Henderson, Gary Anderson) 4:06.495

Heat 3
Ukraine (Oleksandr Symonenko, Sergiy Chernyavskyy, Oleksandr Fedenko, Sergiy Matveyev) 4:03.359
caught
Netherlands (Robert Slippens, Jens Mouris, Peter Schep, Wilco Zuijderwijk)

Heat 4
Great Britain (Paul Manning, Bryan Steel, Chris Newton, Bradley Wiggins) 4:04.143
caught
Russia (Sergey Klimov, Denis Smyslov, Alexey Markov, Vladimir Karpets)


Women's 3000M Individual Pursuit Finals

Bronze medal race
Yvonne McGregor (GBR) 3:38.850 defeated Sarah Ulmer (NZL) 3:38.930

Gold medal race
Leontien Zijlaard-Van Moorsel (Ned) 3:33.360 defeated Marion Clignet (Fra) 3:38.751


France continues to lead in cycling medals, with 2 golds and a silver. Germany is second (1 gold, 2 silver) and Great Britain (1 gold, 1 silver, 1 bronze). The Netherlands now has 1 gold (van Moorsel's), Australia 1 silver and 3 bronze, and China 1 bronze. North America is still waiting for its first cycling medal.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login