Canadian Cyclist

 

September 25/17 12:59 pm - Eastern Ontario Cyclocross Race Series: Race 1 results


Posted by Editoress on 09/25/17
 

Results from the first race of the Eastern Ontario Cyclocross Race Series, held at the Renfrew Fair Grounds in Renfrew ON on Sunday September 24th.

 

Photo gallery

 

Senior Men
1 Matteo Dal-Cin (Rally Cycling) 0:47:44
2 Evan Mcneely (Ride with Rendall) at 1:20
3 Matt Surch (Tekne Cycle Club) 2:08
4 Steve Proulx (Cyclery Racing) 3:04
5 Osmond Bakker (The Bandits) 3:42
6 Marc Boudreau (Cyclery Racing) 4:11
7 Jesse Jarjour (613 Cycling) 6:52
8 Stephen Bursey (Gearheads) -1 lap
9 Neil Schiemann (Independent) -1 lap
10 Adam Kourakis (velofix Ontario) -2 laps
 
Master Men A (30-39)
1 Bruno Lafontaine (Pecco's Propulse par Cannondale) 0:51:43
2 Marcel Vautour (Tekne Cycle Club) at 2:33
3 David Gruber (Tekne Cycle Club) 2:53
4 Marc Hunt (Tekne Cycle Club) 2:56
5 Michael Asselstine (Nine2FivePro.com) 2:58
6 Bruce Lefebvre (Adobe Cycling) -1 lap
7 Carey Dedo (GearHeads) -1 lap
8 Guillaume Seyer-Forget (Gearheads) -1 lap
9 Rodd Heino (Tekne Cycle Club) -1 lap
10 Brian Martin (Independent) -1 lap
11 Daniel Leblanc (Gearheads) -1 lap
12 Mark Kulas (GearHeads) -1 lap
13 Andrew Brown (Tekne Cycle Club) -1 lap
14 Samuel Lessard (Powerwatts-MDT) -1 lap
15 Brent Eritou (Independent) -2 laps
16 Bradley Statham (Good Enough Cycling Club) -2 laps
DNF Daniel Conroy (Independent)
 
Junior Men (18-19)
1 Max Field (Independent) 0:54:31
 
Master Men B (40-49)
1 Craig De Veer (Cyclery Racing) 0:42:20
2 Eric Rouleau (Scott/Rackultra) at 0:01
3 Mike Reeves (Tekne Cycle Club) 0:01
4 John Fee (Cyclery Racing) 0:03
5 Richard Grieve (Tekne Cycle Club) 0:41
6 Craig Hawkes (Cyclery Racing) 1:31
7 Vince Caceres (Cyclery Racing) 1:45
8 David Jones (Tekne Cycle Club) 1:58
9 Richard Jodoin (Les Rouleurs) 2:03
10 Damien Carrier (EC Gatineau) 2:03
11 Rodrigo Diaz (euro-sports) 2:59
12 Juha Metsaranta (Independent) 3:00
13 David Martin (Ottawa Bicycle Club) 3:29
14 Travis Field (Independent) 3:31
15 Scott Gibson (Ottawa Bicycle Club) 3:47
16 Drew Mccutcheon (Independent) 3:53
17 Darius Arjang (Independent) 3:58
18 Martin Charron (Les Rouleurs - Polo Velo) 4:05
19 Alexandre Dionne-Lyonnais (Independent) 4:10
20 Craig Law (Independent) 4:28
21 Michael Palmer (euro-sports) 4:31
22 Luc Lavigne (skinouk) 4:34
23 Rob Allen (Cornwall Cycle Club) 4:41
24 Stephen Daniels (Ottawa Bicycle Club) 4:54
25 Jonathan Schmidt (Independent) 4:58
26 Sebastien Labelle (Independent) 5:03
27 Jason Murphy (Independent) 5:12
28 Jeff Johnston (Nine2FivePro.com) 5:18
29 Shayne Arseneault (Independent) 5:26
30 John Clare (Cyclelogik Racing) 6:18
31 Curtis Collins (Independent) 6:30
32 Terry Brule (Independent) 6:30
33 Jeff Clark (Ottawa Bicycle Club) 6:39
34 Sean Kilpatrick (Carleton Place Slow Spokes) 7:01
35 Pat Kelly (Tekne Cycle Club) 7:10
36 Charles Carriere (Cycle Outaouais) 8:11
37 Brad Vaughan (Independent) -1 lap
38 Giacomo Panico (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
39 Eric Thibault (Velofix Ontario) -1 lap
40 David Charles (Tekne Cycle Club) -1 lap
41 Iain Macdonald (Independent) -1 lap
42 Sevak Manjikian (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
43 Tyler Brooks (Independent) -1 lap
44 neil Reaume (Independent) -1 lap
45 Bryan Higgins (Independent) -1 lap
46 Mark Hiscocks (Nine2FivePro Cycling Team) -1 lap
47 Dominic Fontaine (Tekne Cycle Club) -1 lap
48 Alex Martins (Independent) -1 lap
49 Martin Deschamps (West of Quebec Wheelers) -1 lap
50 Paul Mcaneney (Independent) -1 lap
DNF Tristan Barr (cyclelogik racing)
DNF Marc Hanvelt (True North Medical Road Corps)
DNF Brad Kukurudz (Hintonburg Cycle Works)
DNF Eric Costen
 
