Canadian Cyclist

 

March 30/18 17:53 pm - Good Friday Road Race: Afternoon Starts results


Posted by Editoress on 03/30/18
 

Results from the the afternoon starts at the Good Friday Road Races - Mosport Classic, Ontario Cup #1 at the Mosport Raceway in Bowmanville, ON

Master 1 Men, 91.2 km (Average 35.9 km/h)
1 Dan Doddy (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 2:32:31
2 Mike Patte (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1) at 0:24
3 Demetre Kalkounis (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 1:44
4 Joe Giuliano (The Cycling Gym - RMMB.1) 1:46
5 Ian Scott (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) s.t.
6 Steve McKee (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 2:28
7 Dorel Pop (B1 Evo Cycling Club - RMMB.1) 2:31
8 Mark Berger (Techy Kids - RMMC.1) s.t.
9 Justin Rogers (Luminix Realdeal - RMMB.1) 2:33
10 Jason Chai-Onn (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1) s.t.
11 Jeff Douglas (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 2:38
12 Garnett Lee Abbey (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMMC.1)
13 Jeffrey Vanderkuur (Luminix Realdeal - RMMC.1)
14 Matt Gervais (Tower International Cycling Team - RMMA.1)
15 Adam Myers (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMA.1)
16 Chris Pollett (Towheelsespaylmerexpress - RMMB.1)
17 John Provart (The Cycling Gym - RMMB.1)
18 Dylan Lanspeary (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
19 Michael Ybanez (Techy Kids - RMMB.1)
20 Nick Di Cristofaro (Velofix Ontario - RMMA.1)
21 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RMMD.1)
22 Kieran Andrews (Sound Solutions - RMMC.1)
23 Brian Kelly (Luminix Realdeal - RMMC.1)
24 Arthur Parsons (Techy Kids - RMMB.1)
25 Anthony Bruley (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
26 Scott Dickie (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMA.1)
27 Rob Wilson (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1)
28 Andy Mill (Luminix Realdeal - RMMC.1)
29 Kevin Black (Bateman's Bike Co p/b Cloud9 AV - RMMB.1)
30 Sean Ryan (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
31 Ray Lee (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1) all s.t.
32 Patrick Kings (Sound Solutions - RMMB.1) 2:48
33 Mark Gilligan (Luminix Realdeal - RMMA.1) 2:51
34 Marten Mann (Southpoint Racing - RMMB.1)
35 Ben De Bray (Luminix Realdeal - RMMB.1)
36 Derek De Gannes (Luminix Realdeal - RMMC.1)
37 Russell Van Every (Southpoint Racing - RMMB.1)
38 Bob Tomsic (Luminix Realdeal - RMMB.1)
39 Grahame Rivers (Morning Glory Cycling Club - RMMA.1)
40 Blair Purvis (Movement Solutions Physiotherapy - RMMB.1) all s.t.
41 Kevin Lockhart (Midweek Cycling Club - RMMB.1) 3:15
42 Phill Hodgkinson (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 3:21
43 Matt Mousseau (Tower International Cycling Team - RMMB.1) s.t.
44 Adam Mcclounie (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 3:47
45 Brendan Gorman (Nine2fivepro Cycling Team - RMMA.1) 4:30
46 Dan Donovan (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1) 5:16
47 Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 14:09
DNF Carlo Capaldi (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
DNF Christopher Bozek (Morning Glory Cycling Club - RMMA.1)
DNF Andrew Buczkowski (Southpoint Racing - RMMA.1)
