Canadian Cyclist

 

July 20/18 21:04 pm - Tour de L Abitibi: Stage 5 results


Posted by Editoress on 07/20/18
 

Results from the 5th stage

Stage 5: Amos to Val-d'Or, 99,8km
1 Riley Pickrell (Can) Team Canada 2:14:20
2 Taisei Hino (Jpn) Team Japan
3 Riley Sheehan (USA) Team USA
4 Eduardo Cruz De La Mora (USA) Alterra Home Loans Cycling Team
5 Lucas Boniface (Fra) Team France
6 Ryan Jastrab (USA) Alterra Home Loans Cycling Team
7 Théo Marichy (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
8 Robin Plamondon (Can) Team Canada
9 Phunsiri Sirimongkhon (Tha) Team Thailand
10 Callum Walsh (NZl) Team California
11 Tyler Reynolds (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
12 Mathieu Guiziou (Fra) Sélection SCO-Dijon
13 Daniel Nordeman Da Silva (Can) Team Ontario
14 Alexandre Poirier (Can) Team Canada
15 Sam Cook (NZl) Desjardins Ford p/b Cromwell
16 Victor Bosoni (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
17 Kei Onodera (Jpn) Team Japan
18 Aidan Carter (USA) CT Cycling Advancement Program
19 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo
20 Ricardo Gutierrez Medina (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team
21 Ness Dalling (Can) Ottawa Bicycle Club
22 Antonin Corvaisier (Fra) Team France
23 Sean Quinn (USA) Team USA
24 Drew Christensen (NZl) Team New Zealand
25 Dominic Falter (USA) Northstar Development Cycling
26 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand
27 Tom Mainguenaud (Fra) Team France
28 Madi Hartley-Brown (NZl) Team New Zealand
29 Sean Guydish (USA) Young Medalists
30 Tommy Papenthien (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
31 Kendrick Boots (USA) Team USA
32 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team
33 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario
34 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo
35 Mathis Fedrigo (Fra) Team France
36 Joel Domingue (Can) Team Quebec
37 Félix Dalpé (Can) Team Quebec
38 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team
39 Rémy Belouze (Fra) Sélection SCO-Dijon
40 Michael Garrison (USA) Team USA
41 Dillon Long (USA) Van Dessel Factory Team
42 Aidan Coatsballaseux (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
43 Ethan Overson (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
44 Samuel Janisch (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
45 Nathan Pawlak (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
46 Col Wilson (USA) Team California
47 Baili Guidi (Can) TaG Cycling Race Team
48 Lachlan Dickson (NZl) Team New Zealand
49 Martin Brenot (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
50 Takumi Ogasawara (Jpn) Team Japan
51 Nicolas Hamon (Fra) Team France
52 Conor Martin (Can) TaG Cycling Race Team
53 Tristan Jussaume (Can) Team Canada
54 Felix Robert (Can) Team Quebec
55 Ron Tuazon (Phi) Van Dessel Factory Team
56 Andrew Petti (USA) Van Dessel Factory Team
57 Joseph Clay (USA) Young Medalists
58 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell
59 Lilian Langella (Fra) Team France
60 Nick Koleszar (USA) CT Cycling Advancement Program
61 Burnie Mcgrath (NZl) Team New Zealand
62 Judah Gustafson (USA) Northstar Development Cycling
63 Ethan Pauly (Can) TaG Cycling Race Team
64 Noah Costar (NZl) Team New Zealand
65 Nicolas Bougie (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo
66 William Walton (USA) Young Medalists
67 Jacob Lacroix (Can) Ottawa Bicycle Club
68 Theo Gilbertson (NZl) Team New Zealand
69 Sean Richardson (Can) Cycling BC
70 Brett Ross (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective
71 Lukas Carreau (Can) Team Quebec
72 Axel Froner (Can) Team Ontario
73 Andre Gagnon (Can) Nova Scotia
74 Louis Fournier (Can) Ottawa Bicycle Club
75 Thomas Berthiaume (Can) IAMGOLD
76 Simon Dubuc (Can) Team Quebec
77 Brennan Hodgins (USA) Cycling BC
78 Francis Juneau (Can) Team Quebec
79 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD
80 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program
81 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team
82 Baptiste Richard (Fra) Sélection SCO-Dijon
83 Kajeme Murrieta (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
84 Mateo Gallegos (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
85 Evan Russell (Can) TaG Cycling Race Team
86 Kyle Kirby (USA) Team California
87 Kevin Labelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell all s.t.
88 Devin Wilson (USA) Team California 0:23
89 Dalton Collins (USA) Northstar Development Cycling 0:35
90 Ethan Peterson (USA) Northstar Development Cycling 0:35
91 Gianni Lamperti (USA) Team USA 0:35
92 Bastien Bodnar (Fra) Sélection SCO-Dijon 1:16
93 Zach Berend (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective s.t.
94 Carson Miles (Can) Team Canada 1:19
95 Tetsuo Yamamoto (Jpn) Team Japan 1:30
96 Yoshiaki Fukuda (Jpn) Team Japan s.t.
97 Phitthawat Seesanok (Tha) Team Thailand 1:51
98 Jack Sirman (Can) Team Ontario
99 Samuel Zukowsky (Can) IAMGOLD
100 Taro Laframboise (Can) Cycling BC all s.t.
101 Cedric Beaulieu (Can) Ottawa Bicycle Club 1:56
102 Justin Correa (Can) Team Ontario 2:00
103 Kevin Cervantes (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team
104 Thomas Louis Deshaies (Can) IAMGOLD both s.t.
105 Brian Kennedy (USA) Team California 2:18
106 Aukkrit Nomai (Tha) Team Thailand 2:41
107 Joshua Gilbert (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
108 Daniel Vargas (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective both s.t.
109 Andrei Merkulov (Can) Nova Scotia 2:51
110 Rangsiman Hangquart (Tha) Team Thailand 3:04
111 Brett Stoppa (Can) Ottawa Bicycle Club s.t.
112 Sinclair Hall (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 3:31
113 Alexis Bergeron (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 3:35
114 John Vanluxemborg (Can) Nova Scotia 3:40
115 Joseph Krivitsky (USA) CT Cycling Advancement Program 5:09
116 Nathan Roberts (USA) Young Medalists 22:25
117 Hugo Abraham Sanchez Beltram (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team s.t.
118 Erik Castillo (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 24:16
119 Calum MacEachen (Can) Nova Scotia 25:41
120 Connor Thompson (USA) Young Medalists 25:44
121 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 25:46
122 Billy Taylor (GBr) Young Medalists
123 Caleb Bender (Can) Nova Scotia
124 Arthur Brenot (Fra) IAMGOLD all s.t.
125 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 28:43
126 Chalermchai Bangsiri (Tha) Team Thailand 29:12
OTL Connor Bernstein (USA) Northstar Development Cycling 37:26
DNF Lucas Bourgoyne (USA) Team USA
DNF Ian Hinks (Can) Nova Scotia
DNF Juan David Buitrago (USA) IAMGOLD
DNF Luke Scott (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective
DNF Rogan James (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
 
