Canadian Cyclist

 

March 10/18 6:16 am - MTB World Cup Stellenbosch: U23 Women and Men results


Posted by Editoress on 03/10/18
 

Results from the U23 Women's and Men's races in Stellenbosch, RSA

U23 Women, 5 laps (21.70km)
1 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 1:18:52
2 Sina Frei (Sui) Ghost Factory Racing at 0:27
3 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 0:48
4 Helene Clauzel (Fra) KMC-Ekoi-SR Suntour 1:19
5 Loana Lecomte (Fra) Sunn-Beaumes De Venise 2:12
6 Caroline Bohe (Den) 2:38
7 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 3:16
8 Lisa Pasteiner (Aut) Ghost Factory Racing 3:28
9 Isla Short (GBr) Habitat Mountain Bike Team 3:32
10 Antonia Daubermann (Ger) 3:34
11 Anna Spielmann (Aut) Racing Team Haiming 3:34
12 Martina Berta (Ita) KMC-Ekoi-SR Suntour 4:17
13 Jana Czeczinkarova (Cze) Mitas Trek 4:45
14 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 5:52
15 Felicitas Geiger (Ger) 5:59
16 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 6:04
17 Ida Jansson (Swe) Specialized Racing 6:14
18 Nina Benz (Ger) 7:49
19 Clarissa Mai (Ger) 8:01
20 Barbora Prudkova (Cze) Head Pro Team 8:21
21 Lia Schrievers (Ger) German Technology Racing 10:25
22 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team -1 Lap
23 Naama Noyman (Isr) Teamisgav-Giant -1 Lap
24 Stancy Kendal Hyslop (Zim) -3 Laps
DNF Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Primaflor Mondraker Rotor
Bianca Haw (RSA)
 
U23 Men, 6 laps (26km)
1 Petter Fagerhaug (Nor) 1:18:23
2 Ben Oliver (NZl) at 1:06
3 Neilo Perrin Ganier (Fra) Absolute-Absalon 1:54
4 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 2:30
5 Pierre De Froidmont (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 2:38
6 Maximilian Brandl (Ger) 2:58
7 Martin Emil Siggerud (Nor) 3:18
8 Filippo Colombo (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:28
9 Jonas Lindberg (Den) 3:31
10 Axel Zingle (Fra) Materiel-Velo.Com 3:44
11 Milan Vader (Ned) Habitat Mountain Bike Team 3:52
12 Frazer Clacherty (GBr) Silverback OMX Pro Team 3:55
13 David Nordemann (Ned) CST Sandd American Eagle MTB Racing 3:56
14 Erik Haegstad (Nor) 4:06
15 Alessandro Naspi (Ita) 4:18
16 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC 4:33
17 Thomas Bonnet (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 4:45
18 Wout Alleman (Bel) 4:46
19 Wessel Botha (RSA) 5:07
20 Luca Schwarzbauer (Ger) 5:26
21 Julian Jessop (RSA) 5:27
22 Joris Ryf (Sui) Wheeler Pro Team 5:47
23 Juri Zanotti (Ita) Torpado Gabogas 5:50
24 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:53
25 Joel Roth (Sui) Head Pro Team 6:06
26 Matej Prudek (Cze) Gapp System-Cabtech MTB Racing Team 6:16
27 Basile Allard (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 6:17
28 Ursin Spescha (Sui) 6:19
29 Arnaud Hertling (Sui) 6:21
30 Timon Ruegg (Sui) 6:43
31 Noah Blochlinger (Sui) 6:54
32 Moritz Bscherer (Aut) 7:05
33 Alessio Agostinelli (Ita) 7:21
34 Simon Schneller (Ger) 7:43
35 Francesco Bonetto (Ita) Elios SR-Suntour Pro Team 8:12
36 Niklas Schehl (Ger) 8:26
37 Victor Lab (Fra) Sunn 8:37
38 Jack Compton (NZl) 8:43
39 Jarrod Van Den Heever (RSA) 8:57
40 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE 9:15
41 Vlad Dascalu (Rou) Brujula Bike Racing Team 9:23
42 Thibault Daniel (Fra) Veloroc BMC 9:23
43 Dominique Sitta (Ita) Silmax Racing Team A.S.D. 9:25
44 Mateusz Nieboras (Pol) JBG-2 Cryospace 9:25
45 Cameron Orr (GBr) 9:41
46 Dario Gemperle (Sui) 10:00
47 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles-OTE 10:14
48 Pieter Du Toit (RSA) 10:33
49 Mickael Brunello (Fra) Veloroc BMC 10:40
50 Ori Leonzini (Isr) Teamisgav-Giant 10:42
51 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE 10:57
52 Daniel Tulett (GBr) 11:11
53 Jaromir Skala (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb 12:02
54 David Zadak (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Tea 13:03
55 Hugo Pigeon (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 15:35
56 Reinhard Zellhuber (RSA) -1 Lap
57 Silas Graf (Ger) -1 Lap
58 Benjamin Inauen (Sui) -1 Lap
59 Leo Lhomme (Sui) -1 Lap
60 Henry Liebenberg (RSA) -1 Lap
61 Tristan De Lange (Nam) -1 Lap
62 Matthew Keyser (RSA) -1 Lap
63 Ryan Lenferna (RSA) -2 Laps
64 Rossouw Bekker (RSA) -2 Laps
65 Jordan Wisdom (RSA) -3 Laps
DNF Katleho Patrick Manasi (Les) The Sufferfest African Dream Team
DNF Edoardo Xillo (Ita) KTM Protek Dama
DNF Marc Fourie (RSA)
DNF Valentin Erbs (Fra)
DNF Rudi Koen (RSA)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.