Canadian Cyclist

 

March 12/18 12:15 pm - Mens Ronde van Drenthe results


Posted by Editoress on 03/12/18
 

Results from the men's Ronde van Drenthe held in the Netherlands on March 11th

Emmen to Hoogeveen, 192 km
1 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi - Polkowice 4:36:28
2 Dries De Bondt (Bel) Veranda's Willems - Crelan
3 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
4 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
5 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
6 Rick Ottema (Ned) Alecto Cyclingteam
7 Floris Gerts (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij all s.t.
8 Joey Van Rhee (Ned) Monkey Town Continental Team 0:03
9 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club
10 Jasper Bovenhuis (Ned) Vlasman CT both s.t.
11 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:19
12 Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
13 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
14 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
15 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
16 André Looij (Ned) Monkey Town Continental Team
17 Moreno Hofland (Ned) Lotto - Soudal
18 Aksel Nõmmela (Est) BEAT Cycling Club
19 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club
20 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club
21 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi - Polkowice
22 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits
23 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic
24 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
25 Wim Kleiman (Ned) Monkey Town Continental Team
26 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
27 Luuc Bugter (Ned) Delta Cycling Rotterdam
28 Jonas Aaen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
29 Piotr Havik (Ned) BEAT Cycling Club
30 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
31 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits
32 Peter Schulting (Ned) Monkey Town Continental Team
33 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom - RusVelo
34 James Lowsley-Williams (GBr) Canyon - Eisberg
35 Andreas Stokbro (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
36 Justin Timmermans (Ned) Delta Cycling Rotterdam
37 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
38 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
39 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
40 Beau Duvigneau (Ned) Vlasman CT
41 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
42 Maarten De Jonge (Ned) Monkey Town Continental Team
43 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom - RusVelo
44 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
45 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
46 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems - Crelan
47 Jaap Kooijman (Ned) Vlasman CT
48 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
49 Pascal Eenkhoorn (Ned) Nationalmannschaft Niederlande
50 Stijn Steels (Bel) Veranda's Willems - Crelan
51 Ivar Slik (Ned) Monkey Town Continental Team
52 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
53 Koen Bouwman (Ned) Nationalmannschaft Niederlande
54 Jan-Willem Van Schip (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
55 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
56 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
57 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij all s.t.
58 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:35
59 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic 0:36
60 Antoine Warnier (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic s.t.
61 Andreas Lorentz Kron (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:41
62 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:49
63 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis Solutions Crédits
64 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport both s.t.
65 Adriaan Janssen (Ned) Delta Cycling Rotterdam 1:23
66 Dennis Van Der Horst (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel s.t.
67 Lawrence Naesen (Bel) Lotto - Soudal 1:42
68 Jetse Bol (Ned) Nationalmannschaft Niederlande 2:20
69 Frederik Frison (Bel) Lotto - Soudal 2:46
70 Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems - Crelan 2:46
71 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 7:22
72 Rens Tulner (Ned) Delta Cycling Rotterdam
73 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems - Crelan both s.t.
74 Kelvin Van Den Dool (Ned) Vlasman CT 7:24
75 Jasper Schouten (Ned) Alecto Cyclingteam
76 Boris Vallée (Bel) Wanty - Groupe Gobert
77 Nahom Desale (Eri) BEAT Cycling Club
78 Folkert Oostra (Ned) Alecto Cyclingteam
79 Maximilian Stedman (GBr) Canyon - Eisberg
80 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy
81 Jasper De Laat (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
82 Sander Armée (Bel) Lotto - Soudal
83 René Hooghiemster (Ned) Alecto Cyclingteam
84 Kamil Malecki (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
85 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
86 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
87 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems - Crelan
88 James Shaw (GBr) Lotto - Soudal
89 Alex Mengoulas (Ned) BEAT Cycling Club all s.t.
90 Rémy Mertz (Bel) Lotto - Soudal 7:28
91 David Dekker (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel s.t.
92 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems - Crelan 7:31
93 Dexter Gardias (GBr) Canyon - Eisberg
94 Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
95 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic all s.t.
96 Joost Van Der Burg (Ned) Vlasman CT 7:34
97 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 7:35
98 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
99 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
100 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport all s.t.
101 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic 7:43
102 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic 7:43
DNF Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Enzo Wouters (Bel) Lotto - Soudal
DNF Brian Kamstra (Ned) Nationalmannschaft Niederlande
DNF Bert-Jan Lindeman (Ned) Nationalmannschaft Niederlande
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Nationalmannschaft Niederlande
DNF Martijn Tusveld (Ned) Nationalmannschaft Niederlande
DNF Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport
DNF Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
DNF Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
DNF Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport
DNF Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
DNF Szymon Sajnok (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
DNF Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Roman Maikin (Rus) Gazprom - RusVelo
DNF Sergey Lagutin (Rus) Gazprom - RusVelo
DNF Ivan Rovny (Rus) Gazprom - RusVelo
DNF Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - RusVelo
DNF Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - RusVelo
DNF Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
DNF Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Adrien Garel (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Cycling Club
DNF Patrick Müller (Sui) Vital Concept Cycling Club
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic
DNF Patrick Van Der Duin (Ned) Alecto Cyclingteam
DNF Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Alecto Cyclingteam
DNF Daniel Abraham Gebru (Ned) BEAT Cycling Club
DNF Bas Tietema (Ned) BEAT Cycling Club
DNF Wesley Van Dyck (Bel) BEAT Cycling Club
DNF Chris Opie (GBr) Canyon - Eisberg
DNF Alex Paton (GBr) Canyon - Eisberg
DNF Jack Pullar (GBr) Canyon - Eisberg
DNF Harry Tanfield (GBr) Canyon - Eisberg
DNF Eamon Lucas Franck (USA) Delta Cycling Rotterdam
DNF Gijs Meijer (Ned) Delta Cycling Rotterdam
DNF Jim Lindenburg (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
DNF Danny Van Der Tuuk (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
DNF Stephan Bakker (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Martin Mortensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Søren Malling Siggaard (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Troels Rønning Vinther (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Robin Wennekes (Ned) Vlasman CT
DNF Melvin Van Zijl (Ned) Vlasman CT
DNS Gerco Pastoor (Ned) Delta Cycling Rotterdam



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.