Master Men C (50-59)
1 John Westdal 0:43:54
2 Michael Woodford (Cyclelogik Racing) at 0:08
3 Sean Wright (Cyclery Racing) 0:25
4 David Bilenkey (euro-sports) 0:26
5 Malcolm Saravanamutto (Cyclelogik) 0:38
6 William Mcilroy (Independent) 0:40
7 Eric Betteridge (OBC/Rent a Bike) 1:55
8 Dave Rudnicki (West of Quebec Wheelers) 2:10
9 Carlos Arruda (Independent) 2:26
10 David Shantz (euro-sports) 2:44
11 Mike Avery (Independent) 2:47
12 Steve Morris (Ottawa Bicycle Club) 2:59
13 Gregory Varney (Cyclery Racing) 3:32
14 Frederic Ranger (skinouk) 3:34
15 Scott Emery (Tekne Cycle Club) 3:50
16 Rene Van Diepen (Independent) 4:10
17 Jack Newton (euro-sports) 5:55
18 Pierre Leblanc (Independent) 7:04
19 Ian Hobson (Independent) -1 lap
20 Robert Mcclure (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
21 Joey Slobodian (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
22 Matthew Ng (Independent) -1 lap
23 Thomas Leroux (Cornwall Cycle Club) -1 lap
24 Steve Howard (Independent) -1 lap
25 Marc Champagne (Independent) -1 lap
26 Bill Mclennan (Independent) -1 lap
27 Rick Croney (Cornwall Cycle Club/Cornwall Multisport Club) -1 lap
28 Greg Douglas (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
29 Steven Cornick (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
30 Steve Williams (Independent) -1 lap
31 Scott Hall (Cyclelogik Racing) -1 lap
DNF Jean-Christophe Vialaret (euro-sports)
 
Master Men D (60-69)
1 Dave Wall (euro-sports) 0:45:07
2 Michael Taylor (Thing1Thing2Racing p/b T. S. Geisel) at 4:37
3 Jean Louis Dorego (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
4 Peter Schuck (Ride with Rendall) -1 lap
5 Detlef Hess (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
6 Parham Momtahan (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
7 Ian Austen (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
8 Giorgio Imbrogno (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
DNF
 
Master Men E (70-79)
1 Les Humphreys (Independent) 0:48:23
2 Ron Phillips (Ottawa Bicycle Club) at 1:17
3 Dave Flavell (Ottawa Bicycle Club) 1:21
 
U17 Men
1 Mark Rousseau (613 Cycling) 0:49:30
2 Wills Jones (Independent) -1 lap
3 Matthyw Thomas (Independent) -1 lap
4 David Couturier (Independent) -1 lap
5 Kyle Vanriemsdyk (Independent) -1 lap
6 Cherith Tse (Independent) -2 laps
7 Chad Dempsey (Ottawa Bicycle Club)
 
U15 Men
1 Alexander Woodford (Skinouk VDM) 0:46:34
2 Julien Chagnon (Skinouk VDM) -1 lap
3 Owen Brooks (VDM Skinouk) -1 lap
4 Greg Morrish (MTB Kingston) -1 lap
5 Parker Bray-Jones (Independent) -1 lap
 
Novice Men
1 Damien Vialaret (Van Dessel by Hyperthreads) 0:43:45
2 Theodore Woodford (Independent) at 2:00
3 Dominique Ranger (skinouk) -1 lap
4 Patrick Westdal (Independent) -1 lap
5 Jensen Grieve (Independent) -1 lap
DNF William Ng (Independent)
 