GC
1 Riley Sheehan (USA) Team USA 9:05:18
2 Kendrick Boots (USA) Team USA at 0:15
3 Michael Garrison (USA) Team USA s.t.
4 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team 0:19
5 Sam Cook (NZl) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:28
6 Sean Quinn (USA) Team USA 0:34
7 Taisei Hino (Jpn) Team Japan 0:38
8 Tom Mainguenaud (Fra) Team France 0:44
9 Burnie Mcgrath (NZl) Team New Zealand 0:49
10 Antonin Corvaisier (Fra) Team France 0:55
11 Conor Martin (Can) TaG Cycling Race Team 0:58
12 Robin Plamondon (Can) Team Canada 1:00
13 Madi Hartley-Brown (NZl) Team New Zealand s.t.
14 Tristan Jussaume (Can) Team Canada 1:02
15 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario 1:03
16 Drew Christensen (NZl) Team New Zealand 1:04
17 Lachlan Dickson (NZl) Team New Zealand 1:04
18 Noah Costar (NZl) Team New Zealand 1:06
19 Sean Guydish (USA) Young Medalists 1:08
20 Nicolas Bougie (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:14
21 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:16
22 Joel Domingue (Can) Team Quebec s.t.
23 Felix Robert (Can) Team Quebec 1:17
24 Takumi Ogasawara (Jpn) Team Japan 1:19
25 Baili Guidi (Can) TaG Cycling Race Team 1:23
26 Yoshiaki Fukuda (Jpn) Team Japan 1:24
27 Simon Dubuc (Can) Team Quebec 1:25
28 William Walton (USA) Young Medalists 1:27
29 Alexandre Poirier (Can) Team Canada 1:34
30 Theo Gilbertson (NZl) Team New Zealand 1:35
31 Ness Dalling (Can) Ottawa Bicycle Club 1:39
32 Aidan Carter (USA) CT Cycling Advancement Program 1:44
33 Kei Onodera (Jpn) Team Japan 1:47
34 Lucas Boniface (Fra) Team France 1:48
35 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:52
36 Eduardo Cruz De La Mora (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 1:54
37 Samuel Janisch (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 1:55
38 Théo Marichy (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:57
39 Callum Walsh (NZl) Team California 1:58
40 Tommy Papenthien (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 2:00
41 Ethan Overson (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition s.t.
42 Gianni Lamperti (USA) Team USA 2:03
43 Lukas Carreau (Can) Team Quebec 2:04
44 Tyler Reynolds (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
45 Daniel Nordeman Da Silva (Can) Team Ontario both s.t.
46 Ron Tuazon (Phi) Van Dessel Factory Team 2:10
47 Ryan Jastrab (USA) Alterra Home Loans Cycling Team s.t.
48 Rémy Belouze (Fra) Sélection SCO-Dijon 2:12
49 Judah Gustafson (USA) Northstar Development Cycling 2:16
50 Kyle Kirby (USA) Team California 2:17
51 Brennan Hodgins (USA) Cycling BC 2:25
52 Mathieu Guiziou (Fra) Sélection SCO-Dijon 2:35
53 Francis Juneau (Can) Team Quebec 2:36
54 Martin Brenot (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 2:36
55 Dominic Falter (USA) Northstar Development Cycling s.t.
56 Nathan Pawlak (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 2:40
57 Jacob Lacroix (Can) Ottawa Bicycle Club 2:45
58 Joseph Clay (USA) Young Medalists 2:49
59 Dalton Collins (USA) Northstar Development Cycling 2:55
60 Col Wilson (USA) Team California 3:00
61 Ricardo Gutierrez Medina (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 3:01
62 Victor Bosoni (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 3:02
63 Evan Russell (Can) TaG Cycling Race Team 3:06
64 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand 3:16
65 Phunsiri Sirimongkhon (Tha) Team Thailand 3:20
