Canadian Cyclist

 

June 2/18 16:18 pm - Tour of Korea: Stage 4


Posted by Editoress on 06/2/18
 

Results from the fourth stage in S Korea

Stage 4: Jeongseon to Chungju, 137 km
1 Joseph Cooper (NZl) Bennelong - SwissWellness Cycling Team 3:12:36
2 Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia at 2:30
3 Sungbaek Park (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
4 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
5 Raymond Kreder (Ned) Team Ukyo
6 Jooseok Kim (Kor) Gapyeong Cycling Team
7 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
8 Joonyong Seo (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
9 Jaeyeon Im (Kor) Korail Cycling Team
10 Keonwoo Park (Kor) LX Cycling Team
11 Liam Magennis (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
12 Eunseong Jung (Kor) Gapyeong Cycling Team
13 Jimin Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
14 Seokhyun Ham (Kor) Gapyeong Cycling Team
15 Arman Kamyshev (Kaz) Vino - Astana Motors
16 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team
17 Alexey Voloshin (Kaz) Vino - Astana Motors
18 Zisen Li (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
19 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team
20 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
21 Yeonwoo Yoo (Kor) Gapyeong Cycling Team
22 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
23 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
24 Ralph Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
25 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
26 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
27 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team
28 Mideum Joo (Kor) Seoul Cycling Team
29 Marco Tizza (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
30 Jesse Featonby (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
31 Jai Crawford (Aus) Kinan Cycling Team
32 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
33 Chun Wing Leung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
34 Kisuk Lee (Kor) Uijeongbu Cycling Team
35 Euro Kim (Kor) LX Cycling Team
36 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
37 Wooho Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
38 Daeyeon Kim (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
39 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy
40 Kyeongho Min (Kor) Seoul Cycling Team
41 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
42 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
43 Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors
44 Sanghong Park (Kor) LX Cycling Team
45 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team
46 Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
47 Liam White (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
48 Rodrigo Araque Lorente (Esp) Team Ukyo
49 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
50 Joan Bou Company (Esp) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
51 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
52 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team
53 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy
54 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Vino - Astana Motors
55 Hyosuk Gong (Kor) Uijeongbu Cycling Team
56 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team
57 Hoonmin Jun (Kor) Seoul Cycling Team
58 Donguk Kim (Kor) Seoul Cycling Team
59 Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo
60 Pedro Gutierrez (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
61 Alexandr Ovsyannikov (Kaz) Vino - Astana Motors
62 Eiichi Hirai (Jpn) Team Ukyo
63 Viktor Okishev (Kaz) Vino - Astana Motors
64 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
65 Hajeon Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
66 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
67 Unggyeom Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello
68 Donghyuk Choi (Kor) Gapyeong Cycling Team
69 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam - Cello
70 Naoya Yoshioka (Jpn) Team Ukyo
71 Yongkyun Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello
72 Jiung Jang (Kor) Korail Cycling Team all s.t.
73 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand Continental Cycling Team 2:43
74 Cameron Bayly (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team 2:46
75 Theodore Yates (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
76 Nathan Elliott (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
77 Yonnatta Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
78 Sea Keong Loh (Mas) Thailand Continental Cycling Team all s.t.
79 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 3:01
80 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 3:22
81 Wan Hei Victor Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team 3:32
82 Kenji Nakanishi (Jpn) Kinan Cycling Team 4:38
83 Tatsuki Amagoi (Jpn) Kinan Cycling Team 8:55
84 Jiancai Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
85 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
86 Ching Yin Mow (HKg) HKSI Pro Cycling Team
87 Seonhoe Bang (Kor) Korail Cycling Team
88 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team all s.t.
OTL Mingdong Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team 12:01
OTL Imbeom Cheon (Kor) Korail Cycling Team 12:01
OTL Siu Wai Ko (HKg) HKSI Pro Cycling Team s.t.
OTL Kohei Yokotsuka (Jpn) Team Ukyo 16:40
OTL Daeyeong Joo (Kor) Seoul Cycling Team 19:27
DNF Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Cycling Team
 
