Canadian Cyclist

 

February 11/17 13:12 pm - Vuelta Ciclista a la Region de Murcia - Costa Calida


Posted by Editoress on 02/11/17
 

Results from Vuelta Ciclista a la Region de Murcia - Costa Calida in Spain

San Javier to Murcia, 182.7 km
1 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 4:03:08
2 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha Alpecin at 2:10
3 Patrick Konrad (Aut) Bora - Hansgrohe 2:10
4 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
5 Baptiste Jacques Planckaert (Bel) Team Katusha Alpecin
6 Ion Izaguirre (Esp) Bahrain - Merida
7 Chris Juul Jensen (Den) Orica - Scott
8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
9 Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
10 Emanuel Buchmann (Ger) Bora - Hansgrohe
11 Felix Grosshartner (Aut) Ccc Sprandi Polkowice
12 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
13 Marc Soler (Esp) Movistar Team
14 Garikoitz Bravo (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
15 Javier Moreno (Esp) Bahrain - Merida
16 David Belda (Esp) Burgos-Bh
17 Hector Saez (Esp) Caja Rural - Seguros Rga
18 Daniel Navarro (Esp) Cofidis, Solutions Credits
19 Gorka Izaguirre (Esp) Movistar Team
20 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
21 Simon Spilak (Slo) Team Katusha Alpecin
22 Robert Kiserlovski (Cro) Team Katusha Alpecin all s.t.
23 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 2:25
24 Lukasz Owsian (Pol) Ccc Sprandi Polkowice 4:07
25 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
26 Jan Tratnik (Slo) Ccc Sprandi Polkowice
27 Yoan Offredo (Fra) Wanty - Groupe Gobert
28 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis, Solutions Credits all s.t.
29 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 4:41
30 Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
31 Egoitz Fernandez (Esp) Team Ukyo
32 Etienne Van (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
33 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
34 Diego Rubio (Esp) Caja Rural - Seguros Rga
35 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
36 Maciej Paterski (Pol) Ccc Sprandi Polkowice
37 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
38 Alexander Aranburu (Esp) Caja Rural - Seguros Rga
39 Antonio Molina (Esp) Caja Rural - Seguros Rga
40 Luka Pibernik (Slo) Bahrain - Merida
41 Christopher Butler (USA) Caja Rural - Seguros Rga
42 Salvador Guardiola (Esp) Team Ukyo
43 Frederick Frison (Bel) Lotto Soudal
44 Sepp Kuss (USA) Rally Cycling
45 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
46 Brian Naulean (Fra) Direct Energie
47 Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
48 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
49 Benat Txoperena (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
50 Igor Merino (Esp) Burgos-Bh
51 Mikel Bizcarra (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
52 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
53 Rob Britton (Can) Rally Cycling
54 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
55 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Hansgrohe
56 José Joao Pimenta (Por) Bora - Hansgrohe
57 Jerome Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
58 Magnus Cort Nielsen (Ger) Orica - Scott all s.t.
59 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 11:07
60 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe
61 Delle Wallays (Bel) Lotto Soudal
62 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
63 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
64 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
65 David Per (Slo) Bahrain - Merida
66 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
67 Ivan Moreno (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
68 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
69 Fredrik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
70 Kenneth Van (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
71 Ibai Salas (Esp) Burgos-Bh
72 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
73 Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
74 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
75 Marcin Mrozek (Pol) Ccc Sprandi Polkowice
76 Oscar Pujol (Esp) Team Ukyo
77 Dmitriy Kozanchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
78 Mathew Hayman (Aus) Orica - Scott
79 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
80 Roomain Guillemois (Fra) Direct Energie
81 Antonio Nibali (Ita) Bahrain - Merida
82 Benjami Prades (Esp) Team Ukyo
83 Trosh Van (Bel) Lotto Soudal all s.t.
84 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 21:07
85 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 21:11
86 Justin Oien (USA) Caja Rural - Seguros Rga 25:54
87 Luka Mezgec (SLo) Orica - Scott
88 Eduardo Llacer (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
89 Miguél Ángel Ballesteros (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
90 Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
91 Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
92 Angel Vicioso (Esp) Team Katusha Alpecin
93 Piotr Brozyna (Pol) Ccc Sprandi Polkowice
94 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha Alpecin
95 Leszek Plucinski (Pol) Ccc Sprandi Polkowice all s.t.
96 Ismael Esteves (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 29:53
97 Julen Irizar (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
98 Jose Daniel Viejo (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
99 Marcos Jurado (Esp) Burgos-Bh
100 Josu Zabala (Esp) Caja Rural - Seguros Rga
101 Adrian Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
102 Jose Carlos Nuñez (Esp) Dare Viator Partizan
103 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
104 Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
105 Marco Mathis (Ger) Team Katusha Alpecin
106 Tim Ariesen (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
107 Sam Bewley (NZl) Orica - Scott
108 Guillaume Van (Bel) Wanty - Groupe Gobert
109 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
110 Danny Pate (USA) Rally Cycling all s.t.
111 Kirill Sveshnikov (Rus) Gazprom-Rusvelo 30:19
112 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
113 Domen Novak (Slo) Bahrain - Merida
114 Tanzo Tokuda (Jpn) Team Ukyo all s.t.
DNF Jan Barta (Cze) Bora - Hansgrohe
DNF Silvio Herklotz (Ger) Bora - Hansgrohe
DNF Raul Castrillo (Esp) Burgos-Bh
DNF Alvaro Robredo (Esp) Burgos-Bh
DNF Joan Ruiz (Esp) Burgos-Bh
DNF Romain Cardis (Fra) Direct Energie
DNF Carlos Lorente (Esp) Dare Viator Partizan
DNF Javier Valero (Esp) Dare Viator Partizan
DNF Oscar Sanchez (Esp) Dare Viator Partizan
DNF Miguel Calatayud (Esp) Dare Viator Partizan
DNF Francisco J. Castello (Esp) Dare Viator Partizan
DNF Javier Fuentes (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
DNF Ruben Montoya (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
DNF Eusebio Pascual (Esp) Seleccion Española Elite Y Sub 23
DNF Ander Barrenetxea (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
DNF Evgeniy Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNF Jorge Arcas (Esp) Movistar Team
DNF Jasha Dimitri Sutterlin (Esp) Movistar Team
DNF Jens Keukeleire (Bel) Orica - Scott
DNF Young Eric (USA) Rally Cycling
DNF Ion Ander Insuasi (Esp) Bahrain - Merida
DNF Yoshinitsu Hiratsuka (Jpn) Team Ukyo
DNF Yusuke Hatanaka (Jpn) Team Ukyo



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.