Canadian Cyclist

 

July 21/18 20:01 pm - Tour de L Abitibi: Stage 6, report and results


Posted by Editoress on 07/21/18
 

Another Second for Pickrell on Stage 6 at Abitibi

Quebec's Desjardins Ford team member Sam Cook, from New Zealand, beat out Points leader Riley Pickrell (Team Canada) and overall race leader Riley Sheehan (Team USA) on Saturday to win the sixth stage of Tour de l'Abitibi, a 104 kilometre circuit around the host town of Val d'Or.

The stage consisted of ten loops of a 10.4 kilometre circuit.  Team USA controlled the race until the final lap, when things began to heat up for the inevitable field sprint.  Team France's Tom Mainguenaud was the first to attack, solo for six kilometres before he was finally brought back.  American Sean Guydish (Young Medalists) quickly counterattacked, but was immediately chased down, setting the stage for the sprint.

Although he finished in third place for a second night in a row, Sheehan, the defending champion, retains the leader's Brown Jersey, managing to increase his lead from 15 to 19 seconds after time bonuses over Kendrick Boots and Michael Garrison, two of his teammates on the US national team.

Fifth placed overall, Cook gained some time with his ten second bonus, and narrowed the gap to Sheehan from 28 to 22 seconds, and is now tied on time with fourth overall rider Ben Katerberg (TaG Cycling), who also fell to 22 seconds back.

"I'm kind of happy the stage is over with and we didn't lose too much time. We lost some time to the guy who won, but everything went smooth," said Sheehan.

"It's a good day and it's good to get it out of the way because it probably was one of the toughest stage. The main danger were the breakaways. It's a good course to sneak up out in front," added Sheehan, who holds a bit of a cushion going into the final 120 kilometre stage from Senneterre to Val d'Or, but knows he will need to stay aware all day on Sunday.

Pickrell consolidated his lead for the Orange Jersey for the points classification. With his second place and bonus points collected in the intermediate sprints, he has 128 points, 24 more than Taisei Hino (Team Japan).  Sheehan is third with 94 points.

Mexican rider Kevin Cervantes (Alterra Home Loans) leads the Climber rankings with 25 points, three more than Canada's Conor Martin (TaG Cycling).

 

 

