Canadian Cyclist

 

July 15/17 21:51 pm - DH Nationals Seeding runs results


Posted by Editoress on 07/15/17
 

Results from the seeding runs at DH Nationals held at Panorama Mountain Resort in Invermere, BC

 

Junior Women
1 Kyleigh Stewart (BC) 4:44.62
 
Elite Women
1 Miranda Miller (BC) Team Specialized Gravity 3:49.47
2 Vaea Verbeeck (BC) Rocky Mountain/Hope Technology 3:51.10
3 Georgia Astle (BC) Independent 3:59.12
4 Michelle Griffiths (BC) 4:01.78
5 Laurie Citynski (BC) 4:19.70
6 Stephanie Denroche (BC) ZEP Racing 4:53.81
 
Junior Expert Men
1 Blake Bunting (BC) C4 Norco Racing 3:25.84
2 Kendall McLean (BC) 3:27.06
3 Jacob Stefiuk (BC) C4 Norco Racing 3:31.06
4 Ben Wallace (BC) Kovarik Racing 3:34.33
5 Anthony Poulson (QC) Kona Factory Team 3:35.29
6 Keegan Fry (BC) Revolution Cycles 3:36.95
7 Josh Dziwenka (BC) 3:38.08
8 Ruben Guibert (BC) 3:40.09
9 Joshua Fultz-Veinotte (AB) 3:40.53
10 Logan Van Eesteren (BC) 3:43.35
11 Kael Markle (BC) Cycling BC 3:43.36
12 Cole Mooney (BC) 3:44.78
13 Daniel Froese (BC) C4 Norco Racing 3:45.69
14 Matthew Coetser (AB) ZEP Racing 3:50.00
15 Aidan Myhre (BC) 3:50.15
16 Kolt Hoyle (BC) Cube 3:58.21
17 Noah Birkkjaer (AB) ZEP Racing 5:07.16
DNF John Walker (BC)
DNS Kei Nakai (BC)
 
Elite Men
1 Mark Wallace (BC) Canyon Factory Downhill Team 3:10.66
2 Kirk McDowall (BC) 3:14.50
3 Matthew Beer (NL) 3:15.44
4 Hugo Langevin (QC) Team Quebec/St Onge/S4 Suspension 3:18.03
5 Magnus Manson (BC) Kona Factory Team 3:18.76
6 Samuel Thibault (QC) Procycle/Rocky Mountain QC 3:18.85
7 Luke Stevens (BC) Flowt Bikes 3:20.55
8 Philippe Ricard (QC) Major Cycles / Devinci 3:22.12
9 Ken Faubert (BC) Dunbar Cycles 3:24.82
10 Nic Rodgers (BC) Velofix / Beyond The Usual 3:25.39
11 Colin Grant (BC) 3:25.64
12 Cody MacArthur (BC) Dunbar Cycles 3:25.76
13 Henry Fitzgerald (BC) Cycling B.C. 3:25.97
14 Jake Innes (BC) 3:26.26
15 Braeden Onciul (BC) Wreckless Racing 3:27.25
16 Brandon Douglas (BC) 3:27.31
17 Rhys Ellis (BC) ZEP Racing 3:27.37
18 Jeremy McDowell (AB) 3:28.32
19 Dean Tennant (BC) Dunbar Cycles 3:29.16
20 Jack Almond (BC) Independent 3:29.38
21 Nicholas Court (BC) 3:31.16
22 Anthony Evans (BC) Sovereign Cycle 3:31.63
23 Alex Silverthorne (AB) Pedalhead Race Room 3:32.39
24 Trevor Thew (BC) Dunbar Cycles 3:33.02
25 Levi Harapnuik (BC) Endless Biking 3:33.15
26 Aaron Dobie (BC) Dunbar Cycles 3:34.31
27 Adam Woodhouse (BC) C4 Norco Racing 3:34.97
28 Spencer Graf (BC) 3:35.43
29 Harry Head (BC) Cube 3:35.60
30 James Frost (ON) Norco Bicycles 3:40.33
31 Travis Roesner (BC) 3:40.57
32 Josh Solman (BC) Revolution Cycles & Service 3:42.45
33 Jayden Gisborne (BC) Cowichan Cycles/Santa Cruz 3:49.74
34 Dakota Boyer (AB) ZEP 3:53.35
35 Kurtis Crowder (BC) 3:54.63
36 Reid Westren (AB) Graviti Driven/ Intense 3:57.92
37 Tristan Keegan (AB) Kona Bikes/Smith Optics 4:09.29
38 Lee Jackson (BC) 4:55.73
DNS Forrest Riesco (BC)
DNS Daniel Shaw (BC) Major Cycles/ Devinci
DNS Chris Bennett (AB)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.