Senior Women
1 Jodi Wendland (Cyclery Racing) 0:37:51
2 Meagan Adams (Ottawa Bicycle Club) at 1:22
3 Nicola Coles (Independent) 4:14
4 Evelyn Sifton (Aerosaur) 4:56
5 Veronique Roberts (euro-sports) 6:12
6 Melanie Morrish (MTB Kingston) -1 lap
 
Junior Women (18-19)
1 Maude Plouffe (Cuisses Or) 0:41:53
2 Tara Black (S & S Racing p/b Garneau and Frog Cycles) -1 lap
DNF Madeline Smith (Killington Mountain School)
 
Master Women A (30-39)
1 Anna O'brien (Cyclery Racing) 0:40:31
2 Carley Kenwell (Independent) at 2:54
3 Emily Jansen (Independent) -1 lap
4 Danielle Krauel (Independent) -1 lap
5 Cindy Coleman (Independent) -1 lap
 
Master Women B (40-49)
1 Amanda Shaw (Cyclery Racing) 0:39:21
2 Alicia Berthiaume (Gearheads) at 0:16
3 Naomi Szigeti (Cyclelogik Racing) 0:41
4 Sonia Tessier (Woodcock Cycle) 0:46
5 Kathleen Mottershead (Gearheads) 1:24
6 Christine Ficker (Independent) 1:27
7 Jennifer Stephenson (Independent) 1:46
8 Heather Tkalec (Euro-Sports) 3:14
9 Manon Prevost (skinouk) 3:22
10 Caitlin Crooks (Independent) 3:57
11 Suzanne Harrison (Ottawa Bicycle Club) 4:02
12 Angela Beauchamp (euro-sports) 4:53
13 Vicki Thomas (Cyclery Racing) 4:57
14 Tammy Mckenna (Cyclery Racing) 5:39
15 Isabelle Lauzon (skinouk) 5:59
16 Kerry Rocheleau (Cyclery Racing) 6:00
17 Natalie Grieve (Independent) 6:04
18 Helena De Veer (Independent) 6:28
19 Kim Fera (Euro-Sports) 6:34
20 Marie-Helene Rochon (Pecco's Propulse par Cannondale) 6:57
21 Jennifer Lexmond (Independent) 7:19
22 Kory Mcdonald Ibarra (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
23 Valery Allen (Cornwall Cycle Club) -1 lap
24 An Vo (euro-sports) -1 lap
25 Melissa Brooks (Independent) -1 lap
26 Angela Slobodian (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
27 Jeanne Minier (ECG) -1 lap
DNF Jackie Fuller (S & S Racing p/b Garneau and Frog Cycles)
 
Master Women C (50-59)
1 Jen Adams (OBC/ Rent a Bike) 0:39:59
2 Susan Morris (Ottawa Bicycle Club) at 3:22
3 Julie Dagenais (Independent) 5:19
4 Tamsin Douglas (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
5 Josee Lamirande (Cyclery Racing) -1 lap
6 Nathalie Madore (Independent) -1 lap
7 Sharon Donnelly (Independent) -2 laps
 
Master Women D (60 +)
1 Marcie Girouard (euro-sports) 0:42:11
2 Patricia Konantz (Ride with Rendall p/b Biemme) at 1:29
3 Blanche Drapeau (Ottawa Bicycle Club) 4:26
4 Lucie Boudreau (Ottawa Bicycle Club) 5:09
 
U17Women
1 Lauryn Bakker (Independent) 0:44:44
2 veronica Reaume (Independent) -1 lap
3 Chloe Maine (Independent) -1 lap
 
U15 Women
1 Claudia Lyonnais (Independent) 0:46:34
2 Cara Macdonald (Independent) -1 lap
3 Sarah Fuller (S & S Racing p/b Garneau and Frog Cycles) -1 lap
4 Gemma Rudnicki (Independent) -2 laps
 
U15B Boys
1 Mikael Girard (Skinouk VDM) 0:20:17
2 Sam Costen (Arnprior) at 0:51
3 Adrien Carriere (Cycle Outaouais) 1:38
4 Felix Labelle (Independent) 5:09
5 Hunter Murphy (Independent) 5:10
 
Novice Men
1 Mark Rousseau (613 Cycling) 0:49:30
2 Wills Jones (Independent) -1 lap
3 Matthyw Thomas (Independent) -1 lap
4 David Couturier (Independent) -1 lap
5 Kyle Vanriemsdyk (Independent) -1 lap
6 Cherith Tse (Independent) -1 lap
7 Chad Dempsey (Ottawa Bicycle Club) -2 laps


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.