Results from the sixth stage

Stage 6: Val-d'Or Urbane circuit, 104 km
1 Sam Cook (NZl) Desjardins Ford p/b Cromwell 2:22:24
2 Riley Pickrell (Can) Team Canada
3 Riley Sheehan (USA) Team USA
4 Taisei Hino (Jpn) Team Japan
5 Bastien Bodnar (Fra) Sélection SCO-Dijon
6 Ryan Jastrab (USA) Alterra Home Loans Cycling Team
7 Yoshiaki Fukuda (Jpn) Team Japan
8 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team
9 Eduardo Cruz De La Mora (USA) Alterra Home Loans Cycling Team
10 Burnie Mcgrath (NZl) Team New Zealand
11 Drew Christensen (NZl) Team New Zealand
12 Tom Mainguenaud (Fra) Team France
13 Théo Marichy (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
14 Daniel Nordeman Da Silva (Can) Team Ontario
15 Lilian Langella (Fra) Team France
16 Joel Domingue (Can) Team Quebec
17 Michael Garrison (USA) Team USA
18 Mathieu Guiziou (Fra) Sélection SCO-Dijon
19 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario
20 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team
21 Robin Plamondon (Can) Team Canada
22 Tyler Reynolds (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
23 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand
24 Ricardo Gutierrez Medina (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team
25 Takumi Ogasawara (Jpn) Team Japan
26 Ness Dalling (Can) Ottawa Bicycle Club
27 Madi Hartley-Brown (NZl) Team New Zealand
28 Baptiste Richard (Fra) Sélection SCO-Dijon
29 Kei Onodera (Jpn) Team Japan
30 Victor Bosoni (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
31 Phunsiri Sirimongkhon (Tha) Team Thailand
32 Aidan Coatsballaseux (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
33 Kendrick Boots (USA) Team USA
34 Alexandre Poirier (Can) Team Canada
35 Callum Walsh (NZl) Team California
36 Joseph Clay (USA) Young Medalists
37 William Walton (USA) Young Medalists
38 Sean Guydish (USA) Young Medalists
39 Andre Gagnon (Can) Nova Scotia
40 Hugo Abraham Sanchez Beltram (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team
41 Cedric Beaulieu (Can) Ottawa Bicycle Club
42 Baili Guidi (Can) TaG Cycling Race Team
43 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo
44 Simon Dubuc (Can) Team Quebec
45 Dalton Collins (USA) Northstar Development Cycling
46 Ethan Overson (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
47 Sean Richardson (Can) Cycling BC
48 Kyle Kirby (USA) Team California
49 Gianni Lamperti (USA) Team USA
50 Nicolas Hamon (Fra) Team France
51 Samuel Janisch (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition
52 Nathan Roberts (USA) Young Medalists
53 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo
54 Tristan Jussaume (Can) Team Canada
55 Connor Thompson (USA) Young Medalists
56 Conor Martin (Can) TaG Cycling Race Team
57 Félix Dalpé (Can) Team Quebec
58 Noah Costar (NZl) Team New Zealand
59 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell
60 Sean Quinn (USA) Team USA
61 Ethan Pauly (Can) TaG Cycling Race Team
62 Antonin Corvaisier (Fra) Team France
63 Rémy Belouze (Fra) Sélection SCO-Dijon
64 Francis Juneau (Can) Team Quebec
65 Axel Froner (Can) Team Ontario
66 Martin Brenot (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
67 Aidan Carter (USA) CT Cycling Advancement Program
