Canadian Cyclist

 

September 10/17 10:39 am - Criterium National results


Posted by Editoress on 09/10/17
 

Results from the Critérium National et GP Montréal held on Saturday night (September 9th)

Women
1 Marie-Soleil Blais (SRW) Independant 0:36:34
2 Simone Boilard (JRW) Team Canada
3 Kirsti Lay (SRW) Team Canada both s.t
4 Catherine Ouellette (SRW) The Cyclery-4iiii 0:10
5 Erin Attwell (JRW) Team Canada 0:25
6 Raphaele Lemieux (SRW) iBike s.t
7 Ariane Bonhomme (SRW) The Cyclery-4iiii 0:31
8 Ann-Pascal Ouellet (JRW) DESJARDINS FORD 0:37
9 Luce Bourbeau (SRW) Independant 0:57
10 Emily Flynn (SRW) The Cyclery-4iiii
11 Elisabeth Albert (SRW) ÉC Élite Apogee Sports
12 Laurie Jussaume (JRW) Team Canada
13 Allyson Gillard (SRW) DESJARDINS FORD all s.t
14 Charlotte Tousignant (JRW) Espoir Elite Primeau Velo 1:00
15 Alizée Brien (SRW) Independant 1:04
16 Melissa Martel (SRW) iBike 1:37
17 Evelyne Gagnon (SRW) Stingray Trek par Ultime Velo 2:22
18 Emilie Brisson (SRW) Vélo-Station
19 Joséphine Péloquin (JRW) Stingray Trek par Ultime Velo both s.t
20 Laurie Coulombe (SRW) Peppermint Cycling team 2:25
21 Anaïs Courteille (SRW) Independant
22 Michele Bastien (MSW) Peppermint Cycling team both s.t
23 Véronik Bastien (MSW) Peppermint Cycling team 2:31
DNF Emma Delisle (JRW) Stingray Trek par Ultime Velo
DNF Ollivia Baril (SRW) DESJARDINS FORD
DNF Catherine Dessureault (SRW) SAS-DELOITE
DNF Elise Piédalue (SRW) stingray/trek par ultime vélo
DNF Joelle Simard (SRW) Peppermint Cycling team
DNF Safia Généreux-Khali (MSW) Peppermint Cycling team
DNF Émilie Mercier (MSW) Peppermint Cycling team
DNF Klara Polom Nitoslawska (MSW) Peppermint Cycling team
 
