Canadian Cyclist

 

March 10/18 9:04 am - MTB World Cup Stellenbosch: Elite Men results


Posted by Editoress on 03/10/18
 

Results from the Elite Men's race in Stellenbosch, RSA

Elite Men, 7 laps (30.30km)
1 Samuel Gaze (NZl) Specialized Racing 1:30:14
2 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing at 0:01
3 Maxime Marotte (Fra) Cannondale Factory Racing XC 0:02
4 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon-Circus 1:10
5 Titouan Carod (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 1:27
6 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 2:02
7 Florian Vogel (Sui) Focus XC Team 2:14
8 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing Xc 2:22
9 Mathias Flueckiger (Sui) Thömus- RN Racing Team 2:23
10 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing 2:32
11 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing XC 2:52
12 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:59
13 Catriel Soto (Arg) MMR Factory Racing Team 3:11
14 Jordan Sarrou (Fra) KMC-Ekoi-SR Suntour 3:21
15 Stephane Tempier (Fra) Bianchi Countervail 3:25
16 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing Xc 3:25
17 Karl Markt (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 3:32
18 Marcel Guerrini (Sui) Focus XC Team 3:36
19 Pablo Rodriguez Guede (Esp) MMR Factory Racing Team 3:40
20 Victor Koretzky (Fra) KMC-Ekoi-SR Suntour 3:40
21 Howard Grotts (USA) Specialized Racing 3:41
22 Florian Chenaux (Sui) 3:45
23 Andrea Tiberi (Ita) Team Focus Selle Italia 3:51
24 Lars Forster (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:53
25 Nicola Rohrbach (Sui) 3:54
26 Hugo Drechou (Fra) Massi 3:59
27 Martin Fanger (Sui) 4:02
28 Gioele Bertolini (Ita) Team Focus Selle Italia 4:11
29 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing 4:23
30 Anton Sintsov (Rus) Salcano Sakarya B.B. Pro Team 4:35
31 Marco Aurelio Fontana (Ita) Bianchi Countervail 4:43
32 Martin Loo (Est) 4:45
33 Thomas Griot (Fra) Materiel-Velo.Com 4:46
34 Thomas Litscher (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 4:58
35 Grant Ferguson (GBr) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 5:02
36 Leandre Bouchard (Can) KMC-Ekoi-SR Suntour 5:04
37 Gregor Raggl (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:05
38 Markus Schulte-Lunzum (Ger) Focus XC Team 5:15
39 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Primaflor Mondraker Rotor 5:23
40 Ondrej Cink (Cze) Primaflor Mondraker Rotor 5:29
41 Julien Absalon (Fra) Absolute-Absalon 5:37
42 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Torpado Gabogas 5:42
43 Jan Vastl (Cze) 5:47
44 Martin Gluth (Ger) Silverback OMX Pro Team 5:56
45 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 6:19
46 Jan Skarnitzl (Cze) Mitas Trek 6:27
47 Ruben Scheire (Bel) 6:28
48 Maximilian Foidl (Aut) JB Brunex Felt Factory Team 6:52
49 Matthias Stirnemann (Sui) Scott-SRAM MTB Racing 7:17
50 Mirko Tabacchi (Ita) Centro Sportivo Carabinieri- Cicli Olympia 7:31
51 Fabian Giger (Sui) Kross Racing Team 7:42
52 Samuele Porro (Ita) 7:45
53 Nadir Colledani (Ita) Bianchi Countervail 7:49
54 Michiel Van Der Heijden (Ned) Scott-SRAM MTB Racing 8:00
55 Frank Beemer (Ned) Habitat Mountain Bike Team 8:17
56 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 8:22
57 Andrew L'Esperance (Can) Forward Racing 8:22
58 Manuel Fasnacht (Sui) Wheeler Pro Team 8:35
59 Michele Casagrande (Ita) 8:56
60 Fabian Rabensteiner (Ita) 9:06
61 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 9:34
62 Ben Zwiehoff (Ger) 9:35
63 Keegan Swenson (USA) Stan's-Pivot Pro Team p/b Maxxis 9:38
64 Kevin Panhuyzen (Bel) Habitat Mountain Bike Team 9:50
65 Jochen Kass (Ger) 9:56
66 Raphael Gagne (Can) Silverback OMX Pro Team 10:07
67 Georg Egger (Ger) 10:10
68 Daniele Braidot (Ita) Centro Sportivo Carabinieri- Cicli Olympia 10:21
69 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker Racing Team 10:24
70 Lorenzo Samparisi (Ita) KTM Protek Dama 10:36
71 Simon Vitzthum (Sui) 10:42
72 Andrin Beeli (Sui) 10:46
73 Matthias Wengelin (Swe) 10:54
74 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 11:00
75 Stuart Marais (RSA) 11:07
76 Sebastien Carabin (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 11:33
77 Jan Withaar (RSA) 11:53
78 Gert Heyns (RSA) 12:04
79 Mario Costa (Por) Brujula Bike Racing Team 12:06
80 Martin Frey (Ger) Team Bulls 12:46
81 Joseph De Poortere Emelien (Fra) 12:48
82 Andrea Righettini (Ita) 13:16
83 Arno Du Toit (RSA) -1 Lap
84 Edoardo Bonetto (Ita) Elios SR-Suntour Pro Team -1 Lap
85 Mattia Setti (Ita) -1 Lap
86 Lukas Baum (Ger) -2 Laps
87 Renay Groustra (RSA) -3 Laps
88 Robin Vanden Abeele (Bel) Cube Pro Fermetures Sefic -3 Laps
89 William Mokgopo (RSA) -3 Laps
90 Claus Plaut Guzman (Chi) -4 Laps
91 Teboho Khantsi (Les) -4 Laps
92 Michael Maine (RSA) -4 Laps
93 Phetetso Monese (Les) The Sufferfest African Dream Team -4 Laps
DNF Daniel McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Rotor
DNF Luca Braidot (Ita) Centro Sportivo Carabinieri- Cicli Olympia
DNF Lukas Flueckiger (Sui) Thömus- RN Racing Team
DNF Benoît Jeanniard (Fra)
DNF Jeff Luyten (Bel)
DNS Florian Trigo (Fra) Massi
DNS David Valero Serrano (Esp) MMR Factory Racing Team
DNS Martins Blums (Lat) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team
DNS Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls
DNS Christian Pfaffle (Ger)
DNS Grant Usher (RSA)
DNS Yannick Lincoln (Mri)
DNS Danny-Lee Fowler (RSA)
DNS Jason Meaton (RSA)



Elite Women

U23 Women and Men

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.