68 Lukas Carreau (Can) Team Quebec
69 Judah Gustafson (USA) Northstar Development Cycling
70 Brennan Hodgins (USA) Cycling BC
71 Phitthawat Seesanok (Tha) Team Thailand
72 Chalermchai Bangsiri (Tha) Team Thailand
73 Theo Gilbertson (NZl) Team New Zealand
74 Felix Robert (Can) Team Quebec
75 Lucas Boniface (Fra) Team France
76 Ron Tuazon (Phi) Van Dessel Factory Team all s.t.
77 Kevin Cervantes (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 0:12
78 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD 0:26
79 Col Wilson (USA) Team California 0:40
80 Ethan Peterson (USA) Northstar Development Cycling s.t.
81 Dominic Falter (USA) Northstar Development Cycling 0:45
82 Tetsuo Yamamoto (Jpn) Team Japan 0:53
83 Kajeme Murrieta (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 1:12
84 Tommy Papenthien (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 1:16
85 Sinclair Hall (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages s.t.
86 Zach Berend (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 1:30
87 Nathan Pawlak (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 2:04
88 Carson Miles (Can) Team Canada 2:20
89 Erik Castillo (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 2:36
90 Louis Fournier (Can) Ottawa Bicycle Club 4:01
91 Mathis Fedrigo (Fra) Team France s.t.
92 Justin Correa (Can) Team Ontario 5:27
93 Brett Ross (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 6:52
94 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 6:52
95 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team 10:02
96 Alexis Bergeron (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell s.t.
97 Andrew Petti (USA) Van Dessel Factory Team 10:25
98 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 10:51
99 Mateo Gallegos (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 13:16
100 Kevin Labelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell s.t.
101 Jack Sirman (Can) Team Ontario 13:40
102 Nick Koleszar (USA) CT Cycling Advancement Program 13:40
103 Evan Russell (Can) TaG Cycling Race Team
104 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell
105 Brett Stoppa (Can) Ottawa Bicycle Club
106 Thomas Berthiaume (Can) IAMGOLD all s.t.
107 Devin Wilson (USA) Team California 20:20
108 Samuel Zukowsky (Can) IAMGOLD 24:49
109 John Vanluxemborg (Can) Nova Scotia 26:45
110 Aukkrit Nomai (Tha) Team Thailand
111 Caleb Bender (Can) Nova Scotia both s.t.
112 Calum MacEachen (Can) Nova Scotia 28:58
OTL Dillon Long (USA) Van Dessel Factory Team 30:03
OTL Rangsiman Hangquart (Tha) Team Thailand 31:00
OTL Joseph Krivitsky (USA) CT Cycling Advancement Program 37:43
OTL Thomas Louis Deshaies (Can) IAMGOLD 39:49
OTL Brian Kennedy (USA) Team California 38:19
OTL Andrei Merkulov (Can) Nova Scotia 39:14
OTL Joshua Gilbert (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 44:33
DNF Lachlan Dickson (NZl) Team New Zealand
DNF Taro Laframboise (Can) Cycling BC
DNF Arthur Brenot (Fra) IAMGOLD
DNF Nicolas Bougie (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo
DNF Jacob Lacroix (Can) Ottawa Bicycle Club
DNF Daniel Vargas (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective
DNF Billy Taylor (GBr) Young Medalists
 