Men
1 Félix Côté Bouvette (SRM) Garneau-Québecor 0:53:39
2 Nickolas Zukowski (SRM) Silber Pro Cycling
3 Laurent Gervais (SRM) Aevolo cycling
4 Hendrik Pineda (SRM) Transports Lacombe Devinci
5 Kurt Penno (JRM) Team Canada
6 Jean-François Soucy (SRM) Garneau-Québecor
7 Thierry Kirouac-Marcassa (SRM) Raceclean
8 Nicolas Cote (SRM) Ibike
9 Simon-Pierre Gauthier (SRM) Garneau-Québecor
10 Jean-Simon D'anjou (SRM) Garneau-Québecor all s.t.
11 Jean-Denis Thibault (SRM) H&R Block Pro Cycling Team 0:02
12 Gabriel Drapeau-Zgoralski (JRM) Team Novo Nordisk
13 Conor Mullervy (SRM) Team CLIF Bar Cycling
14 Robin Plamondon (JRM) Espoirs Élite Primeau Vélo
15 Ethan Palamarek (JRM) Stingray Trek par Ultime velo
16 Adam Roberge (SRM) Silber Pro Cycling
17 Olivier Brisebois (SRM) Garneau-Québecor
18 Charles Etienne Chretien (JRM) Team Canada
19 Rémi Fagnan (SRM) Indépendant
20 Samuel Blanchette (SRM) Premier Tech p/b Chew Pod
21 Pierre-Bernard Thiffault (SRM) Hedrick Racing
22 Édouard Beaudoin (JRM) Espoirs Élite-Primeau Vélo
23 Zack Allison (SRM) Team CLIF Bar Cycling
24 Vincent Brassard (SRM) Independant
25 William Goodfellow (SRM) Veloselect
26 Julien Gagne (SRM) Silber Pro Cycling
27 David Barry (SRM) Premier Tech p/b Chew Pod
28 Jonathan Cassivi (JRM) Stingray Trek par Ultime velo all s.t
29 Cullen Browne (SRM) Transports Lacombe Devinci 0:08
30 Francis Izquierdo-Bernier (SRM) Transports Lacombe Devinci s.t
31 Noah Simms (JRM) Team Canada 0:18
32 Ryan Primeau (SRM) Veloselect 0:25
33 Nicolas Ducharme (SRM) Transports Lacombe Devinci 0:30
34 Jules Cusson-Fradet (SRM) LowestRates.ca 0:33
35 William Blackburn (SRM) Vélo 2000 - Peak Centre 0:48
36 Kevin Mullervy (SRM) Team CLIF Bar Cycling 3:21
DNF Emile Jean (SRM) Silber Pro Cycling
DNF Tristan Guillemette (JRM) DESJARDINS FORD
DNF Guillaume Davidson (JRM) Team Canada
DNF Christophe Audet (JRM) Stingray Trek par Ultime velo
DNF Olivier Beaulieu (JRM) Espoirs Élite Primeau Vélo
DNF Felix Boutin (JRM) IAMGOLD
DNF Maxime Brousseau-Carnevale (JRM) Indépendant
DNF Antoine Dalterio (JRM) Espoirs Élite Primeau Vélo
DNF Charles-Antoine Forest-Leblanc (JRM) DESJARDINS FORD
DNF Gabriel Guay (JRM) DESJARDINS FORD
DNF Antoine Ippersiel (JRM) Stingray Trek par Ultime velo
DNF Craig Knobovitch (JRM) Espoirs Laval Primeau Velo
DNF Mateo Martinez Nunez (JRM) Peak Center Bernard Hinault
DNF Carson Miles (JRM) Equipe Cycliste Gatineau
DNF Alexis Rochette (JRM) DESJARDINS FORD
DNF Graydon Staples (JRM) Team Canada
DNF Émile Vézina Coulombe (JRM) Indépendant-RP
DNF Adam Wolfe (JRM) Espoirs Élite Primeau Vélo
DNF Thomas Baillargeon (SRM) IBike
DNF Francis Beaudet (SRM) CC Bello-Farnham
DNF Felix Belhumeur (SRM) Indépendant
DNF Richard Bergeron (SRM) Omnipod-ThePACK
DNF John D Bergmann (SRM) Team CLIF Bar Cycling
DNF Dominic Cantin (SRM) LowestRates.ca
DNF Michael Dalterio (SRM) Veloselect
DNF Mathieu Gabriel (SRM) Premier Tech p/b Chew Pod
DNF Maxim Garant Rousseau (SRM) IBike
DNF Michael Jacques (SRM) Team CLIF Bar Cycling
DNF Michael Jasinski (SRM) Team CLIF Bar Cycling
DNF Guillaume L. Walsh (SRM) Veloselect
DNF Philippe Mireault (SRM) Vélo 2000 - Peak Centre
DNF Olivier Peloquin (SRM) Transports Lacombe Devinci
DNF Jean-Sebastien Plante (SRM) CC Bello-Farham
DNF Pierre-Olivier Santerre (SRM) Espoirs Élite Primeau Vélo
DNF Andre Tremblay (SRM) Premier Tech p/b Chew Pod
DNS Félix Pelletier (JRM) DESJARDINS FORD
DNS Nicolas Cote (SRM) IBike
DNS Étienne Samson (SRM) CC Bello-Farham



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.