GC
1 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 17:38:32
2 Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors at 0:28
3 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 0:37
4 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 0:43
5 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 1:42
6 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 1:50
7 Raymond Kreder (Ned) Team Ukyo 1:54
8 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:56
9 Marco Tizza (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 1:57
10 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team 1:58
11 Liam Magennis (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 1:59
12 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team 2:00
13 Alexey Voloshin (Kaz) Vino - Astana Motors
14 Joan Bou Company (Esp) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
15 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
16 Arman Kamyshev (Kaz) Vino - Astana Motors
17 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team
18 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy
19 Jesse Featonby (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
20 Jai Crawford (Aus) Kinan Cycling Team
21 Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo
22 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team
23 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team all s.t.
24 Hyosuk Gong (Kor) Uijeongbu Cycling Team 5:22
25 Rodrigo Araque Lorente (Esp) Team Ukyo 5:23
26 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam - Cello 8:01
27 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 8:17
28 Kyeongho Min (Kor) Seoul Cycling Team 8:20
29 Yonnatta Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team 8:36
30 Joseph Cooper (NZl) Bennelong - SwissWellness Cycling Team 8:41
31 Sungbaek Park (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 8:46
32 Sanghong Park (Kor) LX Cycling Team 8:50
33 Alexandr Ovsyannikov (Kaz) Vino - Astana Motors 11:21
34 Hajeon Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team 11:28
35 Joonyong Seo (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 17:43
36 Seokhyun Ham (Kor) Gapyeong Cycling Team 17:46
37 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy
38 Wooho Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
39 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
40 Euro Kim (Kor) LX Cycling Team
41 Donguk Kim (Kor) Seoul Cycling Team
42 Viktor Okishev (Kaz) Vino - Astana Motors
43 Hoonmin Jun (Kor) Seoul Cycling Team all s.t.
44 Nathan Elliott (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team 18:02
45 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 18:17
46 Liam White (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 19:02
47 Kenji Nakanishi (Jpn) Kinan Cycling Team 19:54
48 Eiichi Hirai (Jpn) Team Ukyo 22:42
49 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 24:11
50 Chun Wing Leung (HKg) HKSI Pro Cycling Team 27:12
51 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 27:14
52 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 27:26
53 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 30:04
54 Ching Yin Mow (HKg) HKSI Pro Cycling Team 31:20
55 Mideum Joo (Kor) Seoul Cycling Team 35:43
56 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 35:45
57 Zisen Li (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
58 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
59 Jiung Jang (Kor) Korail Cycling Team
60 Pedro Gutierrez (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
61 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Vino - Astana Motors all s.t.
62 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand Continental Cycling Team 35:58
63 Cameron Bayly (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team 36:01
64 Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 36:39
65 Donghyuk Choi (Kor) Gapyeong Cycling Team 38:28
66 Jiancai Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team 42:10
67 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team 45:12
68 Jooseok Kim (Kor) Gapyeong Cycling Team 45:13
69 Jaeyeon Im (Kor) Korail Cycling Team
70 Yeonwoo Yoo (Kor) Gapyeong Cycling Team
71 Keonwoo Park (Kor) LX Cycling Team
72 Eunseong Jung (Kor) Gapyeong Cycling Team
73 Jimin Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
74 Daeyeon Kim (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
75 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
76 Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
77 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
78 Naoya Yoshioka (Jpn) Team Ukyo all s.t.
79 Wan Hei Victor Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team 46:15
80 Seonhoe Bang (Kor) Korail Cycling Team 51:38
81 Ralph Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team 56:27
82 Kisuk Lee (Kor) Uijeongbu Cycling Team
83 Yongkyun Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello
84 Unggyeom Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello all s.t.
85 Theodore Yates (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 56:43
86 Sea Keong Loh (Mas) Thailand Continental Cycling Team 58:34
87 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:02:52
88 Tatsuki Amagoi (Jpn) Kinan Cycling Team s.t.

 

Stage 1

Stage 2

Stage 3



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.