GC
1 Riley Sheehan (USA) Team USA 11:37:38
2 Kendrick Boots (USA) Team USA at 0:19
3 Michael Garrison (USA) Team USA s.t.
4 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team 0:22
5 Sam Cook (NZl) Desjardins Ford p/b Cromwell s.t.
6 Sean Quinn (USA) Team USA 0:38
7 Taisei Hino (Jpn) Team Japan 0:42
8 Tom Mainguenaud (Fra) Team France 0:44
9 Burnie Mcgrath (NZl) Team New Zealand 0:53
10 Antonin Corvaisier (Fra) Team France 0:59
11 Conor Martin (Can) TaG Cycling Race Team 1:02
12 Robin Plamondon (Can) Team Canada 1:04
13 Madi Hartley-Brown (NZl) Team New Zealand s.t.
14 Tristan Jussaume (Can) Team Canada 1:06
15 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario 1:07
16 Drew Christensen (NZl) Team New Zealand 1:08
17 Noah Costar (NZl) Team New Zealand 1:10
18 Sean Guydish (USA) Young Medalists 1:12
19 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:20
20 Joel Domingue (Can) Team Quebec s.t.
21 Felix Robert (Can) Team Quebec 1:21
22 Takumi Ogasawara (Jpn) Team Japan 1:24
23 Baili Guidi (Can) TaG Cycling Race Team 1:27
24 Yoshiaki Fukuda (Jpn) Team Japan 1:28
25 Simon Dubuc (Can) Team Quebec 1:29
26 William Walton (USA) Young Medalists 1:31
27 Alexandre Poirier (Can) Team Canada 1:38
28 Theo Gilbertson (NZl) Team New Zealand 1:39
29 Ness Dalling (Can) Ottawa Bicycle Club 1:43
30 Kei Onodera (Jpn) Team Japan 1:48
31 Aidan Carter (USA) CT Cycling Advancement Program s.t.
32 Lucas Boniface (Fra) Team France 1:52
33 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:56
34 Eduardo Cruz De La Mora (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 1:58
35 Samuel Janisch (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 1:59
36 Théo Marichy (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 2:01
37 Callum Walsh (NZl) Team California 2:02
38 Ethan Overson (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 2:04
39 Gianni Lamperti (USA) Team USA 2:07
40 Lukas Carreau (Can) Team Quebec 2:08
41 Tyler Reynolds (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages
42 Daniel Nordeman Da Silva (Can) Team Ontario both s.t.
43 Ron Tuazon (Phi) Van Dessel Factory Team 2:14
44 Ryan Jastrab (USA) Alterra Home Loans Cycling Team s.t.
45 Rémy Belouze (Fra) Sélection SCO-Dijon 2:16
46 Judah Gustafson (USA) Northstar Development Cycling 2:20
47 Kyle Kirby (USA) Team California 2:21
48 Brennan Hodgins (USA) Cycling BC 2:29
49 Mathieu Guiziou (Fra) Sélection SCO-Dijon 2:39
50 Francis Juneau (Can) Team Quebec 2:40
51 Martin Brenot (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo s.t.
52 Joseph Clay (USA) Young Medalists 2:53
53 Dalton Collins (USA) Northstar Development Cycling 2:59
54 Ricardo Gutierrez Medina (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 3:05
55 Victor Bosoni (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 3:06
56 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand 3:20
57 Phunsiri Sirimongkhon (Tha) Team Thailand 3:24
58 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team 3:25
59 Riley Pickrell (Can) Team Canada
60 Dominic Falter (USA) Northstar Development Cycling both s.t.
61 Tommy Papenthien (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 3:30
62 Col Wilson (USA) Team California 3:44
63 Sean Richardson (Can) Cycling BC 3:47
64 Axel Froner (Can) Team Ontario 3:55
65 Bastien Bodnar (Fra) Sélection SCO-Dijon 3:56
66 Félix Dalpé (Can) Team Quebec 4:10
67 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD 4:30
68 Nathan Pawlak (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 4:48
69 Kevin Cervantes (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 4:50
70 Ethan Peterson (USA) Northstar Development Cycling 5:16
71 Ethan Pauly (Can) TaG Cycling Race Team 5:52
72 Nicolas Hamon (Fra) Team France 5:56
73 Cedric Beaulieu (Can) Ottawa Bicycle Club 5:57
74 Kajeme Murrieta (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 6:17
75 Zach Berend (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 6:23
76 Carson Miles (Can) Team Canada 6:48
77 Baptiste Richard (Fra) Sélection SCO-Dijon 6:52
78 Lilian Langella (Fra) Team France 7:09
79 Aidan Coatsballaseux (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 7:31
80 Louis Fournier (Can) Ottawa Bicycle Club 7:35
81 Phitthawat Seesanok (Tha) Team Thailand 10:18
82 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 10:44
83 Mathis Fedrigo (Fra) Team France 11:42
84 Sinclair Hall (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 11:52
85 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 14:20
86 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team 14:27
87 Mateo Gallegos (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 16:42
88 Evan Russell (Can) TaG Cycling Race Team 16:50
89 Brett Ross (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 17:17
90 Thomas Berthiaume (Can) IAMGOLD 18:09
91 Andrew Petti (USA) Van Dessel Factory Team 19:43
92 Alexis Bergeron (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 20:40
93 Jack Sirman (Can) Team Ontario 21:09
94 Brett Stoppa (Can) Ottawa Bicycle Club 22:13
95 Tetsuo Yamamoto (Jpn) Team Japan 24:14
96 Nathan Roberts (USA) Young Medalists 24:30
97 Kevin Labelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 25:03
98 Hugo Abraham Sanchez Beltram (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 25:56
99 Justin Correa (Can) Team Ontario 28:16
100 Samuel Zukowsky (Can) IAMGOLD 30:10
101 Andre Gagnon (Can) Nova Scotia 31:31
102 Connor Thompson (USA) Young Medalists 32:03
103 Nick Koleszar (USA) CT Cycling Advancement Program 32:27
104 John Vanluxemborg (Can) Nova Scotia 35:40
105 Chalermchai Bangsiri (Tha) Team Thailand 38:52
106 Devin Wilson (USA) Team California 40:29
107 Erik Castillo (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 42:12
108 Aukkrit Nomai (Tha) Team Thailand 48:12
109 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 51:10
110 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 1:13:11
111 Caleb Bender (Can) Nova Scotia 1:32:09
112 Calum MacEachen (Can) Nova Scotia 1:39:10


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.