66 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team 3:21
67 Mateo Gallegos (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 3:22
68 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 3:25
69 Riley Pickrell (Can) Team Canada 3:28
70 Louis Fournier (Can) Ottawa Bicycle Club 3:30
71 Sean Richardson (Can) Cycling BC 3:43
72 Axel Froner (Can) Team Ontario 3:51
73 Bastien Bodnar (Fra) Sélection SCO-Dijon 3:52
74 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD 4:00
75 Félix Dalpé (Can) Team Quebec 4:06
76 Dillon Long (USA) Van Dessel Factory Team 4:13
77 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team 4:21
78 Thomas Berthiaume (Can) IAMGOLD 4:25
79 Carson Miles (Can) Team Canada 4:26
80 Ethan Peterson (USA) Northstar Development Cycling 4:32
81 Kevin Cervantes (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 4:34
82 Zach Berend (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 4:49
83 Kajeme Murrieta (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 5:01
84 Samuel Zukowsky (Can) IAMGOLD 5:17
85 Ethan Pauly (Can) TaG Cycling Race Team 5:48
86 Daniel Vargas (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 5:50
87 Cedric Beaulieu (Can) Ottawa Bicycle Club 5:53
88 Nicolas Hamon (Fra) Team France 5:54
89 Baptiste Richard (Fra) Sélection SCO-Dijon 6:48
90 Lilian Langella (Fra) Team France 7:05
91 Jack Sirman (Can) Team Ontario 7:25
92 Aidan Coatsballaseux (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 7:27
93 Mathis Fedrigo (Fra) Team France 7:37
94 Joshua Gilbert (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 7:46
95 Thomas Louis Deshaies (Can) IAMGOLD 7:52
96 Brett Stoppa (Can) Ottawa Bicycle Club 8:29
97 John Vanluxemborg (Can) Nova Scotia 8:51
98 Andrew Petti (USA) Van Dessel Factory Team 9:14
99 Phitthawat Seesanok (Tha) Team Thailand 10:14
100 Brett Ross (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 10:21
101 Sinclair Hall (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 10:32
102 Alexis Bergeron (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 10:34
103 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 10:40
104 Andrei Merkulov (Can) Nova Scotia 11:02
105 Kevin Labelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 11:43
106 Joseph Krivitsky (USA) CT Cycling Advancement Program 13:18
107 Brian Kennedy (USA) Team California 14:42
108 Nick Koleszar (USA) CT Cycling Advancement Program 18:43
109 Devin Wilson (USA) Team California 20:05
110 Rangsiman Hangquart (Tha) Team Thailand 20:50
111 Aukkrit Nomai (Tha) Team Thailand 21:23
112 Taro Laframboise (Can) Cycling BC 22:04
113 Justin Correa (Can) Team Ontario 22:45
114 Tetsuo Yamamoto (Jpn) Team Japan 23:17
115 Nathan Roberts (USA) Young Medalists 24:26
116 Hugo Abraham Sanchez Beltram (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 25:52
117 Billy Taylor (GBr) Young Medalists 30:52
118 Andre Gagnon (Can) Nova Scotia 31:27
119 Connor Thompson (USA) Young Medalists 31:59
120 Arthur Brenot (Fra) IAMGOLD 37:59
121 Chalermchai Bangsiri (Tha) Team Thailand 38:48
122 Erik Castillo (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 39:32
123 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 44:14
124 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 59:27
125 Caleb Bender (Can) Nova Scotia 1:05:20
126 Calum MacEachen (Can) Nova Scotia 1:10:08


Previous

Stage 1

Stage 2

Stage 3

Stage 4

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.