Canadian Cyclist

 

August 6/17 11:51 am - Mont-Sainte-Anne World Cup: U23 XC results


Posted by Editoress on 08/6/17
 

Results from the U23 races at Mont-Sainte-Anne Quebec

U23 Women, 17.2 km (start loop + 4 laps)
1 Kate Courtney (USA) Specialized Racing 1:06:34
2 Sina Frei (Sui) JB Brunex Felt Team at 2:31
3 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 3:36
4 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 4:02
5 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:32
6 Lena Gerault (Fra) BH-SRSuntour-KMC 5:55
7 Isla Short (Gbr) OMX Pro Team 6:20
8 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 6:43
9 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 7:19
10 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) 8:33
11 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team 9:45
12 Hannah Finchamp (USA) Clif Pro Team 10:02
13 Alizee Paties (Fra) 10:28
14 Ida Jansson (Swe) 10:54
15 Aline Seitz (Sui) Rose Vaujany Fueled by Ultrasports 12:45
16 Kelsey Urban (USA) 13:57
17 Emily Unterberger (Can) 14:07
18 Serena Tasca (Ita) 14:19
19 Anne Julie Tremblay (Can) 14:50
20 Sophianne Samson (Can) 17:47
21 Juliette Tetreault (Can) -1 lap
22 Amelie Simard (Can) -1 lap
23 Laurie Arseneault (Can) -1 lap
24 Siobhan Kelly (Can) -1 lap
DNF Jenn Jackson (Can)
DNS Soren Meeuwisse (Can) Trek Canada MTB
DNS Ellen Noble (USA)
DNS Marine Lewis (Can)
 
U23 Men, 24.5 km (start loop + 5 laps)
1 Martins Blums (Lat) ZZK 1:23:37
2 Nadir Colledani (Ita) Torpado Gabogas 0:45
3 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 1:31
4 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 2:14
5 Simon Vitzthum (Sui) 2:14
6 Maximilian Foidl (Aut) 2:36
7 Sven Strahle (Ger) German Technology Racing 2:52
8 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC 3:10
9 Raphael Gay (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 3:20
10 Robin Hofmann (Ger) 3:38
11 Vital Albin (Sui) Bike Team Solothurn 3:53
12 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles - OTE 4:05
13 Alan Hatherly (RSA) 4:12
14 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - OTE 4:18
15 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 4:22
16 Luke Vrouwenvelder (USA) Bear Development Team 4:31
17 Mickael Brunello (Fra) Veloroc BMC 4:32
18 Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn 5:15
19 Neilo Perrin Ganier (Fra) Massi 5:35
20 Leo Lhomme (Sui) Team VTT BMC Fribourg 5:39
21 Sean Fincham (Can) Forward Racing-Norco 6:16
22 Alex Bregenzer (Ger) 6:26
23 Andrin Beeli (Sui) Scott Development MTB Team 6:45
24 Felix Longpre (Can) 7:12
25 Sandy Floren (USA) Bear Development Team 7:16
26 Jerry Dufour (USA) Bear Development Team 7:46
27 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles - OTE 8:15
28 Arnaud Hertling (Sui) Team VTT BMC Fribourg 8:38
29 Carson Beckett (USA) Bear Development Team 9:00
30 Jakob Hartmann (Ger) German Technology Racing 10:09
31 Santiago Mesa Pietralunga (Col) 10:14
32 Callum Carson (Aus) 10:25
33 Sandro Trevisani (Sui) Team DOM Cycle 10:45
34 Rhys Verner (Can) Kona Factory Team 11:05
35 Ramon Lauener (Sui) JB Brunex Felt Team 11:39
36 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 12:12
37 Ursin Spescha (Sui) Bike Team Solothurn 12:15
38 Nicholas Lando (USA) 12:56
39 Felix Burke (Can) 13:14
40 Daniel Johnson (USA) Bear Development Team 13:25
41 Anthony Bergeron (Can) 13:53
42 Anthony Audet (Can) 14:00
43 Eli Kranefuss (USA) Bear Development Team 14:30
44 Amando Martinez Galvan (Mex) 15:24
45 Ren Ueno (Jpn) 15:38
46 Steffen Andersen (USA) Bear Development Team 16:12
47 Matthew Turcotte (Can) 16:27
48 Martin Gallardo (Arg) -2 laps
49 Emile Farrell-Dessureault (Can) -2 laps
DNF Ari Hirabayashi (Jpn)
DNF Remy Duquesne (Fra) Team VTT VCA Anjos
DNS Cole Paton (USA)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.