DNF Marc Mazer (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1)
DNF Vance Lai (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1)
DNF Trevor Connor (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNF Ryan Hodgkinson (Luminix Realdeal - RMMB.1)
DNF Mark Edey (Luminix Realdeal - RMMB.1)
DNF Lawrence Akot (Techy Kids - RMMC.1)
DNF Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNF James Mcguire (Tekne Cycle Club - RMMB.1)
DNF Chris Pippy (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RMMB.1)
DNS Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
NP Steve Smith (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RMMB.1)
NP Justin Moore (Luminix Realdeal - RMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 117.8 km (Average 36.3 km/h)
1 Trevor O'Donnell (La Bicicletta - RMU23.1) 3:14:58
2 Benoit Boulay (Toronto Hustle - RME.1)
3 Gaelen Merritt (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.1) both s.t.
4 Martin Rupes (NCCH Elite pb MGCC - RME.1) 0:20
5 Ed Veal (RealDeal | Aquila - RME.1) 0:31
6 Mark Brouwer (Ascent Cycling p/b Neworld Cycle - RME.1) 0:40
7 Philip Sheffield (Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - RME.1) 2:34
8 Zola Mehlomakulu (Independent - RME.2) 2:36
9 Eric Hueston (Towheelsespaylmerexpress - RME.2)
10 Jordann Jones (NCCH Elite pb MGCC - RMU23.1)
11 Christian Ricci (Techy Kids - RMU23.1) all s.t.
12 Bruce Bird (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.1) 2:40
13 Daniel Wilson (Independent - RME.1) s.t.
14 Adam Bird (Techy Kids - RME.2) 2:46
15 Scott Elliott (Midweek Cycling Club - RME.2) 4:07
16 Sean Mackinnon (RealDeal | Aquila - RME.1)
17 Timothy Austen (Independent - RMU23.2)
18 Matthew Sherar (Independent - RME.1) all s.t.
19 Geoffrey Chambers-Bedard (Ascent Cycling p/b Neworld Cycle - RME.2) 7:29
20 Brad Bradford (Toronto Hustle - RME.1) s.t.
21 Ryan Rudderham (RealDeal | Aquila - RMU23.2) 9:12
DSQ Chris Firek (RealDeal | Aquila - RME.2)
DNF Sam Weichel (NCCH Elite pb MGCC - RME.2)
DNF Rob Rice (Techy Kids - RME.2)
DNF Christopher Rowley (Techy Kids - RME.2)
DNF Bryan Tyers (Techy Kids - RME.2)
DNF Niles Vaivars (Techy Kids - RME.2)
DNF Marc Boudreau (The Cyclery - RME.2)
DNF Garrett Belanger (Tower International Cycling Team - RMU23.2)
DNF Keith Brouillette (Ascent Cycling p/b Neworld Cycle - RME.2)
DNF Aaron Hamill (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.2)
DNF Tommy Waldeck (St. Catharines Cycling Club - RME.2)
DNF Robert Starrs (NCCH Elite pb MGCC - RMU23.2)
DNF Tomer Shahar (RealDeal | Aquila - RME.2)
DNF Stephen Bilicki (Midweek Cycling Club - RME.2)
DNF James Keezer (Midweek Cycling Club - RME.2)
DNF Ayrton Dick (Ascent Cycling p/b Neworld Cycle - RME.2)
DNF Thomas Pevalin (NCCH Elite pb MGCC - RMU23.2)
DNF Dominic Cantin (DAC Jet - RME.1)
DNF Tony Jacques (Cobourg Cycling Club - RME.2)
DNF Timothy Burton (RealDeal | Aquila - RME.2)
DNF Mike Little (Ascent Cycling p/b Neworld Cycle - RME.2)
DNS Aaron Thomas (Techy Kids - RME.2)
DNS Jonathan Maloney (Techy Kids - RME.2)
DNS Warren Shiau (Midweek Cycling Club - RME.2)
NP Robert Gutgesell (Independent - RME.1)
NP Yuri Hrycaj (Toronto Hustle - RME.1)
NP William Goodfellow (Veloselect-Apogee - RME.1)
NP Simon Fothergill (Ascent Cycling p/b Neworld Cycle - RME.1)
NP Chris Ernst (Team Race Clean - RMU23.2)



AM race results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.